6 komentāri

Par haosu bankrotējušo uzņēmumu apsaimniekošanā runā jau vismaz 20 gadus. Arvien pieņem jaunus likumus, labo tos, bet negodīgi administratori kā ir, tā paliek sistēmā un turpina pelnīt. Nekā personīga rīcībā nonāca materiāli, kas skaidri parāda, ar kādu nesodāmības apziņu un vērienu darbojas alkatīgs administrators.

Vairākus gadus Danute Kuļkova varēja brīvi iztīrīt uzņēmumus, nesaņemot nekādas sankcijas. Viņa piesavinājusies simtos tūkstošu mērāmas summas. Maksātnespējas administrācija turpina dot administrēšanai arvien jaunus uzņēmumus, kaut pati jau citās lietās lēmusi, ka administrators pārkāpj likumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Danute Kuļkova par maksātnespējas administratori strādā no 2000. gadu sākuma. Pirms tam viņa bija bijusi milicijas darbiniece, 90. gados uzņēmēja. 2008. gadā Kuļkovu uzņēma zvērinātu advokātu rindās.

2010. gada nogalē Vidzemes priekšpilsētas tiesa Kuļkovu iecēla par maksātnespējas administratori kādas fiziskas personas maksātnespējas lietā, kas līdz bankrotam nonāca, nespējot norēķināties par treknajos gados nopirktu dzīvokli.

Lieta bija salīdzinoši vienkārša – jāpārdod dzīvoklis Zolitūdē un nauda jāatdod bankai. Administratore procesu ievilka. Dzīvokli izsolē par 58 000 eiro pārdeva tikai 2014. gadā. Taču banka naudu nesaņēma. Tā pazuda. Nelīdzēja arī Maksātnespējas administrācijas iejaukšanās, jo arī tās rīkojumus Kuļkova nepildīja. Tikai policija izmeklēšanā atklāja, kas noticis ar maksātnespējas procesā atgūto naudu.

No parādnieku mantas pārdošanas saņemto naudu administratore Kuļkova regulāri pārskaitīja uz savu kredītkartes kontu ar norādi administrācijas izmaksas. Pēc tam viņa devās uz bankomātu lielveikalā vai pilsētas centrā, kur ņēma ārā tūkstošiem eiro.

Kontu izdrukas liecina, ka bankomātu apmeklējumi bija gandrīz katras darba dienas obligāta sastāvdaļa. Piemēram, 2014. gada 17. decembrī izņemti 1100 eiro, nākamajā dienā 3260, bet 19. decembrī 1000. “Swedbank” komisijās nopelnījusi 150 eiro. Šāda regulāra lielu summu izņemšana no kontiem ilgusi no 2011. gada līdz pat 2015. gada pavasarim.

Izmeklēšanā atklājās arvien jaunas epizodes. To skaits jau ir pārsniedzis 15. Ne policija, ne prokuratūra neatklāj, cik uzņēmumu maksātnespējas procesos Kuļkova atgūtos līdzekļus paņēmusi sev. Aptuvenas aplēses no Nekā personīga rīcībā esošajiem materiāliem liecina, ka skaidrā naudā bankomātos viņa izņēmusi vairāk nekā pusmiljonu eiro.

Izskatot kreditoru sūdzību, toreizējais Maksātnespējas administrācijas vadītājs Ervīns Ābele jau 2014. gada decembrī atzina, ka administratore ir pārkāpusi likumu. Gan tādēļ, ka vilcinājusies pārdot ieķīlāto dzīvokli, gan tādēļ, ka nav norēķinājusies ar kreditoriem. Taču tas nebija šķērslis Kuļkovu par administratori ieteikt vēl vismaz 3 uzņēmumu maksātnespējas procesos.

