Ploriņam, neraugoties uz uzticības trūkumu, ļauj reorganizēt Neatliekamās palīdzības dienestu

0 Komentāru
Ploriņam, neraugoties uz uzticības trūkumu, ļauj reorganizēt Neatliekamās palīdzības dienestu
Foto: LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības centra vadītāja Armanda Ploriņa krēsls jau pusgadu ir krietni sašķobījies. Pēc valsts kontroles atklātā, ka dienests izšķērdējis valsts naudu, pārmaksājot par “ātrās palīdzības” mašīnu nomu, Ploriņa darbs tika novērtēts kā neapmierinošs. Šonedēļ notika ierēdņa atkārtotā novērtēšana, un daudziem par pārsteigumu veselības ministra vadītā komisija Ploriņam darbu neuzteica.

Dienesta arodorganizācijas izbrīna Gunta Belēviča saudzīgā attieksme, jo jau iepriekš darbinieki bija Ploriņam izteikuši neuzticību.

Veselības ministrijā šajā ceturtdienā Armands Ploriņš ierodas satraukts. Gada sākumā ierēdņa darbu veselības ministra vadītā komisija novērtēja kā neapmierinošu. Šādos gadījumos pēc trim mēnešiem jānotiek atkārtotai vērtēšanai. Seši komisijas cilvēki no jauna Ploriņa darbu liks zem lupas. Ja viņu verdikts arī šoreiz būs neapmierinošs, dienesta direktoram darbs valsts pārvaldē jāatstāj pavisam.

Ploriņš Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu vada jau piecus gadus gandrīz no tā pirmsākumiem. Viņa krēsls sašūpojās pēc Valsts kontroles atklājumiem, ka valsts krietni pārmaksā par “ātrās palīdzības” automašīnām Rīgā, kuras nomā no veselības aprūpē zināmā komersanta Adigjozala Mamedova.

Līgumu ar Mamedova Rīgas sanitārā transporta autobāzi Ploriņa vadītais dienests 2010. gadā noslēdza par 30 miljoniem eiro, bet reāli privātfirmai piecos gados samaksāja nepilnus 42 miljonus. Ploriņa paraksta uz galvenā līguma nav. Taču viņš slēdzis papildu vienošanos par pakalpojuma sadārdzināšanos.

Nekā personīga: Ja jūs būtu veselības ministrs, vai jūs atstātu dienestu joprojām Ploriņa vadībā?
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS): Jūs man labi uzdodat jautājumu! Šo jautājumu uz šodienu es varētu atbildēt tā , procentuāli es teiktu, ka 60% ka nē.

Neviena no Rīgā kursējošajām Mamedova “ātrās palīdzības” mašīnām nebija tikko no rūpnīcas. Taču valsts par tām maksāja kā par jaunām. Ārsts ar 10 gadu pieredzi stāsta, ka darba apstākļi tajās nebija cilvēka cienīgi.

NMPD darbinieku Rīgas Reģiona arodorganizācijas priekšsēdētājs Aleksejs Baranovs
Ir bijuši gadījumi, kad darbinieki cietuši nekvalitatīvu mašīnu dēļ, un fiksēti vismaz 3 gadījumi, kad saindējās ar izplūdes gāzēm, jo mašīnas tiešām bija briesmīgā stāvoklī. Ziemās tajās bija auksts, vasarās karsts un bijušas pat situācijas, kad ampulās sasalst medikamenti. Diemžēl netika domāts par šiem darbiniekiem un pacientiem.

Līgums ar valsti komersantam bija ienesīgs – Mamedova firma nopelnīja 10 miljonus eiro. Ploriņa jūsmīgie apsveikuma vārdi jubilāram Mamedovam dzimšanas dienā radīja pavisam divdomīgu kontekstu.

NMPD priekšnieks Armands Ploriņš (2013. gada marts)
Man ir nožēla par to, ka es viņu pazinu salīdzinoši nesen. Visdrīzāk, ja es viņu būtu iepazinis ātrāk, šobrīd būtu morāli, garīgi un finansiāli bagātāks.

Ploriņa vadītais dienests, iespējams, būtu turpinājis valstij neizdevīgo sadarbību ar komersantu, ja ”stopkrānu” nenorautu veselības ministrs Guntis Belēvičs. Viņš pretēji valdības skepsei uzskatīja, ka valsts pati apgādās Rīgu ar mašīnām un šoferiem. Līgums ar Mamedova kompāniju beidzās šogad 28. aprīlī. Ministrs atsauca jauno konkursu, kam zaļo gaismu bija devusi Straujumas valdība, un jau mēnesi dienests parādījis, ka medicīnisko palīdzību var sniegt arī pašu spēkiem bez privātfirmas.

Iepriekš Ploriņš maldināja ministriju, ka tas nebūs iespējams un ka lētāk ir atstāt, kā ir. Taču ministrija reģionos atrada rezerves automašīnas. Tāpat Ploriņa sniegtā informācija, ka dienestam nebūs savas remontzonas, izrādījās maldi… Šie fakti vedināja domāt, ka Ploriņš centās mākslīgi bremzēt Belēviča plānus, un izskatījās diezgan droši, ka turpmāk Ploriņam vadības grožus vairs neuzticēs.

Tomēr pēc vairāk nekā stundu ilgas komisijas apspriedes bija skaidrs, ka Ploriņš atkārtotajā pārbaudē saņēmis otru zemāko vērtējumu. Un tas nozīmē, ka viņš darbu var turpināt. Ploriņam darbs esot jāpilnveido.

Veselības ministrijas valsts sekretāre, A. Ploriņa vērtēšanas komisijas locekle Solvita Zvidriņa
Izejot no tā, ka bija neapmierinoši, uz to, ka vēl jāpilnveido – viņš ir sācis laboties, kā viņš pats vienā intervijā teica. Bet, lai pateiktu vai tā ir, vai tā nav – ir vajadzīgs novērošanas periods. Tā kā mēs viņu novērosim un tad redzēsim, vai tiešām viņš ir izturējis eksāmenus vai nē.

 

Ārsts, NMPD darbinieku Rīgas Reģiona arodorganizācijas priekšsēdētājs Aleksejs Baranovs
Šobrīd ir grūti izprast ministrijas rīcību, dodot Ploriņam vēl iespēju.. Viņš nav 1.klases skolnieks, lai labotos..

Rīgas reģiona arodorganizācijas vadītājs stāsta, ka līgums ar Mamedovu nebija vienīgais darbinieku pārmetums Ploriņam. Viņa vadītā iestāde pirkusi dārgas iekārtas un aprīkojumus, taču taupījusi uz cilvēkiem. Piemēram, ārsta palīgs par vienu slodzi mēnesī nopelna vien 365 eiro. Nesen veiktā aptaujā vairāk nekā puse darbinieku norādījusi, ka direktors ir nekompetents, netaisni izturas pret mediķiem un cilvēkus šķiro.

”Visa dienesta vadība notiek no viena galda ar savu uzticamo personu loku – darbinieku vēlmes netiek ņemtas vērā,” atklāj Aleksejs Baranovs.

NMPD direktors Armands Ploriņš: Ir jāsaprot, ka tas ir operatīvais dienests, un dažkārt mums pacienta intereses ir augstākas par tieši darbinieka darba apstākļiem vai ērtībām.
Nekā personīga: Jūs domājat, ka vairākums jums uzticas?
Armands Ploriņš: Es nezinu, neesmu tādu aptauju veicis.

Nekā personīga zināms, ka Ploriņš pagaidām atstāts amatā ar nosacījumu, ka viņam dienestā jāveic reorganizācija un no darba jāatlaiž savas uzticības personas. Runa varētu būt par Ploriņa vietnieci Renāti Pupeli un Saimnieciskā nodrošinājuma departamenta vadītāju Ēriku Dižgalvi, kurš bija saimniecības pārzinis Veselības ministrijā laikā, kad Ploriņš tur bija valsts sekretārs. Neoficiāli zināms, ja Ploriņš to neizpilda, viņam ierēdņu rotācijas ietvaros piedāvās citu amatu veselības aprūpes sistēmā.

Nekā personīga: Jūs joprojām uzticaties Ploriņa kungam?
Veselības ministrs Guntis Belēvičs: Man līdz šim nav bijusi ne mazākā iespēja sastādīt spriedumu par Ploriņa kunga spēju pildīt uzdevumus patstāvīgi!

Ministrs Belēvičs uzskata, ka valstij neizdevīgo sadarbību ar Mamedovu Ploriņš nevarēja panākt viens un, sola visus materiālus nodot ģenerālprokuratūrā. Šonedēļ kļuva zināms, ka Ploriņa vadītajā dienestā viesojušies Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki, kurus interesējis tieši līgums ar Mamedovu. Kāpēc korupcijas apkarotājiem jautājumi raisījušies tikai tagad un kādas pārbaudes ietvaros, KNAB komentārus nesniedza.

0 Komentāru