Latvijā lielākais banānu izplatītājs “Banalat” sadarbojas ar policiju “Maxima” veikalos atklātās kokaīna lietas kontekstā

0 Komentāru

Gada nogalē divos Latvijas lielveikalos “Maxima” banānu kastēs atrada kokaīnu – kopā septiņus kilogramus. Kā “Nekā personīga” izdevās noskaidrot – lielākais banānu tirgotājs Latvijā uzņēmums “Banalat” cieši sadarbojoties ar izmeklētājiem. Bet lieta patlaban ir tikai pašā sākuma stadijā. Kā stāsta policija – “Maxima” kokaīna lietā tiekot pieļautas vairākas versijas –  gan noziedznieku loģistikas kļūda. Bet netiek izslēgti arī citi scenāriji.

Ints Ķuzis
Valsts policijas (VP) priekšnieks 2019.gadā

“To var uzskatīt par veiksmes stāstu, šī lielā kravas izņemšana no nelegālās aprites, un to var uzskatīt arī par policijas profesionalitātes rādītāju.”

Precīzi pirms diviem gadiem 2019.gada 8.janvārī Kokneses novadā īpašumā “Mazkārkli” specoperācijā, kurā bija iesaistīta Ekvadoras policija, Latvijas tiesībsargi, ASV Narkotiku apkarošanas aģentūra, atrada mūsu valsts vēsturē apjomīgāko narkotiku kravu – vairāk nekā divas tonnas kokaīna.

Eksperti teica – kokaīna kvalitāte bijusi ļoti augsta. No Ekvadoras šīs narkotikas vestas kuģa konteinerā banānu kastēs. Krava piestāja kādā lielajā Eiropas ostā. Uz Koknesi kokaīns transportēts uzņēmuma “JS products” automašīnās. Firmas īpašnieks Jānis Skrabāns no Latvijas pazuda īsi pirms specoperācijas. Policija joprojām viņu nav atradusi.

 • “Nekā personīga”: Attiecībā uz šo personu, kas aizlaidās no valsts – izdevās kaut jel kādā veidā nonākt uz pēdām šim cilvēkam?
 • Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš: “Ja jūs runājat par Skrabāna kungu, tad viņš šobrīd ir meklēšanā. Mums viņa atrašanās vieta nav zināma, un būsim pateicīgi par jebkuru informāciju, ja kāds spēs mums palīdzēt identificēt viņa atrašanās vietu.”
 • “Nekā personīga”: “Viņa loma šajā lietā, jūsuprāt, cik liela?”
 • Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš: “Liela.”

Latvijas vēsturē lielākās narkotiku kravas krimināllietu nākam piektdien, 14.janvārī sāks skatīt Ekonomisko lietu tiesa. Kā apliecināja tiesā raidījumam “Nekā personīga”, lieta nonākusi tiesneses Dagnijas Mucenieces lietvedībā. Deviņus mēnešus tiesneses amatā nostrādājusī Muceniece iepriekš Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamentā bijusi senatores palīdze un strādājusi arī par tiesas sēžu sekretāri. Par izmeklēšanas detaļām nestāsta Valsts policija, no jebkādiem komentāriem “Nekā personīga” atteicās arī lietas prokurors Andrejs Sirmais.

“Nekā personīga”: “Kas ir tās papildu lietas, ko izdevās izmeklēšanas gaitā secināt? Kas ir tas, kā tika iesaistīti šie Latvijas cilvēki? Tā bija viņu ikdienas nodarbe, vai tas viņiem bija tāds vienreizējs darījums? ”

Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš: “Nu, ziniet, es nekomentēšu šo lietu – tā ir jūtīga. Tā tik tiešām tūlīt tiks izskatīta un droši vien tur varēs prokuratūra pēc tam vairāk komentēt, kad jau tiesā tas būs izskatīts, bet principā vairāk vai mazāk kā mēs zinām – ja lieta tiesā, tātad, katras konkrētās personas loma ir noskaidrota. Un tad jau tas kļūs zināms vairāk. Jā, diemžēl tā es jums atbildēšu.”

Kokneses lietā uz apsūdzēto sola piektdien sēdīsies četri cilvēki – starp viņiem arī noliktavas saimnieks Andris Elsts, kurš kādreizējās cūku fermas ēkas bija pielāgojis gatera un autoservisa vajadzībām. Un ļāvis Jānim Skrabānam īpašumu izmantot arī savām vajadzībām. Pēc izlaišanas no izolatora viņš kolēģiem no “Bez Tabu” stāstījis, ka naivi uzticējies nepareizajiem cilvēkiem un piedzīvojis nervu sabrukumu.

Patlaban viņš kopā ar vēl trim personām – bijušo policistu un no Latvijas aizmukušā Jāņa Skrabāna firmas darbinieku Agri Vaivodu, Agra brāli Daini Vaivodu un Andreju Davidko tiks tiesāti par kontrabandu, narkotiku uzglabāšanu un noziedzīgas naudas legalizēšanu.

“Nebūs nekādu komentāru. Ja jūs kaut ko par šo lietu ziniet… Tā kā – nē, komentāru nebūs,” pauda Andreja Davidko aizstāve tiesā Inguna Lamberte.

Tomēr kā iepriekš rakstījis žurnāls “IR”, aizdomas par iesaisti vērienīgajā kokaīna lietā krīt uz vēl vairāk personām, bet tās uz apsūdzēto sola nav pagaidām nonākušas. Piemēram, 2019.gadā īslaicīgi aizturēts lidostas “Rīga” muitas kontroles punkta vecākais muitas uzraugs Andris Bolužs. Viņa vārds iespējams saistīts arī ar lietu par 3,3 tonnu sintētisko narkotiku izejvielu ievešanu Latvijā, kas arī notika 2019.gadā. Starp īslaicīgi aizturētajiem bijuši vismaz trīs muitas darbinieki.

Valsts policija “Nekā personīga” skaidro, – Latvija sava ģeogrāfiskā novietojuma dēļ ir punkts, kas patīk narkotiku pārvadātājiem. Eiropas ārējā robeža ar spēcīgi attīstītiem loģistikas ceļiem – dzelzceļu, autopārvadājumiem, pietiekoši liela jūras robeža. No Dienvidamerikas Eiropā tiek vests kokaīns. Sintētiskās vielas – pārsvarā no Ķīnas.

Sandis Radziņš
Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks

“Ir skaidrs, ka banāni no sākuma kravas nāk no konkrētās valsts – vai tā ir Ekvadora, Kolumbija, vai tā ir Peru. Tā nāk uz lielajām Eiropas ostām – Roterdama, Antverpene, Hamburga. Šīs ir ostas, kuras ir kā pilsētas. Varu pateikt, ka pat dažās no tām stundām ilgi var braukt ar mašīnu un tā nebeidzas, jo tās tik tiešām ir milzīgas. Un šie, produktu, ko tur pārkrauj, apmēri ir milzīgi.”

Policija stāsta, ka kopā ar Dānijas kolēģiem atklājuši kādu labi izplānotu noziegumu ar Latvijas iedzīvotāju iesaisti. Viss atgādinājis filmas scenāriju. Zem Bahamu salu karoga kuģojošais refrižeratorkuģis “Duncan Island” bija no Ekvadoras atbraucis uz Zviedriju, kur pēc neilgas uzkavēšanās 2020. gada 15. februārī turpināja ceļu uz Krieviju. Bet pie kādas no Dānijas salām tam piebraukusi motorlaiva ar trim vīriešiem – visi Latvijas iedzīvotāji. No kuģa uz laivas nomests īpaši sapakots sainis ar 100 kilogramiem kokaīna. Vīrieši aizturēti, kad atgriezušies uz sauszemes. Noķerts arī līdzdalībnieks no kuģa apkalpes. Lietas ietvaros notikušas kratīšanas vairākās Latvijas pilsētās. Dānijas policija aizturēja četrus Latvijas valstspiederīgos – 1970., 1976., 1979. un 1971. gadā dzimušus vīriešus. Patlaban viņi jau ir notiesāti un visi izcieš 12 gadu cietumsodu.

