Kratīšanu laikā “Vairāk saules” konkurenti “Čili pica” Rīgā izsūta e-pastus vairākiem tirdzniecības centriem

19 komentāri

Visi “Vairāk saules” restorāni, kuros policija šīs nedēļas sākumā veica kratīšanas, brīvdienās atsākuši darbu. No apcietinājuma pret 30 000 eiro lielu drošības naudu izlaista galvenā grāmatvede un šefpavārs. IT speciālists, kurš nebija “Vairāk saules” darbinieks, atstāts apcietinājumā.

Uzņēmums cenšas atjaunot saimniecisko darbību, bet krietni grūtāk būs atjaunot tā reputāciju. Policija tur aizdomās uzņēmumu par kases aparātu sagrozīšanu divu gadu garumā, taču pārbaudēs pērn augustā Valsts ieņēmumu dienests (VID) šādu pārkāpumus neatklāja.

“Nekā personīga”: Pasūtījums ir tas vārds, ko Jūs pēdējās dienās lietojat visvairāk.

“Vairāk saules” īpašnieks Endijs Bērziņš: Jā! Jo mēs neesam vainīgi! Es saprotu, ka tas skan tik banāli, bet es saprotu, kā tas skan, kad tevi apsūdz, bet sēž cilvēki pie televizora un saka, – 34 kratīšanas un nav vainīgs?

Maltītes otrdien tika apturētas visos sešos “Vairāk saules” restorānos Rīgā. Apmeklētājus izdzina, darbiniekus nostādīja pie sienas, birojā policija ieradās maskās un aizsargbruņās. Vērienīgās kratīšanas policija pamatoja ar vienu mērķi, – restorānos ilgstoši tiekot slēpti patiesie ieņēmumi, valstij nodarot pusotru miljonu lielus zaudējumus.

Pēc policijas versijas iespējamo noziegumu pastrādājušas četras personas. SIA “Vēl vairāk saules” piegādes vadītājs Dmitrijs Balaba it kā sarūpējis nelegāli radītu datorprogrammu, to nodevis IT speciālistam Edgaram Štrombergam. Štrombergs modificējis kases aparātus, lai samazinātu dienas ienākumus katrā restorānā. Pēc tam daļa skaidrās naudas izmaksāta darbiniekiem aplokšņu algās. Šo shēmu it kā palīdzējusi noslēpt uzņēmuma galvenā grāmatvede Marika Vītoliņa.

“Nekā personīga”: Vai piekrītat policijas apvainojumiem par grāmatvedības datu sagrozīšanu?

Vītoliņa: Es vispār nesaprotu, kas notiek…

Vītoliņas aizstāvis, zvērināts advokāts Gijs Rūsiņš, norāda: “Kas attiecas uz manu aizstāvamo, tad viņa ar tehniku bija uz “jūs”, viņai nav nedz tādas izglītības, nedz darba pieredzes, viņa ir vienkārša grāmatvede.”

Policija domā, ka uzdevumus IT speciālistam Štrombergam devis Aivo Šneiders. Viņš ir “Vairāk saules” līdzīpašnieks, bet ikdienā strādā virtuvē.

Tiesa policijas prasīto apcietinājumu apmierināja tikai daļēji. Grāmatvedi un šefpavāru pret 30 000 eiro drošības naudu izlaida, Štrombergu vienīgo paturēja apcietinājumā vēl uz vairākām nedēļām.

Mārtiņš Kalmiņš
SIA “Vairāk saules” līdzīpašnieks

Edgars Štrombergs, kas šajā lietā ir pilnīgs absurds, – uzņēmumā nestrādā, ar ārpakalpojumu piesaistīts cilvēks, uzņēmumā veic interneta nodrošinājumu, uzstāda novērošanas kameras, viņam ar uzņēmuma tiešu darbību nav nekāda sakara, absolūti nevainīgs cilvēks, viņa paturēšana apcietinājumā ir pārpratums.

Plaša mēroga kratīšanās ar holdingu saistīto cilvēku dzīvesvietās policija izņēmusi visus datorus, telefonus, meklēta nauda, pat bērnu krājkasītēs. Pārmeklētas arī automašīnas. Kratīšana veikta arī holdinga padomes locekļa advokāta Jāņa Ešenvalda mājās, atņemts advokāta telefons, ko liedz likums.

Armands Rasa
zvērināts advokāts, A. Šneidere aizstāvis

Visur, cik zinu, ir izņemti personīgie datori – sievu, bērnu, atsevišķos gadījumos pat bērnu nauda tikusi atņemta, kas atrodas kratīšanas vietā. Tas ir necilvēcīgi un pazemojoši. Žēl, ka tas jāpiedzīvo nepilngadīgiem bērniem, jānoraugās, ka viņa tēvs savā dzīvesvietā ir spiests staigāt rokudzelžos.

Rasa ir advokāts ne vien policijas aizdomās turētajam “Vairāk saules” līdzīpašniekam. Viņi abi ar Jāni Ešenvaldu strādā vienā advokātu birojā, savulaik palīdzēja holdinga izveidē un Ešenvalds piekrita būt padomē, lai pabeigtu restrukturizāciju.

Izvairīšanās no nodokļu nomaksas ēdināšanas uzņēmumos nav nekas jauns. “Vairāk saules” saviem darbiniekiem ļauj privāti piepelnīties, taču noliedz, ka uzņēmumā maksātu aplokšņu algas.

Endijs Bērziņš
SIA “Vēl vairāk saules” dibinātājs, AS “VVS Holding” valdes priekšsēdētājs

Haltūras, kuras viņi paņem privāti… pašancē, – tās varbūt var uzskatīt par aplokšņu algām.

Uzņēmumam nav aplokšņu algas. Nebija ne 2016. gadā, ne 2017. gadā.

Parasti nodokļus lietas izmeklē VID. Tas arī atbild par kases aparātiem, to licencēšanu un uzraudzību. VID Finanšu policija izmeklēja gan šmaukšanos ar nodokļiem “Čili picā” Liepājā, gan “Gan bei” restorānos.

Endijs Bērziņš
SIA “Vēl vairāk saules” dibinātājs, AS “VVS Holding” valdes priekšsēdētājs

Mēs ļoti labi atceramies “Gan bei” epizodi. Pēc arestiem bija pagājušas dažas stundas, policija nāca klajā, – lūk, kases aparāti, šādi tas darās, šādi ņemas nost… Re, kur konfiscēta nauda, re, kur cilvēks nesa naudu. Pašlaik ir nulle, un arī paliks nulle. Dotajā brīdī pierādījumu nav. Un nevis tāpēc, ka esam tos paslēpuši vai domājam, ka policija nav spējīga tos atrast. Pierādījumu nav, jo tur nav ko atrast. Jūs iedomājieties, ka visa vadība ir gatava iziet melu detektoru, un tā līnija nenoraustīsies!

2016. gadā “Vairāk saules” reorganizēja. Uzņēmumu sadalīja, – ražošanas cehs tika nodalīts no restorāniem un banketu servisa. Ja restorāna tīkla bilancē nodokļos redzams kritums, tad visa uzņēmumu grupa pērn nodokļos samaksāja ap 800 000 eiro. Šā gada prognozēm vajadzētu pārsniegt miljonu.

VID “Vairāk saules” pārbaudīja 2016. gada martā. Salīdzinot kases aparātos veiktās operācijas ar grāmatvedības datiem, darījumi sakrita. Ārkārtas pārbaudē restorānā Valdemāra ielā VID ieradās arī pērn augustā. Uzņēmums bija uzstādījis pirmos jaunos kases aparātus, par ko saņēma uzslavas no VID.

Sandra Kārkliņa-Ādmine
VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore

Salīdzinot ieņēmumu reģistrēšanu, salīdzinot ar citiem restorāniem, kuros mēs bijām, – tie ieņēmumi neatšķīrās no citām dienām “Vairāk saules”. Citiem ieņēmumi atšķīrās pat par 50% un 80%. Tāpēc šinī gadījumā mums nebija pamats apgalvot, ka kaut kādas manipulācijas ar kases aparātiem notiek.

Restorānos “Vairāk saules” izmeklēšanu veic Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvalde. Tās  lietvedībā ir maz nodokļu lietu. Policija nav atklājusi, vai prasīs palīdzību VID kases aparātu speciālistiem. “Vairāk saules” problēmas nekavējās izmantot konkurenti. Tirdzniecības centru direktori saņēmuši e-pasta vēstules.

Iveta Zvaigzne-Ālere
Tirdzniecības centra “Domina shopping” mārketinga direktore

Dienā, kad “Vairāk saules” aizvēra, “Domina shopping” vadība dažas desmit minūtes pēc tam, kad tur ieradās Kriminālpolicija, saņēma e-pastu ar jautājumu, – vai jūs tagad esat laimīgi, un ka uzņēmumam ir problēmas par nodokļu nemaksāšanu. No tā mēs nevaram izdarīt 100 secinājumus, bet mēs aicinām pievērst tam uzmanību.

“Mēs esam tiešie konkurenti. Mūsu attiecības ir vēsas, brīžiem saspringtas,” tā attiecības ar “Čili pica” komentē “Vēl vairāk saules” līdzīpašnieks Mārtiņš Kalniņš.

“Vairāk saules” ieņēma nomnieka vietu divos tirdzniecības centros, kuros iepriekš atradās “Čili pica”, tāpat “Vairāk saules” pārvilinājusi vairākus vadošus konkurentu darbiniekus. Policija neatklāj, cik sen tā novēro uzņēmumu, vien informēja,  ka krimināllieta sākta pēc kāda iesnieguma.

TOP komentāri

 • Glorija Grevcova
 • Joocik!
  +37 +34 -3

  Joocik!

  Čilī picas zakazuha. Ja kaut kas sāk smirdēt, tad jāskatās Lietuviešu virzienā. Vienas nelaimes no viņiem. Visas maximas, čilī picas un pārējos miskastnieku uzņēmumus vajadzētu padzīt no Latvijas.
 • Andris Liepiņš
  +14 +14 0

  Andris Liepiņš

  Tās video reklāmas kretinē tik ļoti, ka rosina vēlmi darīt tieši pretējo, ko tajās mēģina pārdot.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl