Komentāri

Nogalinātā Krievijas opozicionāra Ņemcova slepkavības izmeklēšana notiek triecientempā. Kas izplata dažādās nozieguma versijas, un kāds ir to mērķis?

Pagājušajā nedēļā ar četrām lodēm mugurā Kremļa pakājē nogalināts redzamākais Krievijas opozīcijas līderis, bijušais vicepremjers Boriss Ņemcovs. Uzreiz pēc slepkavības Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka noziegums ir provokācija. Kremļa mediji nekavējoties sāka izplatīt neskaitāmas nozieguma versijas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Slepkavība notika piektdienas vakarā, 27. februārī, pusdivpadsmitos simt metru no Kremļa uz tilta pār Maskavas upi. Kopā ar Ņemcovu tobrīd bija ukraiņu meitene Anna Duricka. Viņi bija ceļā uz netālu esošo Ņemcova dzīvokli. Slepkava abiem sekoja, iešāva politiķim mugurā un pazuda.

Pirmā versija parādījās jau notikuma vietā – vainīgi esot čečeni. Par to varot spriest pēc rokraksta, jo šauts esot no garāmbraucošas automašīnas.

Čečeni ir Krievijā, ja tā var teikt, populārākie aizdomās turamie par jebkuru pasūtījuma slepkavību. Pēc abiem Čečenijas kariem ir daudz pieredzējušu karotāju, kas prot un ir raduši apieties ar ieročiem.

Vienlaikus ar čečenu versiju izmeklētāji izvirza vairākas teorijas par iespējamajiem pasūtītājiem un motīviem. Vainojami varētu būt vai nu islāmisti, vai Ukrainā karojošie, kas nepakļaujas nekādai vadībai. No tradicionālajām versijām izskata sadzīviskus iemeslus un biznesa strīdus.

Policija netieši norāda uz iespēju, ka pati opozīcija būtu varējusi upurēt savu līderi.

Izmeklēšanas komisijas pārstāvis Vladimirs Markins:
Izmeklētāji izskata vairākas versijas. Vispirms, protams, ka slepkavība varētu būt provokācija, lai destabilizētu politisko situāciju valstī, un Ņemcova figūra varēja kļūt par sava veida sakrālo upuri tiem, kas neizvairās no nekādām metodēm, lai sasniegtu savus politiskos mērķus.

Termins “sakrālais upuris” nav biežāk lietotais apzīmējums policijā. Tas liek domāt, ka Kremlis Ņemcova slepkavībai ir gatavojies. Šo jēdzienu pirms vairākiem gadiem pieminēja Putins, stāstot par shēmu, kā pretinieki var pastrādāt viņa oponentu slepkavības, vainu noveļot uz viņu. Šis mājiens toreiz bija domāts nu jau mirušajam oligarham Borisam Berezovskim.

Foto: EPA/LETA

Foto: EPA/LETA

Krievijas prezidents Vladimirs Putins:
Šo metodi un taktiku es zinu. To jau 10 gadus mēģina izmantot vispirms jau tie, kas “sēž” ārzemēs. To es jums konkrēti saku, es to zinu. Viņi pat meklē sakrālo upuri starp kādiem pazīstamiem cilvēkiem. Paši novāks, atvainojiet, bet pēc tam vainos varasiestādes.

Kā turpinājums no ārvalstīm organizēta un čečenu izpildīta nozieguma versijai nedēļas sākumā seko avīzes Izvestia interneta portālā un citos medijos publicētā informācija, ka slepkavību organizējuši Kijevas specdienesti, izmantojot Ukrainas pusē karojošo dudajeviešu pakalpojumus.

Čečenu versijai vajadzēja sašķobīties, kad TV kanāls TVC publicēja videonovērošanas kameras ierakstu. Tajā redzams, ka slepkavības brīdī pa tukšo ielu garām Ņemcovam brauc ielu tīrīšanas automašīna. Tās aizsegā notiek slepkavība.

Starp iesaistītajiem bijusi izcila koordinācija, brīdī, kad skatu uz Ņemcovu aizsedz ielu tīrītājs, slepkava pietuvojas, izšauj, un viņu tūdaļ uzņem automašīna. Čečeniem raksturīgais rokraksts nav redzams.

Oficiālās un pusoficiālās versijas, ko izmeklētāji izvirza pēc nozieguma, liecina par centieniem mazināt notikušā nozīmību un vērst sabiedrības aizdomas jau iepriekš propagandas radīta ļaunuma virzienā. Piemēram, vainojot Ukrainu, ASV specdienestus vai islāmistus.

Papildu versijām, kur ir atsauce uz avotiem tiesībsargājošajās struktūrās, klejo arī citas teorijas. Piemēram, ka Ņemcovs nošauts citur, un uz tilta izmests jau viņa līķis. Jo neesot asiņu. Taču asiņu nav tikai šīs versijas autora piedāvātajās bildēs. Citās asins peļķe ir redzama.

Virmo arī tik neticama versija, ka Ņemcovs pats pasūtījis savu slepkavību, jo bijis smagi slims. BBC publicētajā versiju sarakstā figurē arī ASV specdienesti. Vieta spekulācijās ir arī viņa pavadonei, ukraiņu modelei. Viņa esot slepkavības līdzzinātāja un koordinējusi izpildītājus.

Politiskās komunikācijas pētnieks Mārtiņš Kaprāns:
Tas mērķtiecīgums, tā nepiekāpība runāt par konkrētākām versijām, bet attīstīt tiešām šīs dažādās versijas, tai skaitā, kas varētu būt musulmaņu radikālisms, ko nevarot izslēgt, kas ir ticama versijas, ko ir atzīmējuši dažādi Krievijas eksperti. Tas varētu būt apzināts solis. To jau mums elementāra pārliecināšanas prakse, kā cilvēki tiek pārliecināti. Ja negribi kādu pārliecināt par kaut ko, tad mini pēc iespējas vairāk avotu, pēc iespējas vairāk versiju, lai nojauktu pēdas un aizmiglotu prātu. Tas mazina fokusu uz kādu konkrētu tēmu un rada noturīgu apmulsumu. Tāda nenoteiktība jau vienmēr ir izdevīga.

Kremļa kontrolētie mediji Ņemcovam pēc nāves veido galma opozicionāra tēlu. Līdzās komunistam Zjuganovam un Vladimiram Žirinovskim. Ņemcova un Putina asās konfrontācijas noliktas malā. Viņa laiks esot pagājis, tagad no viņa bija palicis vien sieviešu mīlulis un balamute, bez reālas politiskās ietekmes.

”Krievijas mediji un tādā ziņā mēs varam prognozēt, arī sabiedrība, ko mēģina lielā mērā producēt, Ņemcovs par upuri bez maz vai reliģiska nozīmē, cik viņš bija ekscentrisks, neparasts, bet tajā pašā brīdī ne pārāk nozīmīgs spēlētājs Krievijas politikā. No vienas puses, mēs viņu pieņemam, savējais, sieviešu mīlulis, bet jebkādi politiskie konteksti, tai skaitā slepkavības gadījumā politiskie konteksti tiek diskreditēti,” norāda Mārtiņš Kaprāns.

Organizācija Antimaidans steidz paziņot, ka Ņemcova slepkavība ir sākums valsts apvērsuma mēģinājumam. Līdzīgs scenārijs ar nevainīgiem upuriem bijis arī Ukrainā. Odiozais Putina draugs ar iesauku Ķirurgs vairākkārt atkārto, ka Kremlim Ņemcova nāve nebija vajadzīga.

Motokluba Nakts vilki prezidents Aleksandrs Zaldostanovs (Ķirurgs):
Man ir pavisam skaidrs, ka Ņemcovs nevienam netraucēja. Viņu nebija par ko ienīst. Un vismazāk kam viņš traucēja, tas ir Kremlim. Nodarbojās cilvēks ar kaut kādu savu biznesu. Viņš nevienam netraucēja, viņš jau neko nevarēja ietekmēt, neko nevarēja padarīt.

Kremļa opozīcijas pārstāvji un tiem lojālie politikas eksperti uzskata, ka nozieguma mērķis ir Putina kritiķu iebiedēšana. Austrumeiropas un postpadomju valstu politikas eksperts Alekss Grigorjevs min, ka tā mērķēta arī uz tiem cilvēkiem, kas svārstās savās politiskajās izvēlēs.

Nekā personīga: Vai var uzskatīt par konkurentu Putinam? Potenciālu konkurentu?
Austrumeiropas un postpadomju valstu politikas eksperts Alekss Grigorjevs: Tīri vēlēšanās tādas kādas tās ir Krievijā, un pie tagadējā propagandas līmeņa diez vai. Bet, protams, viņš parādīja ar savu dzīvi, klātbūtni, ar savu personību alternatīvu Putinam.
Tagad Krievija ir tik slima, ka tādiem cilvēkiem kā Ņemcovs tur īsti nav vietas. Viņš parādīja alternatīvu ceļu. Putins ir tāds cilvēks, kurš… To parasti neņem vērā. Viņš ir sīkumains un sīkumaini atriebīgs. Un tāpēc es domāju, ka viņš uzskatīja Ņemcovu par savu konkurentu, savu sāncensi. Es domāju, ka lēmums novākt Ņemcovu tika pieņemts visaugstākajos plauktos Kremlī.

Grigorjevs akcentē, ka slepkavībā ir saskatāmi vairāki simboli, kas šādos gadījumos ļoti patīkot čekistiem.

Pirmkārt, vieta – Ņemcovs nogalināts Kremļa tuvumā, zem Putina logiem. Otrkārt laiks. 27. februāris ir gadadiena, kopš Krimā parādījās “zaļie vīriņi”. Pateicoties Krimas operācijai, tagad tā ir arī īpašo uzdevumu spēku profesijas diena. Informācija, ka Ņemcovs gatavo ziņojumu par Krievijas armijas klātbūtni Doņeckā, un Luhanskā varētu būt tikai viens no veselas virknes iemeslu, kāpēc lēmums par viņa likvidēšanu pieņemts.

Kremlim izdevīgā čečenu versija sāk īstenoties. Vakar Krievijas izmeklētāji paziņoja, ka aizturēti četri iespējamie slepkavības izpildītāji. Tie ir Ziemeļkaukāza izcelsmes iedzīvotāji Anzors Gubaševs un Zaurs Dadajevs. Vēl četras personas esot meklēšanā. Aizturētos esot izdevies izskaitļot pēc mobilo telefonu signāliem slepkavības vietas tuvumā un novērošanas kameru ierakstiem. Ziņu aģentūra Interfax, atsaucoties uz avotiem Izmeklēšanas komisijā, vakar atkal akcentēja, ka slepkavības pasūtītāju pēdas vedot uz ārvalstīm.

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

Vasaru pārsvarā pavadīji siltās zeķēs, vērojot lietus lāses aiz loga, vai arī gluži pretēji – aktīvi sportojot brīvā dabā, pa vidu daudziem koncertiem un festivāliem? Godīgi aizpildi šo testu un skaties – vai mēs spēsim uzminēt, kāda patiesībā bija Tava vasara!

Lasi vēl