Par nelegālo imigrantu pārvadāšanu Francijā arestēti divi šoferi no Latvijas

0 Komentāru
Par nelegālo imigrantu pārvadāšanu Francijā arestēti divi šoferi no Latvijas
Foto: EPA / LETA

Aizvadītā mēneša laikā Francijā apcietināti divi kravas automašīnu šoferi no Latvijas. Viņu vestajās kravās atrasti paslēpušies imigranti, kurus šoferi centušies ievest Lielbritānijā. Vienam Latvijas iedzīvotājam piespriesti 8 mēneši, otram 2 gadi cietumā.

Kalē osta Francijā. Kopš bēgļu krīzes sākuma ne tikai tumsas aizsegā, bet arī gaišā dienas laikā ap kravas automašīnām spieto desmitiem imigrantu. Viņi uzplēš kravu pārsegus, atlauž furgonu durvis un mēģina paslēpties kravas nodalījumos. Lai smagos auto apturētu, imigranti arī sagāž uz ceļiem kokus, zarus vai pārdur mašīnu riepas. Savukārt policija un robežsardze pirms ostas izvietojusi kontrolposteņus. Kravas mašīnas ar bojājumiem pārbauda īpaši rūpīgi.

Eiropas Savienības aģentūra Europol ziņo, ka Lielbritānijā plaši uzdarbojas noziedzīgie grupējumi, kas vervē šoferus bēgļu transportēšanai. Par viena cilvēka pārvešanu sola līdz 3000 mārciņu. Potenciālos kandidātus bandas iepriekš padziļināti izpēta un izvēlas tādus, kuriem ir naudas problēmas, neveicas biznesā. Noziedznieki ar šiem cilvēkiem it kā nejauši iepazīstas bāros, sadraudzējas un iegūst uzticību. Kad saites nostiprinātas, seko piedāvājums piepelnīties.

Pirms mēneša šoferis no Latvijas Oļegs Markevičs ar kravas auto, kur atradās vairākas vieglās mašīnas, no Francijas ar prāmi gribēja pārcelties uz Angliju. Veiksmīgi bija nonācis līdz kuģim, pirms kura pārbaudi veica britu robežsardze. Vienā no vieglajām automašīnām robežsargi atklāja divus afgāņus. Šoferis apgalvoja, ka viņš par to neko nezinot, bet drošības dienesti nenoticēja. Vieglie auto bijuši aizslēgti un bez jebkādām ielaušanās pazīmēm. Tas licis domāt, ka šoferis līdzdarbojies noziegumā. Advokāts Francijas presē notikušajā vaino šofera priekšniecību, kas vienojusies ar nelegālo imigrantu kontrabandistiem, saņēmusi par to naudu, bet šoferi uzmetuši. Neraugoties uz to, viņam tiesa piesprieda 8 mēnešus cietumā un aizliegumu 3 gadus iebraukt Francijā.

Vēl viens šoferis no Latvijas 18. maijā aizturēts par bēgļu pārvadāšanu necilvēcīgos apstākļos. Jau nākamajās dienā pēc aizturēšanas Kalē piepilsētā šoferim piespriesti 2 gadi cietumā.

Latvijas Iekšlietu ministrijai un policijai, kā arī asociācijai Latvijas auto par notikušajiem arestiem Francijā informācijas nav. Visticamāk, šoferi nav strādājuši Latvijas kravu pārvadātāju kompānijās. Mūsu vēstniecība Francijā apstiprina, ka viņiem zināms par šiem gadījumiem. Plašāk vēstniecība notikušā apstākļus neatklāj.

Līna Hrisanfova, Latvijas vēstniecības Francijā 3. sekretāre:

Es zinu, ka ar to saskaras ne tikai Latvijas valsts piederīgie. Ar to saskaras ļoti daudzas valstis. Šī lieta ir aktuāla. Bet, kā to risināt, Francijas iestādes ļoti pie tā strādā, bet diemžēl ir arī citi grupējumi, kas piestrādā, lai tas turpinātu eksistēt.

Iekrīt ne tikai latvieši. Pagājušā gada septembrī Francijā aizturēja kravas auto ar Lietuvas numuriem. Policisti tajā atrada 11 bēgļus.

Ints Ķuzis, Valsts policijas priekšnieks:

Šeit mēs runājam jau par noziedzības paveidu, kas ir nelegālo imigrantu pārvadāšana. Šeit var vilkt paralēles ar mūsu “lielās ķibeles” sākumu 2008. gadā, kad, iestājoties bezdarbam, mēs redzējām, ka mūsu iedzīvotāji ļoti biezā slānī iekrita par narkotisko vielu pārvadāšanu. Viņi kļuva par kurjeriem dažādākajos veidos. Un šeit varam vilkt paralēles. Ir izveidojies… atklājies jauns noziedzības veids, kur pietiekami labi var nopelnīt un iedzīvotāji iesaistās.

