Latvija atteikusies no respektablās “netīrās naudas” izmeklētāju kompānijas “Kroll” piesaistes “ABLV Bank” likvidēšanas uzraudzībai

4 komentāri
Latvija atteikusies no respektablās “netīrās naudas” izmeklētāju kompānijas “Kroll” piesaistes “ABLV Bank” likvidēšanas uzraudzībai
Foto: Reuters / LETA

“ABLV Bank” likvidēšanas beigu fāze ir bijis viens no iemesliem, kāpēc pēkšņi šonedēļ Latvijā ieradās ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs.

Iespējams, tieši ASV puses ieteikums bijis procesam piesaistīt starptautisku kompāniju “Kroll”, kas ir vieni no profesionālākajiem izmeklētājiem, kas specializējušies tieši “netīrās naudas” atmazgāšanas lietās. Tomēr sanāksmē, kas pagājušo nedēļu notikusi valdības mājā, no ieceres piesaistīt šos ekspertus Latvijas amatpersonas atteikušās.

To, ka Latvijā šonedēļ ieradīsies ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs, amatpersonas uzzināja tikai pagājušo piektdien, kad notika premjera Māra Kučinska un ASV vēstnieces Latvijā Nensijas Petitas tikšanās. Tās laikā premjeram pieteikts, ka dažas dienas vēlāk Latvijā gaidāmi ciemiņi no ASV. Brauciens it kā nebijis plānots, un augstais ASV ierēdnis uz Latviju ieradās pēkšņi – pa taisno no ofšoru skandālos ierautās Panamas.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (Zaļo un zemnieku savienība)

“Nekā personīga”: Attiecībā uz ASV viesiem. Visi nebija ļoti pārsteigti, ka viņš brauc? Jo visi par to uzzināja piektdienā.

Nu, tad es to tā gan neuztvēru. Ņemot vērā, ka iepriekšējās nedēļas sarunās bija gan informācija, gan tā bija vēlme no manas puses arī pārrunāt šos jautājumus. Un izrunāt. Tāpēc svarīgi… Tas bija prognozējams sarunā ar mūsu vēstnieci arī šādas prognozes mēs jau bijām… Bijām… Man nebija pārsteigums.

“Nekā personīga”: Jums bija tikšanās ar vēstnieci pagājušajā nedēļā?

Jā.

“Nekā personīga”: Attiecībā uz to, ka varētu ASV finanšu ministrijas pārstāvji braukt.

Protams, jo mums ir jābūt pilnā skaidrībā, lai pēc tam nebūtu pārmetumi vienai vai otrai pusei, jo lēmumi jebkurā gadījumā jāpieņem Latvijai. Lēmumi jāpieņem FKTK. Tieši tāpēc ļoti svarīgi ir ne sarakstīties ar vēstulēm, bet nepastarpināti izrunāties.

Pēc Kučinska satikšanās ar ASV vēstnieci premjera birojs izziņojis ārkārtas sapulci – pagājušās piektdienas vēlā pēcpusdienā kopā sasaukti par “ABLV Bank”  jautājumu atbildīgie – Finanšu ministrija, FKTK, Kontroles dienests. Pirms sanāksmes steigā tapis vispārīgs uzmetums plānam, ko varētu amerikāņiem solīt.

Pēters Putniņš
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs (otrdiena, 5. jūnijs)

“Nekā personīga”: Labdien! Gribējām jautāt, kad tad ir gaidāms ASV finanšu minsitrijas pārstāvis Rīgā?

Rītdien.

“Nekā personīga”: Ko viņi darīs?

To es nezinu, jautājiet viņiem.

“Nekā personīga”: Nezināt, ko viņi darīs?

Nezinu, nē. Mums ir viena tikšanās paredzēta. Tad jau redzēsim.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (Zaļo un zemnieku savienība) (Otrdiena, 5. jūnijs)

Es detaļās nevaru prognozēt visu, ko viņi vēlēsies pārrunāt no savas puses. Bet noteikti runāt par kopējo finanšu sektora sakārtošanas progresu gan, varbūt specifiskāk apspriest “ABLV” situāciju. bet tad jau redzēsim rītdien.

Plāns, kas pirms ASV amatpersonu vizītes tika apspriests pie premjera bija šāds – kā iespējamos “ABLV Bank” aizvēršanas procesa uzraugus piesaistīt Latvijas puses auditorus ”Ernst & Young” un starptautiski plaši pazīstamo ASV bāzēto kompāniju “Kroll”. Tā ir īpaši specializējusies “netīrās naudas” un naudas atmazgāšanas noziegumu atklāšanā. Tieši “Kroll” izmeklētāji tika piesaistīti, kad pirms četriem gadiem Moldovā no trim lielākajām bankām vienas dienas laikā pazuda miljards eiro. “Kroll” izmeklēšana atklāja, ka krāpnieki izmantoja arī Latvijas bankas – “Aizkraukles banku”, Latvijas Pasta banku un “Privatbank”. FKTK vēlāk “Privatbank” piesprieda sodu divu miljonu eiro apmērā.

Tomēr sanāksmē iecere piesaistīt “Kroll” izmeklētājus atsaucību neguva un šī kompānija no slepenā plāna, iespējams, izņemta. Neformāli zināms, ka iegansts tam bijis pieļāvums, ka “Kroll” Moldovas izmeklēšanas dēļ varētu nonākt interešu konfliktā. Tomēr Moldovā izmeklētāji savu darbu jau labu laiku kā beiguši un šis arguments neiztur kritiku. Iespējams, nepatika pret “Kroll” slēpjas faktā, ka šī aģentūra būtu varējusi pārāk labi izsekot šaubīgās naudas ceļiem, kas gājuši caur “ABLV Bank”.

Maršals Bilingslijs Rīgā ieradās jau otrdien. Vispirms satikās ar Komercbanku asociāciju. Trešdien no rīta plkst. 8.45 kopā ar ASV vēstnieci publiski neizziņotā vizītē viņi ieradās pie premjera. Kamēr Bilingslijs ar vēstnieci dienesta automašīnā saskaņoja sakāmo Mārim Kučinskim, Valdības māju viens pēc otra pameta ZZS līderis Armands Krauze, FKTK priekšsēdētājs un finanšu ministre.

FKTK vadība uzskata, ka labākais plāns, ko darīt, ir bankas pašlikvidēšanās. Vai šis plāns patīk arī amerikāņiem, ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks izvairās atbildēt. Visas dienas garumā, runājot ar žurnālistiem, viņš bija tikpat diplomātiski nerunīgs kā savā pirmajā vizītē martā.

Maršals Bilingslijs
ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos

Es nevēlos runāt ne par vienu konkrētu banku. Ko es varu teikt, šī bija pirmā tikšanās šodien. Mums bija lieliska diskusija ar premjeru par to, cik ciešas mums ir attiecības kā NATO sabiedrotajiem. Mēs runājām par plaša spektra ģeopolitiskajiem jautājumiem, kuros kopā sadarbojamies. Arī par NATO plānotajām militārajām mācībām. Mēs runājām arī par situāciju Ziemeļkorejā un gaidāmo samitu. Mēs diskutējām par ciešo sadarbību Irānas jautājumā. Un arī par to, kā kopā strādājam, lai aizsargātu starptautisko finanšu sistēmu.

Atšķirībā no iepriekšējās vizītes, kad ASV amatpersonas atveda mapes ar dokumentiem un pierādījumiem, kas tika nodoti KNAB, Drošības policijai un banku uzraugiem, šoreiz vizīte bijusi kā kontroles brauciens. Iespējams, tā saistīta ar neformālām ziņām, ka FKTK jau jaunnedēļ varētu pieņemt lēmumu attiecībā uz “ABLV Bank”. “Nekā personīga” zināms, ka šī sanāksme tika plānota nākamtrešdien, bet šobrīd pārcelta uz otrdienu.
Pēters Putniņš
FKTK priekšsēdētājs

Nu, mūsu iestādes viedoklis sveras pašlikvidiācijas virzienā.

“Nekā personīga”: Un jūsu arī?

Jā.

“Nekā personīga”: Vai, ja tas tā nenotiks, jūs apsverat iespēju varbūt doties prom no amata?

Nu, šo es pašreiz nekomentēšu.

“Nekā personīga”: Kāpēc?

Nu tāpēc, ka vēl ir pāragri par to spriest.

“Nekā personīga”: Bet jums nav nākusi tāda doma prātā, manas domas…

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre

Putniņa kungam un FKTK kopumā ir jāspēj demonstrēt, kā viņi šo kontroli varēs īstenot. Kamēr nav atbildes uz šādiem jautājumiem, tikmēr, protams, rodas daudz jautājumu. Arī man tajā skaitā.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents

“Nekā personīga”: Neizskatās, ka FKTK baidās pieņemt lēmumu?

FKTK grib būt pārliecināti, kādas būs šī lēmuma sekas, protams.

“Nekā personīga”: Sekas būs tiesvedība. Jautājums, vai tur būs ASV, ja Latvijai būs jāiet uz starptautisko tiesu?

Tāpēc arī ASV uzsver, ka tas būs FKTK lēmums. Tajā pašā laikā ir lietderīgi disbalansēt visus riskus.

“Nekā personīga”: Šobrīd tas notiek, jūsuprāt?

Šobrīd tas notiek.

ASV ir iebildusi iecerei “ABLV Bank” likvidēšanas procesā piesaistīt Latvijas puses auditorus ”Ernst & Young”. Iespējams, arī tāpēc, ka šī firma savulaik jau veikusi bankas pasūtītus auditus. Neformāli ieteikts izmantot šīs pašas auditorkompānijas pārstāvjus Polijā. Zināms, ka šie auditori jau viesojušies FKTK. Un šo piektdien bija devušies uz ASV, lai tiktos ar šīs valsts Finanšu ministrijas pārstāvjiem. Tikmēr Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks neapstiprina, vai SAB rīcībā ir nonākušas kādas ziņas, tajā skaitā no ASV, kas varētu mest ēnu uz “ABLV Bank” likvidācijas procesu.

Jānis Maizītis
SAB priekšnieks

Protams, ka viss, kas ir saistīts ar valsts drošību, tajā skaitā ekonomisko drošību, ir mūsu uzmanības vērts un ja kāda informācija nonāk mūsu rīcībā, mēs to arī vērtējam – vai tā atbilst mūsu kompetencei. Bet dziļāk un konkrētāk es neesmu gatavs publiski runāt, protams.

“Nekā personīga”: Bet ir kaut kādas indikācijas, ka pastāv bažas tieši uz “ABLV Bank” likvidācijas procesu?

Tas tiešā mērā nav SAB atbildības jautājums, tā ir FKTK, kurai jāpieņem izšķirīgie lēmumi, bet, protams, ja ir informācija, kas atbilst mūsu kompetencēm, mēs to arī vērtējam.

“Nekā personīga”: Ir bijusi tāda informācija?

To nekad neviens publiski neapstiprinās un nekomentēs, pat ja šāda informācija ir bijusi.

4 komentāri