14 komentāri

Viens no bēgļu galamērķiem ir Skandināvijas valstis. Pagaidām viņi tur nonāk caur Vāciju un Dāniju. Bet, ja bēgļu plūsmas pavērsīsies mūsu virzienā, Latvijai var nākties lemt uz laiku atjaunot robežkontroli.

Ilze Pētersone-Godmane, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Polija viennozīmīgi ir buferzona šai te plūsmai, kā viņi varētu līdz Latvijai un tālāk līdz Skandināvijai nonākt. Bet skaidrs, ka lielākās plūsmas joprojām vēl ir pie Balkāniem. Runāt par to, ka šī plūsma varētu tūkstošos pavērsties caur Poliju, tālāk caur Baltijas valstīm, uz Skandināviju – pagaidām mēs tādas prognozes neredzam.

Par ārkārtas robežkontroles ieviešanu jālemj valdībai. Bet, ja jārīkojas strauji un notiekošais apdraud valsts drošību, robežu sargāšanu vienpersoniski var ieviest iekšlietu ministrs.

Rihards Kozlovskis, iekšlietu ministrs

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Tā ir situācija, kad valsts netiek galā ar masveida pieplūdumu, kas tagad bija arī Vācijā, kur atjaunoja robežkontroli. Ir mehānisms, kas paredz ārkārtas situācijā līdz 2 mēnešiem valstī šādu situāciju veidot. Bet es pašlaik neredzu nepieciešamību to darīt. Bet līdzīgu situāciju ir iespējams modelēt, ja Ukrainā notiek kaut kas līdzīgs un kad ir masveida pieplūdums uz ES – tad šādu mehānismu izslēgt nevarētu.

Problēmas var radīt cilvēku trūkums, kam robežas būtu jāsargā. Pēc Latvijas iestāšanās Šengenas zonā robežkontroles punkti Lietuvas un Igaunijas pierobežā palika tukši. Darbinieki aizrotēti vai darbu pametuši. Lai robu aizlāpītu, ir plāns piesaistīt zemessardzi.

Normunds Garbars, Valsts robežsardzes priekšnieks

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mūsu tā ideja un mūsu nepieciešamība – ir vajadzīgs cilvēku resurss, jo nespējam nosegt visus ceļus. Mēs varam nodrošināt robežpārbaudi – mēs varam nodrošināt cilvēkus, kas var veikt robežpārbaudi konkrētajās vietās, kas tiks noteiktas par robežšķērsošanas vietām, bet zemessardze mums ir nepieciešama, lai nepieļautu cilvēku pārvietošanos ārpus šīm noteiktajām atjaunotajām robežšķērsošanas vietām.

Šonedēļ trīs dienas Latvijas un Lietuvas robežsargi vēl pagaidām bez zemessardzes rīkoja ārkārtas mācības. Pierobežā tika pastiprināta cilvēku kontrole. Šajā laikā pārbaudīti ap 1000 caurbraucēju. Robežsardze sola, ka līdzīgas mācības atkārtosies, un drīzumā tās plānotas arī uz Igaunijas robežas. Rīcība ārkārtas situācijai jau šobrīd ir skaidra.

Šodien ir definēts, ka zemessardzei būtu jānobloķē kādi 13 ceļi uz Lietuvas un 7-8 ceļi uz Igaunijas robežas. Mēs plānojam atjaunot 7 vietās uz Lietuvas robežas. Maksimāli līdz 7 vietām robežpārbaudes – veikt cilvēkiem dokumentu pārbaudes tiem, ieceļojot vai izceļojot no Latvijas. Un 3 vietās uz Igaunijas robežas. Tas ir maksimālais skaitlis, ko mēs spējam nodrošināt ar esošo personālu,” norāda Garbars.

Uz pierobežām pārcels robežsargus no Rīgas un Ventspils nodaļām. Mobilās vienības piesaistīs no austrumu robežas, kurām ir tehnika, ar ko pārbaudīt dokumentus.

Bet gan uz mūsu, gan kaimiņvalstu robežām pagaidām viss ir mierīgi. Igaunijā šajās dienās ostā aizturēts viens Afganistānas pilsonis, Lietuvā viens sīrietis. Tomēr reģionā turpina uzdarboties nelegālie cilvēku pārvadātāji no Latvijas. Šo trešdien Lietuvas robežsargi aizturēja trīs automašīnu kolonnu – pa priekšu brauca BMW un Volvo ar Latvijas numuriem, aiz viņiem glauns Mercedes no Krievijas, kurā bija paslēpti 4 vjetnamieši – divi salonā, divi bagāžniekā. Aizturētajiem draud līdz pat 8 gadiem cietumā. Lietuvā šogad aizturēti jau 17 cilvēku kontrabandisti no Latvijas.

Mūsu kravu pārvadātājiem šonedēļ slēgtās robežas Eiropā problēmas nav radījušas. Bet, ja kontrole tiks ieviesta pašu mājās, tas radīs sarežģījumus.

Latvijai īpaši svarīga ir robežas būvniecība ar Krieviju, kas dažādu iemeslu, tostarp naudas trūkuma dēļ, jau vairākus gadus ir kavējusies. Premjere Laimdota Straujuma vēl laikā, kad Latvija nespēja pieņemt lēmumu par uzņemamo bēgļu skaitu, telefonsarunā ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Žanu Klodu Junkeru centusies smalkjūtīgi prasīt papildu palīdzību no Briseles austrumu robežas stiprināšanai.

Skaties video!

Bēgļu krīze Eiropā!

TOP komentāri

  • siets
  • 334
  • mozys čangaleits
    +7 +7 0

    mozys čangaleits

    Nebūsim naivi, viņi nenāks , kā mākonis, bet to, ko šī kaza saka neņemsim par pilnu, jo robeža ir, kā caurs siets

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl