Par Meroni darījumiem ierosināti divi kriminālprocesi

2 komentāri
Par Meroni darījumiem ierosināti divi kriminālprocesi
DMITRIJS ŠUĻŽICS, F64

Rūdolfa Meroni darbība šobrīd tiek izmeklēta divos kriminālprocesos. Darījums ar ”Ventspils naftas” akcijām apstrīdēts vismaz divās tiesvedībās. Meroni kontroli pār Ventspils uzņēmumiem joprojām pastiprina, un pirms pāris nedēļām iegādājies vēl vienu uzņēmumu. Oficiāli gan šai un citām Meroni firmām kā patiesā labuma guvēja reģistrēta līdz šim Latvijā nezināma uzņēmēja. 

Pirms desmit gadiem tiesa sāka skatīt krimināllietu, kurā Aivars Lembergs apsūdzēts aizliegtos darījumos. Apsūdzība uzskata, ka viņš izmantoja savu amatu un ietekmi, lai tiktu pie kukuļiem un daļām uzņēmumos. Mēra ienākumi un īpašumi bija jāslēpj, un to palīdzēja izdarīt advokāts no Šveices – Rūdolfs Meroni. Viņš bija galvenais firmu tīkla pārzinātājs un kļuva arī par galveno liecinieku kriminālprocesā pret Lembergu. Prokuratūra uzticēja Meroni pārvaldīt arestētos īpašumus. Meroni 2007. gadā arestēto īpašumu vērtību lēsa 150 līdz 300 miljoniem dolāru.

Juris Juriss

Juris Juriss
Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors

Tā situācija veidojās tādā veidā vēsturiski, ka šo mantu, šos aktīvus šī persona pārvaldīja arī pirms kriminālprocesa, proti, patiesā labuma guvēji ir uzticējuši šo mantas pārvaldību Rūdolfam Meroni – paši labprātīgi, nu, acīmredzami pastāvēja uzticības attiecības viņu starpā un šāda mantas nodošana varēja notikt. (NP: Vai uz viņu attiecas kādi ierobežojumi vai noteikumi no valsts puses?) Attiecībā uz ierobežojumiem ir jāpaskaidro šādi, ka ar šo lēmumu ne tikai ir nodota manta, bet persona ir brīdināta par to, ka ir aizliegts rīkoties pretēji principam, kas varētu novest pie mantas izšķērdēšanas, samazināšanas un tamlīdzīgām darbībām.

Ventspils tranzītkarā viena no centrālajām cīņām notika uzņēmumā ”Ventbunkers”. Kompānijai piederēja naftas terminālis un vērtīgas daļas citos uzņēmumos, tajā skaitā pastarpināti arī ”Ventspils naftā”. Pēc Lemberga daļu aresta Meroni tur kontrolēja 43% akciju. Tad cits ”Ventbunkera” akcionārs Oļegs Stepanovs zaudēja starptautiskā strīdā ar koncernu ”Vitol”, viņa akcijas un līdz ar to kontrolpakete nonāca Meroni rokās.

Meroni ieguva arī pārējās akcijas, kam naudu ņēma no paša ”Ventbunkera” koncerna līdzekļiem. 2015. gadā no ”Ventspils naftas” akciju pārdošanas ”Ventbunkers” nopelnīja 80 miljonus eiro. Gadu vēlāk ”Ventbunkera” akcionāri Olafs Berķis, Igors Skoks un Genādijs Ševcovs ierindojās starp lielākajiem pelnītājiem. Tas radīja aizdomas, ka viņi savas daļas ”Ventbunkerā” pārdevuši, pretī saņemot ”Ventbunkera” naudu. To apstiprināja arī izmaiņas kompānijas vadībā. Šādu rīcību aizliedz likums. Par finanšu caurspīdīgumu pārliecināties nevar, jo iesaistītās firmas kopš tā laika obligātos finanšu pārskatus nav iesniegušas.

Par Meroni darbību jau vismaz kopš 2014. gada norit izmeklēšana Valsts ieņēmumu dienesta sāktā kriminālprocesā. VID “Nekā personīga” nesniedza atbildi par šī kriminālprocesa statusu šobrīd.

Tagad Meroni darījumiem uzmanību pievērsusi arī Valsts policija, kas izmeklē ”Ventspils Naftas” pārdošanu. “Ventspils nafta”, iespējams, pārdota par mākslīgi samazinātu cenu. Valsts policija šo kriminālprocesu atsakās komentēt.

Likumsargi apstiprina, ka ir sākts kriminālprocess par kādas juridiskas personas finanšu līdzekļu iespējamu piesavināšanos un legalizāciju. Meroni apgalvo, ka nekādos kriminālprocesos nav pratināts.

Par “Ventspils naftas” darījuma cenu strīds norit arī vismaz divās civillietās. Meroni noliedz, ka cena bijusi pārāk maza. Tā bijusi augstāka nekā biržā, un tā bijusi mazākuma pakete. Cenu esot ietekmējusi arī kravu samazināšanās caur Latviju.

