Latvijas muita savulaik aizturējusi Krievijas diplomātiskās kravas. Transporta firma iesaistīta narkotiku skandālā Argentīnā

1 komentārs

Martā pasaules mediji ziņoja, ka Krievijas vēstniecība Argentīnā un tās diplomātiskais pasts izmantots, lai transportētu narkotikas.

Krievijas dienesti un Ārlietu ministrija noliedza, ka tajā bijuši iesaistīti viņu diplomāti. Tieši otrādi – notikušais tika pasniegts kā veiksmīga operācija, kurā likvidēts noziedznieku tīkls.

Bet notikušais atklāja vairākas interesantas detaļas, kas saistītas ar Latviju. Lidmašīnā, kas neveiksmīgi devās glābt narkotiku kravu uz Argentīnu, atradās vairāki cilvēki no Latvijas. Pētot šo stāstu tālāk, raidījums “Nekā personīga” nonāca uz pēdām kādai firmai, kas, izmantojot mūsu valsts robežu, no Vācijas uz Krieviju vedusi it kā diplomātisko pastu. Bet patiesībā tās bijušas dārglietas, pulksteņi un citas luksusa preces. Un divos gadījumus kravu pārvadātāji Latvijā pat tiesāti par neatļautu preču izvešanu.

Narkotiku skandāls Argentīnā, kurā iesaistīta Krievijas vēstniecība, aizsākās pirms diviem gadiem. Diplomātiskajā skolā novietnē zem trepēm tika uzieti 12 koferi ar gandrīz 400 kilogramiem kokaīna. To vērtība melnajā tirgū ir ap 50 līdz 70 miljoniem ASV dolāru. Krievijas mediji ziņoja, ka notikusi veiksmīga un lieliski izplānota specoperācija. Slepus koferos kokaīna vietā sabērti milti un iemontēti raidītāji, lai tos varētu izsekot.

Iespējams, sakritība, bet brīdī, kad sākas operācija Argentīnā, Maskavā savā dzīvoklī mīklainos apstākļos nošauts Krievijas ārlietu ministrijas darbinieks Pjotrs Poļšikovs, kurš atbild par sakariem ar Latīņamerikas valstīm.

Kā galvenais narkotiku pārvadāšanas organizators izgaismojies kāds Andrejs Kovaļčuks. Žurnālistiem izdevies atrast tikai dažas viņa fotogrāfijas. Tiekoties ar cilvēkiem, Kovaļčuks esot uzdevies par Krievijas vēstniecības Vācijā pārstāvi. Kāds uzņēmējs no Vācijas, kurš tirgo cigārus un konjakus, apgalvo, ka viņam Kovaļčuks solījis, izmantojot savus kontaktus pasaulē, izkārtot izdevīgus darījumus.

Krievijas vēstniecība Vācijā no Kovaļčuka norobežojās. Neoficiāli ir zināms, ka viņš bijis saistīts ar Krievijas ārējās izlūkošanas struktūrām.

Žurnālisti no Krievijas medija “Nastojašeje vremja” izskaitļoja kā Kovaļčuks centās glābt narkotikas. Viņš bija noīrējis privāto lidmašīnu, un pagājušā gada oktobrī trīs dienās tā veikusi lidojumus pāri vairākiem kontinentiem – lidmašīna no Itālijas vispirms lidoja uz Brazīliju, tad nolaidās Argentīnā. Kad čemodānus ar kokaīnu lidmašīnā nogādāt neizdevās, tā atgriezās Brazīlijā, piestāja Marokā un visbeidzot nosēdās Rīgā.

Lidmašīnā atradās trīs Latvijas iedzīvotāji. Gatis Luža, kurš pārlidojumus iemūžinājis un publicējis savos soctīklos. 1953.gadā dzimis Andrejs Ostrovskis un 1969.gadā dzimušais Vladimirs Andrejevs. Adresē Rīgā, kur Gatis Luža deklarējis savu dzīvesvietu, raidījumam “Nekā personīga” viņu sastapt neizdodas. Andrjeva dzīvesvietā filmēšanas grupa sastop viņa ģimenes locekli, kas sarunās neielaižas.

Bet šī lidmašīna un trīs mūsu valsts iedzīvotāji nav vienīgā saikne, kas vieno narkotiku lietas shēmas autoru Kovaļčuku ar Latviju. Raidījuma rīcībā ir divi tiesu materiāli no Latvijas un viens no tiesas Krievijā. Tajos visos figurē Vācijā reģistrēts uzņēmums “Irgotrade”. Tas pieder Kovaļčuka māsai Irinai Kuzmenko. “Irgotrade GmbH” juridiskā adrese uzrādīta kādā  Berlīnes priekšpilsētā.

