Komentāri

Latvijas robežsargi piedalās Eiropas aģentūras Fronteks darbā, sargājot Eiropas Savienības robežu, un šā uzdevuma ietvaros arī latvieši piedalījušies grimstošu bēgļu laivu glābšanā Vidusjūrā.

Pagājušā gada novembrī Eiropas aģentūra Fronteks devās palīgā Itālijai, pēc tam – arī Spānijai un Grieķijai. Aģentūra lūdza palīdzību visām Eiropas Savienības dalībvalstīm – arī Latvijai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas robežsardze operācijām Vidusjūrā nodevusi maksimālo, ko varam kā valsts atļauties: tie ir vairāki speciālisti uz sauszemes Itālijā un Bulgārijā, kuri mācīti veikt pirmās intervijas ar bēgļiem.

Tāpat Vidusjūrā patrulē helikopters ar apkalpi no Latvijas, un divi Latvijas robežsardzes kuteri.

Viens no šiem kuteriem patrulē Grieķijas austrumu krastā pie Simi salas. Otrs – pie Samo salas krastiem, kas ir viens no populārākajiem galamērķiem cilvēku kontrabandistiem.


Kaspars Liepiņš, VRS Ventspils pārvaldes Jūras robežuzraudzības dienesta Līča nodaļas kutera kapteinis, virsseržants:

– Mūsu galvenais pienākums ir grieķu krasta apsardzei sniegt atbalstu. Mums uz kutera atrodas arī viens grieķu sakaru virsnieks, kurš ir sakaros ar grieķu krasta apsardzes darbiniekiem.

Nekā personīga: Kāda ir jūsu rīcība?

– Imigranti ir kļuvuši gudrāki. Viņi veic ārkārtas zvanu uz glābšanas tālruni, ka viņiem ir salūzis dzinējs vai beigusies degviela, un mums ir jāsniedz viņiem palīdzība. Un tas viss notiek jūrā. Vairākas jūdzes no krasta.

Robežsargu kuteris aprīkots ar nakts redzamības iekārtu, un Kaspars Liepiņš, kopā ar kolēģiem patrulējot naktī, cenšas izmantot to, lai bēgļi viņus nepamana. Jo robežpārkāpēju taktika, ieraugot tuvojošos robežsargu kuteri, ir pašu laivas pārduršana. Tad sākas panika, kas atklātā jūrā var beigties arī traģiski.


Kaspars Liepiņš, VRS Ventspils pārvaldes Jūras robežuzraudzības dienesta Līča nodaļas kutera kapteinis, virsseržants:

Protams, tādi gadījumi ir reti, kad viņi pārdur pašu laivas. Jo viņi saprot, ka tā ir arī viņu drošība. Pārsvarā ir beigti dzinēji vai viņi vienkārši to dzinēju noskrūvē nost un aizmet aiz borta. Un tad viņi paliek, vienkārši jūrā dreifējot.

Pēc iespējas mēs, protams, glābjam bērnus ar sievietēm. Un nekavējoties tiek izsaukta grieķu krasta apsardze ar kuteri un tiek veikta imigrantu pārvietošana. Parasti tie ir 40-50 imigranti gumijas laivā.

Robežsargs Kaspars Liepiņš savām rokām glābis daudzus cilvēkus. Bijuši gadījumi, kad bēgļi pārrēķinājuši spēkus un pārdūruši laivu septiņus kilometrus no sauszemes. Liepiņa kolēģis uz otra kutera šovasar piedzīvojis arī šaušanu. Atbildīgais par bēgļu laivu nav gribējis padoties, tāpēc grieķu robežsargs izmantojis ieroci.

Skaties video!

Lasi vēl