Par krāpšanu apsūdzētais uzņēmējs Tamužs no “KPV LV” frakcijas vadītāja Zakatistova konsultācijas esot saņēmis saistībā ar atkritumu biznesu

13 komentāri
Par krāpšanu apsūdzētais uzņēmējs Tamužs no “KPV LV” frakcijas vadītāja Zakatistova konsultācijas esot saņēmis saistībā ar atkritumu biznesu
EDIJS PĀLENS, LETA

“KPV LV” frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs pagaidām atturas prognozēt, vai viņš noliks deputāta mandātu pēc Saeimas balsojuma par viņa izdošanu kriminālvajāšanai. Deputātu drīzumā apsūdzēs par krāpšanu un, izņemot JKP, kas vēl domā, pārējās koalīcijas partijas solījušas nelikt šķēršļus tiesībsargu darbam.

Ne Zakatistovs, ne uzņēmējs Viesturs Tamužs sevi par vainīgiem neatzīst. Un Tamužs skaidro, ka uzņēmumā notiekot varas cīņas, kam par upuri kritis viņš kā padomes priekšsēdētājs un Zakatistovs, kurš Tamužam savulaik sniedzis padomus atkritumu apsaimniekošanas  jautājumos.

Pamatlietas izmeklēšana par iespējamiem pārkāpumiem “KPV LV” finansēšanā, no kuras izdalīja šo krāpšanas lietu, turpinās, un prokurors apgalvo, ka tajā figurē gan Zakatistovs un Tamužs, gan Kaimiņš. Tomēr prognozes par lietas izmeklēšanas ātrumu un iznākumu neviens nav gatavs nosaukt.

2016. gada 1. jūnijā starp atkritumu apsaimniekošanas kompāniju “Eco Baltia grupa”, kura mātes uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir Viesturs Tamužs un Ata Zakatistova īsi pirms darījuma dibināto firmu “Per Capita” tika slēgts gadu ilgs konsultāciju līgums. KNAB uzskata, ka darījumi katru mēnesi par 2000 jeb gadā  27 000 bijuši fiktīvi. To pierādot uzņēmuma rīcībā esošā informācija, lielākā akcionāra ERAB izmeklēšana, ka konsultāciju nav bijis. Nauda tērēta Zakatistova partijas vajadzībām.

Atis Zakatistovs

Atis Zakatistovs
“KPV LV” vadītājs, Saeimas deputāts, SIA “Per capita” patiesais labuma guvējs

Jā, tas man nāca kā pārsteigums. Šī ažiotāža. Jāskatās, kā tas viss iederas tiesiskumā. Es, protams, ticu tiesiskai valstij. Es noliedzu savu vainu.

Laikā , kad darījumi notika, Zakatistovs nebija amatpersona. Viņš  detaļas nestāsta un  gada garumā sniegtās atskaites rādīšot tikai tad, kad situācija eskalēšoties.

“Nekādu atskaišu nav”. Daudz runātīgāks ir Tamužs. Viņš seno paziņu Zakatistovu kā likumu pārzinātāju un angļu valodas pratēju pieaicinājis pirms liela projekta – atkritumu pārstrādes rūpnīcas celšanas. Plāni mainījušies, rūpnīca nav uzcelta, bet kā, uzņēmumam tālāk attīstīties, savus padomus turpinājis  sniegt Zakatistovs.

Viesturs Tamužs

Viesturs Tamužs
Uzņēmējs, AS “Eco Baltia” padomes priekšsēdētājs

Un tur galvenais virziens, ko es viņam lūdzu pētīt un ko viņš arī apskatīja, bija tā saucamais “smart waste”, kā vispār attīstās atkritumu lieta, kā tā tiek vākta, kā šķirota, tātad, kurā virzienā mums doties, jo mums neiznāca iecerētais plāns. (NP: Kā tās konsultācijas notika? Rakstiski?) Nē, nē. Tās vienmēr bija sarunas. Viņš atnāca, izpētīja, mēs pajokojāmies, mēs sen esam pazīstami. Bet viņš konstruktīvi izstāstīja.

Atis Zakatistovs

Atis Zakatistovs
“KPV LV” vadītājs, Saeimas deputāts, SIA “Per capita” patiesais labuma guvējs

(NP: Kas tās bija par konsultācijām?) Es nekomentēšu. (NP: Jums taču nebija tik daudz to sadarbības partneru nesen dibinātam uzņēmumam?) 15 klienti mums bija tajā laikā un visiem bija viens un tas pats jautājums – pārmaiņu vadība.

Viesturs Tamužs

Viesturs Tamužs
Uzņēmējs, AS “Eco Baltia” padomes priekšsēdētājs

Es nekad nebiju iedomājies, tieši, ka man būs jāatskaitās, tieši kā un kad es runāju ar Ati Zakatistovu! Man ir daudz uzņēmumu un daudz konsultantu, tiešām muļķīgi!

