Mežaparka estrādes būvniecībā iesaistītai firmai atzīta maksātnespēja

20 komentāri

Jūlija sākumā Mežaparka estrādē notiks Dziesmu svētku lielais koncerts, uz kuru visas biļetes jau ir izpārdotas. Estrādē joprojām notiek būvdarbi, ko plānots pabeigt 18. jūnijā. 

Dome un ģenerāluzņēmēji “Re&Re” un “LNK industries” pilnsabiedrība lepni stāsta, ka viss notiekot pēc plāna. Nikni ir tiešie darba izpildītāji, apakšuzņēmēji, kas nav saņēmuši samaksu par paveiktajiem darbiem. Vienu no viņiem, kas neesot saņēmis 400 000 par padarīto, janvārī tiesa atzina par maksātnespējīgu, bez samaksas palika arī viņa biznesa partneri.

Rīgas domei iecere pārbūvēt Mežaparka Lielo estrādi ir jau no 2000. gadu vidus. 2007. gadā konkursā izvēlēts arī pārbūves projekts.  Taču nauda būvniecībai atradās tikai 2016. gadā.  Dome izlēma, ka estrādi būvēs divās kārtās – līdz Latvijas simtgadei palielinās estrādes ietilpību, noraks uzbērumu zem skatītāju vietām, tur ierīkojot labierīcības un tirdzniecības zonu, bet līdz 2023. gadam, kad Dziesmu svētkiem būs 150 gadu jubileja, pārbūvēs skatuvi.

Konkurss par Mežaparka rekonstrukciju noslēdzās pagājušā gada aprīlī. Uzvarēja būvkompāniju “Re&Re” un “LNK industries” apvienība. Darbi jāpaveic ļoti īsā laikā, līdz jūnijam.

Rīgas dome projektam bija iecerējusi tērēt 19 miljonus eiro, uzvarētājs pieprasīja augstāku cenu – 26,7 miljonus eiro. Dome piekrita un darbi varēja sākties.  Ģenerāluzņēmējs un Rīgas dome stāsta, ka būvniecība norit veiksmīgi. Saspringtais grafiks apsteigts par nedēļām un mēnešiem. Estrāde būšot gatava laikā.

Valdis Koks
“Re&Re” un “LNK industries” pilnsabiedrības projekta direktors

Šajā apakšējā daļā – pēdējie inženiertīkli, montāžas darbi, jau podi tiek uzstādīti, jau iet darbi uz nobeiguma fāzi. Kopējais progress uz šo brīdi ir 78% no naudiskā viedokļa, ja paskatās, kas ir izdarīts.

Kompānijas “Re&Re” un “LNK industries” ir ietekmīgi būvniecības nozares spēlētāji. “Re&Re” šobrīd lielākie objekti ir 20 miljonu vērtais Muzeju krātuvju kompleksa projekts Pārdaugavā, bet “LNK” par 21 miljonu būvē Latvijas Universitātes Zinātņu centra korpusu Torņakalnā. “LNK” pēdējo divu gadu laikā īpaši labi veicies Rīgas domes konkursos par skolu, sporta laukumu un iestāžu būvēšanu. Firma uzvarējusi 12 konkursos.

Lai varētu izpildīt vērienīgos darbus, firmas piesaista apakšuzņēmējus. Mežaparka estrādes projektā zemes darbu veikšanai “Re&Re” un “LNK industries” pilnsabiedrība piesaistīja SIA “Dankors”.

“Lursoft” dati liecina, ka firmas īpašniece ir Krievijas pilsone Ļubova Dančenko, bet valdes loceklis ir Vitālijs Dančenko. “Dankor” apgrozījums 2015. gadā ir bijis 350 000 eiro, 2016.gadā  428 000.  Mežaparka estrādes projektā uzņēmumam bija jānorok un jāizved grunts no uzbēruma, kur līdz šim atradās skatītāju vietas. Firmai nav savas tehnikas un aprīkojuma, tāpēc to īrēja no vairākām firmām. Taču nesamaksāja.

Kaspars Strazdiņš
SIA “NK Noma” valdes loceklis

Darbus mēs esam izpildījuši godam, bez aizrādījumiem, kas arī tika apliecināts parakstītajos rēķinos un transporta tehnikas ceļazīmēs. Ņemot vērā to, ka šeit tiek būvēts teiksim tāds Vislatvijas kultūras simbols, kas gadu gadiem ir vienojis Latviešu tautu, nekas mums neliecināja par to, ka šajā objektā saskarsimies ar negodprātīgu ģenerāluzņēmēja apakšuzņēmēju.

Strazdiņa firma nav saņēmusi 13 000 eiro par traktora nomu. Desmitiem tūkstošu nav saņēmušas vēl ap desmit kompāniju, arī būvniecības aprīkojuma iznomāšanas firma “Stats” un kravu pārvadāšanas firma “Lattransauto”.
Ainārs Vasiļevskis
SIA “Stats serviss” projektu vadītājs

Mežaparkā mēs sākām strādāt no 2017. gada maija. Summas, ko viņš palika parādā par Mežaparku ir ap 70 000 eiro. Samaksājis ar 15 000 eiro, pārējo palicis parādā.Izskatās ļoti bēdīgi. Mums tā valsts likumdošana, sakarā ar to, ka ģenerālis dara, kā grib un apakšnieki arī dara kā grib. Un pārējie faktiski tiek uzmesti.

Juris Ārgalis
SIA “Lattransauto” valdes loceklis

Darbi tika veikti principā visu vasaru. Jūnijs, jūlijs augusts. Par jūniju viņi mums pusi apmaksāja, par izrakstīto rēķinu. Jūlijā strādājot solīja, solīja, solīja un teica, – būs, būs, būs. Pēc tam izteicās, ka viņam ar ģenerāluzņēmēju ir kaut kādas nianses, kas jāpilnveido, jāatrisina līdz galam, un būšot pilna apmaksa arī par nākošajiem mēnešiem. Rezultātā, kad gribējām apstiprināt padarīto darbu aktus, par jūliju un augustu, “Dankora” pārstāvis pazuda!

Uzņēmuma vadītājs Vitālijs Dančenko skaidro, ka saviem biznesa partneriem nav varējis samaksāt, jo viņu apspēlējis ģenerāluzņēmējs, par to pašu samaksu pieprasot veikt lielāku darba apjomu, nekā nolīgts. “Re&Re” un “LNK” viņam neesot samaksājuši ap 400 000 eiro.

Vitālijs Dančenko
SIA “Dankor” bijušais valdes priekšsēdētājs

310 000 mums sanāk par papildu darbiem un 100 000 vēl par līgumu, kur vēl nav izmaksājuši. Kopā 410 000, no kuriem viņi 10%, ne desmit procentus, bet 27 000, kas viņiem ir avanss, ko viņi pārskaitīja par papildus darbiem.

Papildu darbi bijuši celmu rakšana, būvju nojaukšana, materiālu piegāde un zemes blietēšana. Lielākās domstarpības bijušas par izvestajām zemēm. Ģenerāluzņēmējs tās rēķinājis sablīvētas, “Dankors” pēc izraktā apjoma. Tas noticis jau pēc tam, kad šie darbi bija izdarīti.

Vitālijs Dančenko
SIA “Dankor” bijušais valdes priekšsēdētājs

Tur jau nebija tikai smiltis, tur bija grunts, kas bija gan laba, gan slikta, bija ātri jāved ārā, mēs arī viņu vedām, un apjomi izrādījās divkārt lielāki, un tad viņi paši rakstīja “Delfos”, mēs tik un tik lielus apjomus divu mēnešu laikā izvedām. Nu bet jūs taču paši sakiet, ka apjoms divas trīs reizes lielāks izvests nekā man tāmē.

Lielākā daļa darbu izdarīta – kalns norakts un izvests, būves nojauktas un smiltis savestas. Neesot tikai noasfaltēts viens celiņš, jo resursi izsīkuši, bet ģenerāluzņēmējs neesot maksājis par izdarīto. Tā kā nauda nav ienākusi, neesot bijis iespējams par beidzamo darbu samaksāt.

Vitālijs Dančenko
SIA “Dankor” bijušais valdes priekšsēdētājs

“Nekā personīga”: Kāpēc Jūs noticējāt, ka Jums pēc tam samaksās?

Dančenko: Tāpēc, ka mūsu situācija.. Mūsu nauda, pie viņiem atradās mūsu nauda. Viņi teica, ja neizdarīsiet darbus līdz galam, tad jūs varat jau tagad braukt prom, mēs ņemam citu firmu un viss, jūs vairs neko nesaņemsiet. Tāpēc mēs pabeidzām tos darbus. Tikai tāpēc. Viņiem ir vēl viens punkts, no svarīgajiem punktiem, uz ko neviens iepriekš nepievērsa uzmanību. Ja tu nepaspēj, tad viņi nolīgst citu firmu par jebkādu cenu un dara. Mums vienkārši nebija citas iespējas, kā pabeigt

Ģenerāluzņēmēja pārstāvis Dankors pārmetumiem noliedz. Sadarbība pārtraukta, jo uzņēmējs neesot ticis galā ar darba apjomu. Viņš nepiekrīt, ka apakšuzņēmējs paveicis neapmaksātus papildus darbus.

Valdis Koks
“Re&Re” un “LNK industries” pilnsabiedrības projekta direktors

Šis apakšuzņēmējs nostrādāja nepilnus divus mēnešus. Viņa kapacitāte bija tāda, ka tas temps sāka kavēties. Protams, mums spieda termiņi, mēs redzējām, ka viņš netiek galā un savu tempu tikai samazina un samazina, un beigās pavisam apstājās. Mēs likām citus apakšuzņēmējus, kas to darbu izdarīja un pabeidza. Bet tas, kas ir no mūsu puses, visi rēķini kas ir no šī uzņēmēja ir saņemti, visi ir apmaksāti, mēs esam maksājuši pat avansus, lai tikai viņš strādātu un būtu viņam kaut kādi apgrozāmie līdzekļi. Mēs nesaprotam to situāciju, jo mēs nevaram pat viņu sakontaktēt no kāda septembra vai oktobra.

Lai gan ģenerāluzņēmējs apgalvo, ka izvedamās zemes apjoms nav pieaudzis, viņu pašu ziņojumi liecina par pretējo. 2017. gada 29.jūnijā pašvaldības portālā “Riga.lv” teikts, ka no būvobjekta ir izvesti 32 000 kubikmetru no kopējiem 43 000 kubikmetru zemes.  29. septembrī pašvaldības portāls ziņo, ka no kopējā apjoma, kas ir 55 000 kubikmetru, izvesti 52 000 kubikmetru zemes.

Ģenerāluzņēmēju aizstāv pasūtītājs Rīgas pašvaldība. Tam esot bijušas tiesības nomainīt apakšuzņēmēju, un domei neesot tiesību iejaukties.

Oļegs Burovs
Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas vadītājs (GKR)

Pēc likuma mēs saskaņojam skaņojam apakšuzņēmēju sarakstu, tie apakšuzņēmēji tiek skaņoti, uz kā balstās pieredze ģenerāluzņēmējam. Tie ir tie, ar kuriem viņi startē uz konkursu. Un ir citi apakšuzņēmēji, par kuru mūs jebkurš ģenerāluzņēmējs jebkurā objektā informē. Mums tur nav tiesības atcelt, noraidīt, viņi informē. Šis uzņēmums bija sarakstā, tika nomainīts, un tagad ir cits uzņēmums.

Janvārī tiesa firmu “Dankors” atzina par maksātnespējīgu. Pieteikušies 16 kreditori, kam uzņēmums palicis parādā 250 000 eiro. Taču parāda summa ir krietni  lielāka. Uzņēmēji atzīst, ka nav izrakstījuši rēķinus par paveikto, jo tad viņiem  par uzrādīto summu uzreiz jāsamaksā ieņēmumu dienestam 21% pievienotās vērtības nodoklī, ko viņi atpakaļ nedabūs.

Uzņēmuma maksātnespējas administrators “Nekā personīga” apliecināja, ka līdz šim viņam ir iesniegti pierādījumi, ka “Re&Re” un “LNK industries” savam apakšuzņēmējam pēc līguma nav samaksājuši vismaz 100 000 eiro. Ja arī naudu tiesā izdosies piedzīt, tas, visticamāk, notiks pēc daudziem gadiem un firmas, kas piedalījās estrādes būvniecībā, tāpat samaksu par paveikto, nesaņems.

20 komentāri