Ločmele–Luņova savu kriminālprocesu centusies slēpt

Pievienot komentāru
Ločmele–Luņova savu kriminālprocesu centusies slēpt
Foto: LETA

Saeimā no jauna atklājas deputātu pagātnes grēki. Šoreiz kriminālvajāšanu lūdz sākt pret pašu Saskaņas Saeimas frakcijas deputāti Regīnu Ločmeli-Luņovu. Parlamentāriete savu vainu nodarījumā neatzīst un bija nolēmusi no sabiedrības to noslēpt. Tikai pēc Nekā personīga intereses Ločmele-Luņova sāka par to runāt. Deputāte uzskata, ka lieta pret viņu ir safabricēta un viņa kādam traucējot ar savu aktīvo politisko darbību Zolitūdes lietā.

Līdzīga taktika ir Latvijas Reģionu apvienības Saeimas frakcijas vadītājam Dainim Liepiņam, kurš pagājušā nedēļā paralizēja Saeimas darbu. Prokuratūra šobrīd vērtē vēl viena Saeimas deputāta saukšanu pie kriminālatbildības. Noziegums, kurā Saeimas deputātei Regīnai Ločmelei-Luņovai piemērots aizdomās turētās statuss, ir viens no vērienīgākajiem Finanšu policijas vēsturē.

Organizētās noziedzīgās grupas deviņas galvenās personas novērotas ilgu laiku, noklausītas viņu telefonsarunas, izsekoti naudas pārskaitījumi. Līdz kurjers ar noziedzīgi iegūto naudu notverts atceļā no Lietuvas. Lieta par aptuveni 3,6 miljonu eiro atmazgāšanu sākta pirms pieciem gadiem.

Organizētās grupas kontrolē bijuši 70 galvenokārt pastkastīšu firmu, dodot iespēju 22 reāli strādājošiem uzņēmumiem izvairīties no nodokļu nomaksas. Viens no tiem ir Ločmeles-Luņovas kādreiz vadītais apsardzes centrs Jaguārs. Tas figurē vienā epizodē ar vairāk nekā 135 tūkstoš eiro lielu aizdomīgu darījumu, kurā deputātes firma valsts budžetā, iespējams, nav nomaksājusi 23 tūkstošus eiro jeb tolaik 15 tūkstošus latu PVN.

Izmeklēšana ir pabeigta, un Saeimas deputāte ir viena no 33 personām, kurām finanšu policija lūdz uzrādīt apsūdzību. Kad Nekā personīga sāka interesēties par notikušo, deputāte par to runāt negribēja un centās no žurnālistiem aizbēgt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Es saprotu, ka Finanšu policija lūdz sākt kriminālvajāšanu pret jums un vēl 32 personām par izvairīšanos no PVN samaksas.
Saeimas deputāte (Saskaņa) Regīna Ločmele-Luņova: Man nav tādas informācijas!
Nekā personīga: Jums nav tas zināms?
Regīna Ločmele-Luņova: Par ko, lūdzu?
Nekā personīga: Vai Jums nav zināms, ka Finanšu policija pret jums lūdz sākt kriminālvajāšanu…
Regīna Ločmele-Luņova: Es nekomentēšu.
Nekā personīga: Jūs neizvēlēsities nākt pie sabiedrības un skaidrot?
Regīna Ločmele-Luņova: Es padomāšu, man nebija zināma tā informācija.
Nekā personīga: Bet Jums bija zināms, ka lietā Jums ir statuss?
Regīna Ločmele-Luņova: Bija, bet es cerēju uz to… Es neesmu vainīga, un man ir izbrīns par to, ka šī lieta tiek virzīta tālāk. Pašlaik tas ir viss, ko es varu komentēt.

Pēc konsultēšanās ar frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču Saskaņas deputāte tomēr nolemj sniegt interviju. Tajā Ločmele-Luņova pauž to pašu, ko dažas stundas vēlāk izplatītajā paziņojumā. Viņu apmelo vārdā nenosaukti cilvēki, un tā ir atriebība par viņas aktīvo politisko rīcību Zolitūdes lietā.

Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova (Saskaņa)
Man pašlaik liekas, ka šī lieta ir safabricēta pret mani – es nevaru atbildēt ne par kādiem citiem cilvēkiem, un man tiešām tas viss bija pārsteigums, godīgi sakot, man bija jāatceras par šo lietu, es zinu tikai to, ka es ne pie kā neesmu vainīga. Un man nav kauna skatīties saviem vēlētājiem acīs.