Slēptais video no “KPV LV” dzīvokļa, runā uzņēmējs Viesturs Tamužs: “Un mums jāvienojas nosacīti arī par manu labumu visā šinī štellē, vai tā ir nauda, vai vara, vai tas ir ekonomikas ministrs vai es nezinu. Kaut kādu iemeslu dēļ es tā kā atrodos.”

Savulaik “KPV LV” biedru slepus ierakstītais un vēlāk nopludinātais video rāda “KPV LV” pirmsākumus. Sapulcēs piedalās arī uzņēmējs Viesturs Tamužs. Viņš šodien noliedz, ka jebkad būtu plānojis iesaistīties partijas darbībā un nokļūt pie varas.Viņš esot jau apdedzinājies divās citās partijās. Slepus ierakstītais viņa izteikums par ekonomikas ministru esot izrauts no konteksta. Viņš tikai gribējis palīdzēt senam biznesa partnerim un domubiedram Zakatistovam un Artusam Kaimiņam – jauniesācējiem politikā nevis gūt kādus labumus no jaunizveidotā spēka.

Viesturs Tamužs

Viesturs Tamužs
Uzņēmējs, AS “Eco Baltia” padomes priekšsēdētājs

Es pazīstu Artusu, man viņš patīk, tāds jautrs un dzīvīgs cilvēks, savukārt Ati es pazīstu ļoti sen, es studēju filozofiju, un viņš filozofijas doktors, tā kā mēs ar šiem abiem džentlmeņiem esam draudzīgi, viņi taču pilnīgi iesācēji tajā politiskajā lietā. Un tā kā man bija pieredze tajā “Ražots Latvijā” un es turpat biju premjera kandidāts, tad es tur gāju un mēs tur kaut ko runājām. Bet es viņiem uzreiz pateicu: “Čaļi, nē, man ar divām reizēm ir pieticis.” Priekš uzņēmuma tā ir smieklīga [summa], un es teikšu, ka arī priekš manis tā ir smieklīga [summa]. Ja jau es būtu dikti gribējis finansēt Zakatistova politiskos centienus, vai tad man nebūtu 2000 [mēnesī]! Tas viss ir absurdi!

“Eco Baltia” ir sadrumstalota īpašnieku struktūra. Tajā vēl bez Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas, akcijas pieder arī Tamužam un Mārim Simanovičam. Viņi sastrīdējās. Un cīnās par to, kam pieder vara atkritumu biznesa uzņēmumā. Simanovičs apstiprina, ka konsultāciju līgumi bijuši fiktīvi un viņi ir maldināti.

Māris Simanovičs

Māris Simanovičs
AS “Eco Baltia” līdzīpašnieks,  SIA “Eco Baltia Grupa” valdes priekšsēdētājs

KNAB sniegtais materiāls atspoguļo tieši to, ko mēs domājam, visu ko mums prasīja, mēs iesniedzām, un droši vien tiesībsargi ir pietiekami kompetenti, lai izvērtētu, vai tur ir vai nav likumpārkāpums. (NP: Tā bija jūsu uzņēmumu nauda. Vai jūs esat cietušā statusā un pretendēsiet uz 26 000 atgūšanu?) Viennozīmīgi! Ja šeit ir noticis likumpārkāpums, mēs prasām mūs atzīt par  cietušajiem un atgūt zaudējumus.

Pirmais līgums ar Zakatistovu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam slēgts 2016. gada 1. jūnijā – tātad nepilnas trīs nedēļas pirms Zakatistovs un Kaimiņš nodibina partiju “Kam pieder valsts”. Iespējams, tieši tas tiesībsargiem liedza līgumus sasaistīt ar politisko partiju. Un no sākotnējās partiju finansēšanas pārkāpumu lietas, Tamuža un Zakatistova epizodi KNAB izdalīja kā atsevišķu lietu par krāpšanu lielā apmērā , par ko draud no divus līdz pat 10 gadus ilgs cietumsods.

Jēkabs Straume

Jēkabs Straume
KNAB priekšnieks

(NP: Vai tad, ja līgums būtu noslēgts laikā, kad “KPV LV” bija dibināta, noziegumam būtu cita kvalifikācija?) Tādas detaļas es atturēšos komentēt, ņemot vērā, to, ka šī kriminālprocesa informācija nav darīta publiska. Prokuroram, iespējams, būs jāiet uz Saeimu izdošanas pieprasījuma, viņš tad arī varēs izlemt, kādu informāciju viņš tur iekļaus.

Tamužam apsūdzību prokurors cēla šonedēļ. Lai to celtu Zakatistovam, vispirms jāsaņem Saeimas atļauja.

Māris Urbāns
Prokurors

(NP: Ja pirmajai personai jau celta apsūdzība un kvalifikācija ir krāpšana grupā, tas ir tikai laika jautājums, kad cels apsūdzību otrajai?) Tas ir visdrīzākā laika jautājums.

Koalīcijas partneri, izņemot, JKP, kas vēl domā, ir gatavi balsot par “KPV LV” frakcijas priekšsēdētāja Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai.

