Nesaskaņas Rīgas domē: galvaspilsētas budžetu varētu pieņemt vienā dienā ar Burova atstādināšanu

9 komentāri

Šā gada budžets galvaspilsētā top politiskās krīzes apstākļos. Nav izslēgts, ka vienā dienā ar tā pieņemšanu no amata gāzīs mēru Oļegu Burovu. Ilggadējie sadarbības partneri domē ir sastrīdējušies, un “Saskaņa” nevar samierināties, ka budžetu “Gods kalpot Rīgai” izmanto popularitātes vairošanai, kamēr “Saskaņas” allaž stabilais reitings rūk.

Burova partija ir mācījusies no Saeimā pārstāvētajām partijām un, dalot rīdzinieku naudu, izmanto arī tā dēvētās deputātu kvotas. Rīgas domes budžeta komisiju mērs Oļegs Burovs (GKR) vada pie pustukša galda. Uz sēdi nav ieradies neviens pārstāvis no “Saskaņas”, un pēc asiem strīdiem zāli pamet arī trīs opozīcijas frakciju vadītāji.

Aso reakciju izraisa “Gods kalpot Rīgai” pieeja pagājušajā gadā ieplānotos, taču neiztērētos 12 miljonus sadalīt šā gada budžetā savām prioritātēm bez diskusijām. Pusi šīs naudas tērēs skolu remontiem, par 150 eiro palielinās pabalstu jaundzimušajiem. Deputāts Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) rosina par diviem miljoniem parkos stādīt kokus un atjaunot celiņus. Tā kā viņš pārstāv mēra partiju, neviens iebildumus neceļ un miljonus Mājokļu un vides departamentam iekļauj budžeta projektā.

Aleksejs Aļeksejenko
RD Mājokļu un vides departamenta direktors

Valdījumā departamentam ir vairāk nekā 30 parku, jūs ziniet, kā mums ir ar dabu – koki jāstāda, krūmi. Un celiņi jāatjauno. tā kā tie celiņi ir vēsturiskie, tie ir jāatjauno tādā krāsā, tādā būtībā, kādi viņi ir. Bet koki jau, jūs paši zināt, tie nemaksā 20 eiro, bet simtiem, simtiem.

Dome kopumā šogad plāno tērēt vairāk nekā vienu miljardu eiro. Budžets ir apmēram tāds pats kā pērn, taču tēriņi ir auguši un izdevumi nav samazināti. Arī nodibinājums riga.lv, visticamāk, likvidēts vien uz papīra. “Nekā personīga” rīcībā nonākušais dokuments rāda, ka riga.lv bijušajam valdes loceklim Ģirtam Dripem no janvāra palielināts atalgojums par 40% kā sabiedrisko attiecību nodaļas darbiniekam.

Viesturs Zeps
RD deputāts, ”Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs

Ņemot vērā šo necaurspīdīgo lēmumu pieņemšanas gaitu, šīs diskusijas, opozīcija nekādā gadījumā nav gatava balsot par šo budžetu. Tas jau sāk izskatīties pēc “Gods kalpot Rīgai” priekšvēlēšanu budžeta.

Burova dome neko nemaina arī attiecībā uz kapitālsabiedrībām. “Gods kalpot Rīgai” līdz šim pārraudzībā bijusī kapitālsabiedrība ”Rīgas meži” pērn nopelnīja 3 miljonus, taču pelņu viņi varēja paturēt. Šā gada budžetā gandrīz tikpat lielu summu viņi prasa dotācijās no domes. ”Rīgas mežiem” Burova vadītā dome vasarā atļāva realizēt dārgu projektu Mežaparkā ar gaisa takām un skatutorni, kas varētu maksāt pat 8 miljonus. Projektam nepieciešamo naudu “Rīgas meži” aizņemšoties bankā.

Attiecības ar bankām ir sarežģītas citai kapitālsabiedrībai ”Rīgas satiksme”. Tai šā gada budžetā dotācijās paredzēti 138 miljoni. Opozīcijai zināms, ka jaunā uzņēmuma vadība no domes prasa pat vēl lielāku summu..

Vilnis Ķirsis
RD deputāts, Jaunās Vienotības frakcijas vadītājs

Mēs redzam, ka, no vienas puses, “Rīgas satiksme” saka, ka dotācijai ir jābūt lielākai, lai savilktu galus kopā. Tas, ko dara Rīga dome un Burovs, protams, viņi nevar atļauties piešķirt šo lielāko dotāciju, bet dala kaut kādus citus labumus, kam beigās var arī nebūs seguma.

Neatkarīgi no tā, ka domes budžets īpaši neatšķiras no iepriekšējiem, kurus “Gods kalpot Rīgai” pieņēma roku rokā ar “Saskaņu”, ilggadējie koalīcijas partneri jau no janvāra vidus Burovu cenšas nomest, kā iemeslu minot vienpersonisko vadības stilu, tostarp budžeta veidošanā. Visdrīzāk gan “Saskaņa” nav mierā, ka algu un pabalstu pieaugumus šogad budžetā Burovs izmantos popularitātes celšanai, jo GKR un “Saskaņa” vēlēšanās startēs atsevišķi. Taču arī balsot pret budžetu “Saskaņa” nevar, jo tajā ir arī viņu vēlētājiem dotie solījumi.

Oļegs Burovs
Rīgas mērs (GKR)

Ko viņi var pateikt tām bērnudārza audzinātājām, ka mēs nepalielināsim jums algu, jo mums Burovs nepatīk? Nepalielināsim manu vēsturisko lomu!

Anna Vladova
Rīgas domes deputāte (“Saskaņa”)

Es negribu runāt ne par kādām interesēm, mums ir viena interese, un tie ir solījumi, ko teicām rīdziniekiem. Un, lai tā būtu saglabāta, droši vien būs vajadzīgs cits mērs, piedodiet.

Balsojumam par Burova noņemšanu jau bija jānotiek šajā nedēļā. Tomēr negaidīti savas domas mainīja “Saskaņas” deputāts Jānis Ločmelis. Viņš atsauca savu parakstu no pieprasījuma, un no 20 parakstiem palika 19, kas ir nepietiekami, lai sēde par mēra atbrīvošanu notiktu. Izskanēja dažādas versijas, gan ka Burovs ir piedraudējis atcelt Ločmeli no ienesīgās vietas ”Rīgas siltumā”, gan ka “saskaņietis” šantažēts ar radinieces iespēju strādāt domē.

Oļegs Burovs
Rīgas mērs (GKR)

“Nekā personīga”: Vai jums bija saruna ar Ločmeļa kungu un jūs teicāt, ka varat viņu nosargāt “Rīgas siltuma” padomē?

Oļegs Burovs: Nē, tāda saruna man nebija, es nevaru nevienam neko garantēt. Man saruna ar Ločmeļa kungu nebija.

Regīna Ločmele-Luņova
Saeimas deputāte (“Saskaņa”), Jāņa Ločmeļa meita

Es apliecinu tikai to, ka visas tās dīvainās runas, par kādu cenu mans tēvs tika nopirkts, ir muļķības!

Ločmelis īsā laikā savas domas mainīja nu jau trešo reizi un tagad nepieciešamo parakstu skaits atkal ir pietiekams, lai Burova atbrīvošanai sēdi sasauktu no jauna. Gan balsojums par Burovu, gan budžetu varētu notikt vienā dienā – 6. februārī.
Anna Vladova
Rīgas domes deputāte (“Saskaņa”)

Anna Vladova: Budžeta matemātika un Burova matemātika drusku atšķiras.

“Nekā personīga”: Kam ir vairāk?

Anna Vladova: Es domāju budžetam.

6. februārī var izveidoties neparasta situācija. Par budžetu solījušas balsot abas koalīcijas partijas, to visdrīzāk pieņems. Bet mēru gāzīs viena no koalīcijas partijām ar opozīcijas balsīm.

Viesturs Zeps
RD deputāts, ”Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs

Ja šāds balsojums (par Burova atstādināšanu) nāk dienaskārtībā, mēs esam ”klasiskajā opozīcijā” vienojušies, ka mēs nākam kopā un lemjam. Visticamāk, ka mēs lemtu par Burova atstādināšanu.

Kuluāros kā nākamo domes priekšsēdētāju min Vladovu. Tomēr arī “Saskaņā” nav vienotas nostādnes. Vladovu uzskata par eksmēra Nila Ušakova interešu pārstāvi. Neoficiāli zināms, ka ar to nav mierā Jānis Urbanovičs (S), kurš kopš Ušakova prombūtnes atkal ir pārņēmis grožus partijā. Viņš saka, ka nezina, cik “Saskaņa” šobrīd ir monolīta.

Jānis Urbanovičs
Saeimas deputāts, ”Saskaņa ” valdes priekšsēdētājs

Jānis Urbanovičs: Pēdējais laiks viņiem parādīt sāpi, kas nāk no iekšām (kā viens klasiķis teica). Sāpes liecina par izveseļošanos. Citādi viņi ir dabūjuši visādus triecienus, ārējus un iekšējus, visādus atklātības utt. Iespējams, ka viņi tagad būs būs tagad norūdījušies kā krams.

“Nekā personīga”: Vladova varētu būt labs mēra kandidāts, pirmais numurs sarakstā uz nākamajām pašvaldību vēlēšanām?

Jānis Urbanovičs: Es nezinu. Redziet, visas atbildes, kas mums varētu būt nākotnē, slēpjas atbildē, kā mums iet ar šodienu.  Ja tie, kas tur ir, ir spējīgi demonstrēt adekvātumu, un mierīgi paskaidrot, kas notiek, es par viņiem balsotu.

Mums zināms, ka daudz labprātāk nekā Vladovu “Saskaņas” priekšgalā Rīgā Urbanovičs redzētu Regīnu Ločmeli Luņovu, bet viņa ir Saeimas deputāte un “Nekā personīga” viņa sacīja, ka gribot parlamentā nostrādāt līdz sasaukuma beigām.

9 komentāri