Lai glābtu miljonus, atkal pagarina E-veselības ieviešanu

0 Komentāru
Lai glābtu miljonus, atkal pagarina E-veselības ieviešanu
FOTO: LETA

E-pakalpojumi medicīnā ietaupītu valsts naudu, saīsinātu pacientu rindas un birokrātiju. Desmit gadu laikā no koncepcijas izstrādes līdz šim iztērēti 11 miljoni eiro. E-veselības projektiem bija jābūt gatavam jau 2014. gadā. Taču tas daudzkārt ir atlikts un pagarināts.

Pagājušā gada beigās Veselības ministrijas ierēdņi solīja, ka veselības E-pakalpojumi elektroniskā darba nespējas lapa un receptes būs gatavi janvārī. Taču E-veselības joprojām nav.

Šobrīd Veselības ministrija ir izstrādājusi grozījumus valdības noteikumos, lai termiņu kārtējo reizi pagarinātu. Tagad visam būs jābūt pabeigtam un pārbaudītam līdz 1. decembrim. Finanšu ministrija akcentē, ka tas ir pēdējais pagarinājums.

Ierēdņi atkal sola, ka līdz gada beigām sistēma strādās. Jau šobrīd ārstiem, aptiekāriem un pacientiem būtu jāspēj izmantot elektroniskās darbnespējas lapas un receptes, taču šie pakalpojumi joprojām nav pieejami.

Lai nezaudētu par E-veselību iztērētos vienpadsmit miljonus, valdībai martā steidzami jāpagarina ieviešanas termiņš.

E-veselības pakalpojumi elektroniskā darbnespējas lapa, recepte, pierakstu sistēma un nosūtījumi ir ļoti nepieciešami. Tie ļautu ekonomēt gan ārstu laiku, gan valsts naudu. Varētu izskaust dubultos nosūtījumus uz izmeklēšanām, saīsinātu rindas pie speciālistiem. Mazinātu birokrātiju. Ieguvēji būtu gan ārsti, gan pacienti.

E-veselības pakalpojumu ieviešana ir ievilkusies jau desmit gadu garumā. Vairākkārt ir pārcelti palaišanas termiņi. Šobrīd bija jābūt gatavām e-darba nespējas lapai un e-receptei.

Mediķiem bija jābūt iespējai to izmantot. Nacionālais veselības dienests novembrī solīja, ka sistēma janvārī būs gatava.

Pakalpojumi joprojām nav pieejami. Tā kā sistēmu ārsti nevar izmantot, nevar arī pārbaudīt, vai tā darbojas reālā vidē – ārstu praksēs, slimnīcās, aptiekās, ieņēmumu dienestā un sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Kamēr sistēmu nav pārbaudījuši Vides un reģionālās attīstības ministrijas eksperti, Eiropa par to nemaksā. Elektroniskie medicīnas pakalpojumi bija jāpārbauda līdz marta beigām. To nevarēs izdarīt. Tāpēc Veselības ministrija ir sagatavojusi grozījumus valdības noteikumos par kārtējo pagarinājumu.

Lai gan sistēma vēl nedarbojas, ar šiem grozījumiem valdība atzīst, ka tā ir lieliska. Tas ir izņēmums no parastās kārtības. No deviņiem tūkstošiem Eiropas finansēto projektu ir tikai vienpadsmit šādi izņēmumi.

Veselības ministrija par savu produktu ir pārliecināta. E-veselība jau esot gatava. Vienīgais šķērslis ir tas, ka sistēmā nav lietotāju.

Kārlis Ketners, Veselības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks

Mēs pagarinām termiņu, kurā atbildīgās iestādes veiks funkcionalitātes pārbaudes. Pašu kā tādu ieviešanas termiņu mēs nepagarinām, un tās funkcionalitātes kas ir paredzētas, tas ir darba nespējas lapas un E-recepte viņām ir jābūt obligāti lietojamām no 1.decembra.

Šis laiks ir nepieciešams, lai slēgtu līgumus ar lietotājiem, lai nodrošinātu lietotājiem piekļuvi, lai nodrošinātu attiecīgi apmācības un pieradinātu lietotājus pie šīs sistēmas.

Lietotājiem, ārstiem un aptiekām sistēma ir obligāta tikai no 1.decembra. Nacionālajam veselības dienestam tagad ir jāpierunā ārsti, slimnīcas un aptiekas sākt izmantot E-veselību ātrāk. Lai e-recepti, darbnespējas lapu un citus pakalpojumus

Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) eksperti varētu pārbaudīt darba vidē. Nacionālajā veselības dienestā spriedze ir mazinājusies. Šobrīd dienests jau var nodemonstrēt gatavu produktu.

Lielākie pretinieki izstrādātajai E-veselībai ir ģimenes ārsti. Viņi satraucas, ka ārstiem tagad būs atbildība par sensitīvo personas veselības datu drošību, lai gan neesot pārliecības, ka pati sistēma ir droša.

Viņi grib panākt, ka E-veselībai var pievienoties brīvprātīgi. Šonedēļ kopsapulcē ģimenes ārstu asociācija aicināja savus biedrus neparakstīt līgumus par iesaistīšanos E-veselībā.

Foto:

Skaties video!

0 Komentāru