No zvaigznes par valsts nodevēju: Igaunijas sabiedrībā integrējies krievs, kurš pieķerts spiegojam GRU labā

11 komentāri

Vīrusa ēnā turpinās spiegu spēles. Igaunijas drošības policija KAPO ziņo, ka viņiem aizvadītais gads bijis īpaši ražīgs. Noķerti 20 spiegi. Pārsvarā tie strādājuši Krievijas labā. Un arī Ukrainā šajās dienās izgaismojies kāds ietekmīgs slepenais aģents, kurš esot plānojis pat augstas amatpersonas nogalināšanu.

2019. gads Igaunijas specdienestam KAPO bijis tā pastāvēšanas laikā aktīvākais spiegu ķeršanas gads. To atzīst arī pati iestāde savā pagājušā gada darbības pārskatā, kas tika publicēts šajās dienās.

Vienu no populārākajiem un skaļākajiem spiegu skandāliem jau paguvuši aprakstīt arī ārvalstu mediji.

2019. gada 11. februārī Harju apgabala tiesa Igaunijā lēma kādu sodu piespriest diviem par spiegošanu pieķertiem Igaunijas pilsoņiem. Tie bija tēvs un dēls, kuri abi sadarbojušies ar Krievijas ģenerālštāba militāro izlūkdienestu jeb GRU. Dēls – Deniss Metsava pirms aresta strādājis Igaunijas bruņotajos spēkos.

ASV izdevuma ”Atlantic” žurnālistiem bija izdevība stingrā KAPO uzraudzībā intervēt Metsavu. KAPO viņam neļāva pat sniegt atbildes bez iepriekšēja saskaņojuma, lai GRU, kā labā Metsava bija strādājis, nenojaustu, ko viņš par savu sadarbību ir izpaudis.

Kādreizējais Igaunijas armijas virsnieks bija kļuvis par mediju iemīļotu supervaroni. Nācis no krievvalodīgo ģimenes. Kā pats saka, bērnībā pat nav mācējis Igaunijas himnu. Bet vēlējies integrēties un iekļauties sabiedrībā. Tāpēc iestājies armijā. Šis solis viņam nodrošinājis popularitāti visas valsts mērogā. Viņu regulāri intervējuši žurnālisti, uzstājies valsts televīzijās un radio. Metsava bija kļuvis par simbolu tam, ko var sasniegt Igaunijas krievs, ja viņš vēlas integrēties.

“Es gribēju būt daļa sabiedrības. Man iestāšanās armijā ļoti liels solis. Es tiku integrēts Igaunijas sabiedrībā. Es nevaru teikt, ka es kļuvu par igauni… Tu tā vienkārši par to nevari kļūt. Bet tu spēj iemīlēties,” saka par sadarbību ar GRU notiesātais Deniss Metsava.

No superzvaigznes viņš kļuva par pēdējo gadu lielāko valsts nodevēju. Šobrīd viņš notiesāts ar 15 gadiem cietumā.

Agrākais militārists atklāj, kā ticis ievilināts lamatās un bijis spiests gadiem nodod Krievijai Igaunijas valsts un arī NATO sabiedroto noslēpumus. Par līdzdalību šajos noziegumos notiesāts arī viņa tēvs Pjotrs Volins.

Kādreizējais militārists ticis savervēts laikā, kad viesojies pie radiem Smoļenskā. Vakarā gājis uz naktsklubu, kur iepazinies ar skaistu dāmu. Nakti abi pavadījuši kopā. Atklājies, ka viņa bijusi tā teikt ”meitene pēc izsaukuma”. Metsava bijis džentlmenis un nav gribējis nakts priekus noslēgt tikai ar banknotēm uz naktsskapīša. Tāpēc aizgājis uz veikalu pēc ziediem. Kad devies uz mājām, viņam pienākuši klāt divi policisti. Viņi informējuši, ka sieviete viņu vainojot izvarošanā. Demonstrējuši arī video ierakstu no nakts notikumiem. Tas varot draudēt ar 15 gadiem Krievijas cietumā. Bet, lai to visu aizmirstu, igauņu militāristam piedāvāts sadarboties ar GRU. Policijas iecirknī viņam bijis jāparaksta kāds dokuments, ka sadarbībai piekritis.

Gadu militārists nodzīvojis kā iepriekš. Bet 2008. gadā pie mātes mājas Igaunijā viņu krieviski uzrunājis kāds vīrietis ar jautājumu, vai viņš atceras, kas noticis Smoļenskā un ka piekritis sadarboties. Kopš tā laika Metsava Krievijas militārajiem izlūkiem piegādājis informāciju par Igaunijas un sabiedroto karaspēkiem. Līdz 2018. gadā viņu izskaitļoja un noķēra.

Šis ir skaļākais Igaunijas spiegu stāsts, bet vēl ir bijuši vairāki. Kā saka Igaunijas dienests KAPO – daži no tiem ir pamācoši ikvienam.

Pagājušā gada maijā KAPO apcietināja Krievijas pilsoni Sergeju Kondratu. Viņam tika piespriests piecu gadu cietumsods. Kondrats tika vainots nevardarbīgā rīcībā pret Igaunijas Republikas neatkarību, suverenitāti un teritoriālo integritāti. Vienkārši runājot, viņš zaga slepenu informāciju un nodeva to Krievijai.

Nebūdams Igaunijas pilsonis, bet dzīvodams kaimiņvalstī, šis savervētais sadarbojās ar Krievijas GRU. Viņš no 2006. gada vācis informāciju, strādādams par vienkāršu elektriķi. Kā norāda KAPO, šis piemērs parāda, ka ne vienmēr personai, ko izmanto citu valstu dienesti, ir nepieciešama pielaide valsts noslēpumam vai augsts amats. Pietiek arī ar profesiju, kas nodrošina iespēju iekļūt objektos, kas tiek īpaši uzraudzīti un ir interesanti ārvalstu specdienestiem.

Pagājušā gada septembrī tika notiesāts kāds bijušais KAPO darbinieks Vladimirs Kulikovs. Viņš darbu Igaunijas specdienestā bija pametis jau pirms vairākiem gadiem. Tomēr Krievijas GRU viņu savervēja. Un kā teikts KAPO pārskatā – tas ir apkaunojoši, ka bijušais viņu darbinieks, labi apzinādamies, ko šāda sadarbība nozīmē, tai tomēr piekritis. GRU šo vērtīgo igauņu specdienestu agrāko darboni gan paguva informācijas zagšanai izmantot ļoti īsu brīdi, jo viņš tika pieķerts un arestēts.

Pēdējā gada laikā noķerti vēl vairāki spiegi, kas strādājuši Krievijas specdienestu uzdevumā. Viņi vākuši informāciju par Igaunijas pierobežu, kāds cits par KAPO ēkām, to izkārtojumiem, būvju iekštelpu plāniem un automašīnām. Vēl kāds sūtījis ziņas par Igaunijas armijas un sabiedroto spēku bruņojumu.

Sev lojālu cilvēku organizēšanā izmantotas arī citas metodes. Krievijas vēstniecība un prokremliskie spēki Igaunijā lielu vērību pievēršot cilvēkiem, kuri savulaik mācījušies Krievijas augstskolās, bet tagad dzīvo Igaunijā. No Krievijas puses notiek it kā nevainīga kontaktu uzturēšana ar šiem cilvēkiem. Bet patiesībā tiek vākta informācija par to, ko viņi šobrīd dara, kur strādā, ar kādiem cilvēkiem tiekas.

Tas liek domāt, ka plāns ir veidot lojālu cilvēku tīklu, kuru vēlāk varētu izmantot savās politiskajās un komerciālajās interesēs vai drošības jomā. Tāpēc īpaši uzmanīgi esot jāvērtē centieni Krievijas vēstniecībai Igaunijā vai citām organizācijām slēgt tiešos līgumus ar reģionālajām mācību iestādēm. Tas neveicina Igaunijas iedzīvotāju izglītības integrāciju un tādējādi veicinot šķelšanos.

Satversmes aizsardzības birojs atbildot uz “Melu teorijas” jautājumu par to, kā Krievijas dienesti strādā Latvijā saka: darbības ir intensīvas un agresīvas. Tas sasaucas ar Krievijas īstenoto ārpolitiku, cenšoties stiprināt savu ģeopolitisko ietekmi un vājinot Rietumvalstis.

Kā norāda SAB, GRU izlūkošanas aktivitātes ārvalstīs notiek, izmantojot Krievijas vēstniecības un tur strādājošos militāros atašejus. Šo diplomātu funkcijas ierasti ir starpvalstu sadarbības jautājumu risināšana. Bet Krievija šajās pozīcijās bieži nozīmē GRU virsniekus, kuru galvenais uzdevums ir izlūkošanas informācijas vākšana. Vēstniecībā Rīgā kops pagājušā gada militārā atašeja biroju vada pulkvedis Ruslans Ušakovs. Kā saka SAB, viņš biežāk nekā amata priekšgājējs apmeklē drošības un ārpolitikas pasākumus, kur veido kontaktus ar minēto jomu ekspertiem.