Martinsona ātro kredītu firmas maksātie procenti veido lielu daļu no Amerika ienākumiem

21 komentārs
Martinsona ātro kredītu firmas maksātie procenti veido lielu daļu no Amerika ienākumiem
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64 / RŪTA KALMUKA, F64

Pirms mēneša Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saistībā ar iespējamiem koruptīviem ”Rīgas satiksmes” iepirkumiem veica 30 kratīšanas un aizturēja septiņus cilvēkus. Starp viņiem bija arī partijas ”Gods kalpot Rīgai” biedrs Aleksandrs Krjačeks, bet kratīšana notika vicemēra Andra Amerika dzīvesvietā. 

Ameriks noliedza darījumu vai kādas citas saites ar iespējamo kukuļdošanas shēmas radītāju – Māri Martinsonu. ”Nekā personīga” izdevies noskaidrot, ka Martinsonam piederējuši abi ātro kredītu uzņēmumi, kuru obligācijas Ameriks iegādājies un no kuriem procentu maksājumos saņēmis vairākus simtus tūkstošu eiro – lielāko pēdējo gadu ienākumu daļu.

2014. gadā ātro kredītu firma “Mogo” emitēja obligācijas. Vēl pirms tās nonāca biržā, obligācijas iegādājās “Rīgas satiksmes” valdē strādājošais Andrejs Požarnovs, Rīgas vicemēra Andra Amerika dēls un vēlāk – arī pats Ameriks. Trešā daļa “Mogo” piederēja šajā adresē reģistrētam Māra Martinsona uzņēmumam.

”Mogo” obligācijas ir vienas no ienesīgākajām Baltijas biržu vērtspapīru sarakstā. To īpašnieki katru gadu procentos saņem desmito daļu no visas obligāciju vērtības. Vienas obligācijas cena ir 1000 eiro. Vislielākais ieguvums ir tiem, kas obligācijas iegādājās pirmie – septiņu gadu laikā līdz vērtspapīru dzēšanai viņi savus sākotnējos ieguldījumus būs palielinājuši par 70%.

”Mogo” obligācijas pieder vairākiem politiķiem – Andrim Amerikam, viņa dēlam Agrim, kā arī Baldones pašvaldības deputātam un bijušajam ”Rīgas satiksmes” valdes loceklim Andrejam Požarnovam.

Biržā ”Mogo” obligācijas kļuva pieejamas 2014. gada novembrī. Bet izlaistas tās tika jau martā, tādēļ zinātāji obligācijas varēja iegādāties vairāk nekā pusgadu iepriekš.

Starp viņiem bija arī Agris Ameriks un Andrejs Požarnovs. Ameriks aptuveni maijā nopirka obligācijas 250 000 eiro vērtībā. Viņš ir ilggadējā Rīgas vicemēra Andra Amerika dēls un tobrīd arī Rīgas domes deputāts.

Agris Ameriks

Agris Ameriks
Bijušais Rīgas domes deputāts, GKR

Tās ir publiskās obligācijas, tās jau var jebkurš iegādāties. (NP: Ar pašiem “Mogo” uzņēmējiem esat pazīstams? Zinājāt, ka tur Martinsona kungs ir viens no īpašniekiem, tobrīd bija?) Man nav ne mazākās nojausmas, vai ir vai nav, vai joprojām ir vai joprojām nav. Es vispār nezinu neko. (NP: Varbūt varat pastāstīt, kas jums ieteica šīs obligācijas iegādāties.) To nu gan es vairs neatceros. (NP: Banka piedāvāja vai kāds pastāstīja, ka tur tāds ienesīgums?) Nu… tādu variantu banka man piedāvāja, es to izskatīju. Skaidrs, ka tur augsti riski, ņemot vērā, ka tas nav droši vien viegli likvidējams papīrs, likvīds papīrs tas nav. Bet es pieņēmu lēmumu, ka es esmu gatavs uzņemties riskus un ieguldīt. (NP: Arī šobrīd jūsu īpašumā ir šīs obligācijas?) Jā, ir. (NP: Vai jūs bijāt tas, kurš ieteica jūsu tēvam iegādāties šīs obligācijas?) Man to ir grūti komentēt, jo skaidrs, ka mēs ar tēvu tiekamies un runājamies, bet es precīzi neatcerēšos vēstures detaļas.

Andrejs Požarnovs 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Rīgā startēja apvienotajā ”Saskaņas” un ”Gods kalpot Rīgai” sarakstā. Viņš domē neiekļuva, bet drīz pēc vēlēšanām Požarnovu iecēla ”Rīgas satiksmes” valdē. Nepilnu gadu vēlāk – vienlaikus ar Agri Ameriku – viņš par 200 000 eiro iegādājās “Mogo” obligācijas.

Andrejs Požarnovs

Andrejs Požarnovs
Bijušais “Rīgas satiksmes” valdes loceklis, GKL

(NP: Kādā veidā jūs šīs obligācijas iegādājāties?) Katrā bankā ir šie te mākleri, kas nodarbojas ar obligāciju pirkšanu un pārdošanu, tas ir saistībā ar šo, jo es pats nenodarbojos ar tādām lietām.

Požarnovs un Agris Ameriks ir ”Swedbank” klienti. Bankas skaidrojums ļauj noprast, ka obligācijas pirkuši, jo klienti tā pieprasīja. Birža un ”Mogo” obligāciju emitētājs ”BlueOrange” atteicās komentēt darījumus.

Andris Ameriks

Andris Ameriks
Bijušais Rīgas priekšsēdētāja vietnieks, GKR (17.12.2018)

Par obligācijām, kas šobrīd tiek minēts kā galvenais manu nodarījumu pierādījums, varu teikt, ka tās esmu iegādājies ar bankas starpniecību, un šāda iespēja, godātie mediju pārstāvji, ir jebkuram cilvēkam Latvijā vai ārpus tās. Te nav nekādu ekskluzīvu piedāvājumu. Kompānijas obligācijas ir iekļautas biržā “Nasdaq Riga”. Kas vēlas, var viņas iegādāties.

Amerika īpašumā pirms gada bija “Mogo” obligācijas 2,5 miljonu eiro vērtībā. 2017. gadā viņš procentos no “Mogo” saņēma 200 000 eiro.

“Mogo” – 204 166 EUR
“4Finance” – 35 250 USD

Ameriks sarunu “Nekā personīga” atteica. “Paldies par iespēju runāt raidījumā “Nekā personīga”, bet Amerika kungs šoreiz atteiks, jo visu informāciju, kas saistīta ar obligāciju iegādi jūs varat atrast viņa amatpersonas deklarācijā un viņa atkāpšanās runā,” informēja viņa padomnieks Mareks Gailītis.

Iegādāties vērtspapīrus nav noziegums. Biržā ir pieejamas obligācijas arī ar augstāku ienesīgumu, tomēr vicemērs iegādājies tieši ar Martinsonu saistīto firmu parādzīmes.

Andris Ameriks

Andris Ameriks
Bijušais Rīgas vicemērs, GKR (17.12.2018.)

Uzņēmēju Māri Martinsonu es pazīstu vairākus gadus, pat desmit gadus – līdzīgi kā daudzi citi Rīgā un Latvijā. Uzskatu, ka mana pazīšanās ar Māri Martinsonu ir cēlonis visām aizdomām par mani un attiecīgi saistītiem likuma pārkāpumiem.

Amerikam arī iepriekš nācies taisnoties par pazīšanos ar Martinsonu. Pirms četriem gadiem Finanšu policija kratīja 100 ar PVN krāpšanas shēmu saistītus objektus. Tajā piedalījusies arī Martinsona firma “Moduls-Rīga”. Amerika pārziņā esošā Īpašumu departamenta iepirkumos šis uzņēmums bija biežs uzvarētājs.

07.09.2014 

– Kādas ir jūsu attiecības ar Māri Martinsonu, “Moduls-Rīga”?
– Nekādas! Zinu, ka tāds ir.

Šīs sarunas brīdī Amerika ģimene jau bija iegādājusies “Mogo” obligācijas. Pats Ameriks Belizā reģistrētai Māra Martinsona firmai bija aizdevis pusmiljonu eiro, ko atguva ar 20% peļņu.

2016. gadā Ameriks ar dzīvesbiedri vienā laikā ar Martinsona ģimeni atgriezās no Antālijas. Lidmašīnā atradās arī Amerika padomnieks Mareks Gailītis ar ģimeni un Rīgas domes “Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Mihails Kameņeckis.

”Mogo” īpašnieki ir paslēpti ārvalstu uzņēmumos, tomēr ”Nekā personīga” izdevies noskaidrot, ka laikā, kad Rīgas pašvaldības amatpersonas sāka iegādāties šīs firmas vērtspapīrus, Martinsonam tajā piederēja trešā daļa akciju, liecina Luksemburgā notikušas akcionāru sapulces protokols.

Pēc 2014. gadā atklātībā nākušās būvnieku PVN krāpšanas lietas Martinsons no saviem uzņēmumiem pazuda. Par īpašnieku kļuva viņa dēls, bet vēlāk daļa pārdota kādam Maltas uzņēmumam, kur patiesā labuma guvēja ir kāda Jekaterina Nikuļina.

Māris Martinsons

Māris Martinsons
SIA ”Moduls–Rīga” valdes priekšsēdētājs (07.09.2014)

Ja tas personīgi ir pret mani, tad, kāds tam sakars kompānijai? Šī iemesla dēļ es esmu izstājies no ”Moduls” valdes laukā, nākamnedēļ tas tiks paziņots, jo es negribu, lai  cieš kompānija, ja tas ir vērsts pret mani. Es nezinu, kā to lai komentē, tas lai paliek un katra sirdsapziņas , kas tajā ir ieinteresēts.

Arī “4Finance” izveidotāji un “Mogo” akcionāri Aigars Kesenfelds, Māris Keišs, Kristaps Ozols un Alberts Polis firmas reģistrējuši tajā pašā adresē Maltā, kur Martinsona īpašumu pārņēmēja Nikuļina. Šī adrese Latvijas Uzņēmumu reģistrā atrodamos dokumentos minēta tikai vēl vienā gadījumā. Te juridiskā adrese deklarēta arī Nila Ušakova ārštata padomnieka, apdrošināšanas nozares uzņēmēja Ērika Teilāna uzņēmumam “Septentrio Holdings”.

”Rīgas satiksmi” pašlaik vada pagaidu valde, kas apturējusi vismaz vienu uzņēmuma līgumu ar Mārim Martinsonam pietuvinātu kompāniju 3 miljonu eiro vērtībā.

21 komentārs