Latvijai draud 2 miljonu sankcijas, jo nav noslēgts līgums par degvielas rezervju glabāšanu krīzes situācijai

11 komentāri
Latvijai draud 2 miljonu sankcijas, jo nav noslēgts līgums par degvielas rezervju glabāšanu krīzes situācijai
Edijs Pālens / LETA

Saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām Latvijai jāglabā noteikts daudzums degvielas krātuvē iespējamām krīzes situācijām. Tāda kārtība ir jau 10 gadus. Brīdi pa brīdim šos glabāšanas darījumus apvij kāds skandāls. Pavasarī ziņots, ka Latvijas degvielas rezervju glabāšanu nodrošina kompānija, kas saistīta ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Uz to Latvijas amatpersonu uzmanību vērsa ASV vēstniecība.

Vasarā Ekonomikas ministrija pabeidza jauno konkursu. Neraugoties uz ASV iebildumiem, “Gunvor” arī turpmāk glabās krīzes situācijām atlikto degvielu.

Latvijai, gluži tāpat kā citām Eiropas valstīm, ir jāglabā degviela nebaltai dienai trešdaļa no gadā izmantotā, kas ir aptuveni 330 000 tonnu.

Februārī Ekonomikas ministrija izsludināja konkursu jaunam līgumam, kam būtu jāstājas spēkā 1. jūlijā. Iepriekš par degvielas glabāšanu rūpējās igauņu uzņēmums, tālāk to uzticot Šveices “Gunvor SA”. Šoreiz “Gunvor” pats bija pieteicies konkursā un startēja sekmīgi. Glabās trešdaļu apjoma jeb 120 000 tonnas. Cena bijusi apmierinoša.

 

Saikne ar Putinu

“Gunvor” 1997. gadā nodibināja Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks Genādijs Timčenko un norvēģu uzņēmējs Torbjorns Tornkvists. Kompānija specializējas Krievijas naftas produktu pārdošanā rietumiem. Gadā nopelna 1,2 miljardus dolāru. Pēc Krimas aneksijas 2014. gadā ASV valsts kase pret Timčenko noteica sankcijas.

Dienu pirms tam Timčenko “Gunvor” akcijas pārdeva Tornkvistam. Vai darījums ir bijis patiess, pierādījumu nav, toties tādā veidā no sankcijām tika paglābta kompānija “Gunvor”.

ASV valsts kase paziņojusi, ka kompānijas “Gunvor” patiesais labuma guvējs ir Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Uz to, ka Latvija savas stratēģiskās rezerves glabā kompānijā, kas saistīta ar Krievijas prezidentu, pavasarī amatpersonu uzmanību vērsa ASV vēstniecība un ministrs solīja rūpīgi no šādas situācijas uzmanīties.

Tagad konkursa komisijas vadītājs taisnojas, ka “Gunvor” bijis jāņem, jo tas atbildis konkursa nolikumam un piedāvājis labu cenu. Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile uzskata, ka ministrijai bija tiesības konkursa nolikumā iekļaut prasību pēc industriālā drošības sertifikāta. Tāds, ierobežojums, iespējams, “Gunvor” liegtu piedalīties. Lai šādu prasību iekļautu, bija nepieciešams Satversmes Aizsardzības biroja akcepts. Ministrija to neprasīja.

Konkursā par degvielas glabāšanu pieteicās 13 pretendenti. Ministrija par uzvarētājiem pasludināja 11, aiz strīpas atstājot koncernu “Vitol”, kas visas degvielas rezerves bija gatavs izvietot Ventspilī, bet piedāvāja dārgāko cenu. “Vitol” lēmumu pārsūdzēja, atrada sīkas nepilnības citu pretendentu pieteikumos, ilgi sarakstījās ar Ekonomijas ministriju. Iesaistīja Iepirkumu uzraudzības biroju, un tas akceptēja “Vitol” iebildumus par cita pretendenta SIA “Orlean Latvija” piedāvājumu.

Tagad Ekonomikas ministrija plāno izpildīt Iepirkuma biroja prasību neslēgt līgumu ar “Orlean Latvija”. Taču, tad netiek nodrošināts glabātās degvielas apjoms 330 tonnas, tādēļ vienošoties arī ar “Vitol”. Ierēdņi cer, ka “Orlean” konkursa rezultātus neapstrīdēs.

Ir divi notikumu attīstības scenāriji, draud arī pamatīgs naudas sods

Ekonomikas ministrijai ir divi notikumu attīstības scenāriji – optimistiskais un pesimistiskais. Optimistiskajā firma “Orlean” nepārsūdz iepirkumu komisijas lēmumu un degvielas glabāšanas līgumu tad varētu slēgt kaut kad pirms Ziemassvētkiem. Pesimistiskajā ir gara tiesvedība un degvielu varētu sākt glabāt kaut kad nākamgad.

 

Uzņēmumā “Orlean Latvija” raidījumam Nekā personīga teica, ka gaidīs Ekonomikas ministrijas oficiālu lēmumu un tikai tad domās, vai lēmumu pārsūdzēt. Tomēr, pat, ja nekādas krīzes Latviju nepiemeklēs, var rasties cita problēma. Par Eiropas direktīvas nepildīšanu valstij draud sods. 320 000 plus 20 000 eiro dienā par katru nokavēto dienu, kad Latvija rezerves neglabā. Kopš līguma beigām pagājušas 95 dienas. Tātad uz šo brīdi 2 200 000 eiro. Ja valsts nepārliecinās Eiropu, ka ir bijuši objektīvi apstākļi, lai uzglabāšana kavētos. Ministrija uzskata, ka tādi ir firmu pārsūdzības un iepirkuma biroja aizliegums slēgt līgumu. IUB iebilst, ka ministrija jau sen varēja publisko konkursu izbeigt un problēmu risināt stratēģisko preču iepirkuma konkursa kārtībā.

Šobrīd ir divas valstis, kas nepilda Eiropas Savienības regulu un stratēģiskās degvielas rezerves neglabā. Tā ir Latvija un Rumānija.

TOP komentāri

 • Antons Aleksāns
  +5 +5 0

  Antons Aleksāns

  Latvija bagāta valsts var atļauties samaksāt sodu kamēr ir valstī nodokļu maksātāji.....
 • Sandis Grasmanis
  +3 +3 0

  Sandis Grasmanis

  Bēdīgi, jo sodu atmaksāsim šā vai tā Mēs-patērātāji 😅
 • Ērika Krimska
  +1 +1 0

  Ērika Krimska

  Kā ta neglabā?! mums tik daudz miljonāru un gan arī ir noglabājuši,bet mēs parastie...kādu kanniņu šķūnītī! ;) viss kā vajag,kādu te vēl sodu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl