6 komentāri

Slēpjoties aiz tūristu vīzām, divi Krievijas žurnālisti Anatolijs Kurlajevs un viņa sieva Olga Kurlajeva gadumijā ieradās Rīgā. 

Kā apgalvo viņi paši – lai sagaidītu jauno gadu. Bet patiesībā Olgas Kurlajevas plāns bija gatavot filmu par Latviju. Kuras galvenā varone, visticamāk, būtu Vaira Vīķe-Freiberga. Šobrīd abi žurnālisti par Latvijas drošību apdraudošu darbību veikšanu ievietoti “melnajā sarakstā” un izraidīti no Latvijas.

Krievijas televīzijas žurnāliste Olga Kurlajeva pagājušā gada laikā televīzijas kanālā “Rossija24” veidojusi vairākas filmas un plašas reportāžas par Moldovu, Melnkalni, Poliju, Lietuvu. Valstīm, kas tiek uzskatītas par Krievijas interešu sfēru. Filmās stāstīts, cik neizdevušās ir šīs valstis un cik korumpēta un netīra šo valstu politika un politiķi.

Filmā par Melnkalni žurnāliste Kurlajeva secinājusi, ka tās politiskā elite saaugusi ar mafiju. Un šādai valstij nav vietas NATO.

Moldovā Olga Kurlajeva atmasko vietējo politiķi miljonāru, kurš aktīvi valsti ved Eiropas virzienā. Bet bez jebkādiem pierādījumiem viņš tiek saukts par noziedznieku, kurš savu biznesu sācis, tirgojot prostitūtas.

Īpaši krāšņiem epitetiem un faktiem pārpilna bijusi filma par Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti. Pusstundu garajā reportāžā ar nosaukumu “Lietuvas saimniece” Olgas Kurlajevas intervētie cilvēki stāsta, ka Grībauskaitei esot netradicionāla seksuālā orientācija, ka viņa, visticamāk, bijusi VDK spiedze. Tieši Grībauskaite nozagusi naudu no bankrotējušās “Snoras” banka, lai finansētu savu priekšvēlēšanu kampaņu. Turklāt prezidente kopā ar Lietuvas ģenerālprokuratūru esot “norakusi” kādu pedofilijas lietu, kurā nogalināti četri cilvēki.

”NATO pie vārtiem” – tā sauc 2015. gadā tapušo filmu, kuras producents bijis žurnālistes Olgas Kurlajevas vīrs Anatolijs. Tajā atklāti NATO plāni it kā radīt draudus Krievijai. Izsmieta Latvijas vājā armija, lielīti Krievijas ieroči, kas jebkurā brīdī esot kaujas gatavībā. Un pie mums atbraukušie NATO karavīri saukti par dzērājiem un kaušļiem. Pēc šīs filmas 2015. gadā Anatolijs Kurlajevs tika iekļauts Latvijas “melnajā sarakstā”.

Tikko aizvadītās gadumijas aizsegā Rīgā ieradās Anatolijs un Olga Kurlajevi. Krievijas televīziju producents un žurnāliste atbraukuši, izmantojot tūristu vīzas. Iespējams, tas bijis iemesls, kāpēc jau divus gadus “melnajā sarakstā” esošajam Anatolijam Kurlajevam izdevies Latvijā iekļūt nepamanītam. Kad 2. janvārī viņu kādā lielveikalā aizturēja robežsardze, iebraucēji apgalvoja, ka Rīgā tikai gribējuši sagaidīt Jauno gadu. Turklāt Anatolija Kurlajeva atrašanās Latvijas “melnajā sarakstā” viņiem esot “pirmā dzirdēšana”.

Internetā atrodami vairāki pašu žurnālistu un viņu atbalstītāju no Latvijas filmēti video, kā Krievijas televīzijas producents krāmē mantas un dodas līdzi robežsargiem uz lidostu.

Vēlāk jau pēc izraidīšanas Anatolijs Kurlajevs Krievijā lielījies, ka šo divu gadu laikā jau trīs reizes pabijis Latvijā. Pēdējo reizi – pirms trim mēnešiem.

Anatolijs Kurlajevs

Kā izrādījās – man ir uz visu mūžu aizliegta iebraukšana Latvijā. Es to nezināju un vairākas reizes esmu braucis. Turklāt tikai pirms trim mēnešiem. Man oficiāli teica, ka Jūs iebraucāt, mēs Jūs meklējām, bet neatradām. Varu to mēneša laikā Augstākajā tiesā pārsūdzēt. Bet es to nedarīšu. Pasaulē bez Latvijas vēl ir daudz citu skaistu vietu, kur atpūsties.

Olga Kurlajeva Krievijas televīzijām apgalvoja, ka tikai pēc tam, kad notikusi viņas vīra izraidīšana, nolēmusi veidot filmu par Latvijā plaukstošo rusofobiju. Bet kā zināms “Nekā Personīga”, žurnāliste, jau braucot uz Latviju, bija ieplānojusi intervijas ar vairākiem cilvēkiem Rīgā savai jaunajai filmai.

