Liela daļa ziņu par Latviju Krievijas medijos nonāk no viena avota

Komentāri

Latvijā jau šobrīd ir kāda radiostacija, kas pie mums nav īpaši populāra, bet tai apbrīnojamā veidā izdevies iegūt ietekmi Krievijā. Kā noskaidrojis pētnieciskais raidījums “Nekā personīga” – lielākā daļa ziņu par mūsu valsti Krievijas medijos nonāk tieši no šī radio.

SIA “Baltkom radio” pieder bijušā “Parex” akcionāra Viktora Krasovicka znotam Andrejam Feldmanim. Viņa mediju bizness ir sazarots – radio ”Baltkom”, ”Mix fm”, ”Mix fm Dance”, tiek retranslēts arī Krievijas humora radio ”Jumor fm”. Internetā darbojas ziņu un izklaides portāls ”Mix news”. Īpaša šī portāla sadaļa ir video ar “Baltkom radio” ēterā tapušajām intervijām. Tajās kā viesi bijuši Valsts prezidenti, ministri, mākslinieki, mūziķi. Intervējamo vidū gan izteikti Kremļa opozicionāri, gan piemēram Nikolajs Starikovs, kurš ir ciešs Kremļa ideologa Aleksandra Dugina sabiedrotais.

Portāla Youtube kanālā redzams, ka šos radio interviju video ierakstus ar dažiem izņēmumiem skatās maz – no dažiem desmitiem līdz dažiem simtiem cilvēku. Tāpat arī radio “Baltkom” klausītāju vidū nav īpaši populārs. Kā liecina socioloģisko aptauju firmas TNS dati – starp visām 27 Latvijas radiostacijām “Baltkom” pagājušā gada nogalē ierindojās tikai 23. vietā.

Tomēr neskatoties uz niecīgo auditoriju, radio interneta portāls kļuvis par avotu, uz kuru bieži atsaucas Krievijas mediji.

Nesen Radio “Baltkom” intervēja NATO izcilības centra pārstāvi Lindu Curiku. Viņa stāstīja par pētījumu kā Krievija izmanto humoru savu mērķu sasniegšanai. Atsaucoties uz “Baltkom” interviju Krievijas televīzijā “TV Rossija 24” tapa garš sižets. Tajā stāstīts, kā NATO pētnieki pamāca pareizi jokot. No intervijas tika izrauts fragments, kurā NATO centra pārstāve stāsta par grilu Kremļa izskatā un tas tika padarīts par sižeta galveno ziņu.

“Baltkom” ir cieši kontakti ar Krievijas vadošajiem žurnālistiem. Pašā karstākajā darba brīdī, kad bija noticis ASV raķešu trieciens pret Sīriju, radiostacijai izdevās tiešajā ēterā intervēt Krievijas televīzijas ”Rossija 24” speciālkorespondentu no Sīrijas Jevgēniju Podubniju.

Vidzemes augstskolas mediju pētnieki secinājuši, ka radio “Baltkom” un portālam “Mix news” ir ne tikai labi kontakti, bet viņi paši ir galvenais avots, ko par Latvijas notikumiem, pārpublicē lielākās Krievijas televīzijas un ziņu aģentūras. Aprīlī aptuveni 80% ziņu, kas nonākušas medijos Krievijā, nāk tieši no radio “Baltkom” un tā interneta portāla ”Mix news”.

Krasovicka znotam piederošs medijs spēlē “viltīgu spēli” – secina pētnieks

Jānis Buholcs
Vidzemes augstskolas docents

Viņi spēlē tādu ļoti viltīgu spēli. Kā man izskatās – viņu stratēģija ir, lai viņi izskatītos pēc “opozicionāriem”, un šeit Latvijā, raugoties kā viņi strādā, nerastos acīmredzamas aizdomas, par to, ka viņiem ir kaut kāda noteikta veida politiskā dienaskārtība. Tas nozīmē, ka medijs jau savā saturā var ielikt visdažādākā veida informāciju, bet tajā pašā laikā – tas viņiem neliedz arī būt par daļu no informācijas tīkla, kurš piedalās Kremlim vēlamās informācijas izplatīšanā.

Viņš norāda, kas “tas ir lielā mērā stāsts par šo te “Mix news”, kurā Latvijā, “uz vietas”, tiek sagatavota informācija, kas pēc tam tiek paņemta un ievietota Krievijas medijos. Līdz ar to avots gluži neizskatās pēc kaut kā, kas ir radīts pašas Krievijas medijos un izskatās pietiekami ticami un pietiekami cienījami, un tas attiecīgi piešķir šai informācijai lielāku ticamību.

“Baltkom” žurnālists Vadims Radionovs savulaik rakstīja par Latvijā notiekošo arī Krievijas aģentūrai “RIA Novosti”. Pēdējos pāris gadus viņa vārds no rakstiem par Latviju pazudis – to autors vairs netiek uzrādīts vispār. Radionovs apgalvo, ka sadarbību ar Krievijas aģentūru esot pārtraucis. Neskatoties uz to ziņas no viņa intervijām regulāri turpina pārpublicēt mediji Krievijā. Šo pētnieku atklāto sakritību Radionovs uzskata par rezultātu savam un kolēģu profesionālajam darbam.

“Baltkom” žurnālisti norāda – viņi dara savu darbu godīgi

 

Vadims Radionovs
Radio “Baltkom” žurnālists

Kad mēs strādājam no Rīgas un gatavojam raidījumus par kādām konfliktsituācijām, mums kā neitrālajai pusei ir vienkāršāk iegūt informāciju. Mēs varam runāt ar DTR – tā saucamajām pašpasludinātajām republikām, varam runāt ar Ukrainas varas pārstāvjiem. Un vienā ziņu izlaidumā var būt visi šie viedokļi.

Ja viņi ņem tekstu, video, ieliek atsauci… Ok… Vai tas ir stāsts par propagandu – nezinu. Mēs darām savu darbu godīgi. Jūs varat to visu atvērt, paskatīties. Arī manus raidījumus varat atvērt un paklausīties. Man par nevienu no raidījumiem nav kauns.

 

 

Krievijā mediju vide mainās un aizvien lielāka loma būs tam saturam, ko Krievijai derīgā izpildījumā gatavos žurnālisti Eiropā. Tā secināts šonedēļ publicētajā Igaunijas specdienesta KaPo gada pārskatā. Igauņu analītiķi norāda uz Krievijas plānu veidot plašu krieviski strādājošu multimediju tīklu Eiropā.

Lasi vēl