Nekā personīga 10. sezonu sagaida ar jaunām dokumentālām filmām

0 Komentāru
Nekā personīga 10. sezonu sagaida ar jaunām dokumentālām filmām
Foto: Nekā personīga

Īsi pēc jaunā mācību gada sākuma – 4. septembrī populārais pētnieciskās žurnālistikas raidījums Nekā personīga uzsāks jauno, 10. sezonu kanālā TV3! Arī turpmāk ik svētdienas vakaru plkst. 19.00 skatītājus uzrunās raidījuma vadītāji un žurnālisti Ilze Jaunalksne un Jānis Krēvics, kuri, gaidot jauno raidījumu sezonu, ir sagādājuši divas jaunas dokumentālās filmas. Filmas būs par Latvijas neatkarības ceļu – 21. augustā Gulbju ezers un 28. augustā Atmodas dažādās sejas plkst. 19.10 kanālos TV3 un TVPlay!

Gulbju ezers

Gulbju ezers autori ir žurnālists Jānis Krēvics, operatori Uldis Ķikāns, Juris Aperāns. Filma būs par 1991. gada augusta puča notikumiem Latvijā un to varoņu likteņiem. Šogad aprit 25 gadi kopš pēdējā šķēršļa pārvarēšanas ceļā uz Latvijas brīvību. Ar augusta puča izgāšanos noslēdzās saspringtais posms, kas sākās ar 4. maija Neatkarības deklarācijas pieņemšanu. Līdz tam brīdim Latvijas neatkarība karājās mata galā.

Augusta puča dienas parādīja, kas ir kas Latvijas politikā. PSRS atbalstītāji – Alfrēds Rubiks, Viktors Alksnis, OMON kaujinieki un komandieri vienā pusē un Latvijas Tautas frontes atbalstītāji otrā, bet pa vidu atradās cilvēki, kas sāka svārstīties.

 Jānis Krēvics, scenārija autors, žurnālists

Joprojām ir daudzi neatbildēti jautājumi, kas īsti notika četrās saspringtās augusta dienās pirms 25 gadiem. Dokumentālajā filmā Gulbju ezers centīsimies atbildēt vismaz uz dažiem no tiem.

Skaties dokumentālo filmu Gulbju ezers 21. augustā plkst. 19.10 TV3!

Atmodas dažādās sejas

Savukārt nedēļu vēlāk, 28. augustā, plkst. 19.10 TV3 ekrānos nonāks dokumentālā filma Atmodas dažādās sejas, kurā būs iekļauti līdz šim nerādīti arhīva videomateriāli. Filmas autori ir žurnāliste Ilze Jaunalksne, operatori Emīls Desjatņikovs un Juris Aperāns, režisors Juris Kursietis.

4. maija Neatkarības deklarācijas pieņemšana nebija sākums neatkarības izcīnīšanai. Sākums nebija arī Tautas Frontes izveidošana. Pirmās cerības par Latvijas likteņa mainīšanu parādījās 1986. gadā, kad Jūrmalā notika tā sauktā Čatokvas konference. Tajā ASV prezidenta padomnieks PSRS jautājumos Džeks Metloks paziņoja, ka ASV neatzīst Baltijas inkorporāciju PSRS. Pēc Čatkovas konferences no jauna parādījās cerības un izveidojās pirmās organizācijas, kas pretojās padomju iekārtai un VDK. Tās bija Helsinki-86, Nacionālās Neatkarības kustība, Pilsoņu kongress, Vides Aizsardzības klubs.

org_228056Ilze Jaunalksne, filmas scenārija autore, žurnāliste  

Atmodas notikumi šķiet tik neseni, taču, analizējot tā laika liecības un runājot ar aculieciniekiem, izrādās, ka neatkarības atjaunošanas vēsturē līdz šim daudz kas palicis noklusēts un līdz galam nepateikts!

Skaties 28. augustā Atmodas dažādās sejas plkst. 19:10 TV3 un TVPlay!

0 Komentāru