Intervēts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns. Viņš “Nekā Personīga” atklāja, ka Olga Kurlajeva ieradusies Latvijā, lai gatavotu filmu par Vairu Vīķi-Freibergu.

Intervijai piekritis arī agrākais “saskaņietis” un bijušais Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs. Viņš pēdējā laikā bieži izsaka Latvijai nedraudzīgu viedokli dažādās Krievijas televīzijas pārraidēs.

Intervēts arī pašpasludinātais krievu aizstāvis Latvijā Aleksandrs Gapoņenko. Bijusi iecerēta saruna arī ar “Saskaņas” Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu. Deputāts par to nav īpaši runīgs. Kaut kādi Krievijas žurnālisti viņam esot zvanījuši. Kas zvanījis – neatceras. Un beigu beigās intervija nav notikusi. Bet par Olgas Kurlajevas filmu, kas veltīta Lietuvas prezidentei, Ādamsons gan esot dzirdējis.

Neilgi pēc televīzijas producenta Anatolija Kurlajeva izraidīšanas “Nekā Personīga” pamanīja, ka žurnāliste Olga Kurlajeva un filmēšanas grupa Rīgā pie Maskavas nama tiekas ar Eiroparlamenta deputātu Aleksandru Mamikinu. Abu intervija notiek tur pat netālu esošajā bārā “Deviņas promiles”.

Pēc intervijas ar Mamikinu Olga Kurlajeva negrib “Nekā Personīga” atklāt, kāpēc atbraukusi uz Latviju. Esot tūristi brīvā valstī un aicina TV3 braukt ciemos uz Krieviju.

Ceturtdien “melnajā sarakstā” nonāk arī ar tūristu vīzu Latvijā iebraukusī žurnāliste Olga Kurlajeva. Brīdī, kad viņu no viesnīcas izved robežsargi, Kurlajeva vaino drošības iestādes brīvas žurnālistikas apspiešanā un sūdzas, ka robežsargi viņai pat uz tualeti neesot ļāvuši aiziet.

“Nekā Personīga” bija liecinieki, kā žurnāliste ceturtdienas pēcpusdienā ar robežsardzes auto tika aizvesta no policijas iecirkņa Stabu ielā. Policijā bija ieradies pārstāvis no Krievijas vēstniecības.

Pēc dažām stundām robežsargi žurnālisti nogādāja Terehovas robežkontroles punktā un nodeva Krievijas kolēģiem.

Olga Kurlajeva
žurnāliste

Mani izsekoja, filmēja kā es ēdu kaut kādā restorāniņā, nāca un prasīja, ko mēs… Mēs visu atklāti. Es neko pretlikumīgu neesmu darījusi. Kas ir par iemeslu šādai vistiešākajai rusofobijai?

Rihards Kozlovskis
iekšlietu ministrs (“Vienotība”)

NP: Kas bija iemesls, kāpēc tika pieņemts lēmums, ka viņi jāizraida no valsts?

Kozlovskis: Attiecīgas iestādes atzinums. Sīkāk to nekomentēšu. Pamatots uz atzinumu un man kā ministram nav pamats šādu lēmumu nepieņemt.

NP: Viens no šiem žurnālistiem jau bija “melnajā sarakstā”. Vai tas sanāk, ka viņš pārkāpa “melno sarakstu” Latvijā un tas nozīmē, ka viņam turpmāk būs, iespējams, liegta iebraukšana visā Šengenas zonā?

Kozlovskis: Tas ir vērtēšanas jautājums. Atbilstošas iestādes to vērtēs, kāda bijusi viņa rīcība, un tas ir vērtēšanas jautājums. Otrs – gribu pateikt, ka tika pausts, ka tas ir uz mūžu – “melnais saraksts”. Vēlreiz varu teikt, ka personas, kurām netiek norādīts termiņš un tiek ievietotas uz nenoteiktu laiku.

Nedēļas nogalē Latvijas Iekšlietu ministrija paziņoja, ka nevienu personu tikai tāpēc, ka tā pilda žurnālistu darbu, Latvijas “melnajā sarakstā” nemaz iekļaut nevar. Šajā sarakstā nonāk tikai tie cilvēki, kuri neatkarīgi no profesijas rada apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai. Savukārt kā raidījumam “Nekā Personīga” apliecināja eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas palīdze, viņi nav saņēmuši intervijas pieprasījumu no sižetā redzētajiem Krievijas žurnālistiem.

TOP komentāri

 • anonīms
 • s
  0 0 0

  s

  Man šai ziņā rodas divi jautājumi-ja no valstīm ārpus ES ierodas žurnālisti, vai viniem nav vajadzīgas ipašas atlaujas profesionāla darba veikšanai, vai tādas bija šim pārim,un otrs-ja tas kungs nemelo un viņš te ir bijis vairākkārt, ko dara robežsargi?
 • BBB
  0 0 0

  BBB

  Noskatījos Nekā personīga sižetu. Vispār ārprāts, ka tādi krievu žurnālisti eksistē un mēģina izveidot tādas filmas. Vismaz labi, ka viņi šeit vairs neieradīsies.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl