Latvijas krievus dezinformē par Covid-19 nekaitīgumu

35 komentāri

Sašķelta informācijas telpa visu laiku bijis Latvijas drošības drauds. Tagad tā apdraud arī sabiedrības veselību. Faktu vietā krieviski runājošie saņem informāciju, ka koronavīruss ir līdzvērtīgs iesnām un ka tas ir ASV radīts bioloģisks ierocis.

Latvijā populārākajā krievu valodā raidošajā TV kanālā kopš pagājušās nedēļas vairs nav Latvijas ziņu. Taču ir daudz satura no Krievijas, kas ir pilns ar dezinformāciju par koronavīrusa pandēmiju.

Fragments no sarunas televīzijas kanālā PBK

Slēdz robežas, ierobežo sabiedrības liberālās brīvības. Sanāk, ka tā sabiedrība, kas mums ilgi stāstījusi, ka augstāk par liberālajām vērtībām, proti, cilvēks ar savām tiesībām stāv piramīdas augšpusē, viss pārējais nav svarīgi, tā netiek galā ar elementārām iesnām. Jo citādāk, godīgi sakot, zinot statistiku, es to nosaukt nevaru.

Kāda krīze briest pēc šīs mītiskās epidēmijas un kam patiesībā šis karš ir izdevīgs?

Bet mēs taču ne jau ar vīrusu tagad cīnāmies, par to jau stāsts.

Ar galvu cīnāmies!

Cīnāmies viens ar otru. Nebūtu vīrusa, tas būtu jāizdomā.

Infodēmija. Pareizi.

Absolūti. Paldies, ka pateicāt. Tas ir karš bez karadarbības.

Trampam tas ir izdevīgi un vajadzīgi? Ir izdevīgi, jo ir ļoti vienkārši. Ar rokas mājienu ekonomikā iemet uzdrukātus 50 miljardus dolāru. Pirms Trampa vēlēšanām.

Katrs mirušais, kas inficēsies veikalā vai teātrī, būs uz jūsu sirdsapziņas. Kā jūs pēc tam ar to dzīvosiet?

Jo ir grūti pierādīt, kur tieši viņš ir inficējies.

Šodien Zeļenskis iznāca un ko viņš pateica. Viss, draugi, mums ir tikai pieci gadījumi, bet metro mēs slēdzam ciet, vēl to slēdzam, uz ielas neejam, sēžam, lieku tūkstoti pie pensijas piemaksā, ja tā maziņa. Kāpēc? Kur viņš lien? Viņiem vispār nav iemesla – nekāda – izsludināt tādus stingrus mērus.

Svētdienas vakarā, kad televīzijām ir augstākie reitingi, Latvijas trešajā populārākajā kanālā ”Pirmajā Baltijas kanālā” rāda Krievijā radītu diskusiju šovu ”Dok tok”. Šoreiz veselus trīs raidījumus pēc kārtas, visus veltītus koronavīrusa pandēmijai. Diskusiju dalībnieki – ārsti, ierēdņi, rakstnieki, vadītājs populārais krievu žurnālists Aleksandrs Gordons. Dalībnieki Covid-19 salīdzina ar iesnām, apgalvo, ka pandēmija rietumvalstīm ir izdevīga un par patiesību uzdod viegli pārbaudāmus melus, kas apstiprinot to, ka vīruss ir ASV mākslīgi radīts.

Fragments no sarunas televīzijas kanālā PBK

Rēķināties ar vispārēju veselo saprātu būtu nedaudz naivi. Bet tā ir kā sniega bumba, tā ir pūļa psiholoģija, tai ar izraisītāju ir ļoti maz kopīga. Vēljovairāk, jums te grafiks lieliski parāda to, ko runā pie katra virtuves galda. Tikai padomājiet: 650 tūkstoši nāves gadījumu tikai no gripas katru gadu. Koronavīruss pat attāli netuvojas tam.

Covid-19 ir 10 līdz 40 reizes nāvējošāks par sezonālo gripu. Šobrīd pasaulē tas nogalinājis 30 tūkstošus cilvēku, bet vīruss ir tikai izplatības sākumposmā. ”Pirmais Baltijas kanāls” pārraidīto saturu nevērtē.

Sergejs Kārītis
“Baltijas mediju alianses” Juridiskās daļas vadītājs

Nekā Personīga: Piemēram, svētdien bija raidījums par to, ka koronavīruss nav nekas, no kā vajadzētu izvairīties. Kā jūs to vērtējat paša kanāla iekšienē?

Sergejs Kārītis: Godīgi sakot, es televīziju praktiski neskatos, godīgi pateikšu. Man grūti kaut ko komentēt, vai tāds ir bijis, bet, cik es zinu, mēs ziņu raidījumus vispār ņemam nost no ētera, tai skaitā arī Krievijā veidotus ziņu raidījumus.

”Pirmā Baltijas kanāla” saturu veido Krievijas ”Pirmā kanāla” šovi un raidījumi. 16 gadus tajā bija arī raidījums ”Latvijas laiks”, ko veidoja vietējie žurnālisti. Latvijas un Igaunijas drošības dienesti februārī kratīja kanāla telpas. Uzreiz pēc tam sekoja uzņēmuma paziņojums par vietējo ziņu dienestu slēgšanu. Pēdējais Latvijas ziņu raidījums ”Pirmajā Baltijas kanālā” izskanēja 19. martā.

Krievijas “Pirmā kanāla” līdzīpašnieks ir Vladimira Putina draugs miljardieris Jurijs Kovaļčuks. Viņš iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstos. Oficiāli Kovaļčuks neskaitās saistīts ar Latvijā un Igaunijā raidošo “Pirmo Baltijas kanālu” un tā īpašnieku “Baltijas mediju aliansi”. Taču Latvijas un Igaunijas drošības dienesti uzskata, ka aiz uzņēmuma patiesībā ir krievu miljardieris

Sergejs Kārītis
“Baltijas mediju alianses” Juridiskās daļas vadītājs

Ziņas tomēr ir visdārgākais produkts televīzijā. To jums pateiks jebkura komerctelevīzija, gan arī sabiedriska televīzija.

“Latvijas laiks” bija skatītākais Latvijas ziņu raidījums krievu valodā. Katru dienu to skatījās ap 70 tūkstošiem Latvijas krieviski runājošo iedzīvotāju. Tāpat kā ziņām citos medijos martā “Latvijas laika” reitingi strauji pieauga. Cilvēki meklēja informāciju par koronavīrusa pandēmiju un Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli.

Šobrīd vienīgās TV ziņas krievu valodā ir Latvijas sabiedriskās televīzijas 7. kanālā. Taču to auditorija ir niecīga. Gan līdz ārkārtas situācijai, gan pēc tam, skatoties LTV7, krieviski runājošie pavada ap 1% no visa televīzijas skatīšanai veltītā laika. “Pirmajam Baltijas kanālam” – ap 15%.

Ivars Āboliņš
NEPLP priekšsēdētājs

Mēs redzam, ka lielas auditorijas daļas netiek sasniegtas ar šo informāciju par to, kā mums visiem rīkoties, kā pasargāt sevi un sabiedrību. Īpaši neaizsargātas un nesasniedzamas ir Latvijas mazākumtautības, kuras atrodas absolūtā Krievijas un Kremļa propagandas, melu informatīvajā telpā. Šie cilvēki klausās to, ka visa šī krīze ir izdomājums, ka tās ir viltus ziņas, ka Eiropā netiek galā, un tamlīdzīgus melus.

Mediju uzraugi šonedēļ uz ārkārtas situācijas laiku atļāva reģionālajām televīzijām un radiostacijām izmantot sabiedrisko mediju saturu. ”Pirmais Baltijas kanāls” ar NEPLP akceptu piektdien sāka pārraidīt LTV7 ziņas krievu valodā.
Rita Ruduša
LTV programmu direktore

Ļoti respektablas pētniecības institūcijas ir konstatējušas, tas ir empīriski pierādīts, ka tas ir viens no kanāliem, caur kuru Krievija īsteno propagandu un ir diezgan daudz nepatiesa, dezinformācija šajā kanālā redzama. Ja Latvijas nodokļu maksātāju atbalstīts saturs, kas top saskaņā ar žurnālistikas augstākajiem principiem, nonāk šādā ietvarā, tad mēs netieši leģitimizējam propagandas saturu.

Jānis Sārts
NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors

Šāds skatījums krīzes situācijā, varbūt es teiktu, sekundārs. Primāri ir, vai Latvijas iedzīvotājiem, lai kāda viņu priekšstatu sistēma būtu, ir pieeja precīzai informācijai par to, kas notiek valstī, kādi lēmumi, ko valsts no viņiem sagaida un kāda veida rīcībai jāseko. Tas, manuprāt, šobrīd ir primārs, un jāizmanto visi veidi, kā piekļūt cilvēku uzmanībai. Vai leģitimizē vai neleģitimizē, tā ir miera laika diskusija. Šajā situācijā es teiktu  – nav vērts uz kaut ko tik detalizētu koncentrēties, galvenais lai šie cilvēki sadzird, kas no viņiem tiek sagaidīts, sadzird, kāpēc tas tiek sagaidīts, un saprot savu atbildību individuālo šajā situācijā. Ja tas prasa valsts saturu ielikt pēc būtības Kremļa kanālā, tad tas ir jādara.

Krievijas televīzijas kanāli nav vienīgais informācijas avots. Ja mēs paskatīsimies un pavērsīsimies uz sociālajiem tīkliem “Whatsapp”, “Telegram”, tur ir krietni vien skarbākās versijās šīs pašas teorijas. Līdz ar to, pirmkārt, protams, ir slikti, ka PBK šādas stāsta un saka, bet, pat pieņemot, ka mēs atslēgtu šādu informācijas avotu, šī informācija tāpat nonāktu līdz Latvijas iedzīvotājiem. Turklāt būtu nepareizi pieņemt, ka tikai tie, kas skatās PBK, saskaras ar šo informāciju.

Nespēja sasniegt mazākumtautības un LTV7 zemie reitingi nav jauna problēma. Uzrāvienu kanāls piedzīvoja vien tad, kad pārraidīja Kontinentālās hokeja līgas spēles. Taču kanāls neizmantoja izdevību reklamēt lielai auditorijai savus raidījumus un skatītājus nenoturēja. Lai pandēmijas laikā sasniegtu krieviski runājošos Latvijas televīzija rosināja ieguldīt LTV7 satura popularizēšanā.

Rita Ruduša
LTV programmu direktore

Ir jau pierādījies šajās pēdējās divās nedēļās, kopš mēs, visi mediji un arī Latvijas televīzija, strādājam tādā pastiprināti intensīvā ziņu ražošanas režīmā, ka auditorija, tostarp arī krieviski runājošā auditorija, meklē un atrod saturu savā valodā un tajos kanālos, kas šai auditorijai ir piemērota. To mēs redzam pēc auditorijas dinamikas mūsu LTV7 saturā, kas ir krievu valodā.

Mēs pildīsim rīkojumu no NEPLP, un par to nav nekādu diskusiju. Vienkārši runājam par riskiem. Kā iespēju es tomēr to vērtētu skeptiski, jo, protams, motivācija meklēt šo saturu citā kanālā, ja tas ir pieejams, šajā gadījumā, PBK, ir pazemināta. Mēs domājam par citiem mārketinga paņēmieniem, kā šo auditoriju sasniegt.

Jānis Sārts
NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors

Jānis Sārts: Protams, ir tāda lieta kā paradums. Cilvēki nelabprāt maina vismaz dažus no saviem paradumiem un tas arī jāņem vērā kā viens no faktoriem.

Nekā Personīga: Un šobrīd mēs varam cerēt, ka šie cilvēki pieradīs skatīties sabiedriskā medija krievu valodas ziņas un pēc tam to arī turpinās darīt.

Jānis Sārts: Jā, es domāju, tas ir viens no labiem efektiem, ka cilvēki, cerams, sapratīs, ka kvalitatīvas, interesantas, viņiem svarīgas ziņas ir redzamas arī citur.

Ivars Āboliņš
NEPLP priekšsēdētājs

Šobrīd mediju nozare piedzīvo krahu. Ieņēmumu samazinājums no reklāmas ir 40 līdz pat 80% atsevišķiem spēlētājiem. Visi mediji šobrīd cieš ļoti smagus zaudējumus un grūtus laikus. Nekādā veidā ar šī satura nodošanu citiem komerciālajiem medijiem netiks vairota viņu peļņa, jo šobrīd nepelna neviens.