Nemiro vēlas tikt vaļā no valsts sekretāra, kurš iebilst pret Rebenoka iecelšanu “Latvenergo” padomē

19 komentāri
Nemiro vēlas tikt vaļā no valsts sekretāra, kurš iebilst pret Rebenoka iecelšanu “Latvenergo” padomē
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Īsi pirms būtiskām izmaiņām ietekmīgā energomilža “Latvenergo” padomē un valdē amatu varētu zaudēt tā pārraugs – Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

“Nekā personīga” kļuvis zināms, ka Valsts kancelejā un arī premjeram uz galda bija nonākusi vēstule no ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV). Tajā ieteikts pašreizējo valsts sekretāru pārcelt uz Statistikas pārvaldi. Viņa vietā nozīmēt sekretāra vietnieku Edmundu Valanti.

Nedēļas nogalē gan Ministrija šos dokumentus saņēma atpakaļ trūkumu novēršanai. Ministrs Nemiro, kurš uzreiz pēkšņi aizgāja atvaļinājumā, telefoniski apstiprināja, ka ar pašreizējo valsts sekretāru sastrādāties esot grūti. Mums gan zināms vēl kāds būtisks iemesls, kāpēc ministrs savu padoto gribētu no ministrijas patriekt pēc iespējas ātrāk.

Pirms nedēļas valdības ministriem bija jāapstiprina jauna kārtība, kā turpmāk konkursos atlasīs valdes un padomes valsts uzņēmumos un kapitālsabiedrībās. Pārresoru koordinācijas centrs piedāvāja ieceri, kas ļautu izslēgt līdzšinējo kārtību – kad politiķi komisijās saliek sev draudzīgus speciālistus. Un tie amatos ieceļ nevis labākos, bet ministram un partijai tīkamākos.

Tomēr plāns valdībā sastapās ar pamatīgu pretestību. Visskaļāk iebilda trīs ministri – Juris Pūce (AP), Tālis Linkaits (JKP) un Ralfs Nemiro. Viņiem nepatika, ka komisijā varēs būt tikai divi ministrijas cilvēki, vismaz divi neatkarīgi eksperti. Plus komisiju vadīs Pārresoru koordinācijas centra pārstāvis. Tātad pārsvars vairs nebūs ministrijas pusē.

Tālis Linkaits

Tālis Linkaits
Satiksmes ministrs (JKP)

“Tie neatkarīgie eksperti, viņi jau tā neraujas uz šīm nominācijas komisijām, un mums bija, piemēram, grūti atrast vienu pārstāvi, kurš gribētu startēt nominācijas komisijā.”

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“Sastopoties vairākkārtīgi ar šo nominācijas komisiju veidošanu, es pievienojos absolūti Linkaita teiktajam.”

Juris Pūce

Juris Pūce
VARAM ministrs (AP)

“Faktiski to jau arī kolēģi no Pārresoru koordinācijas centra uzsver, viņi vēlas… Viņi. Visu cieņu – kā eksperti…. vēlas akcentēt to, ka būtu svarīgi, lai nomināciju komisija būtu iespējami neatkarīgi no kapitāldaļu turētāja. Acīmredzot ar mērķi nodrošināt šoferu dēlu vai brālēnu, vai citu nonākšana padomē vai valdē, kas ir normāls leģitīms mērķis. Jautājums – vai tas ir valstij šobrīd aktuāli?”

Pēc strīdiem grozījumus valdība mainīja. Pārresoru koordinācijas centrs uzskata, ka plāns jomu sakārtot ir izbojāts. Ministrijas atlases komisijā varēs iekļaut kaut vai trīs vai pat piecus savus cilvēkus un tikai vienu ekspertu un vienu Pārresoru koordinācijas centra pārstāvi.

Vladislavs Vesperis

Vladislavs Vesperis
Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietnieks

“Tas, kas ir noticis ir, ka mēs esam nosacīti nojaukuši tās robežas, kuras bijām piedāvājuši iezīmēt. Un tas nozīmē, ka process var tikt īstenots labi un profesionāli. Gan var tikt īstenots ne tik labi un profesionāli. Viss šinī gadījumā ir atkarīgs no tā kā kapitāldaļu turētājs vai padome, kuru kompetencē ir nominācijas komisijas veidošana, šo procesu īstenos.”

