Naidīgs Kremļa ideologs Baltiju vaino konfliktu kurināšanā

1 komentārs
Naidīgs Kremļa ideologs Baltiju vaino konfliktu kurināšanā
(Foto: LETA)

Uz diskusiju ”Mūsdienu izaicinājumi – Baltijas valstis starp Rietumiem un Krieviju” Rīgā šonedēļ bija jāierodas Krievijas politiskās konjunktūras centra direktoram Sergejam Mihejevam. Viņš ir stingrs Krievijas pašreizējās politikas atbalstītājs, savos uzskatos visu atbildību par Ukrainas konfliktu noveļot uz ASV. Tomēr diskusija klātiene izpalika – dienu pirms plānotās ierašanās Rīgā viņu aizturēja Somijā. 

Šengenas valstu melnajā sarakstā viņu bija iekļāvusi Lietuva, visticamāk, par ideoloģiski nepieņemamiem izteikumiem viesojoties Viļņā. Eiropa viņam izrādījās slēgta.

Trešdienas vakarā viesnīcā ”Merkur hotel” tika gaidīts Krievijas politologs Sergejs Mihejevs. Jau dienas vidū pasākuma organizatori izplatīja paziņojumu, ka viņš nebūs, jo kļuvis par upuri ”raganu medībās”. Pasākums gan notika ar videokonferences starpniecību.

Mihejevu uzstāties Latvijas auditorijai aicināja mediju klubs Format A3. Organizāciju 2009. gadā dibināja laikraksta  Komsomoļskaja pravda un televīzijas Rosija žurnālisti, kā mērķi norādot izpratnes veicināšanu starp žurnālistiem, politiķiem un intelektuālās elites pārstāvjiem Krievijā un tās pierobežas valstīs. Tostarp Baltijā. Arī Latvijā pēc kluba aicinājuma uzstājušies virkne Krievijas politologu, žurnālistu un mākslinieku.

Tā kā Mihejevs līdz Rīgai netika, organizatori bija mazliet satraukti, vai sapulcēsies pieklājīgs klausītāju skaits, kas būs gatavi politologa uzstāšanos baudīt ekrānā. Bažas izrādījās nepamatotas, viesnīcā noīrētā zāle bija gandrīz pilna. Pasākums sākās ar nelielām tehniskām ķibelēm un sašutuma paušanu par Mihejeva neierašanās iemesliem.

Foto: LETA

Foto: LETA

Format – A3 pārstāve Rīgā Olga Avdeviča:
Tagad pirmo reizi ir sanācis tā, ka Lietuva aizliedza cilvēkam ierasties visā Šengenas zonā. Un šā aizlieguma tehnoloģiju tagad neviens pat nevar izskaidrot. Latvija šeit nav iesaistīta.

Somijā Mihejevs aizturēts, jo viņu Šengenas valstu nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi Lietuva. Viņš pats to skaidro ar savu uzstāšanos Viļņā šā gada martā. Tur viņš centās pārliecināt klātesošos, ka pie Ukrainas nedienām vainojami amerikāņi, un attaisnoja Krimas aneksiju. Arī tur diskusiju organizēja mediju klubs Format A3. Melnajā sarakstā viņš iekļauts jau aprīlī, taču neviens viņu par to neesot informējis. Uzzinājis tikai pēc aizturēšanas Somijā.

Krievijas politiskās konjunktūras centra direktors Sergejs Mihejevs:
Iemesls ir ļoti vienkāršs. Es domāju, ka tā ir atriebība. Sīka, stulba, kompleksaina atriebība par Lietuvas varai neērtu, nepatīkamu viedokļa izteikšanu pasākumā Viļņā. Uzstāšanās ir pieejama internetā un, manuprāt, neko bīstamu vai aizskarošu Lietuvai tur neteicu. Ar šo rīcību viņi parāda, kas viņi ir par cilvēkiem. Ar šāda veida domāšanu ir ļoti grūti vadīt valsti.

Par Lietuvas rīcības motīviem arī ziņu nav – kaimiņvalsts varas iestādes šo notikumu neskaidro. Uzrunājot Latvijas auditoriju, Mihejevs, šķiet, centās attaisnot savu iekļaušanu melnajā sarakstā, daudz asākā formā paužot antiamerikāniskos uzskatus un attieksmi pret Baltijas valstīm. Tās viņš vaino centienos izraisīt konfliktu starp Rietumeiropu un Krieviju, lai tikai izdabātu Amerikas Savienotajām Valstīm.

“Ja starp Eiropu un Krieviju izveidojas konflikts, tad valstis, kas atrodas pa vidu, var pārdot savu lomu, kā esošas pie frontes, kā atrodošās pie briesmīgās Krievijas, kā valstis, kas sargā nabaga Rietumus no Krievijas. Tā rezultātā pieaug viņu loma, ārpolitiskā un militārā nozīme, un tādēļ rodas iespēja saņemt naudu aizsardzības vajadzībām. Tā ir galēji īsredzīga politika, jā – kaut kādas stratēģiskas problēmas atrisinās. Taču, ko šis konflikts hipotētiski var nest šīm valstīm? Iznīcību! Ko nozīmē karš starp Krieviju un Rietumiem?” jautā Krievijas politiskās konjunktūras centra direktors Sergejs Mihejevs.

Krievijas politiskās konjunktūras centra direktors Sergejs Mihejevs:
Kaujas lauks būs tieši Austrumeiropas valstis, kas provocē šo konfliktu, kas domā, kas tas tām palīdzēs dzīvot. Iedomājieties karu starp Krieviju un Rietumiem? Tas ir viss – Polijai un Baltijas valstīm tās ir beigas. Vienkārši beigas! Viņas tiks vienkārši sajauktas ar zemi!

“Kāpēc ir nepieciešams šos konfliktus radīt? Kāpēc riskēt ar savu cilvēku dzīvībām? Eiropas Austrumu valstis parāda sevi kā pilnīgi neadekvātas, parāda neorientēšanos ģeopolitiskajās interesēs, apdraud savu pilsoņu dzīvības, savu valstu nākamās paaudzes, nesaprotot vienkāršu lietu, ka kara gadījumā dzīve beigsies. Tas nav joks. Nebūs kur meklēt palīdzību. Nebūs kur aizbēgt. Par Ameriku nepārdzīvojiet. Amerika izglābsies. Tā Amerika, kuras intereses austrumvalstis cenšas aizstāvēt. Viņiem nekas nebūs, bet jums un mums būs,” uzskata Mihejevs.

Gan Mihejevs, gan viņa aicinātāji akcentē, ka Latvijai pret viņu pretenziju nav – pirms pasākuma tas taujāts arī Ārlietu ministrijai. Mihejevs nav iekļauts Latvijai nevēlamu personu sarakstā. Ministrijā to apstiprināja arī raidījumam Nekā personīga. Lietuva Mihejevu iekļāvusi kopējā Šengenas sarakstā, kas viņam neļauj šķērsot nevienu šā līguma dalībvalsts robežu. Līdz ar to citām Šengenas līguma valstīm ir aiztaupītas pūles vērtēt, vai tām Mihejeva darbība ir vai nav pieņemama. Latvija šo instrumentu pret nevēlamam personām nav izmantojusi.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Tātad Latvijas ārlietu ministrs līdz šim nav vērsies pie iekšlietu ministra ar lūgumu iekļaut kādu personu sarakstā, kas attiecas uz visām Šengenas valstīm?
Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Makarovs: Teorētiski šāda iespēja pastāv, bet pēdējā laika vismaz man atmiņā tādu gadījumu nav. Tie pēdējie gadījumi, kurus esam redzējuši  vai dzirdējuši, runa ir tikai par to, ka cilvēkiem, kas vienā vai otrā veidā bija gatavi izvērst darbību, kas bija pretrunā Latvijas interesēm, viņiem tika liegta iespēja iebraukt Latvijā. Ja runā par pēdējiem trim gadiem, tad šādu gadījumu ir vairāk par pieciem, bet mazāk par desmit.

Ne tikai Lietuva vēršas pret prokremliskas ideoloģijas paudējiem. Oktobra vidū Igaunija uz robežas aizturēja un valstī neielaida bijušo Krievijas nacionalitāšu ministru, akadēmiķi Valēriju Tiškovu. Viņu uz konferenci aicināja mediju klubs Impressium. Igaunijas drošības dienests to savā ikgadējā ziņojumā dēvē par propagandas klubu, un tam pielīdzina arī Latvijā un citās postpadomju valstīs pārstāvēto organizāciju Format A3.

1 komentārs