Krievijas bagātākais miljardieris Usmanovs nopērk māju Jūrmalā par 3,9 miljoniem eiro

Pievienot komentāru
Krievijas bagātākais miljardieris Usmanovs nopērk māju Jūrmalā par 3,9 miljoniem eiro
ITAR-TASS: MOSCOW, RUSSIA. OCTOBER 29, 2013. Russia's president Vladimir Putin (L) presents Gazprom Investholding director general Alisher Usmanov with the Order for Merit to the Fatherland (IV class) at an award ceremony in the Moscow Kremlin. Putin has presented national awards to distinguished religious leaders, creative practitioners, healthcare and education workers, businessmen, diplomats, and police officials. (Photo ITAR-TASS/ Alexei Nikolsky) ()

Kopā ar Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru Re Baltica Nekā Personīga ir uzsākuši pētījumu – kas ir nerezidenti, kuri iegādājušies īpašumus Latvijā un kādiem mērķiem.  Lielākais darījums  Jūrmalā šogad noticis par 3,9 miljoniem eiro. Villu un zemi pašā jūras krastā nopirkusi Krievijas oligarha Ališera Usmanova ģimene – sieva Irina Viner–Usmanova un viņas dēls Antons.

Krievijas miljardieris Usmanovs atklāti slavē prezidenta Putina režīmu un ir viens no Putina  cilvēkiem. Uzticību Krievijas vadītājam viņš saglabājis arī pēc tam, kad Ukrainas militārā konflikta dēļ ieviestās sankcijas likušas ciest arī paša Usmanova  biznesam. Ne Krievijas oligarhs, ne viņa  ģimenes locekļi pagaidām nav prasījuši Latvijai termiņuzturēšanās atļaujas, tāpēc nevar zināt, vai viņus interesē Latvija kā patstāvīga mītnes zeme.

Usmanovu ģimene lojāla režīmam; pēdējā laikā milzīgi zaudējumi

Taškentas prokurora dēls, kurš bija spiests bēgt no tēva mājām  smago dēļ kriminālapsūdzības izspiešanā, Krievijā guvis neticamu bagātību un atzinību. Viņš sēž ar Putinu pie viena galda, plānojot olimpiskās spēles Sočos un piedalās citu valstisku lēmumu pieņemšanā. Uzbeku izcelsmes miljardiera Usmanova īpašumā ir  viss oligarham nepieciešamais komplekts. Žurnāls Forbes viņu nosaucis par bagātāko cilvēku Krievijā.  Viņam pieder metālapstrādes milzis  ”Metalloinvest”, otrs lielākais mobilā telefona operators MegaFon, izdevniecība ”Kommersant”. Viņš kontrolē Twitter, Facebook un kopš šīs nedēļas arī sociālo mediju Vkontakte, ar 50 miljoniem lietotāju. Oligarhs, kuram pieder gigantiska māja Rubļovkā, prestižākajā vietā Maskavā, savu laiku dala starp Krievijas kapitāla pārvaldīšanu un  Londonas rezidenci, kur viņam pieder Anglijas futbola klubs Arsenal.

Ietekmīgajā  amatā Kremļa  kontrolētajā gāzes gigantā ”Gazprom”  Usmanovu  iecēla  pirms 14 gadiem. Tas ir laiks, kad  Vladimirs Putins  kļūst par  Krievijas prezidentu,   padarot Gazprom par  vienu no savas politikas instrumentiem. Usmanovs vada meitas kompāniju ”Gazprominvestholding” un analītiķi pieļauj, ka tieši ”Gazprom” interesēs Usmanovs nopirka par neatkarīgu uzskatīto laikrakstu ”Kommersant”. Usmanova  lojalitāti Kremļa saimniekam apliecina  tas, ka pēc referendumam Krimā  Usmanovs  no darba atlaida ”Kommersant” top menedžerus, kuri bija pieļāvuši Putinam kritisku publikāciju. Usmanovs  nosauca  to par ”sīko huligānismu” un devās runāt ar nepaklausīgajiem žurnālistiem, kuri atlaistos  kolēģus centās aizstāvēt.

Vīra nauda un milzīgā ietekme ļauj Usmanova dzīvesbiedrei  Irinai Viner –Usmanovai,  mākslas vingrošanas trenerei,   federācijas prezidentei Krievijā izpausties ar vērienu. Viņas dēls Antons, otrajā vārdā Natans,  būvē mātes iecerētos sporta kompleksus , un par vīra naudu Usmanova vizina  jaunos sportistus  čarterreisos.

Arī Irina Viner – Usmanova atklāti izrāda savas simpātijas Putinam. Viņa bija  uzticības persona  pēdējās Krievijas prezidenta vēlēšanās. Tas pretī ļāva saņemt, piemēram, Putina  personīgo apsveikumu Irinai  Usmanovai dzimšanas dienā, kas bija publicēts  Kremļa mājas lapā internetā.

Tomēr Putina sāktais  karš Ukrainā Krievijas miljardieriem  nesis zaudējumus. Lai arī Usmanovs nav nevienā sankciju sarakstā, Bloomberg izrēķinājis, ka Usmanovs šogad zaudējis 2, 8 miljardus dolāru.

Usmanovu  ģimenei ēku pārdevis ”Dzintara” prezidents Gerčikovs

Usmanovu  ģimenes īpašumam apkārt apjozts pamatīgs žogs, līdz jūrai šeit ir nepilni 100 metri. Remontdarbi, kas patlaban notiek, liecina, ka saimnieki vēl tikai plāno šeit ievākties.

Irinas  Viner –Usmanovas un viņas dēla  iegādāto iespaidīgo ēku Kāpu ielā  Jūrmalā no ielas puses aizsedz  koki un nepievilcīgas koka palīgēkas.  Tuvākie kaimiņi atceras, ka tās  te vēl saglabājušās no padomju laikiem, kad  rīkotas  pionieru nometnes. Ēkas fasādi patlaban pārkrāso gaiši zilā krāsā .Filmēšanas dienā pagalmā apspriežas daudz cilvēku, kuri  plāno tālākos teritorijas iekārtošanas darbus.

Zemes gabala un ēkas iepriekšējais īpašnieks ir  uzņēmuma ”Dzintars” prezidents Iļja Gerčikovs. Darījuma vērtība četras reizes pārsniedz īpašuma  kadastrālo vērtību. Īpašums pārdots par 3, 9 miljoniem eiro.

Paraksta vienošanos par peronu paaugstināšanas projektu ”Summa tiešām ir paliela, tā pat Jūrmalas mērogiem ir paliela summa. Es saprotu, ka šobrīd ir spēkā esoša būvatļauja, tur notiek zināmi rekonstrukcijas darbi – ir zināmas īpašuma uzlabošanas aktivitātes,” norāda Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.

Par izdevīgo darījumu  ēkas iepriekšējais īpašnieks Iļja Gerčikovs nebija gatavs stāstīt. Savā atbildē bija lakonisks – personīgi Usmanovus nepazīstot un par viņu plāniem šeit Latvijā neko nezinot. Arī no tuvākajiem kaimiņiem reti kurš zināja, kam māja pieder.

Jūrmalā šogad nerezidenti iegādājušies 163 īpašumus

Šī gada piecos mēnešos Jūrmalā ārvalstnieki iegādājušies 163 īpašumus. Tas nozīmē- vismaz vienu darījumu dienā. Kā rāda Krievijas multimediju holdinga ”РБК”  veikts apjomīgs pētījums, pretēji Putina aizliegumam valsts ierēdņiem iegādāties īpašumus ārzemēs, darījumi joprojām notiek, taču reģistrē tos ne vairs uz valsts amatpersonu pašu, bet uz sievas vārda. Pētījums rāda ,ka Latvija ir iekārota vieta, kur Krievijas amatpersonas pērk dzīvokļus vai mājas. Populārāka vēl ir tikai Bulgārija un Spānija.

Jūrmalas mērs nav nobažījies par lielo nerezidentu skaitu Jūrmalā. Viņš ir apmierināts  par jebkuru darījumu pilsētā, kas atdzīvina nekustamā īpašuma  tirgu. Trukšņa  rīcībā ir ziņas, ka Jūrmalā kopumā ārvalstnieku, kam pieder kūrortpilsētā īpašumu ir 3 tūkstoši, bet pamatiedzīvotāji 57 tūkstoši.

”Šie cilvēki, kuri uzturas šeit  neregulāri, varbūt gadā 2, 3,4  mēnešus, tie milzīgu iespaidu uz nacionālo sastāvu vai uz Jūrmalas vidi tiešā veidā nerada, bet lokāli tas rada . Jo, ja kaimiņos jums nopērk divi vai 3, tad skaidrs, ka jūsu rajons pilnībā izmainījies. Globāli tas nav tik traki, kā var likties,” norāda Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.

Putinam lojālie miljardieri vairs nejūtas droši

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs stāsta, ka notikumu attīstība  pēdējos mēnešos vairs neļauj droši justies nevienam Putinam pietuvinātam miljardierim. Vienu no ietekmīgākajiem Krievijas biznesmeņiem – Vladimiru   Jevtušenkovs šonedēļ negaidīti  apsūdzēja naudas atmazgāšanā, piemērojot viņam mājas arestu.  Vasarā ietekmīgajā biznesa izdevumā Forbes, Jevtušenko stāsta par saviem nākotnes biznesa plāniem, tostarp nenoliedz, ka gribētu iegādāties Latvijas telekomunikāciju uzņēmumu ”Lattelecom”. Tagad viņš kritis Kremļa nežēlastībā, rādot, cik neprognozējams  ir biznesmeņa liktenis Krievijā.

  ”Cik esmu informēts, šīs personas, uz kuru vārda reģistrēts īpašums, nav pieprasījušas termiņuzturēšanās atļaujas. Tā kā tas nebūtu saistāms ar šo tradicionālo strīdus ābolu. Varbūt tiešām šī ir vienkārši vēlme dzīvot vasarā Jūrmalā  vai no otras puses tā var būt traktējama kā īpašuma iegāde gadījumā , ja rodas kādas problēmas,” skaidro ārlietu ministrs  Edgars Rinkēvičs, ”Ir diezgan daudz bagātu cilvēku, kuri pērk īpašumus dzīvokļus ES dalībvalstīs un man dažreiz rodas sajūta, ka šie cilvēki gatavojas arī sliktākajam scenārijam, iespējams, arī tam, ka jāpamet valsts.”