Kukuļošanas skandālā notiesātā tiesnese Bērziņa par 900 eiro algu palīdzēs RD Satiksmes departamentam ar tiesvedības lietām

14 komentāri
Kukuļošanas skandālā notiesātā tiesnese Bērziņa par 900 eiro algu palīdzēs RD Satiksmes departamentam ar tiesvedības lietām
Foto: LETA

Kukuļošanas skandālā notiesātā tiesnese Iveta Bērziņa par 900 eiro lielu algu palīdzēs Rīgas domes Satiksmes departamentam ar tiesvedības lietām. Bērziņu par vairāk nekā 40 000 liela kukuļa saņemšanu sodīja vien ar naudas sodu. Sodāmība viņai patlaban dzēsta. Pašvaldības departamentā, kas būvē un labo ceļus un tiltus Rīgā, bijusī tiesnese esot izraudzīta konkursa kārtībā. Pašvaldībai noderēšot Bērziņas ilgā pieredze tiesā. 

Pirms četriem gadiem KNAB veica plaša mēroga kratīšanas tiesās. Aizdomas krita uz uzņēmēju Gulamu Gulami, kurš sava biznesa sakārtošanai uzpircis tiesnešu. Uzņēmēju apsūdzēja kukuļdošanā saistībā ar divu Vecrīgas viesnīcu pārņemšanu. Veicot sarežģītus juridiskus manevrus, ar Gulami saistītās firmas palika vienīgie apsaimniekotāji īpašumos, kas kādreiz viņam bija kopīgi ar uzbeku uzņēmējiem. Lai viesnīcās Gulami saimniekotu viens, bija jāsakārto viņu interesējošā lieta vairākās tiesu instancēs. Gulami noliedza, ka būtu devis kukuļus tiesnešiem.

KNAB kratīšanās atrada Gulami pašrocīgi rakstītus pierakstus afgāņu valodā par maksājumiem Rīgas apgabaltiesas tiesnesei Ivetai Bērziņai. Noziegumu apstiprināja arī darījuma starpniece eksprokurore Irina Bodanova. Maksājumi bija fiksēti vairākās reizes, taču tikai par divām epizodēm tiesnesei cēla apsūdzību.

5000 latu jeb 7000 eiro 2013. gada aprīlī lielveikala “Spice” autostāvvietā Bērziņa pieņēma ieliktus kompaktdiska vāciņā, lai panāktu, ka Rīgas Centra rajona tiesā un vēlāk Rīgas apgabaltiesā netiktu pieļauta Gulami neizdevīga šķīrējtiesas sprieduma izpilde. Uzņēmējam pāris mēnešus vēlāk tiesneses palīdzība bija vajadzīga vēlreiz, lai nokārtotu, ka pret viņu neturpinās prāva par miljoniem vērtas kokvilnas kravas pazušanu. Dienu pirms tiesas sēdes Gulami tiesnesei nodeva 50 tūkstoš dolāru.

Lai gan visos kukuļošanas gadījumos tiesa lēma tieši tā, kā uzņēmējs pasūtīja, prokuratūra Bērziņas darbības nevērtēja kā kukuļņemšanu. Tā uzskatīja, ka tiesnese Bērziņa pati Gulami lietās lēmumus nepieņēma un kukuli prasīja citiem kolēģiem. Bērziņu sauca pie atbildības par kukuļa piesavināšanos. Par to sods ir maigāks.

 

Modris Adlers

Modris Adlers
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors

Nenoliedzami, ka uz nozieguma izdarīšanas brīdi 2013. gadu viņa bija valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, jo viņa ir Saeimas iecelta tiesnese. Bet ņemams vērā ir apstāklis, ka viņa šo noziegumu izdarīja, nepildot savus tiešos pienākumus, jo viņa jau pieņēma kukuli nodošanai tālāk citai amatpersonai, ko viņa neizdarīja.

 

Tiesā uz apsūdzēto sola Bērziņa nenonāca. Tiesnese atzinās divu kukuļu piesavināšanā, atmaksāja tos valstij un vienojās ar prokuroru par naudas sodu 11 000. Lietu daļā par kukuļņemšanu pret viņu izbeidza pierādījumu trūkuma dēļ. Arī uzņēmējs Gulami cietumā nenonāca, bet saņēma līdzīgu naudas sodu un nosacītu brīvības atņemšanu uz pusotru gadu. Šo prokurores vienošanos ar abiem apsūdzētajiem vēlāk apstiprināja tiesa.

Tiesnese Bērziņa savu karjeru sāka Jūrmalas tiesā. Tiesneses amatā bija 17 gadus. Kolēģu vidū Bērziņa izcēlās ar jaunbagātniekiem raksturīgu dzīvesveidu, dārgām mašīnām un apģērbu. Uz soda piemērošanas laiku viņa tiesībsargiem norādīja, ka strādā  Rīgas kafejnīcā par viesmīli. No šā gada 21. maija Bērziņai ir jauns amats. Otrdienas rītā viņas “Mercedes Benz B 180” klases automašīna iebrauc Rīgas domes Satiksmes departamenta stāvvietā.

NP: Labrīt, Bērziņas kundze! Gribējām vaicāt, kādi darba pienākumi jums jāveic Rīgas domes Satiksmes departamentā?
Bērziņa: Jāveic… Esmu tiesvedības nodaļas galvenā speciāliste.
NP: Un kurš jūs uzaicināja šajā amatā?
Bērziņa: Konkursā pieteicos. Neviens nav uzaicinājis mani šajā amatā.
NP: Kur jūs pamanījāt, ka tāds konkurss ir?
Bērziņa: CV online.
NP: Ar ko jums parakstīts darba līgums?
Bērziņa: Ar Rīgas domes Satiksmes departamentu.
NP: Konkrētu personu?
Bērziņa: Es domāju, ka tur parakstās Jakrina kungs.
NP: Kādas prasmes Jums palīdzēs šajā amatā?
Bērziņa: Ziniet, tā kā tiesvedības nodaļas galvenā juriste, nu tad visticamāk, jā nu, 17 gadus tiesā gūtā pieredze, lai kā arī nebūtu.
NP: Jums šobrīd aktuālas tiesvedības Satiksmes departamentā?
Bērziņa: Ir aktuālas, jā un tur ir ļoti daudz tādas tiesvedības, kas saistītas ar automašīnas iebraukšanu kādā kanalizācijas lūkā, vai arī ar kontroles dienestu, uzliktajiem sodiem. Nu tā. Bet ir tiesvedības.  Bet es bez tam arī sastādu, piedalos līgumu sagatavošanā un, tā kā, citus pienākumus, kurus man uzdod es arī pildu.
NP: Kāda veida līgumu sastādīšanā jūs palīdzat?
Bērziņa: Tāda veida līgumus, kurus man uzdod priekšniecība, kas ir saistīti ar dažādiem, kas bija tas pēdējais līgums ar…, piemēram, kafijas aparātu tur iepirkumiem tīrīšanas materiālu, nu dažādu. Kas nelieli iepirkumi, nu kas attiecas nu tā kā tādi vietējā mēroga. Ne ar kaut kādiem lieliem.

Satiksmes departamenta faktiskais vadītājs Emīls Jakrins šonedēļ devies atvaļinājumā. Viņa vietniece stāsta, ka Bērziņa izvēlēta 11 pretendentu vidū. Bērziņai dota priekšroka, jo ir maģistra grāds, viņa ilgus gadus strādājusi tiesā un pārzina civilprocesu. Viņas alga noteikta 1382 eiro, kas pēc nodokļu nomaksas aptuveni ir 900 eiro.

Tiesiskā nodrošinājuma nodaļai konkurss bijis arī uz vadītāja amatu. Tam Bērziņa nav pieteikusies. Par Bērziņas korupcijas lietu konkursa komisija bija informēta, bet tas nav bijis šķērslis.

 

Diāna Šmite
RD Satiksmes departamenta direktora vietniece

Pirmkārt, mēs nevērtējam reputāciju – tas ir jāsaprot. Mēs vērtējam tikai un vienīgi šo te profesionālo pieredzi. Un šis amats neprasīja mums pārbaudīt, vai tai personai ir sodāmība vai nav sodāmība, nu, līdz ar to, mēs nevaram pieprasīt informāciju, kas mums nav nepieciešama  konkursa, vērtēšanai. (NP: Nu bet, zināt jūs zinājāt?) Droši vien tāpat, kā ikviens cilvēks Latvijā, kas skatās ziņas.

 

Satiksmes departaments šogad plāno vairākus investīciju projektus, kuros guldīs arī Eiropas Savienības fondu naudu. Jau noslēgts 16 miljonu līgums Salu tilta pārbūves turpināšanai, būs izmaiņas arī vērienīgajā Skultes pārvada būvniecībā. Nākamgad tiks pabeigtas maģistrālās centra ielas – Čaka un Bruņinieku.

Domes amatpersonas apgalvo, ka pie iepirkumiem notiesāto bijušo tiesnesi nepielaidīs. To neparedz nedz Bērziņas amata apraksts, nedz viņai šajā darbā esot vajadzīgās pieredze.

 

Vadims Baraņņiks

Vadims Baraņņiks
RD Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs (Saskaņa)

(NP: Vai tiešām departamentam vajag juristu, kurš notiesāts par korupciju?) Tas vairāk jautājums departamenta vadībai, kas rīkoja konkursu un tā rezultātā izvēlējās tieši šo cilvēku, man grūti spriest. Vienīgais ko zinu, meklēja tieši cilvēku, kurš pieredzējis ar tiesvedības procesu, varbūt tāpēc vērtēja šo cilvēku, kuram ir tā pieredze.

 

 

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas domes priekšsēdētājs (Saskaņa)

(NP: Pavisam īsi. Vai zināt, ka Rīgas apgabaltiesas tiesnese Iveta Bērziņa, sākusi strādāt Rīgas domes satiksmes departamentā. Vai tas ir labi vai slikti, ka cilvēks, kas ir pierādīts koruptīvos noziegumos ir papildinājis rindas?) Iveta Bērziņa? Es tādu nepazīstu. (NP: Viņa bija tā tiesnese, kurai pierādīja, ka viņa ņēmusi naudu no uzņēmēja Gulam Gulami.) Es nevaru komentēt. Es tādu, pirmām kārtām, tiesnesi nepazīstu, līdz ar to, nu es droši vien aiziešu internetā paskatīšos un tad varēšu kaut kādā veidā nokomentēt. Man pirmā dzirdēšana. (NP: Vai tas ir ieguvums Rīgas Domes satiksmes departamentam, ka tāds cilvēks ir sācis strādāt?) Es nepazīstu šo cilvēku es neesmu informēts par to, kas ar viņu ir noticis, attiecīgi profesionālajā dzīvē, līdz ar to man ir ļoti grūti kaut ko nokomentēt. (NP: Jakrins jūs nav informējis, ka tāds cilvēks ir sācis darbu Satiksmes departamentā?) Nu, mums ir pietiekoši liels departamentu skaits, un, ja es būtu lietas kursā par katru departamenta darbinieku, nu tas jau būtu pārāk liels slogs man. (NP: Bet Jūs uzskatītu, ka tas ir ieguvums departamentam?) Nu, es nevaru uzskatīt vai tas ir ieguvums vai tas nav ieguvumus, jo, pirmām kārtām, es nepazīstu šo cilvēku, es nepazīstu nekādus apstākļus, kas būtu saistīti ar šo cilvēku, lai es varētu Jums sniegt savu viedokli. (NP: Neesat nekādā veidā ne ieteicis, ne runājis par šo?) Nu vēlreiz, es nepazīstu vispār šo cilvēku, līdz ar to es nevarētu pateikt, (iesmejas) ieteikt, neieteikt. Es nezinu kas tas ir.

 

Sodāmība Bērziņai ir dzēsta. Tomēr piespriestais sods viņai  liedz jebkad atgriezties tiesneša amatā. Valsts vai pašvaldību institūcijas pašas izlemj par iepriekš sodītam cilvēkam uzticētiem pienākumiem.

 

Modris Adlers

Modris Adlers
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors

Bet tas ir viņu darba devēju atbildība, pieņemt viņus vai nepieņemt. No likuma viedokļa pārkāpuma nav. Cilvēks, kurš tik viegli ļaujas kārdinājumam, ievērots likumus arī pašvaldību interesēs, mūsu interesēs, citu starpā, kā rīdzinieku. Varbūt, bija gadījuma raksturs. Mēs jau nevaram pateikt, ja viņš ir sodīts, tad uz mūžu tagad viņš var būt tikai sētnieks, i to viņš var slikti pildīt darbu! (NP: Jautājums, ko jūs, kā tiesībsargi, izmeklēšanā noskaidrojāt? Vai tam bija gadījuma raksturs vai nebija?) Mēs noskaidrojām, to, kas ir pierādīts. Šajā gadījumā tās ir tikai divas nozieguma… divi nozieguma gadījumi, vairāk viņu nav. Un domāt par to, kas būtu, vai kā bija… nu… tā mēs nevaram.

 

 

Iveta Bērziņa

Iveta Bērziņa
Bijusī Rīgas apgabaltiesas tiesnese, RD Satiksmes departamenta galvenā speciāliste

(NP: Jums piesprieda sodu par kukuļa piesavināšanos. Kam tā nauda bija jānodod tālāk?) Mmm, nevienam. Nezinu, tas process ir beidzies. Es uz šādu jautājumu neatbildēšu. Es esmu savu sodu saņēmusi, es viņu esmu godīgi izcietusi, apmaksājusi, pietiekami daudz dzīvē zaudējusi, pārdomājusi. Līdz ar ko es vairs uz šādiem jautājumiem, nu neatbildēšu.

14 komentāri