Uzņēmējs, kurš liecināja par kukuļdošanu Jezdakovai, iesaistīts 22 kriminālprocesos

0 Komentāru
Uzņēmējs, kurš liecināja par kukuļdošanu Jezdakovai, iesaistīts 22 kriminālprocesos
(Foto: LETA)

Liepājnieks Andrejs Podrjadčikovs bija izveidojis Kurzemē lielāko PVN izkrāpšanas shēmu. VID saskaitījis, ka viņam ar kompanjoniem izdevies no valsts izkrāpt vairāk nekā 2 miljonus eiro. Uzņēmējs bija sadibinājis gandrīz 30 SIA. Uz papīra Podrjadčikovs bija zivju pārstrādātājs, auto tirgotājs un nekustamā īpašuma izīrētājs. Tomēr ar viņu saistītās firmas veica savstarpējus norēķinus un sniedza pakalpojumus fiktīvi izveidotiem uzņēmumiem. To nominālie īpašnieki drīz pēc izveidošanas it kā tos pārdeva Tadžikistānas un citu tālāku valstu iedzīvotājiem, kurus policija pēc tam nevarēja atrast.

Kad par shēmu sāka interesēties Finanšu policijas izmeklētāji, uzņēmējs aizbēga. Pēc ilgākas tvarstīšanas viņu apcietināja tēva mājās Rucavas novadā. Nonācis aiz restēm, Podrjadčikovs atzinies, ka viņa biznesa veiksmes pamatā ir regulāri maksājumi VID ģenerāldirektores Nelijas Jezdakovas virzienā. Tos viņš sūtījis ar sava biznesa partnera, uzņēmēja Jurija Kaļijeva starpniecību. Kaļijevs bijis Jezdakovu ģimenes draugs. KNAB Kaļijevu aizturēja reizē ar Jezdakovu. Abiem joprojām ir aizdomās turamā statuss. Aizdomās turamā statusu KNAB bija noteicis arī Jezdakovas vīram, Jurijam Jezdakovam par kukuļņemšanas atbalstīšanu. Tomēr pirms mēneša pret Juriju Jezdakovu lieta esot izbeigta.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Tātad es saprotu, jūsu klientei joprojām ir aizdomās turamās statuss?
Nelijas Jezdakovas un Jurija Jezdakova advokāts Rinalds Bušs: Jā.
Nekā personīga: Jā un vai izmeklējošā iestāde pēdējā laikā kādas darbības ir sākusi veikt – pratināt, kādus paskaidrojumus prasīt, kādas vēl liecības papildus?
Rinalds Bušs: Nu patiesību runājot, kopš tā laika, kad mana kliente ir bijusi nopratināta, šobrīd ar viņu nekādas izmeklēšanas darbības nav tikušas veiktas. Nekā personīga: Es saprotu, ka aizdomās turamā statuss bija arī viņas dzīvesbiedram, vai tur kaut kas ir mainījies?
Rinalds Bušs: Uz šo brīdi, cik es saprotu, šīs aizdomas nav apstiprinājušās, un process šajā daļā ir izbeigts.

Jezdakovu dzīvesvietā Babītē KNAB izmeklētāji specoperācijas laikā kādā ģenerāldirektores apģērba kabatā esot atraduši vairāk nekā 1000 latu. Aizdomas par Jezdakovas vainu pastiprinot savulaik izdotie rīkojumi atcelt VID Liepājas darbinieku nelabvēlīgos lēmumus Podrjadčikova un viņa partneru firmām. Tomēr, vai ar šiem pierādījumiem būs pietiekami, lai uzrādītu Jezdakovai apsūdzību, KNAB vēl neatklāj.

KNAB pārstāve Laura Dūša:
Patlaban šajā kriminālprocesā turpinās izmeklēšana un tiek veiktas nepieciešamās izmeklēšanas darbības. Lēmums par lietas virzību tiks pieņemts pēc visu nepieciešamo izmeklēšanas darbību veikšanas, izvērtējot lietā konstatētos faktus un apstākļus, un iegūtos pierādījumus kopsakarībā. Šobrīd šajā kriminālprocesā aizdomās turētā statuss ir piemērots divām personām.

Neparastu pretimnākšanu uzņēmējam Podrjadčikovam bija izdevies panākt ne tikai Valsts ieņēmumu dienestā, bet arī Liepājas tiesā.

Podrjadčikova PVN izkrāpšanas lieta pamazām virzās uz tiesu. Kurzemes apgabala prokuratūra virza pirmās apsūdzības Podrjadčikovam un viņa biznesa partnerim Vasiļjevam. Taču Liepājas tiesā viens pēc otra no lietas izskatīšanas atsakās tiesneši.

TV3 noskaidroja, ka vairāki Liepājas tiesneši skatījuši Podrjadčikova firmu strīdus ar VID. Tiesnesis Didzis Akumanis lēmis par SIA Batler lūgumu atcelt VID  piemēroto sodu. Lēmums esot bijis firmai labvēlīgs. Arī tiesnesis Renars Jūrmalis skatījis ar Podrjadčikova biznesu saistītas saimnieciskas lietas. Tiesas priekšsēdētājs Ilgvars Jaunģelže neatceras, ka pats kādreiz būtu skatījis lietu, kas saistīta ar lielāko pilsētas mahinatoru.

TV3 rīcībā esošā informācija liecina, ka par piecus gadus veciem Liepājas tiesnešu spriedumiem Podrjadčikova lietās interesējies arī KNAB. Izmeklētāji tiesas darbiniekiem lūguši paskaidrojumus.

Nekā personīga: Es saprotu, ka KNAB ir tā kā saucis un lūdzis paskaidrojumus sniegt ? Vai jums arī kaut kādi prasījumi ir bijuši?
Liepājas tiesas priekšsēdētājs Ilgvars Jaunģelže: Nē, nav.
Nekā personīga: Tikai tiem pārējiem tiesnešiem?
Ilgvars Jaunģelže: Nu es neesmu dzirdējis arī par pārējiem. Man personīgi, nē.

Drīz pēc tam, kad pērn Podrjadčikovs sniedza liecības KNAB par sadarbību ar Neliju Jezdakovu, viņu no apcietinājuma atbrīvoja. Un liepājnieks ķērās pie jauna biznesa. Šoreiz Lietuvā.

Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Podiņš:
Šā gada sākumā mēs uzsākām starptautisku sadarbību ar Lietuvas tiesībsargājošajām iestādēm, tika izveidota starptautiska izmeklēšanas grupa. Un šī grupa tika izveidota tāpēc, ka jūsu minētā persona bija līdzīgu noziedzīgu shēmu arī izveidojusi Lietuvā. Un šī shēma būtībā tika izveidota 2014. gada sākumā. Un būtībā līgums tika noslēgts šā gada sākumā, un jau šā gada jūnija mēnesī jūsu minētā persona tika Lietuvā apcietināta.

Podrjadčikovs Šauļu cietumā nosēdēja piecus mēnešus un 18. novembrī viņu izlaida pret 15 000 eiro lielu drošības naudu. Kā ziņo liepājnieki, šobrīd uzņēmējs ir atgriezies dzimtajā pilsētā. Finanšu policija Podrjadčikova un viņa biznesu partneru lietā prokuratūrai šogad nodevusi 22 kriminālprocesus. Vēl četri ir izmeklēšanā.

Liepājnieks Podrjadčikovs un viņa biznesa partneri savulaik palīdzējuši Liepājas metalurga bijušajiem īpašniekiem Polijā optimizēt nodokļus. Lietuvā un Polijā bijis izveidots firmu karuselis, kas ļāvis izkrāpt PVN metāllūžņu apritē. Par šo gadījumu Valsts ieņēmumu dienests saņēmis palīdzības lūgumu no Polijas kolēģiem.

0 Komentāru