Policijā sākta iekšējā izmeklēšana, kāpēc Truksnim piemērots sods, bet divu gadu laikā soda nauda no mēra nav piedzīta

9 komentāri

Ziņa, ka Jūrmalas mērs Gatis Truksis administratīvi sodīts kokaīna šļirču dēļ, ir pabojājusi zaļzemnieku vēlēšanu rezultātu, uzskata Zaļās partijas vadītājs. Jūrmalas mērs nenoliedz, ka šāds administratīvais sods viņam piemērots, taču par tā esamību esot uzzinājis tikai no televīzijas.

Viņš esot brīvs no atkarībām. Kā pierādījums tam esot nesen nodoti analīžu rezultāti. Tomēr saceltās ažiotāžas dēļ Truksnis apturējis savu darbību Latvijas Zaļajā partijā.

Pirmdienas Jūrmalas ārkārtas domes sēdē to pieprasīja opozīcija, kad atklātībā kļuva zināms, ka mērs sodīts saistībā ar narkotikām. Gata Trukšņa partijas biedri un koalīcijas partneri “Saskaņa” nepiekrita opozīcijas vēlmei Truksni no mēra krēsla gāzt, jo dzirdētais esot ne ar ko nepierādītas baumas.

Jānis Lediņš
Zaļas partijas valdes priekšsēdētāja vietnieks, Jūrmalas domes deputāts

Mēs gribam viņu it kā sodīt, lai viņš pierāda savu nevainīgumu, lai gan patiesībā vajadzētu būt otrādi, lai tie, kas to saka – pierāda, ka viņš ir vainīgs.

Truksni KNAB arestēja pirms diviem gadiem saistībā ar iespējamiem ZZS finanšu pārkāpumiem. Pie aizturētā atrada vairākas šļirces ar kokaīna paliekām. Un analīzes rādīja, ka uz šļirču adatām ir Trukšņa DNS.

Rīgas Kriminālpolicijas pārvaldes 1.biroja 3.nodaļas inspektore Laura Davidavičus 2017.gada 6.janvārī Truksnim piemēroja administratīvo sodu 100 eiro.

Jūrmalas mērs apgalvo, ka par sodu esot uzzinājis tikai pēc sižeta televīzijā apskatoties interneta vietnē “Latvija.lv”. Policijai bija jāinformē Truksnis gan par sodu, gan jābrīdina, ka nākamreiz par šiem pārkāpumiem jau draud kriminālatbildība.

Truksnis: Var tā gadīties, ka es par to neko nezināju. Uzzināju tikai šogad. Loģiski, ka es neko neesmu maksājis un pašlaik skaidroju situāciju.

“Nekā personīga”: Jūs maksāsiet sodu?

Truksnis: Es neko komentēt nevaru. Es jau visu esmu pateicis.

Policija administratīvos sodus par darbībām ar narkotiskām vielām piemēro regulāri. Ja nemaksā, pie sodītās personas durvīm klauvē tiesu izpildītājs.

Iveta Kruka
Latvijas Tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja vietniece

Tikai tad, ja sods netiek samaksāts, to nodod tiesu izpildītājam. Līdz ar to – no brīža, kad sodu piemēro un līdz brīdim, kad tas nonāk līdz tiesu izpildītājam, paiet trīs mēneši, vidējais laika nogrieznis.

Kopš policijas inspektores Davidovičas lēmuma par Trukšņa sodīšanu ir pagājuši divi gadi. Vai nu Jūrmalas mērs mānās, ka informāciju no policijas nav saņēmis. Vai sods viņam piemērots aizmuguriski, un policija nezināmu apstākļu dēļ nav to nodevusi piespiedu izpildei.

Valsts policijā interviju “Nekā personīga” atteica. Pēc raidījuma iepriekšējā sižeta 5.oktobrī Valsts policijas Iekšējās kontroles birojā sākta pārbaude. Tā ilgšot apmēram mēnesi.

