Pirms vēlēšanām Jēkabpils pašvaldība nelikumīgi uzbūvējusi slidotavu

0 Komentāru

Pirms vēlēšanām pašvaldības visā Latvijā cenšas uzpost savas pilsētas un ciematus. Nauda atrodas ielu remontiem, bērnu laukumiem, parkiem un stadioniem. Arī Jēkabpilī rudenī izlēma uzbūvēt slidotavu.

Tas bija sens neizpildīts solījums vēlētājiem. Jēkabpils dome ar Leonīdu Salcēviču priekšgalā deva stingru rīkojumu un pašvaldības ierēdņi sāka rosīties. Līdz decembrim slidotava bija gatava. Tomēr lielajā steigā gadījās ķeza. Zem laukuma bija patrāpījies pilsētas gāzes vads. Gāzes vadus apbūvēt ir aizliegts. Kad “Latvijas gāze” sāka celt iebildumus, izrādījās pašvaldība, kam jākontrolē celtniecības likumība, slidotavu uzbūvējusi bez neviena dokumenta.

Jēkabpilī dzīvo 22 000 cilvēku. Desmitā lielākā Latvijas pilsēta ir izvietota abos Daugavas krastos. Attīstītāks ir pilsētas kreisais krasts, te dzīvo divas trešdaļas pilsētnieku, te atrodas dome, lielveikali un jaunais stadions. Domes vadība jau ilgus gadus solīja labiekārtotu slidotavu arī labā krasta iedzīvotājiem. Līdz šim slidotāji ledu lēja uz grantēta laukuma Pils rajona daudzstāvu namu pagalmā. Pagājušā gada rudenī Jēkabpils vietvara beidzot pieķērās šim jautājumam. Domes vadība deva uzdevumu saviem ierēdņiem – slidotavai jābūt! Sacīts – darīts. Decembrī laukums bija gatavs. Iedzīvotāji varēja baudīt ziemas priekus.

Jēkabpils pašvaldība bija iecerējusi, ka ziemā te iedzīvotāji spēlēs hokeju un slidos, bet vasarā te rosīsies florbolisti un skrituļotāji. Tomēr šobrīd te nevienu sportistu nemana. Kad slidotava jau bija gatava, izrādījās, laukumam apakšā patrāpījies augstspiediena gāzes vads. To pamanīja “Latvijas gāzes” darbinieki, kas par būvdarbiem nebija brīdināti. Gāzes vada tuvumā nekāda būvniecība nav pieļaujama, taču to neviena Jēkabpils amatpersona nepamanīja.

Tas nebūtu noticis, ja slidotavai būtu bijis projekts. Tad būtu jāprasa saskaņojums “Latvijas gāzei” un būvvaldei. Par gāzes vada atrašanās vietu zināja Pilsētsaimniecības departamenta speciālisti, taču būvniecībai šķēršļus viņi nelika. Pašvaldības uzņēmuma Jēkabpils pakalpojumi celtniekiem vajadzēja pamanīt brīdinājuma apzīmējumus pagalmā un darbus apturēt, taču viņi turpināja strādāt. Būvvalde nelikumīgos darbus pamanīja vien tad, kad par to sūdzējās “Latvijas gāze”. Departaments, būvvalde un celtnieki ir pilsētas izpilddirektora pārziņā, taču arī viņš nesekoja līdzi, kā padotie pilda rīkojumu par slidotavu.

Kaspars Ģirģens
Jēkabpils domes deputāts (KPL.LV)

Īsāk sakot, ir iesaistītas visas pašvaldības iestādes un neviena nav uzskatījusi par vajadzīgu pārbaudīt vai saskaņot dokumentāciju.

Laukuma būvētāja, pašvaldības uzņēmuma Jēkabpils pakalpojumi vadība taisnojas, ka tā nemaz nebija būvniecība, tikai teritorijas uzturēšana. Uz grantēta laukuma uzklāts asfalts.

Jānis Hauka
SIA ”Jēkabpils pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs

Tā faktiskā situācija ir tāda, ka mums bija līgums uz kura pamata tad arī veicām šos būvdarbus. Un attiecīgi gan ja ka ir skice, vai kāds ir kas ierādīja šo laukumu un kā rezultātā beigās izrādījās, ka apakšā ir gāzes vads. Vai nu topogrāfijas kļūda, vai nu skicē nebija šī gāzes vada, vai nepaskatījās un nepārbaudīja šo topogrāfisko plānu. Grūti spriest. Es domāju tas ir pasūtītāja kļūda vai neizdarība. Grūti teikt.

Slidotavas pasūtītājs ir Pilsētsaimniecības departaments. Iestādes darbiniekiem bija jāsagatavo un jāsaskaņo dokumenti, jāsameklē būvnieks.

Raits Sirmovičs
Jēkabpils domes Pilsētsaimniecības departamenta direktors

Nu jā, nepatīkams jautājums. Ko es varu pateikt. Redz pie kā noved steiga. Tuvojās ziema, un bija politiskās vadības uzdevums ierīkot stadionu. Tajā vietā agrāk bija automašīnu grantēts stāvlaukums. Nu darbs tika darīts un konstatēts pēc tam, kad darbs padarīts, ka tur gāzes vads. Tā tur sanāca. Jā. (NP: Bet nu tur ir gāzes skapītis ar uzrakstu “Latvijas gāze”, tie stabiņi salikti, strādnieki neredzēja? Nu droši vien vajadzēja redzēt, bet neredzēja. Tā gadās. (NP: Un projekts?) Projekts tur bija nosacīts. Būtībā pilnvērtīgs projekts nebija. Bija parādīta bortu konstrukcija un hokeja laukuma izmēri zināmi. Tādā veidā. (NP: Tas tā normāli Jēkabpilī, ka jūs bez projekta “dragājat” tādas būves?) Normāli tas nav nekur, ne tikai Jēkabpilī, tas visur nav īsti normāli. Bet es jau teicu – steiga tuvojoties ziemai. Nav jau būve sarežģīta ļoti, tas būtība asfaltēts laukums ar bortiem. Borti labi izturīgi. Būtu viss kārtībā, ja gāzes vada šķērsojums nebūtu. Droši vien domes priekšsēdētājs to uzdevumu deva, jā. Ne jau uz savu galvu izpildītāji to dara.

Pilsētsaimniecības departaments ir pakļautas domes izpilddirektoram. Viņš skaidro, ka uzdevums no domes politiskās vadības pa taisno aizceļojis uz Pilsētsaimniecības departamentu, tāpēc viņš nav sekojis līdzi tā izpildes gaitai.

 
Guntars Gogulis
Jēkabpils pašvaldības izpilddirektors

(NP: No pagājušā gada decembra ir zināms, ka ir tie pārkāpumi, jūs neesat neko vērtējuši, skatījušies cauri, kurš tur ir atbildīgs, kam jāsedz tie zaudējumi?) Zaudējumi jau vēl nav, jo nav vēl veikti būvdarbi. Uz doto brīdi var vērtēt, kā tā ir gadījies. Jautājums, ko uzdevāt sākumā. Nu jā, šis ir vērtējams jautājums. (NP: Kāpēc bija tāda steiga?) Par steigu man grūti teikt. Visdrīzāk nāca ziema virsū, nu kāda cita var būt steiga slidotavas izbūvei? Citas steigas es neredzu. (NP: Pašvaldību vēlēšanas.) Pašvaldību vēlēšanas bija… (NP: Uzreiz pēc ziemas…) Vasarā, nu tad jau loģiski būtu, ja pavasarī būvētu. (NP: Nu bet kas tad vasarā slidos?) Nē, nu šis laukums , lai cik viņš neveiksmīgs no tā viedokļa, ka uz gāzes vada uzbūvēts, bet manuprāt viņš vasarā arī, cik es tur biju piebraucis skatīties, cilvēki skrituļo, bērni tur darbojas, viņš arī vasarā ir labs objekts.

Jēkabpils domi 20 gadus vadīja Leonīds Salcevičs. Viņš bija domes priekšsēdētājs laikā, kad pasūtīja un būvēja slidotavu.

Leonīds Salcevičs

Leonīds Salcevičs
Jēkabpils domes deputāts (Jēkabpils partija)

(NP: Par to slidotavu jautājums. Vieni saka, tas tā kā pirms ziemas, otri, ka pirms vēlēšanām.) Vai dies’, kurš tad to visu mēģina sasaistīt ar vēlēšanām? Nav tā! Es domāju, ka tas ir galīgi aplami, ka to visu kaut kā saista ar vēlēšanām! Pirmkārt, tas bija paredzēts budžetā, ka tur vajadzētu kaut kādu aktivitāti izvērst, jo tajā Pils mikrorajonā bija tikai viens rotaļu laukums, pagājušogad uztaisīja vēl vienu, Bija domāts, ka jātaisa laukums kur varētu vasarā florbolu spēlēt, ziemā tur kaut kādu elementārus slidotavu. Nebija pateikts no manas puses un no deputātu puses, ka tam jābūt obligāti tāda izmēra laukumam, kā viņš ir. Bet situācijā mainījās. Un mainījās , jo mūsu pašu aktīvie hokejisti, ieskaitot tagadējo mēru, nāca klāt un teica: mums vajag tādus bortus, mums vajag tādu apgaismojumu, mums vajag tādu izmēru, mēs tagad spēlēsim mums nav kur spēlēt. Nu, loģiski, acīmredzot, ka viņu tagad pagarināja, paplašināja un neveiksmīgi, ka viņš uz tā gāzes vada tika.

Šobrīd domi vada “zaļo zemnieku” mērs Raivis Ragainis. Ragainis bija deputāts arī iepriekšējā domes sasaukumā. Viņš nenoliedz, ka sarunās par laukumu pārstāvējis Jēkabpils hokejistus, taču tie pieslēgušies tikai tad, kad laukums jau bija noasfaltēts.

Raivis Ragainis

Raivis Ragainis
Jēkabpils domes priekšsēdētājs (ZZS)

Es griezos pie pašvaldības ar lūgumu, ja jau šāds projekts tiek risināts, kāpēc viņš nevarētu būt risināts līdz galam un šis laukums nevarētu tikt izmantots kā hokeja laukums. Protams, ka mums pat prātā neienāca, tā pat nebija mūsu nekāda vajadzība, iejaukties pašvaldības darbā, kā tiek būvēti šādi laukumi.

Vietējā būvvalde nelikumīgo būvniecību konstatēja vien tad, kad darbi jau bija pabeigti. Lai gan likums aizliedz izmantot ekspluatācijā nenodotas būves, slidot nelikumīgi uzbūvētajā laukumā tā iedzīvotājiem neliedza.

Inga Līce-Vilciņa
Jēkabpils Būvvaldes vadītāja

Tajā brīdī, kad tika konstatēts, būvinspektors apsekoja, sastādīja atzinumu, kurā norādīja, kas ir izdarīts, un tika norādīts, ka jāaptur būvdarbi. (NP: Bet ar to slidotavu, ja nav nodota ekspluatācijā, viņu jau nedrīkst izmantot, vai ne?) Jā, tieši tā. Risinot situāciju, būvvaldē iesniegts nākamais būvprojekts, ka gāzes vadu pārcels.

 
Māris Onževs
A/S ”Latvijas gāze” Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks

Es gribētu teikt, ka situācija kā tāda, ka uz gāzes vada tiek uzbūvētā kāda ēka vai būve nav unikāla. Katru gadu Latvijas gāze aptuveni 100 gadījumus konstatē, gan garāžas, gan žogus, arī šāds unikāls gadījums ar Ledus laukumu. Bet varbūt tas situācijas interesantums varbūt nedaudz pat komiskums slēpjas apstāklī, ka to ir izdarījusi iestāde, kuras uzdevums ir izvērtēt likumību. Proti, būvvalde izvērtē, bet dome ir uzbūvējusi.

“Latvijas gāze” mierina, ka bīstamais brīdis ir aiz muguras. Lielākais avārijas risks ir celtniecības laikā, kad rokot tranšejas vai pamatus stabiem, var skart gāzes vadu.

Pašvaldībai bija trīs iespējas, kā nelikumīgo būvi legalizēt. Viens variants ir laukumu nojaukt, otrs – pārbūvēt tā, lai tas neskar gāzes vadu. Izvēlēts trešais variants – pārcelt gāzes vadu. Projekts jau ir saskaņots, taču pašvaldība līdz šim nav atradusi vismaz 15-20 tūkstošus, lai samaksātu par darbu.

Pēc “Nekā personīga” intereses Jēkabpils pašvaldībā ir sākusies rosība. Izpilddirektors uzdevis auditoriem noskaidrot, kāds būtu bijis pareizais dokumentu aprites ceļš, lai slidotavu uzbūvētu likumīgi un kāda kuram atbildība.

0 Komentāru