Konkurences padome par būvniecības karteli pie atbildības plāno saukt 18 uzņēmumus

5 komentāri

Vienlaikus ar KNAB būvnieku lietu, pārbaudi par iespējamiem konkurences aizliegumiem sāka Konkurences padome. Pēc TV3 raidījuma ”Nekā personīga” rīcībā esošajām ziņām, aizdomas par savstarpēju aizliegtu vienošanos jeb karteli ir pret 18 būvniecības uzņēmumiem .

SIA ”SKONTO BŪVE”, SIA ”VELVE”, SIA ”RERE BŪVE”, SIA ”RE&RE” , SIA ”RERE MEISTARI”, SIA ”ARČERS”, SIA ”LATVIJAS ENERGOCELTNIEKS”, SIA ”LNK INDUSTRIES”, SIA ”RBSSKALS BŪVVADĪBA”, SIA ”RBSSKALS”, SIA ”LATVIJAS TILTI”, SIA ”MERKS”, SIA ”KODOLS M”, SIA ”MONUM”, SIA ”ENFORT”, SIA ”ABORA”, SIA ”OSTAS CELTNIEKS”, SIA ”UPB”.

18 uzņēmumu vidū ir visas lielākas Latvijas būvkompānijas. Trīs gadu garumā KNAB ierakstītajās sarunās dzirdams, ka uzņēmēji vienojas par  kopumā  78  būvniecības objektiem visā Latvijā. Un  sarunas patlaban analizē  Konkurences padome. Lēmums par naudas sodiem tai jāpieņem līdz 1.augustam. Kartelis ir viens no smagākajiem konkurences pārkāpumiem. Un  Konkurences padomei pietiek vien ar pazīmēm, ka tirgus dalībnieku starpā ir notikusi aizliegta vienošanās, atšķirībā no KNAB kriminālprocesa, kurā bija jāpierāda katras personas vaina un kaitējums sabiedrībai.

Māris Leja
Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors

“Konkurences padome nesaskata šķēršļus turpināt un pieņemt savu lēmumu, neatkarīgi no KNAB izmeklēšanas rezultātiem. Jo ir būtiska atšķirība, kas ir jākonstatē kriminālprocesa ietvaros un, kas Konkurences padomes (pārbaudē-red. NP). Ja kriminālprocesā mums jākonstatē katras individuālās personas darbības sekas, ka darbības radījušas smagas sekas, tad Konkurences padomei, vērtējot konkurences aizliegumu šajā gadījumā ir daudz vienkāršāks uzdevums.”

Konkurences padomes uzliktie naudas sodi būvkompānijām būs nopietns satricinājums šai nozarē. 1.augustā būs zināmi naudas sodu apmēri. Konkurences padome var uzlikt naudas sodu 5 procentu apmērā no pēdējā finanšu gada apgrozījuma. Un, tikai vienai kompānijai ”Velve” vien apgrozījums pērn bija 52 miljoni.

5 komentāri