Par Jūrmalas mēra ilgstošām nedienām ar “zaļo pūķi” bija dzirdējuši gan darbinieki domē, gan partijas biedri, gan premjers. Taču neviens nerosināja tādēļ Truksni izslēgt. Narkotiku lietošana esot kas cits, un pēc izskanējušajām ziņām medijos Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars pieprasīja Jūrmalas mēram pierādīt, ka viņam nav organismā atrodamas apreibinošo vielu pēdas.

Edgars Tavars
Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs

Vēsturiski esmu dzirdējis, ka viņam ir problēmas ar alkoholu. Par narkotikām tas man bija jaunums, dzirdēju tikai jūsu sižetā, ko Truksnis noliedz.

Mērs šonedēļ paziņoja, ka ir brīvs no atkarībām. Kā pierādījumu viņš šī gada 4.oktobrī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā nodevis analīzes. Tajās nav konstatēta ne kokaīna, ne četru citu izplatītu apreibinošu vielu pēdas. Pēc  narkologu sacītā, tas gan pierādot, ka Truksnis nav lietojis šīs vielas vismaz piecas dienas līdz pārbaudei, taču analīzes neļauj secināt, kas noticis senākā pagātnē.

Par divus gadus seno lietu varēja ātri tikt skaidrībā, ja vien policija neaizslēptos aiz personas datu privātuma.

Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs uzsver, ka konstitūcijā nostiprinātās tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību nav absolūtas. Sabiedrībai ir tiesības zināt, vai viņu ievēlēts mērs ir brīvs no atkarībām un nav ietekmējams. Tas ir ne tikai morāles, bet arī drošības jautājums.

Aivars Endziņš
bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs

Ja persona ir saistīta ar kādām atkarībām narkotikām vai alkohola pārmērīgu lietošanu, tas apdraud ne tikai viņa reputāciju, bet visas domes reputāciju. Otra lieta, šāda persona var būt ietekmējama.

Truksnis: Nedomāju, ka šī informācija būtu pietiekama, lai mani jau notiesātu.

“Nekā personīga”: Bet domes reputācija Jums nerūp?

Truksnis: Acīmredzot iedzīvotāji par to jau ir droši vērtējuši ne tikai vienu, bet vairākas reizes, un ne jau kaut kādas institūcijas vērtēs tur, kur tas nav paredzēts.

Zaļā partija jau vienreiz ar valdes lēmumu izslēdza Truksni no savām rindām, bet partijas dome ar reģionu deputātiem Truksni atjaunoja partija biedru rindās. Ilggadējs Zaļās partijas biedrs Viesturs Silnieks apgalvo, ka tā bija kļūda.

“Savulaik es jau norādīju par Truksni, ka nav labi. Viņam nepiemīt neviena no tādām zaļajām vērtībām, gluži pretēji dara nezaļas lietas. Lietas, kas kaitē partijas reputācijai un tad ir jautājums, vai mums ir vērts tādus cilvēkus paturēt, celt viņus saulītē un investēt viņos kā organizācijai. Mans viedoklis bija,-  mums nav tādi jāpatur, jo nākotnē tie sagadās tikai problēmas,” min Silnieks.

Šonedēļ Zaļās partijas valdē bija plānots skatīt tā dēvēto Trukšņa narkotiku lietu, bet līdz tam nenonāca. Ceturtdien Truksnis informējis, ka savu darbību partijā aptur. Līdz ar to partija no viņa norobežojās un plašos skaidrojumos vairs neieslīgst.

Edgars Tavars
Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs

Uz doto brīdi Gatis Truksnis nav Latvijas Zaļās partijas biedrs.

Netiek izslēgts, ka Truksnis nākotnē varētu pieslieties “Saskaņai”. Tā kopā ar Zaļajiem zemniekiem veido koalīciju Jūrmalas domē. “Saskaņas” deputāts Ņikita Ņikiforovs raidījumam “Nekā personīga” sacīja, ka vēl ir pāragri par to runāt.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl