Masīvākā vēlēšanu kampaņa un sīvākā konkurence šogad bijusi Jūrmalā

28 komentāri

Jūrmalā starp lielajām pilsētām šajās vēlēšanās bija sīvākā konkurence. Pēdējos divus termiņus gandrīz nepārtraukti pašvaldības vadībā bijis Gatis Truksnis no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). Kopā ar “Saskaņu”, “zaļzemnieku” valdīšana kūrortpilsētā raisīja lielu vides sargu un korupcijas apkarotāju kritiku.

Dārgajā  kampaņā uz šīm vēlēšanām Truksnis sola palielināt sociālos tēriņus, bet nepiekrīt intervijām, kurās tiktu uzdoti jautājumi par kāpu apbūvi un sev tīkamo cilvēku iekārtošanu darbos, ko apmaksā visi  jūrmalnieki.

Jūrmala ir viena no retajām vietām Latvijā, kur iedzīvotāju skaits palielinās. Ievērojami audzis arī pilsētas budžets – sasniedzot jau 100 miljonus.

Līdzšinējam pilsētas mēram Gatim Truksnim šajās vēlēšanās bija masīvākā kampaņa,  piesolot   labumus dažādām vecuma un sociālām grupām.

Nekustamā īpašuma nodokļa atlaide ir atslēga Trukšņa ilgajai valdīšanai Jūrmalā. Kopā ar “Saskaņu” panākta arī bezmaksas braukšana sabiedriskajā transportā. Tomēr šajā kampaņā Truksnis nodarbojas ar vairāksolīšanu un sola pat to, kas nav atrodams ZZS programmā.

Līdzās jau esošajām brīvpusdienām bērndārzniekiem un skolniekiem, veselības pabalstiem pensionāriem, reklāmas plakātos mērs sola arī dubultot jaundzimušo pabalstu un nodrošināt bezmaksas braucienus ar vilcienu uz Rīgu. Pēc aptuvenām aplēsēm tas varētu no budžeta  maksāt  vairākus miljonus, bet, kam naudu atņems vai no kā atteiksies,  mērs  neskaidro.

Baiba Sipeniece-Gavare

Baiba Sipeniece-Gavare
Mediju personība, jūrmalniece

“Šī kampaņa ir, manuprāt, dārga. Jo citām partijām Jūrmalā praktiski nav vietas. Viss ir nopirkts, aizpirkts, aizbāzts. Kas man kā mediju cilvēka rada aizdomas, vai jūs gadījumā nedzīvojat pāri saviem līdzekļiem? Tas ir viens, ko es redzu. Manuprāt, ārkārtīgi lielas intereses ir kaut kādiem cilvēkiem, lai Truksnis paliktu savā vietā. Kāpēc jāsola tādas nevajadzīgas lietas. Man, piemēram, liekas, lai labāk pilsēta dod man iespēju nopelnīt, nevis dod iespēju par brīvu aizbraukt līdz Rīgai ar vilcienu.”

Jana Simanovska

Jana Simanovska
”Progresīvie” saraksta līdere

“Viņš (Truksnis) uz to spekulē. Viņš pienāk pie cilvēkiem ar ļoti vienkāršiem solījumiem. Un faktiski viņš izdala naudu visiem, ko pienāktos ieguldīt attīstībā.”

Trukšņa plānus – dāsni dāļāt jūrmalnieku naudu, neieguldot attīstībā, kritizē konkurenti. Jūrmalas koalīcijai nav sekmējies ar investīciju piesaisti un jaunu darba vietu radīšanu. Zemāks IKP vēl tikai Daugavpilī.

Ints Dālderis

Ints Dālderis
”Jaunās Vienotības” un ”Par” saraksta līderis

“Ja mēs rēķinām iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju uz Latvijas lielajām pilsētām, tad Jūrmala ir vienā no pēdējām vietām. Tātad pievienotā vērtība netiek radīta un tātad investīcijas neienāk. Visi faktiski dzīvo Jūrmalā uz Rīgas rēķina. Tā vienkārši izsakoties, cilvēki dzīvo Jūrmalā, strādā Rīgā, rada nodokļus un tos pārskaita uz Jūrmalu. Līdz ar to nav rūpes vai intereses, kādā veidā Jūrmala varētu pelnīt.”

”Progresīvie” uzskata, ka līdzšinējā koalīcija nav ieguldījusi izglītības kvalitātes celšanā, bet naudu tērē celtniecībā.

Jana Simanovska

Jana Simanovska
”Progresīvie” saraksta līdere

“Skolotāji ir pārguruši, braukādami, meklēdami algas no viena iestādes uz otru, nebūs [šādā veidā] kvalitātes. Mani kā trīs bērnu mammu pievīla šis izglītības jautājums. Jo no pirmajiem solījumiem biju gaidījusi, ka viņš (Truksnis) vairāk aizstāvēs izglītību. Taču tas, ko es redzu, ka viņš izglītības aizstāvību un kvalitāti saskata tikai un vienīgi būvniecībā.”

Aizdomas par korupciju tai skaitā vairākos būvniecības projektos  pret Truksni izvirzītas vairākkārt. Arī nesen KNAB izbeigtajā krimināllietā parādās Trukšņa saites ar Gunti Rāvi no ”Skonto Būves”, kas ticis pie  pašvaldības pasūtījumiem un īsteno vairākus privātus objektus kūrortpilsētā.

Gata Trukšņa dzīves līmeņa neatbilstība ienākumiem tiesībsargājošās iestādes interesēja jau iepriekšējā domes sasaukuma laikā. Bija skaļas aizturēšanas un kratīšanas, jo atklājās, ka mērs bija dzīvojis pie uzņēmēja Jūlija Krūmiņa, kurš pirms vēlēšanām bija slēpti atbalstījis ZZS un kura  jaunuzceltajiem apartamentiem dome izrādīja sevišķu pretimnākšanu. Kratīšanās mēra dzīves vietā atrada izlietotas kokaīna šļirces, uz kurām bija Trukšņa DNS. Korupcijas lietu pret Truksni KNAB nepierādīja un lietu izbeidza. Bet valsts policija par narkotiku glabāšanu Truksnim uzlika vien administratīvo sodu.

Baiba Sipeniece-Gavare

Baiba Sipeniece-Gavare
Mediju personība, jūrmalniece

“Man jau bija tādas aizdomas, ka dzīvi vajag dzīvot viegli un vieglprātīgi. Un Truksnis man tāds kā piemērs. Viņš ir riktīgs bohēmists. Viņš ir pieķerts tādās izdarībās, par kurām citkārt liek cietumā. Bet, acīmredzot, viņš zina mēru, priecājās un bauda dzīvi, bet zina mēru un laicīgi apstājas, ja jau viņš ir tur, kur viņš ir patlaban.”

KNAB nav saskatījis arī interešu konfliktu Trukšņa partijas biedra un tuva drauga Jāņa Lediņa dzīvesbiedres iekārtošanā darbā pašvaldības uzņēmumā ”Jūrmalas ūdens”. Kritikas dēļ Ligitai Maziņai darbs uzņēmumā bija jāatstāj, taču jau drīz  Lediņa  sievai atkal  radīja jaunu valdes locekļa amatu un bez konkursa iecēla citā pašvaldības uzņēmumā  SIA ”Veselības un sociālās aprūpes centrā – Sloka”.

Jānis Lediņš

Jānis Lediņš
Jūrmalas domes deputāts, kandidāts uz jauno domi (ZZS)

“Es viņu neesmu nekur kārtojis. Cik es saprotu, Jūrmala skatās, kādi darbi ir padarīti un cv, nevis, kurš ar ko guļ un kurš ar ko ēd. (NP: Tad viņas (Ligitas Maziņas) darbs ”Jūrmalas ūdenī” bija tik veiksmīgs, ka vajadzēja izveidot jaunu valdes locekļa vietu citā pašvaldības uzņēmumā?) Viņas darbs “Jūrmalas ūdenī”, jā, bija ļoti veiksmīgs. Jo viņa atbildēja par Eiropas fondiem un uzņēmums ir piesaistījis pietiekami daudz un tajā uzņēmumā arī vajag piesaistīt Eiropas fondus.”

Trukšņa neizskaidrojama labvēlība izpaudusies arī pret Romānu Mežecki. Viņš no ZZS saraksta kandidēja iepriekšējās pašvaldības vēlēšanās,  domē neiekļuva un Truksnis viņu paņēma par savu padomnieku ar 2 tūkstoš eiro lielu algu. Tagad Mežeckis uz Jūrmalas domi no Trukšņa saraksta kandidēja vēlreiz, paralēli būdams arī ”Saskaņas” frakcijas deputāts Rīgas domē.

Ints Dālderis

Ints Dālderis
”Jaunās Vienotības” un ”Par” saraksta līderis

“Tas ir komiski, tur nav ko komentēt. Lai met pirmais akmeni no politiķiem, kurš kaut kur nav staigājis (pa dažādām partijām), bet tādu ekvilibristiku neviens nespēj izpildīt.”

Vai izdosies salauzt stabilo pēdējo gadu ZZS un Saskaņas tandēmu Jūrmalas domē, būs atkarīgs no tā, cik stabili citas partijas turēsies pie solītā kāpu apbūves jautājumos. Būvniecība kūrortpilsētā bieži nonākusi konfliktā ar vides aizsardzību, īpaši piekrastes zonā. Regulējums liedz dzīvokļu namus kāpu zonā, bet uzņēmēji iemanījušies vispirms būvniecības ieceri nosaukt par viesnīcu vai viesu namu. Finālā nav ne viesu, kas pilsētā tērētu naudu, ne solīto darba vietu.

Jūrmalas Aizsardzības biedrība jau vairāk nekā 30 tiesvedībās ir aizstāvējusi jūrmalnieku tiesības uz neskartām kāpām un labu pārvaldību pilsētā. Daži no Jūrmalas Aizsardzības biedrības pārstāvjiem ir arī partijā ”Tev, Jūrmalai”, kuras deputāti Trukšņa domē strādāja opozīcijā.

Jānis Ķirsis
”Tev, Jūrmalai” saraksta līderis

“Mūsu uzskats ir tāds, ka apbūves teritoriju ir pietiekamā daudzumā. Ja mēs runājam par kaut kādām konkrētām lokācijām, tad, protams, bažas mums rada šī te attīstības plāna jaunā redakcija, kur ir izņemta kāpu aizsargjosla.”

Rolands Parasigs-Parasiņš

Rolands Parasigs-Parasiņš
Jūrmalas domes deputāts, kandidāts uz jauno domi (NA)

“Mums tā sarkanā līnija ir tikai ar šīm kreisajām partijām, respektīvi ar Saskaņu neesam gatavi strādāt. Kas attiecas uz sadarbību ar ZZS, mēs abas esam partijas ar līdzīgu ideoloģiju.”

Izmaiņas attīstības plānā, svītrojot no tā kāpu zonas aizsargjoslu, virzīja Trukšņa koalīcija. “Zaļzemnieku” programmā nav ne vārda par  dabas resursu saglabāšanu, tik vien kā sola kāpas pasargāt no cilvēku piesārņojuma ar papildus tualešu izvietošanu. Teritorijas plāna tālāka virzība  pandēmijas laikā  apturēta. Tādēļ izšķirošs būs tieši jaunās domes lēmums.

Baiba Sipeniece-Gavare

Baiba Sipeniece-Gavare
Mediju personība, jūrmalniece

“Vienalga, vai tas būs Truksnis, vai kāds cits politisks spēks, galvenais uzdevums ir izdzenāt to Tambovas smaku no Jūrmalas laukā! Un tur ir vajadzīga politiskā griba! Es gribētu, lai mēs nosargātu tās kāpas. Es saprotu, ka ir ārkārtīgi liels vilinājums, ka tev atnāk kāds ar iespējams milzīgu kukuli un izstāsta shēmu, kā mēs apiesim šo liegumu un atkal es redzu, ka kāpās ir izraktas būvbedres un uz žoga ir uzrakstīts īpašnieka vārds, kas galīgi nav latvisks, kurš neko Latvijai nav darījis, un visbiežāk pārstāv kādu zemi tuvāk uz  austrumiem. Un es ļoti gribētu teikt nākamajiem Jūrmalas saimniekiem, neturpināt šo kārdinājumu. Jo Jūrmala jau nav pilsēta, kurā dzīvoju es un vēl tur tie tūkstoši. Jūrmalas ir visas Latvijas lepnums.”

28 komentāri