Možeiko tur aizdomās par policijas resursu izmantošanu privātas BMX trases izbūvē

7 komentāri

Šonedēļ atstādināta Valsts policijas augsta amatpersona, kas atbildēja par materiālo bāzi – ieročiem, jauniem formas tērpiem, transportlīdzekļiem.

Iekšējās drošības birojs (IDB) pulkvežleitnantu Armandu Možeiko tur aizdomās par policijas resursu izmantošanu privātas BMX trases  izbūvē, sporta veidā, kurā trenējas Možeiko dēli. Tomēr IDB uzskata, ka Možeiko ir ilglaicīgi izmantojis dienesta stāvokli, nepamatoti lietojis policijas transportu un trasē nodarbinājis arī policijas darbiniekus. Dienests arī atklāj, ka Možeiko dzīvesvietā kratīšanā atrasti skaidrā naudā vairāki desmiti tūkstoši eiro. Izmeklēšana turpinās.

2016.gadā Ādažu novada pašvaldībā vērsās sabiedriskā labuma organizācija – sporta klubs “BMX Ādaži”. Biedrība ierosināja, lai dome  zemes gabalu degradētā teritorijā  nodotu tai bezatlīdzības lietošanā. Uz zemes gabala bija plānots izveidot  BMX trasi.

Līgumu uz 10 gadiem noslēdza biedrības valdes loceklis, bet faktiskos darbus gan juridiski, gan praktiski kārtoja Valsts policijas darbinieks Armands Možeiko. Pašvaldība darījumu uzskatīja par ieguvumu, jo ar vienu piegājienu, viņuprāt, tiks attīstīta degradēta teritorija, iekārtots atpūtas parks un pašvaldībai tas nebūs jāuztur.

“Cik atceros Možeiko bija klāt tajās domes sēdēs, kurās tika izskatīts jautājums par zemes nodošanu bezatlīdzības lietošanā,” norāda Ādažu novada domes izpilddirektors Guntis Porietis, atbildot uz jautājumu, – cik tālu Mažeiko, kā Ādažu iedzīvotājs, bijis iesaistīts šajā projektā.

Teritorijas labiekārtošanai bija jānotiek trijās kārtās, ar norunu, ka trasi pabeigs 2022. gadā. Aktīvākie darbi noritēja pagājušajā vasarā. Možeiko aktivitātes nebija noslēpums. Viņa klātbūtne trases talkās redzama gan  sporta kluba “BMX Ādaži” mājas lapā, gan “Facebook” profilā. Biedrības valdes loceklis Ģirts Lūsis stāsta, ka Možeiko gribējis, lai trasi nodot viņa pārziņā, jo ar BMX sporta veidu nodarbojušies viņa dēli.

Citādi domā IDB, kas ķer iekšlietu sistēmas negodīgos darbiniekus. Dienests savācis pierādījumus, ka vismaz trīs policijas šoferi bijuši nodarbināti trasē darba laikā. Tāpat trases vajadzībām izmantota policijas tehnika. Un ar policijas vieglo transportu Možeiko regulāri braucis uz Ādažiem kārtot dažādus jautājumu sporta parka sakarā. IDB šonedēļ Možeiko aizturēja. Mēģinājums viņam piemērot apcietinājumu cieta neveiksmi, un pret 20 000 eiro lielu drošības naudu Možeiko jau pēc dienas bija brīvībā.

Armands Možeiko iekšlietu sistēmā strādā no 90. gada. Pārvaldes vadītāja amatā Možeiko atbildēja par jaunu ieroču, formas tērpu un automašīnu iegādi policijas vajadzībām. Možeiko saka, ka nezina, kurš un kādām vajadzībām izmantojis Bobcatu, un policijas darbinieku iesaistīšanās trases iekārtošanā bijusi viņu brīva izvēle.

“Nekā personīga”: Vai šie darbinieki bija tiešā Jūsu pakļautībā? Un Jūs viņiem pavēlējāt doties strādāt trases iekārtošanā?

Možeiko: Noteikti nē.

“Nekā personīga”: Un, kā tad Jūs skaidrojat viņu iesaisti citas pašvaldības trases izveidē?

Možeiko: Es pieļauju, ka viņi redzēja manu aizrautību un brīžos, kad viņiem bija brīvs laiks, viņi varēja mani atbalstīt. Teiksim tā.

“Nekā personīga”: Un tas bija brīvprātīgi?

Možeiko: Vairāk nekā.

“Nekā personīga”: Un Valsts policijas tehnika, bobcats nav ticis  izmantots?

Možeiko: Es neesmu devis komandas vai vēl kā.

Kriminālprocess sākts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, iespējamu dokumentu viltošanu. Možeiko apgalvo – ja vien policija prasīs atlīdzināt izdevumus par degvielu, ko viņš izmantojis savām privātajām vajadzībām, viņš to esot gatavs atmaksāt.

“Tas, ko es daru, ir sabiedrības labā un man no tā nav nekāda mazākā labuma. Ne tur ir kāda mantkārība, ne tur ir vēl kaut kas,” saka Možeiko.

IDB uzsver, ka izmeklēšana vēl ir pašā sākumā, un tam ir daudz jautājum, piemēram, kā pie policijas darbinieka Možeiko, kura dzīvesbiedre arī ir policiste, mājās skaidrā naudā glabājās lielas naudas summas un kāda ir to izcelsme.

“Jā, arī skaidrā nauda ir izņemta kratīšanu laikā. Tas, ko es varu teikt, ka tie ir vairāki desmiti tūkstoši skaidrā naudā,” norāda IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.

Možeiko vārds iepriekš parādījies vēl vairākos dīvainos policijas iepirkumos. No tiem skaļākais bija automašīnu iepirkums, kur uzņēmējs centās apmuļķot policiju, piegādājot transportlīdzekļus ar konkursam neatbilstošu dzinēja emisiju daudzumu. Tā dēvētajā “Euro 6 sāgā” Možeiko, kā šī iepirkuma kontaktpersonu, atstādināja. Dienesta pārbaudē secināja, ka Možeiko nevarēja zināt, ka piegādātāja dokuments bijis viltojums, un viņš drīz amatā atgriezās.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis: Pierādīt, ka viņš ir iesaistīts šajā lietā, nevarējām, sakarā ar ko viņam bija piemērots disciplinārsods. Un viņš tika iecelts amatā.

“Nekā personīga”: Un Jūs turpinājāt uzticēties viņam un uzticējāt materiālo  bāzi?

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis: Jā, jo būsim godīgi, viņa darba organizatora spējas, šīs zināšanas šajā jomā…nebija nevienā brīdī šaubas, ka viņš saprot, ko viņš dara, un šis postenis ir tā vieta, kur viņš jūtas labi, un kur viņš visu saprot.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) norāda: “Notiek dienesta pārbaude policijā, un es prasīšu arī skaidrojumus Ķuzim par darba organizāciju. Kā tas vispār varēja notikt!”

Jaunais ministrs noskaņots kareivīgi, iecietības laiks pret negodīgām personām esot beidzies. Ja sākotnējā informācija apstiprināsies, Ķuzim būs jāatbild, kā uzraudzības sistēmā varēja būt tādi robi.

Ģirģenam piekrīt IDB vadītājs .Vairāku gadu laikā birojs regulāri pieķēris policistus zogam degvielu, reizēm gan lietas rosinātas par mazām summām, taču nesen kādā lietā zudums bijis rekordliels – Policijas koledžā pazudušas piecas tonnas degvielas.

Valters Mūrnieks
IDB priekšnieks

Diemžēl turpinās situācija, kad iekšējā kontroles sistēma valsts policijā neiztur kritiku, ir bijuši šie neskaitāmie degvielas piesavināšanās gadījumi, nu ir šis gadījums. Un droši vien vietā ir minēt, ka vienā no mūsu lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem esam konstatējuši, ka ir nozagta degviela vairāk nekā piecas tonnas, ne vairs kannām, litriem, bet jau tonnām.Tā kā ir ļoti nopietns brīdis, kad būtu ļoti rūpīgi jāpārskata šī te sistēma.Riski paliek, ar šiem riskiem neviens nestrādā.Vai arī strādā nepietiekami.

Par pārkāpumiem iepirkumos sodīts arī pats Valsts policijas šefs Ints Ķuzis, tiesa – administratīvi. Vienā gadījumā viņš izmaksāja avansu autotransporta iepirkumā prezidentūras vajadzībām, ko viņš nedrīkstēja darīt. Otro reizi IUB saskatīja, ka Ķuzis pārkāpis iepirkuma nosacījumus izvēloties komersantu, kas mirušos nogādātu morgā. Ķuzis saprot, ka formāli iepirkuma likumu pārkāpis, bet ir gatavs aizstāvēt katru savu darbību. Par otro pārkāpumu šobrīd rit tiesvedība.

Ķuža pilnvaru laiks vēl ir divi gadi.

“Šie divi gadi, kas Valsts policijas priekšniekam amatā ir atlikuši, mana sajūta saka, ka Ķuža kungs nepretendēs uz vēl vienu amata termiņu. Tāpēc ir jānotiek darbam pie cienījama aizstājēja atrašana,” saka bijušais iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Jaunā Vienotība”)

Možeiko versijā – IDB priekšnieks Inta Ķuža uzdevumā šo lietu pret viņu ir safabricējis, lai atriebtos par Možeiko sniegtu informāciju dienestiem saistītā ar iepirkumiem iekšlietu sistēmā. Možeiko neatklāja ne, kas tā ir par Ķuzim neglaimojošo informāciju, ne arī kuram tieši dienestam viņš šo informāciju būtu nodevis.

Tikmēr savam iznākumam tuvojas izmeklēšana tā dēvētajā “Euro 6 lietā”. “Nekā personīga” rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka apsūdzības visdrīzāk būs komersantiem, autotirgotājiem, kuri policiju centās apkrāpt ar konkursam neatbilstošām automašīnām. IDB nav izdevies pierādīt, ka policijā būtu bijušas personas, kuras būtu līdzvainīgas uzņēmēju plānotajā afērā.