Ločmele līdzīgi kā deputāts Liepiņš pieteikšoties pie ģenerālprokurora uz pieņemšanu. Viņa paļaujas, ka prokuratūrai pietiks profesionalitātes novērtēt viņas patieso dalību lietā un nesākt vajāšanu pret viņu. Ēriks Kalnmeiers par šo lietu uzzināja no Nekā personīga.

Līdzšinējā izmeklēšana notikusi stingrā prokuratūras uzraudzībā, un pierādījumi pret visām personām savākti pietiekami, lai lietu sūtītu uz tiesu, apgalvo Finanšu policijā. Nodokļu apiešanas shēmā valstij nodarītie zaudējumi ir 700 tūkstoši eiro. Dažas kompānijas labprātīgi izvēlējušās izkrāptos nodokļus atmaksāt. Ločmeles-Luņovas kādreiz vadītās firmas nav starp tām. Shēmas organizētāju attiecības ar labuma guvējām firmām, policijā raksturo kā ciešas, jo nauda pēc nelegālajiem darījumiem bija savstarpēji jāsadala.

Foto: LETA

Foto: LETA

VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš: Organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki procentus šajos gadījumos ietur aptuveni 9-12% no kopējās summas, un pārējā nauda tiek atgriezta atpakaļ reālajam labuma guvējam. Galā šai shēmai paliek kāds uzņēmums, kam izveidojas nenomaksātie nodokļi un naudiņa budžetā nenonāk.
Nekā personīga: Tad attiecības starp labuma guvējiem un organizētās grupas galvenajiem dalībniekiem jūs raksturojat kā ciešas?
Kaspars Podiņš: Es pat gribētu teikt vairāk – šeit tiešām ir liela savstarpēja uzticēšanās.

Neoficiāli zināms, ka Ločmele-Luņova devusi liecības un uzņēmuma dokumentus tiesībsargiem, kamēr viņai bijis tikai liecinieces statuss. Tomēr pirms Lieldienām, kad Ločmele-Luņova kļuvusi par aizdomās turēto, viņa atteikusies liecināt. TV3 zināms, ka starp aizdomām turētajiem šai lietā ir arī Aigars Kalniņš, kurš 2010. gada Saeimas vēlēšanās kandidēja no apvienības Par labu Latviju saraksta. Atšķirībā no Ločmeles-Luņovas policija viņu uz vairākām dienām aizturēja. Kalniņa vārds tagad atrodams Zaļo un zemnieku savienības ziedotāju vidū. Patlaban Ločmeli-Luņovu sargā Saeimas deputāta imunitāte. Ja prokuratūra apmierinās Finanšu policijas lūgumu un sāks kriminālvajāšanu pret Saskaņas politiķi, Saeimas deputātiem būs jādod tam atļauja. Fakts, ka deputātei ir aizdomās turētās statuss krimināllietā, bijis iemesls, kāpēc Satversmes aizsardzības birojs viņai atteicis augstākā līmeņa pielaidi valsts noslēpumam.

Ētikas komisijas vadītājs uzskata, ka gan medijiem, gan partijām rūpīgāk būtu jāizvērtē jaunpienācēji politikā, lai par viņu iespējamiem pagātnes grēkiem būtu zināms pirms un nevis pēc nonākšanas Saeimā.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (Saskaņa): Lai viņiem nebūtu tā pagātne, kuru pēc tam var pārmest mūsu politiskie oponenti un jūs – žurnālisti.
Nekā personīga: Jums ir zināms, ka Ločmele-Luņova ir iesaistīta kriminālprocesā ?
Vitālijs Orlovs: Nē, nezinu!
Nekā personīga: Jums vajadzētu par to zināt?
Vitālijs Orlovs: Vajadzētu zināt Saeimas frakcijas vadītājam un politiskās apvienības priekšsēdētājam.

Saskaņas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs pagaidām nav sniedzis savus komentārus, bet apvienības priekšsēdētājs Nils Ušakovs sociālos tīklos paudis viedokli, ka Ločmele-Luņova tiek apmelota, tāpēc partija viņai sniegšot pilnīgu uzticību un atbalstu.