Rīgas administratīvā tiesa, pirms pieciem gadiem skatījusi divas lietas. Abas saistītas ar vienu notikumu – 2011.gada 10.augustā, plkst.21.25 Terehovas Muitas kontroles punkta teritorijā virzienā no Latvijas uz Krieviju iebrauca divi mikroautobusi. Mašīnas no Berlīnes bija ceļā uz Maskavu. Abas aizzīmogotas vēstniecībā Vācijā. Dokumentos teikts – tiek vesta kāda diplomāta privātas mantas.

Muitnieki sāka pārbaudi. Atklājās, ka tiek vestas zāles – kapsulas, tabletes un ampulas, zobu implanti, auto detaļas, apģērbs, rotaslietas, somas, kosmētika, aksesuāri un motociklu rezerves daļas, vīriešu un sieviešu rokas pulksteņi. Kravas aizturēja. Viena šofera lietā tiesa nosprieda preces konfiscēt un vedējus sodīt ar 350 eiro naudas sodu.

Otra šofera advokātam izdevās pierādīt, ka par kravu atbildīgs bijis šofera pārinieks. Tiesa lietu izbeidza un lika mantas atdot vedējiem. Tomēr tiesnese izteica aizrādījumu Muitai par nesaprotamu tās izmeklētāju rīcību. Viņi par vienā notikumā iesaistītām divām automašīnām uzsākuši divas atsevišķas lietas. Ja lieta būtu viena, tad tā būtu jau darbība organizētā grupā. Tas ļautu piespriest stingrākus sodus. Turklāt Muita nav uzsākusi krimināllietu, bet tikai administratīvo. Un nav arī noskaidrot, kāda ir bijusi preču vērtība.

Fragments no Lietas Nr. A420422412

Ņemot vērā minētos apstākļus, tiesa vērš iestādes uzmanību, ka šāda darbošanās iespējams ir darbība personu grupā. Turklāt nav saprotams, kāpēc iestāde nav noskaidrojusi preču vērtību un lēmusi jautājumu par kriminālprocesa ierosināšanu.

Administratīvā rajona tiesnese A.Juškeviča

Valsts ieņēmumu dienests (VID) no jebkādiem komentāriem atteicās. Par konkrētām personām viņi runāt nevarot. VID nespēja pateikt, cik bieži un kādos apmēros Latvijas robežu šķērso Krievijas vēstniecību noformētās diplomātiskās kravas. Šādu informāciju sargājot Vīnes konvencija un diplomātisko pastu Muita neuzskaitot.

Kā rāda kāds tiesas spriedums Krievijā, firma, kas pieder Argentīnas narkotiku skandālā iesaistītā uzņēmēja māsai, turpināja kravu vešanu pār Latvijas robežu, izmantojot diplomātisko piesegu.

Divus gadus pēc aizturēšanām Latvijas pusē 2013.gadā divi “Volkswagen” kravas mikroautobusi caur Terehovu iebrauca Krievijā un šķērsoja robežpunktu Burački.

Pēc pārbaudes abi auto turpinājuši ceļu, bet tad tos apturējuši Federālā drošības dienesta darbinieki. Atklājās, ka kravas nodalījumā ir datori, kurpes, automašīnu rezerves daļas, sadzīves preces un arī 216 kilogramu ar dārglietām. 3,7 tonnas smagā krava tika aizturēta. Vienīgais, kuru lietā sodīja, bija Krievijas muitniece Jeļena Fomina. Viņai aizliedza turpmāk strādāt muitā. Bet preces tika atgrieztas pārvadātājiem.

Izmeklēšanā atklājās, ka krava noformēta Krievijas diplomāta Sergeja Sedukhina uzdevumā. Viņš noliedza gan saistību ar kravu, gan faktu, ka pārvadātājiem izsniedzis savas pases kopiju. Sedukhins savulaik ir bijis vēstniecības Vācijā trešais sekretārs. Šobrīd viņš pārcelts uz vēstniecību Baltkrievijā.

Drošības policija un Satversmes aizsardzības birojs no jebkādiem komentāriem narkotiku lietas sakarā atteicās. Valsts policijā raidījumam teica, ka neviens no ārvalstīm ar tiesiskās palīdzības lūgumu par trim lietā iesaistītajiem Latvijas iedzīvotājiem pie mūsu dienestiem nav vērsies.