Nekā personīga: kā atlīdzību par sadarbību Sīrijā Krievija grib, lai Rietumvalstis atceļ sankcijas

2 komentāri
Nekā personīga: kā atlīdzību par sadarbību Sīrijā Krievija grib, lai Rietumvalstis atceļ sankcijas
AP/SCANPIX

Decembrī Eiropas Savienībai būs jālemj par sankciju saglabāšanu vai atcelšanu. Šīs sarunas parādīs, vai Rietumvalstis spēs saglabāt savu vienoto pozīciju, sankciju bargumu, lai sodītu Krieviju par agresiju Ukrainā un panāktu tās militāristu aizvākšanu, kā arī starptautisko tiesību ievērošanu.

Jau šobrīd izskan pirmie signāli, ka sankcijas pret Krieviju ir jāatceļ. Krievijas Valsts domes spīkers Sergejs Nariškins piektdien, uzrunājot Domes un Federācijas padomes sapulci, paziņoja, ka sankciju saglabāšana būtu absurda mežonība.

Dienu pēc šausminošā slaktiņa Parīzē Turcijas pilsētā Antaljā notika 20 pasaules ietekmīgāko valstu jeb G20 samits. No iepriekšējā pasākuma Brisbenā šis atšķīrās ne vien ar terora tēmu, bet arī ar attieksmi pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Proti, pirms gada Brisbenā Putins bija izstumtais. Karš Ukrainā bija iemesls, kāpēc no viņa bija novērsušies pasaules lielvalstu līderi. Pasākumu Putins pameta vēl pirms noslēguma. Šogad Antaljā situācija bija mainījusies. Atbraucis mājās, viņš žurnālistiem ziņoja, ka Rietumvalstis tagad grib sadarboties ar Krieviju.

Vladimirs Putins, Krievijas Federācijas prezidents:

Attiecības bija vairāk saspringtas nekā šodien. To, protams, jūt. Bet dzīve iet uz priekšu, viss mainās, rodas jaunas problēmas, jauni draudi, jauni izaicinājumi, kurus grūti risināt vieniem pašiem, lai kurš tas arī nebūtu. Ir jāapvieno spēki.

Mēs nekad neesam atteikušies no labām attiecībām ar mūsu partneriem, ne austrumos, ne rietumos. Un tie vienpusējie ierobežojumi, kas ir pieņemti dažādos virzienos, bija nevis mūsu, bet mūsu partneru iniciēti.

Krievija Sīrijas sabiedrotās statusu ir mantojusi jau no PSRS, tomēr Krievijas lidmašīnu, tanku, helikopteru un militāro instruktoru skaita pieaugums Sīrijā šā gada septembrī pasaulē radīja bažas. Krievija aktīvi iesaistījās Sīrijas konfliktā Asada pusē, aviācijas triecienus mērķējot ne vien pret Islāma valsti, bet pret visiem Asadam opozīcijā esošajiem spēkiem, tostarp arī tiem, ko atbalsta ASV, Turcija un Saūda Arābija.

Tas vēl vairāk nokaitēja saspringtās Putina attiecības ar Rietumvalstīm, īpaši ASV. Rietumvalstis negrib pieļaut, ka Asads, kurš ir licis šaut uz saviem pavalstniekiem, varētu turpināt valdīt.

Viss mainījās piektdien, 13. novembrī, kad grupa Sīrijas teroristu sarīkoja slaktiņu Parīzē. Rietumu koalīcijai, kas jau četrus gadus neveiksmīgi meklē risinājumus Sīrijas konfliktam, nu ir jārīkojas radikālāk. Tagad tas vairs nav iespējams bez Putina.

Par Putina iesaistīšanos Sīrijas konfliktā Krievija jau ir samaksājusi ar 224 savu pilsoņu dzīvībām teroristu uzspridzinātā lidmašīnā. To ir grūti izskaidrot Krievijas sabiedrībai, tāpēc Kremlis divas nedēļas kavējās atzīt, ka tas ir bijis terorakts. Traģēdija Parīzē šo uzdevumu atviegloja. Putins to nekavējoties izmantoja, paziņojot, ka aktīvi rīkosies un atriebs bojāgājušos. Tāpat arī sadarbību ar iepriekš deklarētajiem ienaidniekiem Rietumvalstīm un ASV Putins tagad saviem televīzijas skatītājiem var pasniegt kā panākumu, nevis piekāpšanos.

Eksperti uzskata, ka stabila koalīcija pret teroristiem neizveidosies, jo Kremlis negribēs rīkoties pēc Rietumvalstu noteikumiem, bet Krievijas noteikumi nebūs pieņemam citiem sabiedrotajiem. Baltijas valstis jau paziņojušas, ka nepievienosies Rietumu koalīcijai pret Sīrijas teroristiem, ja tajā būs agresors Krievija.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs mierina, ka mūsu sabiedrotie labi apzinās situāciju un nepiekāpsies Krievijai. G20 sanāksmē Rietumu lielvalstu līderi akcentējuši, ka Ukraina un Sīrija paliks divi atsevišķi jautājumi. Tomēr Krievijas centieni tos skatīt kopā esot sagaidāmi.

Skaties video!

2 komentāri