Krāpnieki sākuši plaši izmantot e-parakstu. Populāri tajā iesaistīt nesen pilngadību ieguvušus jauniešus

Pievienot komentāru
Krāpnieki sākuši plaši izmantot e-parakstu. Populāri tajā iesaistīt nesen pilngadību ieguvušus jauniešus
LETA

Naudas atmazgāšana un krāpšanās ar nodokļiem – tas joprojām ir ienesīgs nelegālais bizness. Lai šo pakalpojumu varētu realizēt, krāpnieki veido desmitiem un simtiem firmu lielus astoņkājus. Turklāt iesaistīti tiek arī tikko pilngadību sasnieguši jaunieši, atklāj raidījums Nekā personīga.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir pamanījis, ka krāpnieki seko līdzi tehnoloģiskajam progresam. Pēdējā laikā aizvien vairāk viņi sākuši izmantot e-paraksta sniegtās iespējas.


Kaspars Čerņeckis, VID ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jautājumos:

Tas, ko mēs redzam no prakses, – ka noziedzīgā grupējuma iesaistītās personas izmanto drošus elektroniskos parakstus, kas ir izsniegti “uz bezpajumtniekiem”, “uz tikko pilngadību sasniegušām personām”, samaksājot kaut kādu nelielu atlīdzību paņem no viņiem kartes. Tālāk jau krāpnieki reģistrē uzņēmumu it kā jau viņu vārdā. Šie tad ir tie fiktīvie uzņēmumi, kas saimniecisko darbību neplāno veikt, bet tiek izmantoti shēmās.

Ja firmas ar valdi un īpašniekiem no Latvijas vēl ir iespējams izkontrolēt, tad gandrīz neiespējami to izdarīt, ja uzņēmumus reģistrē uz Afganistānas, Uzbekistānas, Kazahstānas un citu tālo valstu pilsoņu vārda. Finanšu ministrija un VID jau pagājušajā gadā prasīja deputātiem Saeimā labot likumus, lai to ierobežotu. Ieteikumi bija dažādi – piemēram, likt ārzemniekam personīgi ierasties Uzņēmumu reģistrā Latvijā, lai pārliecinātos, ka firma un tās īpašnieki ir īsti. Deputāti iebilda.

Kamēr deputāti domā, izmeklētāji secina, ka šādu uzņēmumu skaits būtiski pieaudzis. Vairākas juristu firmas Latvijā sāk plaši piedāvāt iespēju reģistrēt SIA, kur amatos un īpašniekos atrodami ārvalstnieki. Ir arī tādi, kas iemanījušies visai veiksmīgi viltot it kā ārvalstu reģistros izsniegtus dokumentus, jo par to īstumu pārliecināties var pēc garu un sarežģītu starpvalstu formalitāšu izpildīšanas.

Foto:

Shēmošana turpinās – fiktīvas firmas zeļ un plaukst

Savukārt krāpnieku reģistrētās firmas eksistē tikai uz papīra. Valdes locekļi un īpašnieki bieži ir bezpajumtnieki, kas ļauj par pāris eiro izmantot savus personas datus. Firmas fiktīvi piereģistrētas adresēs, kur tās nav atrodamas. Pēc kāda laika firmas pazūd, bet atrast to direktorus un valdes locekļus nevar.

Lai cīnītos ar to, ka krāpnieki firmas reģistrēja patversmēs, svešos dzīvokļos, 2011.gadā Saeima grozīja likumu. Kopš tā laika firmas dibinātājam jāsaņem rakstiska atļauja no dzīvokļa, mājas vai zemes īpašnieka firmu tur pierakstīt. Tomēr izmaiņas cerēto labumu nedeva un krāpšanās ar fiktīvo firmu shēmām turpinājās.

Nekā personīga Dagmāras ielā, Rīgā, atklāja dzīvokli – rekordistu šajā jomā. Šo adresi kā savu bija uzrādījušas 127 fiktīvas firmas. To dibinātāji Uzņēmumu reģistrā iesniedza papīrus ar viltotiem šā dzīvokļa īpašnieku parakstiem. Reģistra uzdevums nav veikt parakstu īstuma pārbaudi. Tāpēc šādas un līdzīgas firmas turpināja reģistrēt.

Krāpniekfirmas no adreses ”izlikt” ir gandrīz neiespējami. Nekā personīga zināmi gadījumi, kad Uzņēmumu reģistrs piedāvā panākt vienošanos ar fiktīvās firmas pārstāvi, jo firmu varot pārcelt tikai tas, kurš to ir piereģistrējis. Kā apkarot šādus krāpniekus, plāna pagaidām nav nevienam.

Skaties video!