Nanoķīmijas piegādēm Rīgas satiksmei joprojām saistība ar veco shēmu

1 komentārs

1. februārī Nekā Personīga pirmoreiz ziņoja par shēmu Rīgas satiksmē, kad smalku nanotehnoloģisku mazgāšanas līdzekļu vietā uzņēmumam piegādāts ūdens, bet uzņēmuma samaksātā nauda sadalīta starp shēmā iesaistītajām personām. Rīgas satiksme nākamajā dienā uzsāka dienesta izmeklēšanu. Šonedēļ izmeklēšana pabeigta. Nekādi pārkāpumi nav konstatēti, ķīmija esot piegādāta, transports ir mazgāts, un nekādi interešu konflikti nav konstatēti.

Tomēr Rīgas satiksmes darbinieks un reizē arī nanoķīmijas piegādātājs Vjačeslavs Stunžāns no darba pienākumiem atstādināts. Līdz brīdim, kad Valsts ieņēmumu dienests pabeigs savu pārbaudi uzņēmumā un kad izmeklēšanu pabeigs policija un prokuratūra.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr ne dienesta pārbaude, ne preses konference, kurā uzņēmuma vadītājs Bemhens skaidrojās par pārbaudē konstatēto, nespēja izklīdināt šaubas par to, ka ne jau viens darbinieks ir ”šeptējies” ar nanotehnoloģijām. Ne arī to, ka nanoķīmijas iepirkums ar MJ Partneri starpniecību ir vienīgais gadījums, kad kontrole pār uzņēmumā notiekošo tīši vai netīši izšļukusi no vadības rokām.

Foto: LETA

Foto: LETA

Rīgas satiksme valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens:
Tātad šodien mums ir, ja tā var teikt, tēmas turpinājums. Reaģējot uz televīzijā izskanējušo informāciju par Rīgas satiksmē notikušajiem iepirkumiem, ķīmiskajiem līdzekļiem, kas tiek lietoti sabiedriskā transporta mazgāšanai, uzkopšanai, apstrādei. Rīgas satiksmē tika nolemts izveidot komisiju, kas veic dienesta pārbaudi. Komisija šodien savu darbu ir pabeigusi, iesniegusi man savu ziņojumu.

Shēma, ko izpētīja raidījums Nekā Personīga un ko dienesta pārbaudei būtu bijis jāatklāj, bija šāda: 2012. gadā Rīgas satiksme izlēma, ka turpmāk transporta sakopšanā jāizmanto nanoķīmija. Pēc Nekā Personīga rīcībā esošās informācijas, uzņēmumā organizēta fiktīva cenu aptauja, kur jau pirms izsludināšanas bija skaidrs, ka uzvarēs SIA MJ Partneri.

MJ Partneri netirgojas ar ķīmijas precēm, tāpēc tās piegādāja trīs firmas Alchimica Latvija, Vialeks un HRM. Tā kā firmām nebija naudas ķīmijas iegādei, sākumā uz Rīgas satiksmi veda kannas ar ūdeni, kas bija marķētas kā ķīmija. Līdz tīrītājiem ūdens nenonāca – par to parūpējās Kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns. Vēlāk, kad Rīgas satiksme samaksāja, ūdeni aizstāja ar īsto preci. Stunžāns pats no Austrijas vedis nepieciešamos mazgāšanas līdzekļus. Tik daudz ķīmijas, cik bija paredzēts līgumā, nevajadzēja, tāpēc lielākā daļa naudas sadalīta starp iesaistītajām personām. Taču nekas no šā dienesta pārbaudē netika atklāts.

Dienesta pārbaudē konstatētas trīs lietas. Pirmkārt, ar dokumentiem Rīgas satiksmes un firmas MJ Partneri darījumā viss esot kārtībā. Otrkārt, iztaujāti darbinieki, lai pierādītu to, kas nemaz netiek apšaubīts. Noskaidrots, ka autobusu mazgāšanai nav izmantots tikai tīrs ūdens. Treškārt, piegādātāja RS Baltic īpašnieka un reizē arī Rīgas satiksmes darbinieka Vjačeslava Stunžāna darbībā nav konstatēti ne pārkāpumi, ne interešu konflikti.

Foto: LETA

Foto: LETA

Rīgas satiksmes (RS) Administratīvo resursu pārvaldības direktore Elīna Epalte-Drulle:
Konstatēts, ka ne 2010. gada darījumā, kad satiksme šīs vielas iegādājās no RS Baltic un Stunžāns bija attiecīgi amatpersona šajā uzņēmumā, nav interešu konflikta, jo Stunžāns šajā laikā nebija Rīgas satiksmes darbinieks. Nav konstatēts interešu konflikts arī satiksmes līguma ar RS Baltic 2012. gadā, jo Stunžāns nebija atbildīgā persona no Rīgas satiksmes, kas kontrolē līguma izpildi. Interešu konflikts nav konstatēts arī darījumā ar MJ Partneriem.

Kā stāsta Epalte-Drulle, Stunžāns par Rīgas satiksmes darbinieku kļuvis, jo viņa uzņēmuma RS Baltic piegādātā ķīmija bijusi visefektīvākā. Kāpēc labākās ķīmijas piegādātājam bija jākļūst par uzņēmuma darbinieku, Rīgas satiksme neskaidro. Remontatslēdznieka Stunžāna uzdevums ir bijis izstrādāt normatīvus, kā ar viņa paša ķīmiju tīrīt transportlīdzekļus.

Nekā Personīga: Izmeklēšana noskaidroja, kāpēc Stunžāna kungs tika paaugstināts amatā?
Rīgas satiksmes (RS) Administratīvo resursu pārvaldības direktore Elīna Epalte-Drulle: Tad, kad šie normatīvi tika izstrādāti, kad bija gūta pārliecība, ka process attīstās tālāk un šī veida konkrētie līdzekļi Rīgas satiksmē tiks izmantoti, un tie savu efektu ir panākuši, un mūsu tehniskie speciālisti atzinuši, ka tie tiks izmantoti, tika izveidota attiecīgi tehniskās kontroles daļas vietnieka vieta, kas jau tā kā pie konkrētiem amata pienākumiem saistībā ar tīrīšanas procesa nodrošināšanu.

2012. gada beigās Rīgas satiksme izsludināja sarunu procedūru. Iepirkumu daļa uz to aicināja trīs uzņēmumus. Viens no tiem bija MJ Partneri, kam bija solīta uzvara un kas vēlāk arī saņēma Bemhena parakstītu līgumu par 280 tūkstošiem latu. Pārējie divi bija pašam Stunžānam piederošā RS Baltic un viņa biznesa partnera Aleksandra Beskorovainija SIA Alchimica Latvia.

No: Alexander Beskorovainy
Kam: Vita Baurovska 

Sveika, Vitiņa!
Ceru, ka brīvdienas un svētku dienas pagāja labi, un tev beidzot izdevās atpūsties.
Es gribēju mazliet apspriesties par mūsu lietām.

Pirmkārt. Rīgas satiksme.

Vajag noteikti RĪT viņiem sagatavot sekojošu informāciju. Tabulu ar ”konkurentu” cenām Slava sagatavoja, tagad vajadzēs ar Žeņas palīdzību viņu pieķemmēt. Un paliek pats galvenais, nosaukt tendera dalībniekus. Divas firmas mums ir, atlicis tikai tikt skaidrībā ar ”uzvarētāju”, tu apsolīji parunāt un būšu priecīgs, ka tev izdosies ar mūsu potenciālajiem partneriem pārrunāt un saņemt no viņiem pozitīvu atbildi dalībai RS tenderī.

Tas pagaidām viss!

Veiksmi!

Ar cieņu, S.

Tas izskaidro, kāpēc Beskorovainijs un Stunžāns MJ Partneriem varēja solīt līguma noslēgšanu. Un, visticamāk, tā nav vienīgā reize, kad viņiem jau iepriekš bija zināms uzvarētājs.

2014. gadā, kad MJ Partneru līgums bija beidzies, Rīgas satiksme meklēja jaunu nanoķīmijas piegādātāju. Atkal notika cenu aptauja. Un atkal tā organizēšanā piedalījās Beskorovainija uzņēmumu darbiniece Vita Baurovska.

 

Subject: Dalība konkursā

Labrīt, Juri!

Saprotu, ka esam radījuši daudz problēmu un galvassāpju, bet ir viens jautājums.

Rīgas satiksme ir izsludinājusi cenu aptauju uz 2014. gadu un ir jāpiedalās atkal trijām firmām.

Vai jūs varētu palūgt vēlreiz piedalīties?

Līguma kopējā summa 399 000 eiro.

Līgums būs uz 15 mēnešiem.

Katru mēnesi piegāde uz 27 000 eiro.

Ja Jūs nebūsat ar mieru noslēgt Līgumu, vēlētos palūgt tikai piedalīties konkursā.

Ar cieņu

Vita Baurovska

2014. gadā cenu aptaujā uzvarēja firma BC Rīga. Tās īpašnieks nav ne Stunžāns, ne Beskorovainijs. Tomēr ar šiem kungiem uzņēmumu saista viena detaļa. Tā ir juridiskā adrese Zemitāna laukums 11.

Nams Zemitāna laukumā 11 pieder divām fiziskām personām. Puse no īpašuma ir reģistrēta uz Beskorovainija sievas Olgas vārda. Te ir reģistrēta gan Beskorovainija firma Starduko, gan viņa darbinieces Vitas Baurovskas uzņēmums Vialeks, gan arī Stunžānam piederējusī SIA RS Baltic.

Kaut gan dienesta pārbaudē Stunžāna pārkāpumus nekonstatēja, viņš no amata atstādināts. Uz laiku, līdz savu pārbaudi pabeigs Valsts ieņēmumu dienests, kas nolēmis noskaidrot Rīgas satiksmes lomu šaubīgajos darījumos. Viņš nevarēšot atgriezties darbā arī, kamēr policija nepabeigs izmeklēšanu prokuratūras uzsāktajā kriminālprocesā. Jāatgādina, ka sākotnēji policija nelikumības nesaskatīja. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers asi kritizēja šo policijas lēmumu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers:
Neveicot papildu pārbaudi, nevarēja pieņemt šādu lēmumu. Viennozīmīgi. To ir atzinis arī FENIP virsprokurors, kuram tika uzdots veikt pārbaudi uzraudzības kārtībā par šī lēmuma likumību, atteikties uzsākt kriminālprocesu, kurš mani arī informēja, kādi materiāli ir, un viņa secinājums ir viennozīmīgs, ka materiālu kopums nav tāds, lai varētu pieņemt motivētu lēmumu. Neatkarīgi uz kuru pusi, uzsākt procesu, atteikt. Pašreiz ir atcelts, ir uzsākts kriminālprocess, un ir jāsāk pārbaude.

 

Nekā Personīga vairākkārt lūdza Rīgas satiksmei izstāstīt, cik tad uzņēmumam gadā izmaksā mazgāšanas līdzekļu visu autobusu, trolejbusu un tramvaju tīrīšanai. Gan nano, gan ierastie. Uzņēmums atsūtīja informāciju tikai par nanotehnoloģiskajiem. Līdz ar to nevar izdarīt secinājumus, vai nanotehnoloģisko virmas apstrādes līdzekļu iegāde ir samazinājusi izdevumus par parastajiem tīrīšanas līdzekļiem. Arī apsvērumus, kāds ir ekonomiskais pamatojums šiem tēriņiem, uzņēmums neatklāja.

2010. gadā tie bija 7382 lati, 2011. gadā naudu tam netērēja, 2012. gadā 39 754 lati, 2013. gadā 280 925 latus, bet 2014. gadā 301 147 eiro.

TOP komentāri

  • tedis
    0 0 0

    tedis

    Kremļa ieliktenis Ušakovs nav atskaitījies arī par trauku lupatām , tādēļ Latvijas ekonomika ir neatgriezeniski sagrauta!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl