“Moneyval” gatavotais ziņojums par banku sistēmu nebūs Latvijai labvēlīgs

11 komentāri

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atklāja, ka ASV Finanšu ministrijas iznīcinošais paziņojums par “ABLV Bank” Latvijas amatpersonām bijis gaidāms.

Pērnā gada rudenī Latvija saņēmusi slepenu ASV brīdinājumu, ka netiks vairs paciesta naudas atmazgāšana un ANO sankcijām pakļauto valstu apkalpošana Latvijas bankās. Neilgi pēc šā signāla saņemšanas Finanšu kapitāla tirgus komisija (FKTK) tomēr nolēma nesodīt “ABLV Bank” par darījumiem ar Ziemeļkoreju.

Tad arī ASV puse rīkojusies pati, iznīcinot trešo lielāko Latvijas kredītiestādi “ABLV Bank”.

Par to, ka ASV iejaukusies Latvijas ekonomiskajās lietās, neviena amatpersona pretenzijas ASV Finanšu ministra vietniekam Maršalam Bilingslijam neizteica. Visi pauda gatavību ar skubu ķerties pie ASV ieteikumu izpildes.

Premjerministrs, kurš iepriekš augtu vērtēja FKTK kapacitāti, sarunā ar ASV finanšu ministra vietnieku Bilingsliju piekritis, ka netīrās naudas apjomus Latvijas valsts nav spējusi izkontrolēt.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Latvija var atļauties tikai tik daudz naudas, cik viņa spēj nokontrolēt. Un tiek katrā ziņā nav 40% riskantas naudas, to es domāju, ka arī lielākas valstis nevar.

 

Pirms Bilingslija vizītes amatpersonas vēl runāja par pakāpenisku nerezidentu apkalpošanas samazināšanu. Tagad sola šo biznesu izbeigt nekavējoties. Čaulas firmu apkalpošanu aizliegšot uzreiz, nerezidentu darījumus trecientempos samazinās uz pusi.

Tas ir iznīcinoši bankām, kas tieši uz tādiem specializējas. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pieļāva, ka problēmas var rasties 10 Latvijas kredītiestādēm.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (ZZS)

ASV paziņojums un “ABLV Bank” liktenis, manuprāt, arī bijis diezgan labs signāls pārējām bankām, nu, vai nu jāmaina biznesa modelis vai darbība principā jābeidz.

“Nekā Personīga” noskaidroja, ka Latvijas amatpersonu ietekmēšanai ASV finanšu ministra vietnieka Bilingslija rokās ir bijis kāds spēcīgs arguments.

Jau no pērnā gada pārbaudi Latvijā veic Eiropas Padomes (EP) organizācijas “Moneyval” eksperti. Nepublicētā ziņojuma pirmais uzmetums Latvijai esot nelabvēlīgs. Gala versiju publiskošot rudenī. Ja situācija neuzlabosies, tas var iedragāt Latvijas kredītreitingu un apdraudēt visas valsts piekļuvi ASV finanšu tirgum.
Pēteris Putniņš
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs

Bet skaidrs ir, ka piekļuvei Amerikas Savienoto Valstu tirgum, tātad, lai mums šāda piekļuve būtu, mums ir jārīkojas principā diezgan ātri. Bez tam šis process ir saistīts ar valsts interesēm un ar Latvijas vērtējumu “Moneyval” organizācijā.

Pēdējā gada laikā atklājās un dokumentāli bija pierādīta Krievijas iejaukšanās ASV prezidenta vēlēšanās. To amerikāņi esot pielīdzinājuši 11. septembra uzbrukumam. Bilingslijs esot runājis par iespēju Krievijai iejaukties Eiropas NATO dalībvalstu politiskajos procesos, izmantojot Latvijas bankas. Un banku attīrīšana esot Latvijas kā NATO frontes līnijas dalībvalsts pienākums. Tas apspriests ar premjerministru Māri Kučinski.

Maršals Bilingslijs
ASV finanšu ministra vietnieks

NP: Par dolāru norēķiniem, kādi soļi Latvijai būtu jāsper, lai sasniegtu šo mērķi?

Tikšanās ar premjerministru bija lieliska. Mēs ar viņu runājām par soļiem, kas būtu jāsper pret naudas atmazgāšanu un Latvijas banku sektora uzlabošanu. Mēs atbalstīsim Latvijas valdību. Latvija ir NATO dalībvalsts, nenormāli svarīga ASV. Esmu šeit, lai izrādītu to atbalstu un respektu un lai strādātu kopā par šiem jautājumiem.

NP: Bet no Valsts kases puses, kādus soļus jūs redzat, ko mēs varētu darīt labāk?

Premjerministrs ir nospraudis vīziju, zinu, ka viņš sniegs vairāk detaļas pēc dažām stundām un dienām. Mēs atbalstām ideju, ka jāsamazina čaulas kompānijas, nerezidentu depozīti Latvijas banku sistēmā.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Jāsaprot, ka mēs esam kā NATO dalībvalsts un esam arī pierobežas valsts Eiropas Savienībā, un tāpēc mēs sarunā sapratāmies par to, ka šeit šajā gadījumā visas tās naudas plūsmas, kas varētu būt riskantas, kas iet cauri Latvijai, ir jābūt nodrošinātai ļoti lielai uzraudzībai, pie līdzšinējā apjoma ir apšaubāmi, ka mēs to varam izkontrolēt.

Ceturtdienas, 8. marta, vakarā Bilingslijam bija neformāla saruna ASV vēstnieces rezidencē ar Saeimas deputātiem. Arī tiem viņš ir stāstījis par draudiem no Krievijas. Pieminējis arī, ka bankām īpaši būtu jāuzmanās no norēķiniem ar Ķīnas un Krievijas kredītiestādēm.

Maršals Bilingslijs
ASV Finanšu ministra vietnieks

NP: Vai Latvijas bankas saprata jūsu bažas par ķīniešu un krievu banku ietekmi?

Vēlreiz, būšu īss, man jābrauc uz nākošo tikšanos. Bet man bija lieliska tikšanās ar lielākajām Latvijas bankām, mēs skatījām priekšlikumus, kurus viņi iesnieguši, lai stiprinātu likumus šeit Latvijā. Un es teiktu, ka Latvijas bankas iesniegušas ekselentus ieteikumus, kurus mēs spēcīgi atbalstām.

Ojārs Kalniņš
Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs

Pirmkārt, amerikāņi mūs uzrunāja kā NATO dalībvalsti un ASV sabiedroto un brīdināja, ka naudas atmazgāšana ir nopietns drošības draudus ne tikai mums, bet vispār NATO aliansei.

Savas vizītes noslēgumā ASV finanšu ministra vietnieks apmeklēja vēl kādu iestādi Rīgā – Drošības policiju (DP). Kāds Latvijas politiķis Bilingslijam minējis iespēju, ka necaurspīdīgā banku sistēma ļaujot ietekmēt Saeimas vēlēšanas. Iespējams, tieši šis aspekts tika pārrunāts Bilinglslija vizītē DP.

Cīņā pret naudas atmazgāšanu ASV nostāja nav bijusi viennozīmīga vienmēr. ASV varasiestādes pašas izmantojušas piesegkompānijas savu interešu īstenošanā. Pirms deviņiem gadiem sabiedrībai kļuva zināms par slepenu Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumu zirgu fermā Lietuvā, kur Persijas līča kara laikā tikušas izvietotas un spīdzinātas personas, kas turētas aizdomās par sadarbību ar “Al Qaeda”. Toreiz atklājās, ka, lai fermu reģistrētu uz Delaveras ārzonas kompānijas “Elite LLC” vārda, kā tās dibinātājs uzrādīts ar Latvijas pilsoni Staņislavu Gorinu saistīts ofšors Panamā. Dokumenti liecina, ka Gorins pats gājis uz kādu ārvalstu vēstniecību Rīgā, lai apstiprinātu savas pases datus un tos varētu ierakstīt ofšoru dokumentos. Tagad ASV paziņojusi, ka Latvijā šādas kompānijas izmantot nedrīkst.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (ZZS)

Abas puses ir vienisprātis, ka riskants nerezidentu bizness ir būtiski jāsamazina, tas ir vakardienas biznesa modelis. ASV puse no savas puses apliecināja, ka arī turpmāk būs partneris mums šajā procesā.

Bilingslijs neatklāj, vai atvedis pierādījumus amatpersonu korupcijai.

Maršals Bilingslijs
ASV Finanšu ministra vietnieks

NP: Nerunājot par “ABLV Bank”, vai jūs atvedāt kādus pierādījumus par korupciju?

Paldies, paldies.

Jēkabs Straume
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks

NP: Vai uzzinājāt kaut ko jaunu par to, ko rakstīja “FinCEN”, ka “ABLV Bank” kukuļojuši augstu amatpersonu?

Jā, tātad šodien Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā notika tikšanās ar ASV pārstāvjiem, ASV delegāciju no ASV Finanšu ministrijas, tikšanās bija ļoti auglīga, mēs pārrunājām sadarbības nostiprināšanas jautājumus, ASV puse iesniedza arī informāciju, diemžēl par šīs informācijas saturu es uz doto brīdi runāt nedrīkstu. Tā ir klasificēta.

Iespējams, ka tā bija sagadīšanās, bet reizē ar Bilingsliju KNAB telpās piektdien atradās arī “ABLV Bank” vadītājs un līdzīpašnieks Ernests Bernis.

Jēkabs Straume
KNAB priekšnieks

NP: Vai saistībā ar šīsdienas amerikāņu vizīti šobrīd KNAB telpās ir Berņa kungs?

Par to, kādas darbības un ko KNAB dara, komentārus KNAB nesniedz. KNAB ikdienā veic izmeklēšanas darbības, intervē vai nopratina personas, tas ir mūsu ikdienas darbs, kurš kurā brīdī atrodas biroja telpās, nu, tas nav būtiski, tā varbūt arī tikai sagadīšanās. To es jums nevarēšu komentēt.

Bankas pārstāvis “Nekā Personīga” rakstveidā paskaidroja, ka “ABLV Bank” valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis piektdien sniedza KNAB liecību kriminālprocesā, kas uzsākts pēc bankas iesnieguma. Tajā banka norāda uz, pēc bankas domām, ilgstošu bankas nomelnošanu, ko varētu būt veikusi augsta Latvijas amatpersona, kuru tur aizdomās par cita smaga nozieguma izdarīšanu.

Šonedēļ tika publicēta “Yahoo News” izmeklējošā žurnālista Maikla Isikova un vietnes “Mother Jones” Vašingtonas korespondenta Deivida Korna grāmata “Krievu rulete – stāsts par Putina karu Amerikā un Donalda Trampa ievēlēšanu”. Grāmatā publicēti tā laika aculiecinieku stāsti par prezidenta Baraka Obamas lēmumu nepubliskot ASV dienestu rīcībā esošās ziņas par Krievijas prezidenta Vladimira Putina meitu noguldījumiem Latvijas bankās.

11 komentāri