Krievijā meklēts baņķieris patvēries Latvijā. Prokuratūra pirms diviem gadiem viņu palaidusi brīvībā

2 komentāri

Pagājušajā nedēļā policija Rīgā aizturēja Krievijas pilsoni Iļju Voloseviču, bijušo Maskavas bankas “Kļientskij” vadītāju, kuru Krievija par naudas piesavināšanos meklē jau no 2015. gada.

“Nekā Personīga” noskaidroja, ka šī nav pirmā Voloseviča aizturēšana. Iepriekšējā bija 2016. gadā, tomēr tad policija pēc dažām dienām baņķieri atbrīvoja. Prokuratūrai neesot bijis pamata viņu ilgāk aizturēt. Pēc tam baņķieris brīvi uzturējās Latvijā divus gadus.

Oļegs Tabakovs ir krievu aktieris, režisors un teātra mākslas pasniedzējs. Slavenākajā padomju spiegu seriālā ”17 pavasara mirkļi” tēlojis Hitlera laika virsnieku Valteru Šelenbergu. Tabakovam ir savs teātris Tabaķerka, kuru viņš vada joprojām.

Pēdējos gados Tabakovs savus ietaupījumus uzticēja Maskavas bankai “Kļientskij”. Tur noguldīja 677 miljonus rubļu jeb 10 miljonus eiro. Šī banka solīja lielākus procentus nekā citas un piesaistīja daudz klientu.

Banku vadīja Krievijas basketbola leģenda – pasaules čempions, Eiropas trīskārtējais čempions, olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējs – Andrejs Lopatovs.

2015. gadā kļuva zināms, ka banka savu noguldītāju naudu ir izšķērdējusi. Krievijas Centrālā banka bankai “Kļientskij” atņēma licenci. Varasiestādes centās nopratināt bankas vadītājus, bet, izrādījās, ka tos Krievijā vairs nevar atrast. Bankas padomes priekšsēdētājs Lopatovs bija devies uz ASV.

Latvijā nonācis cits bankas vadītājs, valdes priekšsēdētājs Iļja Volosevičs. 2015. gada martā viņš tiek pie Latvijas uzturēšanās atļaujas un kopā ar sievu Annu un meitu Natāliju te pārceļas uz dzīvi. 2015. gada novembrī Krievija Voloseviču ievieto Interpola starptautiskajā meklējamo personu sarakstā. Pusgadu pēc tam Latvijas policija viņu aizturēja. Nejauši.

Māris Geida
Valsts policijas Starptautiskās sadarbības pārvaldes priekšnieks

Pirmā reizīte bija 2016. gada februārī. Viņu aizturēja Kārtības policija, konstatējot ceļu satiksmes negadījumu, tika konstatēts šis cilvēks un tad arī atklājās, ka viņš ir iekļauts starptautiskā meklēšanā.

Bija, ja nemaldos, bija šķērsots krustojums pie sarkanās gaismas.

NP: Bet viņš bija aizturēts un, es saprotu, pēc tam atbrīvots?

Jā, viņš bija atbrīvots, jā.

NP: Kādēļ tad policija neveica tālākās procedūras ar viņa izdošanu?

Policija nav saistīta ar izdošanas jautājumiem. Šeit šos jautājumus risina Ģenerālprokuratūra.

Aiga Eiduka
Ģenerālprokuratūras preses sekretāre

Savlaicīgi nesaņemot no Krievijas nepieciešamos pagaidu apcietinājuma dokumentus, lūgumu, šī persona tika izlaista no aizturēšanas vietas.

Viņš tika aizturēts 2016. gada februārī, un pilnu paku viņi mums atsūtīja 2016. gada aprīlī, aprīļa beigās.

NP: Un kopš tā laika policija viņu meklē?

Jā.

Policijai vajadzēja divus gadus, lai Voloseviču atkal sameklētu. Īpašas pūles baņķiera medīšanā neesot ieguldītas, jo viņš nav Latvijas sabiedrībai bīstams un likumsargiem esot daudz citu svarīgāku lietu. Policisti pāris reizes esot aizbraukuši uz baņķiera deklarēto dzīvesvietu Ludzas ielā, konstatējuši, ka viņa tur nav un devušies prom. Tikai šogad likumsargiem izdevies viņu atrast. Voloseviču kriminālpolicijas darbinieki aizturēja pie Latvijas Universitātes. Pie viņa atrada 50 000 eiro skaidrā naudā.

“Iļju Voloseviču mēs aizturējām 21. februārī Rīgā, pilsētas centrā,” atklāj Geida. Savukārt Ģenerālprokuratūras preses sekretāre piebilst, ka 23. februārī personai piemērots izdošanas apcietinājums – uz vienu gadu.

Eksbaņķieris kā savu dzīvesvietu bija norādījis advokātes Valentīnas Oļhovas prakses vietu.

Nesen Zvērinātu advokātu padome no savām rindām bija izslēgusi advokāti Valentīnu Oļhovu. Viņa bija ienesusi aizliegtas vielas cietumā. Advokātes birojs atrodas Maskavas forštatē. Namīpašumu apjož augsts žogs, un iekļūt tur nav vienkārši. Tas, ka šajā ēkā atrodas advokāta birojs, iemītniekiem var radīt divkāršu drošības sajūtu, jo likums policijai iekļūt advokātu birojos ļauj ārkārtīgi retos gadījumos. Oļhova apgalvo, ka, lai gan klients ir reģistrēts viņas birojā, viņš uzturējies namīpašumā Saulkrastos.

Voloseviča ģimene Latvijā ir iepirkusi dārgus nekustamos īpašumus. Meita Natālija par 260 000 eiro iegādājusies dzīvokli Vecrīgā pie Izglītības ministrijas.

Sieva Anna par 310 000 eiro 2014. gadā iegādājusies namīpašumu bēniņstāvā Bruņinieku ielā – pretī Dailes teātrim.

2015. gada jūnijā viņa par aptuveni 120 000 eiro nopirkusi ēku Zvejniekciemā pie jūras.

Ja prokuratūra nolems Voloseviču Krievijai izdot, tas nebūs tik vienkārši. Atsaucoties uz Krievijas vēstniecību Latvijā, Krievijas portāli ziņo, ka Volosevičs ir lūdzis Latvijā politisko patvērumu. Process ar visām pārsūdzībām var ievilkties aptuveni uz gadu.

Maira Roze
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece

NP: Kāda ir kārtība, pieprasot personai politisko patvērumu?

Ja persona pieprasa patvērumu, tad viņš iesniedz savu iesniegumu Valsts robežsardzē un pēc tam notiek pirmās intervijas un dokumenti, pēc tam jau nonāk pie mums.

NP: Un cik ilgi ir tas process parasti?

Parasti ir dažādi laiki, bet, apmēram, 3–6 mēneši.

Bankas “Kļientskij” līdzīpašnieku vidū ir bijis arī kāds Latvijas pilsonis, kuram pēc uzņēmuma reģistra datiem Āgenskalnā būtu jābūt sporta klubam “Triumf”.  Norādītajā adresē “Nekā Personīga” sporta klubu neatrada, tur bija vienīgi nolaista ēka, kurā mitinās bezpajumtnieki.

2 komentāri