Maskavas namā spriež par ”pareizo vēsturi” – citu valstu jauniešiem mācīs Krievijai tikai draudzīgas lietas

5 komentāri
Maskavas namā spriež par ”pareizo vēsturi” – citu valstu jauniešiem mācīs Krievijai tikai draudzīgas lietas
LETA

Maskavas namā Rīgā šonedēļ sprieda, kā pareizi jāskatās uz Padomju savienības uzvaru Otrajā pasaules karā, jānosoda nacisma slavinātāji un jāvērtē Baltijas valstu loma kara noziegumos. Maskava uzņēmusi pastiprinātu kurus “pareizās vēstures” mācīšanai.

Vēsturei un to mācīšanai pastiprināti pievērsusies oficiālā vara Maskav;a – tiek gatavotas skolu apmācību programmas. Krievijas prezidents tautiešu kongresā solīja jau drīz krievu mītnes valstīs Krievijai draudzīgām metodēm mācīt Krievijai draudzīgu vēsturi.


Krievijas prezidents, Vladimirs Putins:

Ir jau sagatavota koncepcija ”Krievu skola ārvalstīs”. Šādu skolu mērķis ir attīstīt to metodiku, kāda sastopama dzimtenē – audzināšana, attīstošā apmācība, krievu valodas un tādu priekšmetu apmācība, kam ir saistība ar mūsu valsti – saistība ar Krieviju. Vēsture, mūsu valsts ģeogrāfija, kultūras un mākslas attīstība.

Savukārt starp šonedēļ tepat Rīgā, Maskavas namā, notiekošā kongresa delegātiem bija līdzīgi domājoši vēsturnieki un pētnieki – daži no Igaunijas, Lietuvas, Izraēlas un Baltkrievijas. Visvairāk no Krievijas – gan mācībspēki no augstskolām, gan eksperti.

Tomēr  visiem konferences durvis nebija atvērtas. Raidījums Nekā personīga tur paguva uzturēties nepilnu minūti. Ieraugot kameras un žurnālistus, kājās no zāles pēdējām rindām zibenīgi uzlēca viens no krievu kustību aktīvistiem Latvijā Vladimirs Sokolovs un steidza brīdināt konferences rīkotāju Viktoru Guščinu. Abi žurnālistus izstūma aiz durvīm.

Tiek meklēti nacisti!

Piemēram, vēsturnieks no Krievijas, kurš arī ieradies konferencē – Vladimirs Barišņikovs -, īpaši specializējies nacistu atbalstītāju meklēšanā. Somijā viņš ticies ar šīs valsts galveno antifašistu Johanu Bekmanu, kurš vairākkārt braucis atbalstīt kolēģus antifašistus uz Rīgu 16.martā.

Konferencē piedalījās arī delegāti no Latvijas. Starp viņiem Žurnālistu savienības vadītājs Juris Paiders, kurš rakstījis grāmatas kopā ar Saskaņas līderi Jāni Urbanoviču un Igoru Jurgenu. Arī Vlads Bogovs, kurš Rīgā organizē Krievu kultūras dienas. Viņa vadītajam Kultūras attīstības fondam piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.

Cīņa ar “vēstures pārrakstītājiem” Baltijā

Savukārt pirms kāda laika, novembrī, Maskavā notika Krievijas tautiešu 5. kongress. Uz to ieradās arī Viktors Guščins ar domu biedriem. Tika arī pie uztāšanās un sniedza intervijas Krievijas televīzijām. Guščins mudināja aktīvi rīkoties, lai cīnītos pret vēstures pārrakstītājiem, jo Baltijā un Latvijā tiekot radīti mīti par PSRS okupāciju – un te atdzimst nacisms.

Intervija raidījumam TVC Русский вопрос, 11.11.2015, Viktors Guščins, Baltijas vēsturiskā un sociāli-politisko pētniecības centra direktors:

Kopš 2014. gada mēs spiedienu jūtam vēl vairāk. Ierobežo vārda brīvību, ierobežo tiesības brīvi pārvietoties un veido melnos sarakstus. Valsts un ne valstiskie masu mediji par krievvalodīgo kopienu un sabiedriskajām organizācijām formē negatīvu imidžu.

Šīs nedēļas vēstures izpētes konference Rīgā Maskavas namā esot pirmais lielais solis, lai tiektos uz “pareizo vēsturi”. Vēsturnieku salidojumu palīdzējusi rīkot Maskavas pilsētas vadība un Krievijā strādājošais ”Gorčakova vārdā nosauktais publiskās diplomātijas atbalsta fonds”. Fonds ir viena no organizācijām, kas dod Krievijas budžeta naudu tautiešu politikas īstenotājiem.

Vai Guščins no Krievijas fonda saņem naudu, no oficiāliem datiem pateikt nevar. Viktors Guščins un kāda Valentīna Guščina ir nodibinājuši biedrību Baltijas vēsturisko un sociāli-politisko pētījumu centrs. Atskaitēs Latvijas valstij biedrība naudas lietās nav bijusi īpaši atklāta. Finanšu avoti – nezināmas izcelsmes dotācijas un anonīmi ziedojumi. No 2009.gada Viktora Guščina biedrība ziedojumos saņēmusi 126 tūkstošus eiro (126 951eiro). Īpaši veiksmīgs bijis 2013. gads – tad kasē ienākusi kāda ”dotācija” 63 tūkstoš eiro. Kā galvenais ziedotājs uzrādīts kāds ”konsulāts” (4855 eiro). No ”konsulāta” nauda biedrībā ienākusi arī pirms gada (6330 eiro).

Foto:

Skaties video!