Iespējams, likumsargu interese un tiesvedības ir iemesls tam, ka Meroni kontrolētajos uzņēmumos kā patiesā labuma guvēja reģistrēta līdz šim Latvijā nepazīstamā Ursula Haranda.

Meroni apgalvo, ka viņa pārstāvēto ārvalstu uzņēmumu īpašniece vienmēr ir bijusi Haranda. Tomēr advokāts atzīst, ka pašlaik datu bāzēs redzamais “Ventbunkera” patiesā labuma guvēju atspoguļojums nav korekts un tuvākajās dienās tas tiks izmainīts. Piemēram, reģistrā jābūt arī Aivaram Lembergam.

Darījumi ar Ventspils tranzītbiznesa firmām turpinās. Nule Meroni vadīto uzņēmumu grupa iegādājusies firmu ”Livevo”. To pirms trim mēnešiem dibināja septiņi pazīstami tranzītbiznesa pārstāvji, pamatkapitālā ieguldot 700 000 eiro vērtas kompānijas ”L.V.K.” akcijas. Jaundibinātās firmas svarīgākais īpašums – pieci miljoni dolāru Šveices banku kontos, kas jau 11 gadus ir arestēti.

Līdz pat 2007. gadam nozīmīgs uzņēmums Ventspils tranzīta naudas plūsmā bija komandītsabiedrība “Ventspils ekspedīcija loģistika”, kas iekavēja procentus par kravām. Tad aizdomās par naudas atmazgāšanu tika aizturēta firmas grāmatvede Gita Grasmane, un bizness aprāvās. Šī lieta aizvien ir prokuratūrā.

Šī uzņēmuma peļņa sasniedza 20 miljonus eiro gadā. Īpašnieki slēpās Maltā un Jaunzēlandē reģistrētu uzņēmumu ķēdē. Arestēto piecu miljonu īpašnieks – Latvijas uzņēmums “L.V.K.”, kura akcionāri bija visi Ventspils tranzītbiznesa smagsvari, tostarp Lembergu ģimene.

Tiesa skatījusi lūgumus arestētās mantas glabātāju Meroni nomainīt un vērtēt viņa rīcības likumību saistībā ar arestēto mantu. Tiesnesis lūgumus noraidīja kā nepamatotus.

Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnesis Boriss Geimans: “Lietas iztiesāšanas laikā tiesā tika saņemti procesa dalībnieku lūgumi par arestētās mantas glabātāja Rūdolfa Meroni maiņu un viņa rīcības likumības izvērtēšanu saistībā ar arestēto mantu. Tiesa uzklausot procesa dalībnieku viedokļus, tai skaitā valsts apsūdzības uzturētāju viedokli, ka fakti, kuri liecinātu par arestētās mantas izsaimniekošanu jeb izšķērdēšanu, netika konstatēti, minētos lūgumus noraidīja kā nepamatotus.”

Juris Juriss

Juris Juriss
Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors

Spriest precīzi par katras juridiskās vienības iespējamiem peļņas aprēķiniem vai zaudējumiem – tā jau nav valsts apsūdzības uzturētāja kompetence skaidrot ekonomiskos jautājumus. Un galu galā ar lēmumiem nav aptverta tāda veida manta jeb aktīvi, kas ļautu kādai personai koriģēt šīs attiecības attiecībā uz komercdarbību – komercdarbības virzību, svarīgākos jautājumus. Tātad jāskatās īpatsvars, kāds ir aktīviem. Tas īpatsvars nav tāds, kas noteiktu.

(NP: Vai jums nav bažas, ka šī tiesa beigsies, bet būs nākamā – pret Meroni?)

Es nezinu, vai vajag bažīties, galvenais ir tas, ka ir jāseko līdzi tai informācijai, kas nāk, un tas ir būtiskākais, to arī valsts apsūdzības uzturētāji arī dara. Ja būs pamats, tad vērsīsimies pret jebkuru personu, kura mēģinās izšķērdēt šādā veidā, varbūt prettiesiski, līdzekļus. Nav nozīme, kura no personām tā būs – vai apsūdzētais vai kāda cita persona mēģinās ietekmēt arestētās mantas īpatsvaru. Protams, ir jāseko reakcijai. Ja tās nebūs, tātad viss ir kārtībā.

Rūdolfa Meroni atbildes “Nekā personīga” (angļu valodā):

What is the current “Ventbunkers'” shareholder structure?
Your question is not clear. But, if you are asking me who the shareholders of Ventbunkers are, then I must tell you that I am not at liberty to divulge this private information. If you are interested about the attached assets belonging to the criminally accused Aivars Lembergs, I can assure you they are intact, safe and protected. He and his family are minority shareholders as they always were. I hope you understand that the Latvian State is not a shareholder. Ventbunkers is a privately owned company.