Raivis Dzintars

Raivis Dzintars
Saeimas deputāts, NA frakcijas priekšsēdētājs

Pašlaik, ja runājam par Zakatistova kungu, mums nav informācija, ka te varētu būt politiska lieta, viņš nav vērsies pie mums ar tādu informāciju. Tā kā, ja vien nebūs nekas ārkārtējs, NA rīkosies tāpat kā ir rīkojusies visos citos gadījumos. Proti, ļausim darīt prokuratūrai savu darbu.

Arvils Ašeradens

Arvils Ašeradens
Saeimas deputāts, “Jaunās Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs

“Vienotība” vienmēr ir balsojusi tā kā tiesībsargi to ir lūguši un katram varas atzaram ir jādara savs darbs. Tā kā šeit tā mūsu pozīcija ir skaidra, mēs atbalstīsim attiecīgā deputāta izdošanu kriminālvajāšanai.

Juta Strīķe

Juta Strīķe
Saeimas deputāte, JKP frakcijas priekšsēdētāja

Kas ir mērķis – traucēt Saeimas darbu, vai izmeklēt noziegumu? Līdz ar to mēs viennozīmīgi lūgsim iespēju katram deputātam, tāpat kā tas bija iepriekšējā gadījumā, iepazīties ar uz Saeimu atsūtītajiem dokumentiem un nevis tikai ētikas un mandātu komisijai. Ņemot vērā, ka mūsu frakcijā ir vairāki krimināltiesību speciālisti, tad pirms pieņemt galīgo lēmumu, kā mēs balsosim, gribam detalizēti iepazīties ar tiem materiāliem, ko atsūtīs prokuratūra.

Daniels Pavļuts

Daniels Pavļuts
Saeimas deputāts, “Attīstībai/Par!” frakcijas priekšsēdētājs

Esmu puslīdz drošs, ka Saeima nobalsos, izdot Zakatistovu vajāšanai. Kas, mūsuprāt, būtu pareiza rīcība. Es netaisos izpaust viedokli, ir vai nav vainīgs, ir jādod iespēja izmeklēt, iztiesāt, noskaidrot patiesību.

Tieši redzamākā “KPV LV” līdera Artusa Kaimiņa aizturēšana saistībā ar šaubīgiem partijas finanšu darījumiem pagājušajā vasarā mazpazīstamajai partijai priekšvēlēšanu laikā strauji palielināja reitingu. KNAB saņēma kritiku, ka pirms procesuālo darbību veikšanas,vispirms būtu jānoskaidro, vai noziegums vispār ir saskatāms. Lietu uzraugošais prokurors apgalvo, ka izmeklēšana pamatlietā par iespējamu partijas finansēšanu pārkāpumiem joprojām turpinās un tajā vēl bez Kaimiņa, aizdomā turētā statuss ir kā Zakatistovam, tā Tamužam.

Māris Urbāns
Prokurors

Es varu apgalvot, ka lieta par nelikumīgu Partiju finansēšanu turpinās arī attiecībā uz Tamuža kungu, Zakatistova kungu un pārējiem aizdomās turētajiem, bet prognozes nekādas uz šo lietu neizteikšu.

Artuss Kaimiņš

Artuss Kaimiņš
Saeimas deputāts (“KPV LV”)

(NP: Vai nesanāk tagad, ka jūsu izdošana ir tikai laika jautājums?) Tā ir jūsu interpretācija? (NP: Jūs tā nedomājat?) Tā ir Jūsu interpretācija!

Gaidāmās kriminālvajāšanas pret “KPV LV” samazinās ne tikai koalīcijas deputātu skaitu par vienu vai divām balsīm parlamentā, bet jau tā trauslo koalīciju padarīs vēl nestabilāku. “KPV LV” šobrīd ir sašķēlusies un daļa deputātu balso kopā ar opozīciju. Zakatistovs ir šīs neviendabībās frakcijas priekšsēdētājs,un ;šobrīd nevar atbildēt, kā rīkosies pēc balsojuma par izdošanu, noliks mandātu pavisam, vai paliks frakcijas vadībā , bet nepiedalīsies parlamenta sēdēs kā to nosaka kārtības rullis.

Artuss Kaimiņ

Artuss Kaimiņ
Saeimas deputāts (“KPV LV”)

Lai kas arī būtu, ar “KPV LV” viss būs kārtībā.

Linda Liepiņa

Linda Liepiņa
Saeimas deputāte (“KPV LV”)

Šī jau nav vienīgā izdošana, ko mēs varam vēl sagaidīt. Un tad ir jautājums, kas būs ar tālāk. Tā ir atbilde visiem tiem, kas man prasa, kāpēc es neeju prom. (NP: Faktiski no malas vērtējot, tas nav “KPV LV” beigu sākums?) Beigu sākums bija aizejot ar Kariņu vienā valdībā. Tas bija beigu sākums!

13 komentāri