Juris Pūce

Juris Pūce
VARAM ministrs (AP)

“Proporcijas noteikšana ir likumā noteikta, un pirmo reizi ir pienākums iekļaut visu šo grupu pārstāvjus. Tā kā visu šo grupu pārstāvji piedalīsies procesā. Bet nav jau nekāda pamata neuzticēties kapitāldaļu turētājam.”

Atslēgas figūras lielo valsts uzņēmumu pārraudzībā un arī valdes un padomes locekļu atlasē ir ministriju valsts sekretāri. Viņu rokās ir lielas pilnvaras ar iespēju ietekmēt uzņēmumu vadību. “Nekā personīga” zināms, ka Ekonomikas ministrijā līdzšinējo valsts sekretāru Ēriku Eglīti ministrs Ralfs Nemiro nolēmis pārcelt uz Centrālo statistikas pārvaldi, kuras vadītāja Aija Žīgure plāno doties pelnītā atpūtā.

Rīkojums jau nosūtīts saskaņošanai Valsts kancelejā. Eglīša vietā ieteikts iecelt pašreizējo Valsts sekretāra vietnieku Edmundu Valanti. Ministrija šos dokumentus gan vēlāk saņēma atpakaļ, jo tie sagatavoti nepilnīgi. Premjera birojs notiekošo komentēt nevēlas – tā esot tikai ekonomikas ministra atbildība. Ministrs Nemiro nedēļas nogalē pēkšņi aizgāja atvaļinājumā.

Edmunds Valants
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“(NP: Kad jūs pats uzzinājāt, ka jūs potenciāli varētu kļūt par ministrijas valsts sekretāru? Kurš to piedāvāja?) Nu, kamēr tas nav noticis, esmu valsts sekretāra vietnieks. Es par to negribu spekulēt, kamēr kaut kādas lietas nav notikušas. Valsts sekretāra vietnieks atbild par mājokļu būvniecību. Tā ir mana joma. (NP: Bet jums ir piedāvāts, jūs nevarat noliegt?) Es to nekomentēšu. (NP: Kāpēc?) Tāpēc, ka es negribu komentēt baumas. (NP: Tās no baumas. Oficiāli dokumenti jau nodoti Valsts kancelejā.) Tad, kad šīs lietas notiks, tad…. (NP: Tās jau notiek.) Par to ir jābūt Ministru kabineta lēmumam. Tad, kad tas notiks, tad tas tā būs. Mēs varam runāt par citām tēmām – šobrīd atbildu par būvniecību un mājokļu jomu. (NP: Bet bez jūsu piekrišanas jau tas process nevar aiziet.) Protams. (NP: Piekrišanu esat devis?) Jā. (NP: Kurš jūs uzrunāja?) Es teicu, ka es nekomentēšu. Ja tās lietas notiks, tad par tām mēs arī varēsim runāt.”

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“Ļoti būtiski ir sastrādāties ar valsts sekretāru. Un tāpēc ministram ir tiesības skatīties uz to darbu, ko viņš ir paredzējuši veikt ministrijā. Un lai šī sadarbība būtu veiksmīga. Līdz ar to ir pieņemts tāds lēmums. (NP: Jums ar Eglīša kungu nav laba sadarbība, to var saprast, ja?) Sadarbība nav slikta, bet varētu būt labāka.”

Pašreizējā valsts sekretāra Eglīša un Nemiro nesaskaņas saasinājās ap Jāņiem. Toreiz ministrs atlaida “Latvenergo” padomi un amatā bez konkursa iecēla jaunus locekļus. Par padomes priekšsēdētāju kļuva advokāts un ilggadējs Nemiro darba devējs – tagad ministra padomnieks Pāvels Rebenoks. Eglītis bijis pret šādām izmaiņām, bet beigās dokumentus parakstījis.

Drīz pēc tam padome atkāpās un amatā nonāca pagaidu locekļi, kuri strādā potenciālā jaunā valsts sekretāra Valanta vadībā. Jau decembrī bija jānoslēdzas atlasei par “Latvenergo” padomes locekļu amatiem. Bet process ir iestrēdzis. “Nekā personīga” zināms, ka drošības dienesti brīdinājuši, ka vismaz vienam kandidātam ir problēmas ar pielaidi valsts noslēpumam.