How has Ursula Harrand become beneficial owner of Ventbunkers and other Ventspils companies? (Has Mr Meroni sold his “IAG” group companies to her; has she acquired shares owned by Mr Berkis, Skoks and others?)
You seem to ask this question, because Ventbunkers has submitted information to the Commercial Register about Ursula Harrand as one of the Ultimate Beneficial Owners (”UBOs”) of Ventbunkers. For sure, I ”have not sold her the IAG Group”. This would be impossible, as Ursula Harrand was and is the owner of IAG since it was formed more than two decades ago. And since then she is a UBO.

But the more appropriate question is: “How did Aivars Lembergs and his family become shareholders in Ventbunkers and other Ventspils companies that used to belong to the state?” He did not pay an adequate compensation. It is my opinion that in this sense he has stolen them from the Latvian state.

Ventbukers is checking with its lawyers whether a more appropriate registration of its UBOs is possible. Wait a few days and you will see the results. I understand that Ventbunkers is also filing an appeal against the registration by the Commercial Register. They have misunderstood what Ventbunkers has submitted. And this has to be corrected.

As I told to you before, Ventbunkers is a private enterprise. Shares are bought and sold. These are private transactions and of no concern to the public. However, I can assure you of one thing: The attached assets of Lembergs, which I control as the appointed custodian, have not been sold, they are intact and completely safe. Also Lembergs is (alone or with his children) one of the UBOs of Ventbunkers.

Appointment of Mr Meroni as the custodian of frozen assets prohibited him of any actions that would diminish the value of these assets. Has this obligation been fulfilled to this day?

Of course. I have never diminished the value of any shares. In most companies his minority participations have increased in value. But we are working for the good of the companies not only for the good individual ultimate beneficial owners, such as Ursula Harrand or Aivars Lembergs. But I think with ZZS growing weaker and Lembergs losing influence in Latvian politics would soon be expected to have what he deserves for everything that he has committed.

We are building the companies so all the shareholders, employees and state can benefit. We support theatres, churches, soup kitchens, sports clubs. We pay huge taxes in Latvia. It is important that the State helps the transit business. Lembergs with his ZZS tried to destroy us in many ways; especially in the Ventspils Freeport and through LDZ.

Have Mr Meroni or Mr Gobiņš been interrogated in investigation in to transactions of “Ventspils nafta” and “Latvijas naftas tranzīts” by Latvian police?

I have never been interrogated and neither has Mr. Gobins. Let me clarify one thing: Neither I nor Mr. Gobins are accused in any proceeding or even suspected of anything. No-one in my management team has been accused of anything or is a suspect in any proceeding. Your colleagues in the press such as NRA, Diena and DB create such ”FAKE NEWS”. The Member of the Parliament Aldis Gobzems has recently continued this trend of spreading fake news by calling Aivars Gobins accused, which is simply not true. Don’t fall into the same trap, if it is not to late. There is a preliminary investigation underway at the police in respect of Diena falsely calling me a suspect and we are taking further legal steps to initiate further legal proceedings for publishing such defamatory fake news.

What is the current status of the money LNT received for “Ventspils nafta” shares? Is it in the bank accounts of LNT or has it been paid out to shareholders?

A private company will not divulge internal financial information to the press. But I can tell you that no dividends have been paid. Some of the money is invested in a safe, interest producing way. LNT makes investments and improvements to its assets like all companies.

I am sure you know about the false information spread by Lembergs influenced media that the sale of Ventspils Nafta (”VNA”) was a bad deal. Let me explain you the following.

We sold the minority package of VNA for more than 30% above the stock exchange price. Today we would be lucky to get half of what we got. The fuel transit business is suffering. We were forced to sell a minority package of 43% of VNA to the controlling shareholder Vitol. And it is exclusively Lembergs fault that it was only a minority package. It was Lembergs (with the help of some of his puppets) that sold two packages of shares of VNA so that LNT lost control over VNA. If this had not happened, LNT would never have to sell the VNA control package. Lembergs created in this way a damage of dozens, if not hundreds of millions for LNT. Why he did it? He believed at that time to get himself in control of the Vitol package of VNA shares. But he failed and caused at the same time a huge damage to LNT:

What are the strategic plans of “Ventbunkers”, is the company or are its owners looking for investors?

We plan to continue fighting for cargo and increasing our client base. These are very difficult times. We continue to make improvements on the terminals and infrastructure to make it eco friendly. We have our own air quality monitoring stations and fire fighting capabilities. We also installed a state of the art vapor recovery system to keep oil fumes out of the air.

Our discussions with investors or possible future partners would be confidential. As a private company we cannot discuss these issues publically. But if the point of your question is ”do we plan to sell Lembergs shareholding?” No we do not. Final remark: I would appreciate a more reasonable and fair approach in your investigative journalism. It is apparent that you prepared this story based on some unconfirmed allegations and then asked me at the very last minute to give you an interview. I heard you were planning this already more than a week ago.