Piecus mēnešus pēc tam, kad Maksātnespējas administrācijai jau bija zināms par viņas pārkāpumiem, viņu apstiprināja par SIA “TM Metal Baltic” administratori. Firmas apgrozījums 2013. gadā bija gandrīz 9 miljoni eiro. Aktīvu vērtība 3 miljoni eiro. Līdz 2015. gada augustam, kad viņai anulēta administratora licence, viņa līdz lielo aktīvu pārdošanai netika.

Sintija Karstā
SIA “TMMetal Baltic” maksātnespējas administratore

SIA ”TMMetal Baltic” maksātnespējas procesa laikā parādnieka iepriekšējā administratore Danute Kuļkova nav atsaukusies uz manis nosūtītajiem informācijas pieprasījumiem nodot šī uzņēmuma organizatoriskos, personāla, grāmatvedības dokumentus un mantu. Vienlaikus es konstatēju, ka Kuļkova ir pārdevusi ”TM Metal Baltic” piederošo automašīnu un, iespējams, piesavinājusies naudas līdzekļus, kas iegūti no šī darījuma, kā arī, iespējams, patvaļīgi izņēmusi firmai piederošo datortehniku. Procesa laikā iepriekšējā administratore Kuļkova ir izvairījusies no komunikācijas un tiesību aktos noteikto pienākumu izpildes, kā rezultātā man nav zināmi viņas rīcības motīvi.

Arī par šo gadījumu policijā ir kriminālprocess. Kuļkova nav vienīgā administratore, kuras līdzīgus pārkāpumus izmeklē policija. Tādi ir vismaz deviņi.

Pēteris Bauska
VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks

Valsts policija 2016. gadā ierosināja 16 kriminālprocesus attiecībā pret maksātnespējas administratoru darbībām un 2016. gadā nosūtīja kriminālvajāšanas uzsākšanai uz prokuratūru arī 16 kriminālprocesus. Vienā no tām plus vēl 15 epizodes.

Maksātnespējas administrācija atzīst, ka pērn par naudas neizmaksāšanu kreditoriem no amata atcelti 5 administratori. Vēl četri gadu iepriekš. Par viņiem arī uzsākti kriminālprocesi policija.

Laura Mūrniece
Otrā uzraudzības departamenta direktora vietniece

No 2016. gada līdz šai dienai mēs esam saņēmuši 5 sūdzības, esam atzinuši pārkāpumus, esam uzlikuši tiesiskos pienākumus veikt maksātnespējas likumā noteiktās darbības, teorētiski atmaksāt šos te līdzekļus. Šajos 5 gadījumos administratori nav atmaksājuši. Vērsāmies tiesā, administratori atcelti no konkrētā procesa un vienlaicīgi nosūtījām policijai izvērtēšanai.

Maksātnespējas administrācija meklē iemeslus, lai nevajadzētu atklāt pārkāpēju uzvārdus. Pēc Nekā rīcībā esošās informācijas, starp viņiem ir vairāki advokāti. Administrācija informāciju slēpj, aizbildinoties ar nevainīguma prezumpciju un izmeklēšanas noslēpumu.

Maksātnespējas administrācija meklē iemeslus, lai nevajadzētu atklāt pārkāpēju uzvārdus. Pēc Nekā rīcībā esošās informācijas, starp viņiem ir vairāki advokāti. Administrācija informāciju slēpj, aizbildinoties ar nevainīguma prezumpciju un izmeklēšanas noslēpumu.

Indra Vilka Meļņičenko
Pirmā uzraudzības departamenta direktora vietniece

Nevainības prezumpcijas dēļ mēs nevaram jums tos uzvārdus teikt. (NP: Nu tas iemesls, kāpēc viņš ir atcelts no administratora pienākumiem, tas tiesas lēmums ir publisks, tad sanāk, ka tas šķērslis esat tikai jūs!) Ja tur nebūtu tā stadija ar kriminālprocesu, attiecīgi tās darbības kas mums, tie aizliegumi kas mums paredz attiecīgi krimināllikums, kriminālprocesa likums, tad pie jebkuriem citiem gadījumiem jā, mēs arī publicējam mājas lapā tos gadījumus.

Nekā personīga rīcībā ir informācija, ka policija nav lūgusi neizpaust atstādināto, licences zaudējušo administratoru vārdus. Informācijas nesniegšanu aizstāv arī tieslietu ministrs. Arī viņš uzstāj, ka publiski tiesu lēmumi kļūst par izmeklēšanas noslēpumu, ja pret attiecīgo personu uzsākts kriminālprocess.

Janvārī stājās spēkā kārtējās būtiskās izmaiņas maksātnespējas likumā. Palielinātas maksātnespējas administrācijas pilnvaras piekļūt administratoru lietvedībai un veikt pārbaudes administratora prakses vietā. Tomēr iespējas kontrolēt administratorus administrācijai bija arī līdz šim, taču tās izmantotas negribīgi.

Helmuts Jauja
Ārvalstu investoru padomes pārstāvis

Tā situācija ir tāda, ka mēs mēģinām aizlāpīt kaut kādus caurumus, robus, kurus krāpnieki izmanto dažādu shēmu radīšanai, daļēji tas nes augļus, bet problēma ir tā, ka mēs netiekam vaļā no šiem krāpniekiem, no blēžiem, kam ir maksātnespējas administratora sertifikāts. Tā vietā, lai veiktu selektīvu darbu un atstātu nozarē tikai godīgos, mēs mēģinām visu laiku mainīt spēles noteikumus.

Pagājušajā gadā kompānija “Deloitt” Ārvalstu investoru padomes uzdevumā veica pētījumu par ļaunprātībām maksātnespējas procesos. Secinājumi bija graujoši. 54% no maksātnespējas administratoriem ir saistīti ar vismaz trīs ļaunprātīga maksātnespējas procesa pazīmēm, kas varētu liecināt par administratora iesaisti. No simts vērtīgāko uzņēmumu maksātnespējas procesiem 81 procentā gadījumu saskatāmās administratoru ļaunprātību pazīmes.

Maksātnespējas administrācija gadu darbojās bez vadītāja. Tieslietu ministrijas konkursi vairākkārt bija nesekmīgi. Rīt pirmā darba diena būs jaunajai vadītājai Inesei Šteinai. Līdz šim viņa bija Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktores vietniece. Viņas galvenais uzdevums būs tikt vaļā no blēžiem administratoru rindās. Nākamnedēļ Vidzemes priekšpilsētas tiesa sāks iztiesāt vienu no bijušās administratores Danutes Kuļkovas lietām.

TOP komentāri

 • kaut kas
  +2 +2 0

  kaut kas

  kaut kas visā šajā lieta ir ļoti savāds. Ja kādam pa šo laiku uzradusies nauda, tad citam taču tā ir pazudusi. Un neviens neko? Fantastika pilnīga un varas nespēja ieviest kaut minimālu kārtību šaja jomā. Maksātnespējas administrators (neatceros kurs tieši) esot lielākais zemes īpašnieks Latvijā, cits atkal gada laika nopelnījis (!) par savu darbu vairāk kā miljonu. Leiputrija gatavā
 • SO.
  +2 +2 0

  SO.

  Svešas mantas panemsanu dažu desmitu vai simtu vērtībā sauc par zagšanu un soda, bet daudzu tūkstošu vērībā sauc par piesavināšanos un pārceļ citā darbā.Daži ir vienlīdzīgaki par citiem(Orvels),mazos zagļus cietumā, lielos-amatos(braļi Kaudzītes).Latvijas valsts tieslietu sistēmas darboņi(NA) lasījuši klasiku.
 • Anna Marija
  +1 +1 0

  Anna Marija

  Steidzīgi jāmaina darbs! Uz karstām pēdām, kamēr vēl tā bodīte nav aizklapēta ciet!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl