Lidostas drošību uzraudzīs cilvēks, kurš figurē KNAB materiālos par korupciju Rīgas pašvaldībā

3 komentāri
Lidostas drošību uzraudzīs cilvēks, kurš figurē KNAB materiālos par korupciju Rīgas pašvaldībā
LETA

Stratēģiski svarīgajā uzņēmumā lidosta Rīga, no rītdienas, 21. decembra, būs jauns drošības dienesta priekšnieks – Sandis Stabiņš. Viņš figurē Korupcijas un novēršanas biroja (KNAB) materiālos par korupciju Rīgas pašvaldībā.

No pirmdienas, 21. decembra, lidostas Rīga Drošības dienestam būs jauns priekšnieks – līdzšinējais Latvijas Gaisa satiksmes drošības vadītājs Sandis Stabiņš. Tā nolēmusi lidostas vadība. Konkurss esot sācies pēc tam, kad ticis panākts mierizlīgums ar bijušo lidostas galveno drošībnieku Raimondu Lazdiņu. Neviens lidostas darbinieks priekšnieka amatam neesot bijis cienīgs. Izvēlēts ir Stabiņš, kura tuvākais radinieks – mamma – izsludināta starptautiskā meklēšanā.

Lidostas Rīga galvenā drošībnieka amats pēc Raimonda Lazdiņa aiziešanas ilgu laiku bija vakants. Pienākumus pildīja Lazdiņa bijušie vietnieki. Tagad piemērotākā kandidatūra šim amatam ir Latvijas gaisa satiksmes Drošības daļas vadītājs Sandis Stabiņš.

Lidostas drošības dienests organizē pasažieru pārbaudes, pēta, vai lidostas apmeklētāju vidū nav aizdomīgas personas, apsargā lidostas perimetru, kontrolē lidostas darbiniekus. Bijušais drošības dienesta vadītājs Raimonds Lazdiņš drošības jautājumu bija tvēris plaši un izveidojis speciālu nodaļu, kas izseko pasažierus. Viņš bija arī iedarbinājis elektronisku sistēmu, kas pārtver lidostā un tās apkaimē esošu personu saziņu. Šīs iekārtas darbināšanas dēļ viņam vajadzēja darbu lidostā pamest.

Andris Liepiņš, lidostas Rīga valdes priekšsēdētājs:

Pieredze tiešām aviācijas drošībā ļoti svarīga. Protams nozīmīgi ir, tas, ka vairāk kā piecus gadus viņš ir Latvijas Gaisa satiksmē strādājis drošības dienesta vadībā. Šī pieredze ir ļoti nozīmīga un mēs uzskatījām, ka šīs profesionālās īpašības, kas viņam piemīt, tiešām būs noderīgas arī Rīgas lidostā.

Par Sandi Stabiņu nekas daudz zināms nav. Viņš strādā Latvijas gaisa satiksmē par drošības dienesta vadītāju un viņam ir savs mednieku klubs. Tomēr daudz zināmāka par Sandi ir viņa māte – starptautiskā meklēšanā izsludinātā Ārija Stabiņa.

KNAB Stabiņu aizturēja 2012. gada septembrī par sistemātisku kukuļņemšanu. Ilggadējā Dzīvokļu pārvaldes priekšniece bija izveidojusi maiņas shēmu, kas ļāva interesentiem par samaksu iegūt beztermiņa īres tiesības pašvaldības dzīvokļos. Šobrīd vairāki kukuļdevēji jau notiesāti, bet lietas materiāli liecina, ka Stabiņa shēmās iesaistījusi arī radus. Epizodē ar Paula Stradiņa mediķi Ojāru Rubenu, kurš bija ticis pie labiekārtota pašvaldības dzīvokļa lasāms, ka Rubens Stabiņai uz darbu atvevis 9800 eiro. Tajā pašā dienā Stabiņa savā kabinetā trīs aploksnes, kurās attiecīgi bijuši 7000 eiro, 1500 eiro un 500 eiro – nodevusi savam radiniekam ar norādēm, kam tā nogādājama par sniegtajiem pakalpojumiem dzīvokļu maiņas darījuma realizēšanai. Savukārt atlikušo naudas summu – 800 eiro – Stabiņa paturējusi sev.

Foto:

Nekā pesonīga rīcībā esošās ziņas liecina, ka Sanda Stabiņa vārds esot lasāms lietas materiālos KNAB. Viņš bijis iesaistīts kādā epizodē, taču – kādā tieši – izmeklētāji neatklāj.

Apcietinājumā Ārija Stabiņa pavadīja pāris mēnešus. Pusgadu pēc brīvlaišanas 2013. gada vidū KNAB konstatēja, ka viņa ir pazudusi nezināmā virzienā. Pēdējās ziņas liecina, ka viņa varēja būt bijusi Ēģiptē un viņai, iespējams, tur ir īpašums.

Sandim Stabiņam ar māti bijusi arī kopīga dzīvesvieta Ādažos. Sandis bija tur reģistrējis sev un kādam uzņēmējam piederošu medību klubu. Zemesgrāmata liecina, ka vēl pēc apcietināšanas un pazušanas Stabiņa pamanījusies šo nekustamo īpašumu norakstīt savam vīram un meitai. Vēlāk īpašums nonācis citu personu rokās. Lai gala darījumu nostiprinātu vēl šāgada septembrī Ārija Stabiņa, Sandis Stabiņš, pārējie ģimenes locekļi un jaunais mājas īpašnieks Zemesgrāmatā bija iesnieguši darījuma nostiprinājuma lūgumu.

Jāatgādina, ka Stabiņai bēguļojot, bija izdevies arī uzrakstīt Latvijas valstij iesniegumu par pensijas piešķiršanu. Iespējams, ka iesniegumu noorganizējis dēls Sandis Stabiņš. Ja tas tā ir, grūti iedomāties, ka viņš nezinātu, kur atrodas Ārija Stabiņa.

Tikmēr lidostu Rīga šādas nianses neuztraucot. Stabiņš esot izgājis specdienestu pārbaudi, kas apliecinājusi, ka viņš ir uzticams kadrs, kas atbilst likumam par valsts noslēpumu.

Tikmēr no Drošības policijas atbildes raidījumam Nekā personīga noprotams, ka ir prasīts KNAB viedoklis par Stabiņa piemērotību amatam.

Drošības policijas viedoklis:

Atbildot uz Jūsu jautājumu, informējam, ka minētais pretendents vairākus gadus ieņem amatu, kura pildīšanai ir noteikti līdzīgi kritēriji kā VAS Starptautiskā lidosta Rīga Drošības departamenta direktora amatam, t.sk. personai ir izsniegta speciālā atļauja darbam ar valsts noslēpuma objektiem. Tāpat informējam Jūs, ka, izvērtējot personas atbilstību likuma Par valsts noslēpumu noteiktajām prasībām, tiek ņemta vērā dažādu valsts institūciju, tostarp Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, sniegtā informācija.

Pats Sandis Stabiņš šonedēļ komentārus atteica, un solīja izteikties nākamnedēļ, kad būs stājies jaunajā amatā.

Skaties video!