Latvija – kontrabandas paradīze? Kravas uz robežas tiek pārbaudītas ar zibens saspertu skeneri

1 komentārs
Latvija – kontrabandas paradīze? Kravas uz robežas tiek pārbaudītas ar zibens saspertu skeneri
Foto: LETA

Kad 2004. gadā Latvija iestājās Eiropas Savienībā, mūsu robeža ar Krieviju un Baltkrieviju kļuva par visas Eiropas ārējo robežu. Tolaik Latvija saņēma dāvinājumu no ASV – pārvietojamo skeneri. Vēl vienu nopirkām paši. Šīs robežpunktos Silenē pie Baltkrievijas un Terehovā pie Krievijas bija pirmās kontroles iekārtas, ar ko varēja caurskatīt kravas un meklēt kontrabandu.

Tā laika Finanšu ministrijas vadība priecājās par amerikāņu palīdzību, tomēr Latvijas kontroles dienesti paši ar tehnikas jaunievedumiem īpaši nesteidzās. Nākamie jaunie skeneri parādījās tikai pēc četriem gadiem – uz Latvijas–Krievijas robežas Zilupē un Grebņevā. Rīgas brīvostā skeneri uzstādīja tikai 2013. gada septembrī. Vairākos robežpunktos šādas iekārtas nav bijušas un nav joprojām.

Pavasarī Lietuva pārmeta Latvijai, ka cauro robežu dēļ mūsu valsts kļuvusi par cigarešu kontrabandas tranzītlielvalsti. Viens no galvenajiem ceļiem nelegālajām cigaretēm ir no Baltkrievijas. Kontrabandas smēķi tiek ievesti gan pār Baltkrievijas, gan Krievijas robežu.

Tā kā skeneru uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju visos robežpunktos nav, muitniekiem darbs jāpilda radoši. Muitas vadība apgalvo, ka kontrabandu viņu darbinieki spējot izķert arī ar citām metodēm – informācijas apmaiņu ar ārvalstu kolēģiem, pieredzi un darbinieku vērīgumu. Tomēr darba apjoms ir pārāk liels, lai pārbaudītu visu. Piemēram, četriem pieciem muitniekiem jāspēj caurskatīt veselu vilciena sastāvu, kurā parasti ir vairāki desmiti ar akmeņoglēm piekrauti vagoni. Muitnieki vilciena sastāvu var aizturēt tikai uz 40 minūtēm.

Valsts ieņēmumu dienests sola, – skeneri būs. Lai arī tikai 11 gadus pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā šobrīd Valdība tam piešķīrusi naudu. Uz robežas sākušies darbi, notiek iepirkumi, būvniecība. Baltkrievijas pierobežā Silenē stacionārais skeneris plānots nākamā gada sākumā. Indrā un Krievijas pierobežā Kārsavā – nākamā gada vidū. Terehovā un Vientuļos – līdz nākamā gada beigām. Liepājas un Ventspils ostās – līdz 2017. gada beigām.

Par budžetu atbildīgās komisijas vadītājs Saeimā par muitas darbu nav sajūsmā. Skeneri ir ļoti efektīvs palīgs muitniekiem, un tāpēc esot dīvaini, kāpēc tikai tagad par to uzstādīšanu sākts domāt. Un kāpēc vairākos robežpunktos skeneru nekad nav bijis un nav joprojām.

Līdz vasarai uz trim robežpunktiem ar Baltkrieviju bija tikai viens pārvietojamais skeneris Silenē, kas kādu laiku turklāt bija saplīsis. Pāterniekos šovasar atklāja pirmo stacionāro skeneri uz Baltkrievijas robežas. Tomēr zibeņi arī mūsdienās turpina spert pa muitas iekārtām. 26. jūlijā pierobežā esot bijis negaiss. Un Zilupes robežpunkta skenerī iespēris zibens. Dabas stihija iekārtu sabojāja, un tā vairs nedarbojas. VID prasīja zaudējumus segt apdrošinātājam kompānijai if, bet tā kompensācijas izmaksu atteikusi.

Ir izsludināts iepirkums remontdarbiem. Pirms deviņām dienām par skenera labošanu noslēgts līgums. Darbiem jābūt paveiktiem līdz 15. decembrim. Neatkarīgi eksperti iekārtas esot apskatījuši. Secināts, ka – tā neesot sabojāta tīšām. Jau pusgadu skeneris nedarbojas.

Skaties video:

1 komentārs