Kompānija “Banalat” ir viens no Latvijas lielākajiem banānu nogatavināšanas un tirdzniecības uzņēmumiem. Banāni no to izcelsmes valstīm ceļo īpašos konteineros, kuros konstanti ir +13 grādu. Banāni ir zaļi un negatavi. Iemidzināti, kā saka speciālisti. Kad tie nokļūst “Banalat” un citās līdzīgās noliktavās, tie tiek apstrādāti ar īpašu gāzi, kas uzsāk banānu nogatavošanās procesu. Šīs noliktavas jauda ļauj nedēļā nogatavināt līdz 20 000 kastēm ar banāniem.

Tieši pirms Ziemassvētkiem divos “Maxima” tīkla veikalos noliktavās banānu kastēs atrasti iepakojumi ar baltu pulverveida vielu. Kopumā 168 kilogrami. Paciņas bija koši zaļā krāsā, lai transportēšanas laikā starp negatavajiem zaļajiem banāniem būtu grūtāk pamanāmas. Veikalu “Maxima” pārstāvji no jebkādiem komentāriem mums atteicās. Kā apliecina kompānija “Banalat” – viņi ar policiju sadarbojas. Bet negrib teikt vai kokaīns atrasts viņu piegādātajās kastēs. Policija saka, ka aizturēto nav un izmeklēšana tikai sākumstadijā.

Zintis Čikulis
SIA “Banalat” prokūrists

“Mums ir izstrādāta uzņēmumā riska politika. Kuru jebkurš darbinieks ir iepazinies ar to un ir parakstījies. Un mūsu uzņēmums absolūti neatbalsta noziedzīgas darbības. Mums ir svarīga gan mūsu, gan sadarbības partneru reputācija. Mūsu darbinieki zina, kas jādara attiecīgā situācijā, un līdz šim nekas tamlīdzīgs mūsu noliktavas telpās nav atrasts. ”

“Ne par velti šī pēdējā partija parādījās pirms svētkiem. Pirms Ziemassvētkiem, pirms Jaunā gada. Ne par velti 2019. gadā aizturētā kokaīna krava – mēs zinām, ka tā atnāca uz Eiropu pirms Ziemassvētkiem. Izmanto vecu, pārbaudītu shēmu – visi pasta sūtījumi palielinās, visa loģistika palielinās, priekšā ir brīvdienas, kurās nestrādās daudzi šie loģistikas uzņēmumi, tādēļ pirms tām brīvdienām notiek pastiprināta loģistika. Grūtāka kontrolēšana, grūtākas pārbaudes, tas tiek izmantots vai tiek mēģināts izmantot,” skaidro Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks.

 • “Nekā personīga”: “Vai jūs varat komentēt to, kas notika pagājušā gada nogalē “Maxima” veikalā?”
  SIA “Banalat” prokūrists Zintis Čikulis: “Tik daudz, cik es esmu dzirdējis Latvijas medijos. Tas ir tik daudz, cik es zinu.”
 • “Nekā personīga”:  “Bet policija ar jums ir sazinājusies?”
 • SIA “Banalat” prokūrists Zintis Čikulis: “Policija ar mums, jā, es varu apstiprināt, ir sazinājusies. Mēs ar viņiem sadarbojamies. Sniedzam jebkuras atbildes uz viņu jautājumiem.”
 • “Nekā personīga”: “Vai jūs varat apstiprināt, ka tās bija no jūsu noliktavas vestās banānu kravas?”
 • SIA “Banalat” prokūrists Zintis Čikulis: “Tās jau ir detaļas, ko es neesmu tiesīgs atklāt.”

Veidojot sižetu, pamanījām, ka jau vairāk nekā gadu dzīvojam bez konceptuāla dokumenta, kas saucas “Narkotiku lietošanas un izplatības ierobežošanas plāns”. Pēdējo reizi tas valdībā pieņemts 2019. gada vasarā. Un bija paredzēts jomas uzraudzībai 2019. un 2020. gadā. Dokumentā ir noteikti darāmie darbi, iezīmēta nauda, kas paredzēta narkotiku izplatības ierobežošanai. Kā “Nekā personīga” paskaidroja Iekšlietu ministrijā – tagad plāna gatavošanu no tās ir pārņēmusi Veselības ministrija. Tur savukārt saka – ir izveidota īpaša domnīca, kas nu gatavo plānu kā uzlabot narkoloģisko pakalpojumu un profilakses pasākumu pieejamības veicināšanu. Un, iespējams, gada otrajā pusē tas ceļos uz valdību.

0 Komentāru