Mārupieši atkal ievēl domē maksātnespējīgo mēru Bojāru

34 komentāri

Bagātā Mārupes novada dome jau no 1990. gadu sākuma ir bijusi darba vieta Mārtiņam Bojāram no Latvijas zemnieku savienības. Lauvas tiesu no šī laika viņš ir bijis domes priekšsēdētājs. Pateicoties amatam, šajā laikā viņš ir pabijis miljonāra statusā, bet tagad ir atzīts par maksātnespējīgu. Valsts Ieņēmumu dienests (VID) prasa samaksāt 300 000 nodokļu parādu par darījumiem ar zemi. Nodokļiem būtu bijis jānonāk Mārupes budžetā, taču izmanīgais mērs ir pārliecināts, ka neko iedzīvotājiem nav parādā.

Mārupē nu jau desmitiem gadu domi ir vadījis Mārtiņš Bojārs no Zaļo un zemnieku savienības. Viņš ir maksātnespējīgs, jo nav samaksājis nodokļus par miljonu darījumiem ar apbūves gabaliem. Taču mārupiešiem tas nešķiet būtiski. Viņa saraksts atkal ir guvis labus panākumus vēlēšanās.

Bojārs pašvaldības politiķa karjeru Mārupē sācis jau 1991. gadā. Kopš tā laika viņš pārstāvējis vairākus politiskos spēkus. Sākumā vietējo sarakstu ”Mārupe”, pēc tam “Jauno laiku” un “Vienotību”. Nu jau divus termiņus viņš ir Zemnieku savienības rindās. Pirms vēlēšanu dienas viņš bija apņēmības pilns darbu pašvaldībā turpināt, cerot uz iepriekšējās vēlēšanās pieredzēto atbalstu.

Mārtiņš Bojārs

Mārtiņš Bojārs
Mārupes novada domes priekšsēdētājs (Zaļo un zemnieku savienība)

“Mēs neesam solītāji, mēs esam darītāji, mēs esam daudz ko izdarījuši, ja. Mums ir plāni, ko darīt uz priekšu.”

Rīgas apgabaltiesa Bojāra maksātnespēju pasludināja 2018. gada martā, jo viņš nespēja samaksāt 290 tūkstošu eiro nodokļa parādu. Aizsākums politiķa nedienām meklējams 20 gadu senā vēsturē un ir cieši saistīts ar viņa darbu Mārupes domē.

1998. gadā Bojāra vadītais Mārupes pagasts izmantoja pirmpirkuma tiesības un par 7000 latiem nopirka deviņus hektārus lauksaimniecības zemi Jaunmārupē. Pēc četriem gadiem trešā daļa no zemes pārgāja Bojāra īpašumā. Pašvaldība piekrita samainīt Bojāram piederošo hektāru zem stadiona pret trīs hektāriem neapbūvētās zemes.

Šis darījums ar paša vadīto Mārupi pašvaldības vadītāju nākamajos gados padarīja par miljonāru. Zeme sadalīta apbūves gabalos un pārdota privātmāju būvniecībai.

Pārbaudot Bojāra darījumus, Valsts ieņēmumu dienests aprēķinājis, ka atsavinot nekustamos īpašumus viņš līdz 2009. gadam saņēmis 2 miljonu un 125 tūkstošu ienākumus. Dienests pieprasīja samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ap 240 tūkstošiem eiro.

Īsi pēc audita pabeigšanas 2010. gadā Bojārs noslēdza laulību līgumu, visu ģimenes bagātību piereģistrējot uz dzīves biedres vārda. VID lēmumu viņš apstrīdēja tiesā.

Mārtiņš Bojārs

Mārtiņš Bojārs
Mārupes novada domes priekšsēdētājs (Zaļo un zemnieku savienība)

“Desmit gadus bija tiesvedības, jā. (NP: Un desmit gadu laikā jūs arī to naudu pazaudējāt? Ja jūs nevarējāt samaksāt nodokli tanī brīdī?) Tieši tā. (NP: Jūs viņu atdāvinājāt, norakstījāt uz citu personu, es saprotu?) Nē, es neko neesmu atdāvinājis, neko neesmu norakstījis. Tajā laikā kad īpašumi pārdoti, tajā ir līdzekļi, ko var samaksāt. Ja tajā laikā tas nav jāmaksā, tad attiecīgi nav jāmaksā. (NP: Un tā nauda notērējās?) Notērējās, jā.”

Tiesā ar VID Bojārs zaudēja. VID vairs nebija ko paņemt no nu jau bijušā miljonāra. 2018. gada martā pašvaldības vadītājs pieprasīja atzīt sevi par maksātnespējīgu. Jau pēc trīs mēnešiem administratore Oksana Pulle-Čižova lūdza Rīgas rajona tiesu bankrota procedūru pabeigt un atbrīvot Bojāru no saistībām. Jo viņam nekas nepieder, un vecie darījumi vairs nav apstrīdami. Tiesa pieņēma Mārupes mēram nelabvēlīgu lēmumu – pabeidza bankrota procedūru, taču no nodokļu parāda neatbrīvoja. Tāpēc Bojārs 2020. gada sākumā atkal gāja uz tiesu un prasīja maksātnespēju.

Mārtiņš Bojārs

Mārtiņš Bojārs
Mārupes novada domes priekšsēdētājs (Zaļo un zemnieku savienība)

“(NP: Kāds šobrīd ir tas statuss, kad jums tā maksātnespēja beidzās, vai jūs atmaksāsiet visu?) Es esmu maksātnespējas procesā, tiesa vērtēs visu situāciju un tiesa pieņēmusi attiecīgus lēmumus. (NP: Vai jums izdosies samaksāt visu to nodokļa parādu?) Nu man ir uzdots, kas man jādara. (NP: Cik jūs esat samaksājis no tā parāda?) Nu, es esmu samaksājis. (NP: Kaut kāda daļa jau noteikti ir, ja?) Nu, daļa ir samaksāta. (NP: Cik liela tā daļa ir?) Nu, tā ir privāta lieta.”

75% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumiem nonāk pašvaldību budžetā. Ja Bojārs nodokļus būtu maksājis, ieguvēja būtu arī viņa vadītā pašvaldība.

Mārtiņš Bojārs

Mārtiņš Bojārs
Mārupes novada domes priekšsēdētājs (Zaļo un zemnieku savienība)

“(NP: Vai nav tā, ka jūs esat mārupiešiem nodarījis pāri, nesamaksājot to nodokli?) Nu nē, jo tas ir saistīts ar īpašumu pārdošanu, kas aiziet. Nemāku pateikt kādā veidā viņi dalās, bet iedzīvotāju ienākumu nodoklis ir no iedzīvotāju algām. Es tik sīki nemāku pateikt. Es neesmu mārupiešiem neko parādā. (NP: Jūsuprāt šis process netraucē jums ieņemt Mārupes domes priekšsēdētāja amatu?) Nē. Jo, tas ir nošķirts process, tas ir privāts process. Domē ir publisks process, es viens vienpersonīgi nepieņemu nekādus lēmumus finanšu jautājumos. Tad jau arī Bondars nevar strādāt Saeimā, vadīt visas republikas finanšu komisiju. Tieši tas pats situācija.”

Reģionālā reforma Mārupes novadu nu ir paplašinājusi, pievienojot iedzīvotāju skaita ziņā divreiz mazāko Babīti. Jaunā novada budžets būs 53 miljoni.

Vēlēšanās uz turīgās pašvaldības domi bija pieteikti 11 partiju saraksti. Pirms vēlēšanām lielākās izredzes iegūt labus rezultātus prognozēja pie varas esošajām partijām. Bojāra “zaļzemniekiem”, pirms gada no Babītes mēra nomestā Andreja Ences Reģionu apvienībai un pašreizējā Babītes priekšnieka Aivara Osīša ”Latvijas attīstībai”.

Babītes novada politiķi bija atturīgi vērtējumā, vai maksātnespējīgais Bojārs varētu paļauties uz viņu atbalstu mēra amatam, taču nē neteica.

Andrejs Ence

Andrejs Ence
Babītes novada domes deputāts (Latvijas Reģionu Apvienība)

“Tā ir cilvēku personiskā darīšana, šī maksātnespēja. Tas ir viņa personisks kaut kāds neveiksmīgs bizness. Mēs ar Bojāra kungu esam pazīstami jau no 1991. gada, jo mēs reizē sākām šos amatus. Tā ka nu es negribētu jaukt kopā darbu ar tīri privātām lietām. Es pat nezinu godīgi sakot, kas tur par privātām lietām es to pirmoreiz uzzināju televīzijas debatēs tikai. To es neuztveru kā pārāk traucējošu šķērsli. (NP: Viņš jau nav samaksājis iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas nonāktu Mārupes kasē.) Protams. (NP: Vai tas neliecina, ka šim cilvēkam nevajadzētu ieņemt augstus amatus?) Nu, tas ir morāles jautājums, jā. Civilizētā pasaulē droši vien ka tas būtu šķērslis, bet nu mēs Latvijā zinām daudz smagākus piemērus.”

Aivars Osītis

Aivars Osītis
Babītes novada domes priekšsēdētājs (Latvijas attīstībai)

“Bez šaubām, mums būtu jārespektē iedzīvotāju viedoklis, neapšaubāmi. Bet kā jau es minēju, es redzu tikai un vienīgi sadarbību ar tiem spēkiem, kas ir gatavi strādāt pavisam citādi, nekā tas ir darīts līdz šim. Savukārt Mārtiņam Bojāram pašam ir jāvērtē, cik tas ir ētiski  vai gluži pretēji neētiski gan kandidēt, gan ieņemt šādu visai augstu amatu.”

Jaunus spēkus un modernu domāšanu Mārupes domē sagaida aktieris un uzņēmējs Dainis Grūbe. Mārupe kā viena no bagātākajām pašvaldībām attīstībā netiek līdzi citām, nespēj pildīt svarīgākos uzdevumus un neinteresējoties par Mārupes iedzīvotāju vajadzībām.

Dainis Grūbe

Dainis Grūbe
Mārupes iedzīvotājs, aktieris un uzņēmējs

“Mārupe jau tāpat neizskatās labi. Ja mēs tā paskatāmies, tad ir dzīvojamā māja, dzīvojamā māja, starp dzīvojamām mājām tagad spiežas iekšā kaut kādas rūpnīcas. Vienalga kur mēs ceļam, mēs ceļam daudzstāvu mājas. Vienalga, kur tās rūpnīcas, ir absolūts “bardaks” un nesakārtotība. No jaunā sasaukuma es tiešām gaidītu kārtību. Es gaidītu, ka Mārupē būtu arī arhitekts, kurš skatās, kā lietas notiek, kur mēs ko ceļam, kur mēs ko atļaujam vai neatļaujam celt. Un ieinteresētību par iedzīvotājiem, jo šobrīd tādas ieinteresētības par iedzīvotājiem nav vispār. Viņi tur kaut ko dara, viņi tur grozās ap domi, tur viss ir forši, viss ir sakārtots, bet kas notiek tālāk tajā zirneklītī, tajā zirnekļa tīklā, viņiem nav ne jausmas.”

34 komentāri