Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret uzņēmēju Māri Martinsonu par Eiropas struktūrfondu naudas izkrāpšanu

1 komentārs
Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret uzņēmēju Māri Martinsonu par Eiropas struktūrfondu naudas izkrāpšanu
(Foto: LETA)

Martinsona uzņēmums Evopipes 2008. gadā cēla cauruļu ražošanas rūpnīcu Jelgavā. Iekārtas iepirka no kāda Vācijas uzņēmuma. Elektroinstalācijas cauruļu iekārtām pieteicās Investīciju un attīstības aģentūrā, lai iegūtu struktūrfondu naudu. Taču saņēma atteikumu. LIAA uzskatīja, ka Evopipes mākslīgi sadārdzinājis iepērkamo iekārtu cenu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Cik pēc jūsu aprēķiniem tas Evopipe grasījās pārmaksāt par tām iekārtām?
LIAA direktors Andris Ozols: Nu tātad kopējā projekta summa ir 1 4 22 000, kur atbalsts valsts prasītais bija 497 000 eiro, tātad pusmiljons.
Nekā personīga: Un šajā gadījumā, kāds pēc jūsu aprēķiniem bija sadārdzinājums?
Andris Ozols: Projekts tika iesniegts laikā, kad vēl mēs dzīvojām latu pasaulē, un varētu salīdzināt tā, ka tika pieprasīta latos, būtu jāprasa eiro.

LIAA vērsās policijā ar lūgumu izmeklēt, vai nav noticis krāpšanas mēģinājums. Policija lietu izmeklēja divus gadus. Pirms mēneša to nodeva prokuratūrai ar rosinājumu saukt pie kriminālatbildības Martinsonu, Evopipes valdes priekšsēdētāju Edgaru Viļķinu un vēl kādu tā laika valdes locekli.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ekonomikas policijas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis: Viena no tādām klasiskām shēmām ir palielināt, mākslīgi sadārdzināt to ražošanas tehnoloģiju cenu, kuram tiek prasīts līdzfinansējums. Tā ir tā, īsi sakot, pamatshēma.
Nekā personīga: Divi gadi bija nepieciešami izmeklēšanai? Tas par procesu, kur jau viss bija aprakstīts.
Gatis Gudermanis: Tas bija saistīts ar tiesiskās palīdzības lūgumiem. Ja nemaldos, šinī lietā vismaz trīs tādi lūgumi tika sūtīti uz vairākām valstīm, un tāpēc mums ir jāsagaida atbildes, lai varam būt pārliecināti par saviem pieņemtajiem lēmumiem.
Nekā personīga: Poliju un Vāciju?
Gatis Gudermanis: (Māj ar galvu, ka jā).

LIAA aprēķinājis, ka iekārtas, par kurām prasīts Eiropas fondu līdzfinansējums, bijušas sadārdzinātas par trešdaļu. Iekārtu pārdevējs bijis kāds Polijas uzņēmums, kuru pārvaldījis Latvijas iedzīvotājs, Krievijas pilsonis.

Krievijas pilsonis Valērijs Čulenko ir bijis arī uzņēmējs Latvijā. Viņam piederējušas divas SIA MONTANO un Krāsu palete. Kā savu reģistrēto dzīvesvietu Čulenko norādījis Vecumnieku novada Valles pagasta Amatniekus. Šobrīd šī māja izskatās pamesta.

Prokuratūra šonedēļ izvirzījusi apsūdzības diviem Evopipes tā laika pārvaldniekiem, nevis trim, kā rosināja Ekonomikas policija. Martinsons varētu būt apsūdzēto vidū.

Prokuratūras pārstāve Una Rēķe:
Varu apliecināt, ka uz šo brīdi prokuratūra ir uzrādījusi apsūdzības divām personām tā saucamajām Evopipes lietā.

Martinsons apgalvo, ka sadārdzinājuma neesot bijis un uzņēmums uz Eiropas naudu pretendējis godīgi.

Foto: LETA

Foto: LETA

Moduls Rīga līdzīpašnieks Māris Martinsons:
Es neuzskatu, ka tur ir pārspīlēts sadārdzinājums, jo iekārtu piegādātāji ir apstiprinājuši no savas puses gan cenu, gan LIAA no savas puses. Rezultāti tika apstiprināti LIAA, un reāli es neuzskatu, ka tur bija kaut kāds sadārdzinājums, bet patiešām es esmu no tā visa tik tālu, ka es esmu vispār vienu reizi bijis tai rūpnīcā, un šobrīd vispār tā rūpnīca ir pārdota, un tās darbā es vispār neesmu ne bijis, ne iesaistīts, un vienīgais es biju valdes loceklis, un tā iemesla pēc, visticamāk, arī tika veikta šī kratīšana un vēl kaut kas. Bet iet jau izmeklēšana un, ja jau pierādīsies, ka esam vainīgi, tad skatīsimies.

Uzņēmēja norobežošanos no Evopipes lietas apstrīd LIAA darbinieki. Tieši Martinsons gājis uz aģentūru apstrīdēt Eiropas naudas nepiešķiršanu un sūdzējies, ka aģentūra nepamatoti kavē biznesu.

LIAA direktors Andris Ozols:
Negodprātīgiem uzņēmējiem ir šī tendence censties paņemt dāvinājumā, kas faktiski ir valsts dāvinājums, atbalstot uzņēmējdarbību, lielāku summu, nekā paredzēts. Mērķis iespējamajai pārmaksai ir, lai daļu no šīs naudas vēlāk ieraudzītu kādā citā kontā.

1 komentārs