Krūmiņš: Es Leonīdam teicu, – ja tu gribi tur palikt ilgi, tev ir jāklausa visi politiskie spēki

4 komentāri
Krūmiņš: Es Leonīdam teicu, – ja tu gribi tur palikt ilgi, tev ir jāklausa visi politiskie spēki
FOTO: LETA

Bijušais zvejnieku kolhoza priekšsēdētājs Leonīds Loginovs lielākās Latvijas ostas pārvaldnieka krēslā 1998. gadā nonāca kā kompromisa figūra. Ne partijas ”Latvijas ceļš” izvēlētajam Mārim Gailim, ne tēvzemiešu favorītam Andrejam Inkulim nebija zināšanu par ostām, Loginovam bija pat divas jūrniecības izglītības, un tolaik ietekmīgi patroni, kuri pierunāja satiksmes ministru Vili Krištopanu amatā apstiprināt tieši viņu.

Jūlijs Krūmiņš, uzņēmējs

Es parunāju ar pārējiem, ar ostiniekiem, un viņi teica, ka Loginovs būtu labākais. Bet bija tā, ka Krištopans pateica, ka ”tikai pār manu līķi” (apstiprinās Loginovu) nezinu, kāpēc. Nu, droši vien tāpēc, ka viņš bija ”Latvijas ceļš”, un viņš to vietu gatavoja (Mārim) Gailim. Bet iznāca tā, ka aizgāju uz Satiksmes ministriju un teicu Krištopanam, ka galvoju par šito cilvēku. Un Vilis parakstīja manā klātbūtnē pavēli. Tā Loginovs līdz šai dienai strādā.

Ostas pārvaldniekam jārēķinās ar brīvostas valdi, kurā ir gan valsts, gan pašvaldību pārstāvji. Par Loginova trumpi nereti saukta nevis izcila profesionalitāte, bet gan valdes politiskā sadrumstalotība. Loginova spējas saskaņot daudzās partiju intereses līdz šim bijis viņa ilgnoturības noslēpums.

Loginovam izdevās nesatricināmam saglabāt krēslu prāmja ”Baltic Kristina” skandāla laikā, kad brīvosta galvoja 8 miljonu dolāru lielu kredītu kādai ofšorfirmai, kas bankrotēja. Arī pēc velkoņu pakalpojumu sniedzēja igauņu uzņēmuma ”Towmar” pārstāvju stāstītā, ka Loginova komanda nelikumīgi izspiedusi viņus no biznesa un prasījusi kukuļus, Loginova pozīcijas nesašķobījās. Arī pēc trim zaudētām tiesvedībām un Konkurences padomes uzliktā pusmiljonu lielā soda ne.

Lielās prēmijas, ievērojamā alga un papildu ienākumi brīvostas meitas uzņēmumā ”Rīgas brīvostas flote” Loginovu  ilgus gadus  ierindoja vislabāk atalgoto amatpersonu sarakstā, un gada ienākumi bija rakstāmi ar sešciparu skaitli. Pārvaldnieks bijis dāsns arī pret citiem un amatos iekārtojis ne vien savus radus, bet arī politiķu bērnus un sievas. Brīvostas pārvaldē strādājis gan “Vienotības” pārstāvja Ērika Škapara dēls, gan “saskaņiešu” Nila Ušakova bijusī sieva un Mihaila Kameņecka dēla draudzene.

Jūlijs Krūmiņš, uzņēmējs

Es viņam teicu: Leonīd, ja tu gribi tur palikt ilgi un kārtot visu, tev ir jāklausa visi politiskie spēki. Ja tev Ušakovs prasa, ka tev jātaisa koncerts, tev jāsponsorē. Ja tev saka, ka jāatbalsta hokeja komanda, tev ir jāsponsorē. Savādāk – nākamajā dienā tevi izmetīs uz ielas. Es jau arī Ingunai teicu, ka viņa tur kontrolēja, lai viņa neaiztiek Loginovu, viņš ir tikai izpildītājs, sekretārs, vajag meklēt līdakas, kas dod tās komandas.

Tomēr bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas sāktā un Elitas Krūmiņas pabeigtā revīzija brīvostas pārvaldē beigusies ar apsūdzību Loginovam. Prokuratūra viņu apsūdz dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, tostarp neatļautā prēmiju maksāšanā. Pirmā instance Loginovu attaisnoja, kas ļāva viņam palikt pie iepriekš teiktā, ka viņš nav pārkāpis likumu, ziedojot jūrskolai un Fukusimas cunami cietušajiem.

Elita Krūmiņa, Valsts kontroliere

Loginovs ļoti labprāt runā par šiem ziedojumiem jūrskolai, palīdzību cunami cietušajiem, bet ne tik ļoti par prēmijām, kas ir izmaksātas ostas pārvaldei. Un vēl es gribētu piebilst, ka, ja Loginovs grib ziedot skolai, kurā, kā viņš apgalvo, ir mācījies, neviens viņam neliedz ziedot savu privāto naudu!

Šis nav vienīgais kriminālprocess, kurā iesaistīts Rīgas brīvostas pārvaldnieks. Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pagājušajā vasarā sāka kriminālizmeklēšanu par viena miljona 200 tūkstošu eiro uzdāvināšanu kompānijai ”KS terminal” par noliktavu Krievu salā. Patlaban nevienam šajā lietā nekāds statuss nav piemērots.

Nekā personīga zināms, ka pret Loginovu sāktā kriminālizmeklēšana ir, protams, ietekmējusi viņa sen solīto apņemšanos – doties pensijā, taču punktu varēja pielikt uzticības un atbalsta zudums no politiķu puses. Osta nav spējusi pārorientēties pēc Krievijai noteikto sankciju un tam sekojošā Krievijas embargo dēļ. Kravu samazinājums jau pērn bija nepilni 10 procenti un nav pamata optimismam arī turpmāk. Loginovam bija jāatbrīvo 30 darbinieki. 70 citi ir pārcelti citos amatos brīvostas meitas uzņēmumā.

Reorganizācija un atlaišanas Rīgas brīvostas pārvaldē sākās pēc auditorfirmas “Deloitte Latvia” ieteikumiem. Visaptverošu funkciju un struktūras auditu šovasar izdomāja veikt Amerika vadītā ostas valde, darbus uzticot tieši šai kompānijai “Deloitte”.

Auditu veica arī šīs kompānijas darbinieks, jurists Mārtiņš Ziemanis. Viņš no 2. janvāra tagad strādā jaunā darbavietā Rīgas brīvostas pārvaldē par Loginova vietnieku juridiskajos un administratīvajos jautājumus. Viņu, tāpat kā biroja vadītāju Artūru Zandersonu, Loginovs esot bijis spiests pieņemt darbā pēc ostas valdes priekšsēdētāja Andra Amerika ieteikuma. Abu jaunpieņemto darbinieku vārdi Rīgas brīvostas pārvaldes mājaslapā nav atrodami.

Tieši Loginova jaunā vietnieka Ziemaņa iepriekš pārstāvētajai kompānijai “Deloitte Latvia” brīvostas valde bija lūgusi izvērtēt Loginova apsūdzībā inkriminētos pārkāpumus. Mums zināms, ka Loginova ilggadējais līdzgaitnieks Aigars Pečaks, kurš apsūdzēts kopā ar Loginovu, darbu Rīgas brīvostas pārvaldē atstās kopā ar savu bosu.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl