Pēc VK aizrādījuma VUGD priekšnieka vietniekam dienesta dzīvokļa īri paceļ par centu kvadrātmetrā

7 komentāri
Pēc VK aizrādījuma VUGD priekšnieka vietniekam dienesta dzīvokļa īri paceļ par centu kvadrātmetrā
ILZE ZVĒRA, F64

Pirms gada Valsts kontrole (VK) revidēja Iekšlietu dienestu īpašumus. Vislielāko kritiku izpelnījās ugunsdzēsēji, kas vienu depo izmantoja medību vajadzībām, bet citos esošie dzīvokļi par zemām cenām bija izīrēti ar dienestu nesaistītām personām.

Revidentu sašutumu izpelnījās arī Ugunsdzēsības koledžas dienesta viesnīcas izmantošana. Kadetiem, kas apgūst ugunsdzēsēju prasmes, par dzīvošanu jāmaksā trīs reizes vairāk, nekā tajā pašā ēkā esošo divu dzīvokļu iemītniekiem.

Viens no dzīvokļiem nodots arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietniekam Intaram Zitānam, kurš tur mitinās jau vairāk nekā desmit gadus.

Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledža ir specializēta mācību iestāde, kas sagatavo ugunsdzēsējus glābējus. Te trīs gadus mācās nākamie virsnieki, obligātas apmācības iziet ikviens, kas pieteicies ugunsdzēsēju darbā.

Liela daļa kadetu ir no reģioniem, tāpēc blakus mācību iestādei ir arī dienesta viesnīca. Taču vietas te visiem nepietiek, un nereti kursantiem pašiem uz jāmeklē īres dzīvokļi.

Ne visas telpas koledžas dienesta viesnīcā ir atvēlētas kadetiem. Augšējos stāvos ir divi dzīvokļi. Viens izīrēts kādai privātpersonai, otrā jau vairāk nekā desmit gadus mitinās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Intars Zitāns.

Intars Zitāns par ugunsdzēsēju strādā no 1995. gada. Viņš ir no Alūksnes, kur uzkalpojās līdz Alūksnes brigādes komandiera amatam. 2007. gadā viņu paaugstināja par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku un viņš pārcēlās uz Rīgu. Dzīve Rīgā viņam ir labi nodrošināta, bez dzīvokļa viņam ir arī dienesta auto, par tā stāvvietu viņam nav jāmaksā, to var turēt koledžas pagalmā.

Amatpersonas deklarācijā par 2017.gadu redzams, ka viņa alga ir 3500 eiro mēnesī. Atlīdzību 1300 eiro gadā viņš saņēmis arī par darbu koledžā. Līdz nesenam laikam koledža VUGD struktūrā bija viņa pārraudzībā.

Intars Zitāns

Intars Zitāns
VUGD priekšnieka vietnieks

Tā pat kā jebkuram Iekšlietu ministrijas nodarbinātam un amatpersonām, jebkuram no mums ir tiesības uz dzīvojamām platībām, kuras ir dotajā brīdī valsts nodrošinājuma aģentūras rīcībā. Savukārt, kad mani pārcēla, tas bija diezgan sen, pārcēla mani veselu divu dienu laikā, un tas bija sestdienā svētdienā, protams, ar norunu, ka man piešķirs vienu no dzīvojamām platībām. Bija pieejamas vairākas, tuvākā darba vietai bija tieši koledža. Tā man viņu arī piešķīra.

Pirms gada Valsts kontrole pabeidza revīziju par to, kā Iekšlietu dienesti apsaimnieko savus īpašumus.  Tajā atklāts, ka koledžas dienesta viesnīcas iemītnieki par dzīvošanu maksā trīskārt lielāku maksu, nekā dzīvokļu īrnieki.

Ilze Grīnhofa

Ilze Grīnhofa
Valsts kontroles padomes locekle

Mēs tur konstatējām arī visai nevienlīdzīgu attieksmi, jo piemēram, augsta līmeņa VUGD amatpersonai aprēķins bija izveidojies tādā veidā, ka kadets par kvadrātmetru kur viņš teiksim dzīvo, kas viņam tā kā gultas vieta, viņam bija jāmaksā divi eiro un desmit centi par vienu kvadrātmetru, un piemēram, augsta līmeņa VUGD amatpersona, kura savukārt dzīvo trīsistabu dzīvoklī, atsevišķā, maksāja 0,64 eiro centus. Tāds bija viens piemērs, tādi bija arī citi līdzīgi, kur mēs runājam par dienesta viesnīcām par nepareizām izmaksām.