Nelegālo imigrantu pārvadātāji no nelielām bandām pamazām pārvēršas par Eiropas mēroga noziedzīgu grupējumu. Metodes kļūst gudrākas, noziedznieki maina taktiku. Tā Latvijā kontrabandisti imigrantus pirms tālākas pārvešanas vairākas dienas noslēpj nomaļos un pamestos lauku īpašumos, lai nogaidītu drošāku brīdi un izvairītos no sekotājiem.

Guntis Pujāts, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks:

Tendences mainās nepārtraukti. Pagājušā gadā mēs konstatējām, ka brauc pakaļ ar automašīnām, un sagaidīja pierobežā. Ar Polijas, Lietuvas, Igaunijas numuriem. Vairāk ar Polijas. Sagaida mūsu pierobežā, notiek robežas šķērsošana, uzreiz sēžas automašīnā un ved uz Poliju. Mēs uz to noreaģējām, ļoti daudzus aizturējām. Viņi arī maina savu taktiku. Tagad esam konstatējuši grupas 20-40 kilometrus no robežas, ko viņi noiet kājām, gaida sagaidītājus jau dziļāk iekšienē. Tas ir viens no veidiem. Otrs veids – nelegālie imigranti tiek izmitināti pamestās mājās vai kādos lauku īpašumos.

Kolēģi Lietuvā pirms nedēļas pieredzējuši kino cienīgu pakaļdzīšanos. Apvidus auto vadītājs uz aicinājumu apstāties nereaģēja. Atklājās, ka Volvo ar tonētajiem stikliem ir īpaši aprīkots. Lai izvairītos no vajātājiem, kontrabandisti izmantoja dūmu aizsegu. Kad tas nelīdzēja, uz ceļa izbēra dzelkšņus, lai sadurtu policistu automašīnas riepas. Pakaļdzīšanās beidzās, kad kārtības sargi Volvo nostūma no ceļa. Mašīnā bez vadītāja atradās 12 vjetnamieši.

Robežsargi rēķinās, ka noziedzīgie grupējumi kļūst profesionālāki un var izrādīt arī bruņotu pretošanos. Tāpēc robežsardze nesen apgādāta ar jaunām bruņu vestēm. Patruļās zaļajā robežā viņi dodas ar ieročiem.

Ints Ķuzis, Valsts policijas priekšnieks:

Mēs parasti uz ceļiem aizturam šos te transporta līdzekļus. Tāda fiziskā pretošanās nav bijusi. Ir bijis bēgšanas mēģinājums, kad autovadītājs mēģinājis aizmukt no policijas. Bet, kad viņš tiek nolikts pie vietas un apturēts, tad tādu gadījumu nav bijuši. Bet kopumā runājot tendence uz to, ka šī agresīvā fiziskā pretošanās – viņa ar katru dienu tomēr ieņem kaut kādus apmērus. Ir jau daudzos gadījumos personas gatavas neteiksim aizstāvēties, bet uzbrukt varas pārstāvjiem mēģinot izbēgt no atbildības.

Guntis Pujāts, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks:

Tā kā paši konstatējam šo te nepakļaušanos, arī gatavību pretoties, pie aizturētajiem tiek atrasti naži, citi speciāli līdzekļi, lai pretdarbotos robežsardzei. Var runāt, ka viņi kļūst agresīvāki un pretdarbība ir nopietnāka nekā agrāk.

Pēc robežsardzes datiem, Latvijā nelegālo imigrantu apjoms palielinājies par 40%. Ja pirms gada pirmajos piecos mēnešos robežsargi noķēra 116 nelegāļus, tad šogad aizturēti jau 165. Visvairāk noķertie – 108 bijuši vjetnamieši.

Pagājušogad nelegālo imigrantu skaits strauji pieauga un robežsargiem trūka telpu, kur viņus izmitināt. Šobrīd tam policija atvēlējusi vienu stāvu Daugavpils īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.

Bet nelegāļu skaits šogad ir vēl lielāks nekā pirms gada, tāpēc robežsardze prognozē, ka vasaras mēnešos jau atkal būs problēmas ar telpām viņu izmitināšanai. Šogad Latvija jau izraidījusi 150 ārzemniekus, un nākamnedēļ tas notiks vēl ar 22 nelegāļiem.

Zināms, ka Polija NATO samita dēļ uz mēnesi slēgs robežas. Kā prognozē robežsardze, tas bēgļu plūsmas varētu uz laiku apturēt. Vai arī mainīt to virzienu.

Foto

Video

0 Komentāru