Par nevainojamas reputācijas trūkumu atbrīvotā Aizkraukles prokurore tiesājas ar prokuratūru

Komentāri

Pavasarī raidījums “Nekā personīga” stāstīja par kādu Aizkraukles prokurori, kura bija iesaistīta autoavārijā, atteicās no alkohola testa un uzvedās rupji. Prokuroru atestācijas komisija kolēģei piemēroja bargāko sodu – atlaišanu.

Tomēr lietā iestājās noilgums un Diāna Bebre-Kondrāte atgriezās prokurores amatā. Pēc sižeta ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers izdeva pavēli par viņas atlaišanu, jo likums prokuroriem prasa nevainojamu reputāciju. Taču Diāna Bebre-Kondrāte atlaišanu apstrīdējusi tiesā un prasa segt mantiskos zaudējumus.

Diāna Bebre-Kondrāte kā Aizkraukles rajona prokurore strādāja no 2007. gada. Mediju uzmanību viņa neizpelnījās kādas savas profesionālās lietas dēļ, bet gan saistībā ar Aizkraukles pagastā izraisītu avāriju. 2015. gada martā prokurores auto braucis pa pretējo joslu un ietriecies stāvošā mašīnā.

Cietušie stāsta, ka ar prokurori automašīnā kopā bija Valsts policijas darbinieks Andris Kondrāts. Abi uzvedušies rupji, draudējuši sasistā auto vadītājai un viņas nepilngadīgajai meitai. Saukuši  par “sīko narkomāni” , “blondīni” un citos nicinošos un aizskarošos vārdos. Gaisā bijis jūtams alkohols.

Prokurori ir augsti likumiskās varas pārstāvji un bauda lielāku imunitāti nekā ierindas cilvēki. Vairākas stundas avārijas vietā izsauktie policisti un mediķi domājuši, kā tālāk rīkoties.

No alkohola testa gan prokurore, gan viņas līdzbraucējs atteicās.

Abas amatpersonas auto sadursmes dienā nebija dienestā, taču pakļāvās dienesta izmeklēšanai. Kondrāts no policijas atvaļinājās, nesagaidot pārbaudes beigas. Bet Bebres-Kondrātes rīcību  vērtēja prokuroru atestācijas komisija.

 

ARVĪDS KALNIŅŠ
Ģenerālprokurora pienākumu izpildītājs

Atestācijas komisija to visu izvērtēja un atzina, ka viņa ir pieļāvusi administratīvos pārkāpumus, vadījusi automašīnu, atteikusies no alkohola pārbaudes un saskarsmē ar ceļu satiksmes dalībniekiem, gan saskarsmē ar medicīnas darbiniekiem ir pieļāvusi rupjus ētikas normas pārkāpumus.

 

 

Līdz ar to viņai tika piemērots disciplinārsods – atbrīvošana no amata.

Bebrei-Kondrātei izdevās izvairīties, ka viņai nelabvēlīgais prokuratūras lēmums stājas spēkā. Viņa pusgadu paņēma slimības lapu, tad devās dekrētā un bērna kopšanas atvaļinājumā.

Disciplinārsodu var piemērot divu gadu laikā. Prokurores lietā iestājas noilgums un viņa atgriezās darbā. Bebre-Kondrāte nesaņēma administratīvo sodu, lai gan par atteikšanos no alkohola testa draud arests līdz 15 diennaktīm, 1400 eiro liels naudas sods un tiek atņemtas autovadītāja tiesības uz četriem gadiem.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers gan dažas dienas pēc demonstrētā “Nekā personīga” sižeta izdeva pavēli, ka prokurori atbrīvo no amata. Viņa klaji ignorējusi vispārpieņemtās uzvedības normas. Un atteikšanās pakļauties likumam neesot savienojama ar prasību prokuroram būt ar nevainojamu reputāciju.

Tomēr tagad Bebre-Kondrāte vērsusies Administratīvajā rajona tiesā Jelgavas tiesu namā, apstrīdot ģenerālprokurora pavēli. Viņa prasa atlīdzināt darba samaksu par piespiedu kavējumu laiku no 26. maija līdz laikam, kad ar tiesas lēmumu viņa, iespējams, tiks atjaunota darbā. Pirmā tiesas sēde nozīmēta 15. novembrī.

Iespējams, ka atgriezties darbā prokuratūrā Bebre-Kondrāte nopietni nedomā, jo augustā viņa pieteikusies kārtot zvērināta advokāta eksāmenu.

Viņa rakstveidā apliecinājusi, ka atbilst visām likuma prasībām. Lai kļūtu par advokātu, jābūt piemērotai izglītībai, stāžam un labai reputācijai.  Zvērinātu advokātu padome par pretendenti lūgusi atsauksmes. Un pieņemts lēmums, ka vismaz pagaidām bijusī prokurore advokātu saimei nepievienosies.

 

JĀNIS ROZENBERGS
Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs

Šajā gadījumā šīs atsauksmes bija kā pozitīvas, tā negatīvas. Bet būtiskākais pie šī jautājuma izlemšanas bija publiski pieejamā informācija par notikumiem, saistībā ar kuriem Diāna Bebre-Konrāde tika atlaista no prokuratūras. Un prokuratūras atsūtītās ziņas ar atlaišanas pamatojumu, kas apstiprināja publiski izskanējušo.

 

 

Un attiecīgi pirms nedēļas advokātu padomes sēdē tika pieņemts lēmums sakarā ar nevainojamās reputācijas trūkumu Diānu Bebri-Kondrāti pie eksāmena nepielaist.

Pēdējos gados nav bijuši gadījumu, kad atlaisti prokurori kļūst par zvērinātiem advokātiem. Tomēr, kā uzsver advokātu padomē, jebkurai nosodāmai rīcībai ir noilgums.

Lasi vēl