Iekšlietu ministrijas pakļautībā esošo dienestu nekustamos īpašumus no 2014. gada pārvalda Nodrošinājuma valsts aģentūra. Pēc valsts kontroles aizrādījumiem, tā apņēmās pārskatīt noteiktās maksas.

Ilze Grīnhofa

Ilze Grīnhofa
Valsts kontroles padomes locekle

Mums jau ir ziņots, ka 60% no plānotā darba ir izdarīts. Un mēs arī konkrēti esam ieguvuši informāciju, ka arī šai konkrētai amatpersonai ir pārskatīts tas aprēķins, un tagad tie vairs nav 0,64 eiro centi, bet 0,65 eiro centi. Protams, ka šī situācija mums raisa daudz jautājumus. (NP: Vai jūs šo paaugstinājumu no 0,64 uz 0,65 neuzskatāt par ņirgāšanos par jūsu darbu?) Šobrīd grūti komentēt. Mēs gribam saprast, kā tas ir izveidojies, kādas izmaksu komponentes ir ņemtas vērā.

Dienesta viesnīca ir sadalīta dzīvokļos. Katrā dzīvoklī  ir divas vai trīs istabas, katrā istabā divas gultas vietas.  Kadeti par dzīvošanu dienesta viesnīcā maksā 39 eiro un divdesmit centus mēnesī.   Nodrošinājuma valsts aģentūrā stāsta, ka dienesta viesnīcas maksā iekļauta arī elektrība, ūdens un gultas veļas mazgāšana, tāpēc kvadrātmetra izmaksas ir lielākas, nekā blakus esošajiem dzīvokļiem. Valsts kontrole uzsver, ka revidentu aprēķinos šīs izmaksas izņemtas un vērtētas tikai salīdzināmas pozīcijas.

Gatis Avotiņš
Nodrošinājuma valsts aģentūras finansists

(NP: Valsts kontrole to var uztvert kā ņirgāšanos, ka viņi aizrāda, ka tā cena nav kaut kas kārtībā, vai tur viss ir izvērtēts, un jūs ņemat un paceļat par vienu centu.) Nu, tā sanāk. Visi izdevumi, kas ir attiecināmi uz šo objektu, ir iekļauti, mēs vairākas reizes pārskatījām, ņemot vērā kontroles norādījumus, vai esam kaut ko palaiduši garām, bet šie izdevumi, kas ir veikti, tie ir iekļauti. Papildus mākslīgi neko pielikt mēs nevaram.

Koledžai telpās Ķengaraga ielā ir par šauru. Pietrūkst vietas mācībām un studējošo izmitināšanai. Kadeti dzīvo arī dzīvokļos netālu esošajā Krustpils ielas ugunsdzēsēju depo. Taču arī ar to ir par maz. Nodrošinājuma valsts aģentūra plāno topošos ugunsdzēsējus izvietot policijas dienesta viesnīcā otrā Rīgas malā – Ezermalas ielā.

Intars Zitāns

Intars Zitāns
VUGD priekšnieka vietnieks

Cik es saprotu, tiem koledžas studentiem ir problēmas ar dzīvošanu. Viņiem vietas dienesta viesnīcā pietrūkst. (NP: Un jūs esat arī atbildīgs par koledžu. Vai jūs neredzat, ka, ja jūs atbrīvotu to dzīvokli, tur diezgan daudziem studentiem sanāktu arī dienesta viesnīca?) Droši vien drusku, tie kas sniedza informāciju, maldināja jūs. Pirmkārt, es neatbildu ne par koledžu, ne par dzīvojamām vai dienesta telpām. Savukārt par koledžu mēs visu laiku runājam un risinājām gan ar… pareizāk sakot, koledža to dara un mēs viņus atbalstam, par citām dzīvojamām telpām, tāpat mēs ar aģentūru meklējam citas vietas, kur var paplašināt koledžas mācekļu dzīvošanas vietas.

Informācija par to, ka Ugunsdzēsības un civilās aizsardzības koledža ir Zitāna pārraudzībā, bija atrodama VUGD mājas lapā līdz raidījuma tapšanas brīdim. Pēc Nekā personīga intereses lapā tika veiktas izmaiņas. Taču arī vairāki citi avoti mums apstiprināja, ka Zitāns ir uzņēmies šefību pār koledžu, kurā pats dzīvo.

7 komentāri