Ēriks Eglītis

Ēriks Eglītis
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs

(NP: Ir zināms, cik šo cilvēku ir?) Es detalizētāk pašlaik to negribētu komentēt. Kamēr konkurss nav noslēdzies līdz galam, precīzāku informāciju nebūtu pieklājīgi izpausts, lai pēc tam nav spekulācijas. (NP: Bet ja teorētiski šāds cilvēks nonāk amatā, ko tas nozīmē uzņēmumam?) Viņiem nevajadzētu nonākt amatā, jo ir divas dimensijas šim jautājumam. Latvijā “Latvenergo” gadījumā iet runa par industriālās drošības sertifikātu, kas ir atsevišķs process, kur attiecīgi tiek veikta pārbaude, kuru veic Satversmes aizsardzības birojs. Šis industriālās drošības sertifikātus nevar tapt piešķirtas šādam uzņēmumam, kura vadībā ir cilvēks, kas neatbilst šīm prasībām, attiecīgi mēs nevaram riskēt ar uzņēmuma darbību un šādu cilvēku iecelt padomē. (NP: Ko tas nozīmētu uzņēmumam, ja tāds sertifikāts tiek atņemts?) Principā tas nozīmē to, ka uzņēmums nevar piedalīties stratēģiskās nozīmes infrastruktūras objektu ne būvē, ne uzturēšanā un tamlīdzīgi, un šai gadījumā tas ir pretrunā ar to, kas “Latvenergo” ir pēc būtības.

Neoficiālas ziņas liecina, ka problēmas ar pielaidi ir ministra Nemiro padomniekam Pāvelam Rebenokam. Viņš pats mums apstiprina, ka iekļuvis konkursa pēdējā kārtā.

Pāvels Rebenoks

Pāvels Rebenoks
Ekonomikas ministra padomnieks, “Latvenergo” padomes locekļa amata kandidāts

(NP: Vai jums ir zināms, vai jūs esat ticis tālāk “Latvenergo” padomes konkursa pēdējā kārtā?) Jā. Esmu ticis. (NP: Kāpēc, jūsuprāt, ir iestrēdzis kandidātu izvērtēšanas process?) Kāpēc jūs domājat, ka tas ir iestrēdzis? (NP: Tāpēc, ka decembrī jau tika solīts, ka būs kaut kādās atzinums.) Es esmu vienkāršs kandidāts, kas piedalās konkursā. Jums jāprasa tiem, kas organizē konkursu. (NP: Jūs esat arī ministra padomnieks, jums ir iespēja no pirmavota noskaidrot – var teikt tā.) Es par šo jautājumu kā padomnieks nevaru jums neko palīdzēt noskaidrot. (NP: Vai neatbilst patiesībai fakts, ka ir paprasīts drošības dienestiem, vai jums varētu iedot pielaidi valsts noslēpumam?) To es arī nevaru komentēt jums.”

Bet “Latvenergo” padomes iecelšana nav vienīgais degošais darbs, kas saistīts ar Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāru. Februārī beidzas pilnvaru termiņš trim energomilža valdes locekļiem Ārim Žīguram, Uldim Barisam un Guntaram Balčūnam.

Pļaviņu HES ieplānots 180 līdz 200 miljonu eiro dārgs projekts par īpaša drošības kanāla izbūvi. Un tas vēl nav viss.

“Nekā personīga” zināms, ka ekonomikas ministrijā šobrīd tiek diskutēts, ko darīt ar daudzajām tiesvedībām, ko valsts vārdā pret bijušajiem “Parex” akcionāriem Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki ved ministrijas pārraugāmā agrākā Privatizācijas aģentūra. Šobrīd – akciju sabiedrība “Possessor”.

Ministrs Ralfs Nemiro piedāvājis izvērtēt vai būtu iespējams daudzajās tiesvedībās slēgt mierizlīgumu. Šāds priekšlikums esot izskanējis no eksbaņķieru advokātiem. Nemiro uzskata, ka ir šaubas vai valstij ilgo tiesvedību vispār ir izdevīgi turpināt. Ministrijas uzdevumā šādu scenāriju līdz janvāra beigām uzdots izpētīt advokātu birojam TGS.

Vladimirs Loginovs

Vladimirs Loginovs
a/s ”Possessor” valdes priekšsēdētājs

“Ņemot vērā, ka šobrīd notiek piedziņas darbības, ko veic tiesu izpildītājs, tad viņam arī visas iespējas vēlreiz iziet cauri bankas kontiem visās kredītiestādēs, pameklēt arī citus aktīvus. Vismaz, cik mums ir zināms, nekad tādu aktīvi vēra ņemamu nav, izņemot, kā es teicu, tā nauda, ko mēs esam piedzinuši. Un ar hipotēkām apķīlātie nekustamie īpašumi, par kuriem mēs vēl tagad sāksim piedziņu.”

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“Šobrīd ir jāsaprot, kur mēs esam tiesvedības procesā, kādi vispār var būt ieguvumi, ko mēs pašlaik iztērējam. Tas ir pats galvenais, uz ko esmu pievērsis uzmanību. (NP: Un, ja jūsu piesaistītais advokātu kantoris pateiks, ka labāk ir pārtraukt tiesāšanos un slēgt mierizlīgumu, tad jūs tā varētu arī darīt.) Nē, es nekādā gadījumā tā nedarīšu. Tas būs koleģiāls lēmums, un es noteikti informēšu kolēģus un sadarbības partnerus par to, kāds ir šī pētījuma rezultāts, un koleģiāli mēs pieņemsim lēmumu.”

Šajā laikā no “pareksiešiem” vairāk nekā 230 miljonu vietā izdevies piedzīt tikai astoņus. Par 222 miljoniem eiro tiesvedība trīs procesos vēl turpinās. Un valsts pusei esot radušās šaubas, ka “pareksiešiem” citu uzkrājumu vai īpašumu, ko attiesāt, vairs nemaz neesot.

Vladimirs Loginovs

Vladimirs Loginovs
a/s ”Possessor” valdes priekšsēdētājs

“(NP: Vai nesanāks tā, ka, ja tomēr izšķirsies valsts, būs par mierizlīgumu, ka sabiedrībā var palikt tāda šķērma sajūta par to, ka ir pagājis laiks. Politiķi toreiz solīja, ka mēs pēdējo kapeiku atņemsim šiem cilvēkiem, kas ir nolaiduši pa burbuli banku. Un tagad noslēdzam mierizlīgumu un visi dzīvo laimīgi tālāk.) Nu, pat to dzīvošanu laimīgi, tas jau arī ir nosacīti, jo mēs jau arī neskatāmies, ka mēs kaut ko paliksim parādā vai kādi no līdzekļiem, kas mums šobrīd ir pieejami, mēs neatgūsim. Ja runa ir par to, vai dabūt bišķiņ vairāk vai vēl vairāk un atkal – vai atbildētāja būs spējīgi kaut ko vēl atnest un atmaksāt mums. Tā kā tiesvedības turpināšana – viņai nosacīti ir tāds sodīšanas arguments, un arī naudas arguments. Mēs uz to skatāmies saimnieciski – ja mēs varam atgūt naudu, tad mēs tiesājamies. Ja redzam, ka naudu atgūt vairs nevar, tad mēs varam brīvāk skatīties uz izlīgumu.”

Iespējams, šajā nedēļā Nemiro izraudzītā jaunā ministrijas valsts sekretāra Edmunda Valanta pozīcijas ir būtiski sašūpojušās. Valsts kontrole nāca klajā ar revīziju, ka valstī dzīvojamo telpu stāvoklis daudzviet ir kritisks. Tieši šo jomu ministrijā pārrauga Valants. Piektdien šajā sakarā premjers ekonomikas ministram Nemiro nosūtīja rezolūciju beidzot rast risinājumu kā jomu sakārtot. Neoficiāli zināms, ka pret Valanti varētu tikt sākta pat dienesta izmeklēšana par vēl citu uzdoto uzdevumu nesavlaicīgu izpildi.

Edmunds Valants
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“(NP: Ņemot vērā šo kritiku, kas tomēr nāk no Valsts kontroles puses par šo jomu – jūs uzskatāt, ka jūsu kvalifikācija atbilst valsts sekretāra amatam?) Es domāju, ka jā. (NP: Tas, ko Saeimā un valdībā runā, ka Nemiro kungs grib valsts sekretāra amatā iecelt jūs, lai ar jūsu rokām amatā “Latvenergo” padomē ieceltu viņam vajadzīgu cilvēku.) Tas ministram jājautā. (NP: Jūs neesat sajutis tādu vēlmi no ministra?) Nē.”

“Latvenergo” padomes atlase ir apstājusies, jo tiek gaidīts pilns drošības dienestu atzinums par vienu no kandidātiem. Kad to būs iespējams saņem, nav zināms. Akcionāru sapulce “Latvenergo” sasaukta 12. februārī. Tas varētu būt datums, kad arī tiks apstiprināta jaunā padome.