Kokneses kokaīna lieta: policija veikusi kratīšanu ”JS Products” birojā; tās īpašnieks Jānis Skrābāns pametis Latviju

21 komentārs
Kokneses kokaīna lieta: policija veikusi kratīšanu ”JS Products” birojā; tās īpašnieks Jānis Skrābāns pametis Latviju

Latvijā no Ekvadoras, visticamāk, caur Holandes ostu nonākusi un aizturēta nepieredzēti liela un dārga kokaīna krava. Aizdomīgās kastes veda firma ”JS Products”, kuras kravas mašīnas kokaīna glabāšanas vietā Kokneses novadā manītas arī iepriekš. ”JS products” birojā Valsts policija šonedēļ veica kratīšanu, taču kompānijas vadītājs un īpašnieks Jānis Skrabāns vēl līdz policijas īstenotajām operācijām Latviju bija paspējis pamest.

Šobrīd aizdomās par saistību ar šo neatļauto kravu ieslodzījumā atrodas trīs cilvēki, viens no tiem ir bijušais Valsts policijas darbinieks Agris Vaivods. Pēc darba valsts dienestā Vaivods strādājis kravu pārvadājumā firmā “JS Products”. Ar tās automašīnu kastes ar apreibinošajām vielām varētu būt nogādātas līdz Kokneses novadam. Mūsu tiesībsargājošās iestādes pārliecinoši ziņo, ka lielais narkotiku daudzums nav bijis domāts Latvijas tirgum, taču pasūtītāja vārds izpausts netiek un nav skaidrs, kāpēc kravai policija nesekoja līdz pat gala saņēmējam.

Ziņu par to, ka caur Latviju vesta iespaidīga kokaīna krava Ekvadoras televīzija izplatīja jau pagājušajā ceturtdienā. Vairāk nekā divas tonnas dārgās vielas Eiropā esot ievestas paslēptas kuģa konteinerā. Latvija kalpojusi kā pagaidu glabātava narkotiku tālākai izplatīšanai. Operācijā, kurā aizturēti pieci cilvēki, esot piedalījusies Ekvadoras policija, Latvijas tiesībsargi, ASV Narkotiku apkarošanas aģentūra. Krava vesta Ekvadoras izplatītākās eksportpreces – banānu – aizsegā.

Nedēļu pēc operācijas informāciju beidzot atklāja arī mūsu policija. Abu dienestu informācija pamatā sakrīt, tikai Latvijas puse ziņo par četrām izņemtām kokaīna briketēm mazāk nekā Ekvadoras puse. Kopējā konfiscētās kravas vērtība Eiropā vairumtirdzniecībā lēšama ap 65 miljoniem.

“To var uzskatīt par veiksmes stāstu, šī lielā kravas izņemšana no nelegālās aprites, un to var uzskatīt arī par policijas profesionalitātes rādītāju,” paziņojot par konfiscēto kokaīnu, sacīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Informējot sabiedrību, policijas vadība neizpauda, kāpēc kravu izņēma starpposmā un nesekoja tālāk līdz tās gala saņēmējam. Tāpat policija izvairījās izpaust, kāda loma noziegumā bijusi piecām Latvijā aizturētajām personām, no kurām divas vēlāk atbrīvotas.

Dārgā kokaīna krava tika nogādāta Kokneses novada “Mazkārklos”. No 1997. gada trīs neapdzīvotās saimniecības ēkas pieder Andrim Elstam.

Par pagājušajā pirmdienā notikušo policijas operāciju notikuma vietā šobrīd maz kas liecina. Svaigi uzsnigušajā sniegā tik tikko saskatāmas kravas automašīnas pēdas. Tās ved līdz vienai no bijušās fermas ēkām. Tā aprīkota ar novērošanas kamerām. Pie ēkas pamesta automašīna. Ēkas durvis – aizblombētas.

Saimnieks Andris Elsts kādreizējās cūku fermas ēkas pielāgojis gatera un autoservisa vajadzībām. Oficiāli reģistrējis savu uzņēmējdarbību Elsts nav. Uzņēmumu reģistrā Elsts parādās tikai kā biedrības ”Kokneses  auto” dibinātājs, kam ir viena adrese ar Kokneses novada domi.
Dainis Vingris
Kokneses novada domes priekšsēdētājs (ZZS)

Viņš ir nodarbojies ar autosportu. Viņiem bija biedrība ”Kokneses auto”, ar ko piedalījās autokrosa sacensībās .Viņš piesaistīja jaunus puišus, viņi tur skrūvēja mašīnas un brauca sacensībās. Protams, tas ir dārgs sporta veids. Pašvaldība arī nedaudz atbalstīja ar dalībām licencēs.

Pie Andra Elsta vietējās autosporta komandas sportistiem bija iespēja remontēt savus spēkratus, gatavoties sacensībām.

Gan Andris, gan viņa brāļa dēls, krustdēls Edgars Elsts šobrīd arestēti par divu tonnu kokaīna  glabāšanu.

“Mazkārklu” kaimiņiene Ineta:

Viņš [Andris Elsts] ir pieticīgs. No viņa esmu sapratusi, ka viņš pats labi remontē mašīnas, bet ir atdevis jaunajiem puišiem, lai viņi mācās. Viņš tā kā ar kokiem sācis ņemties. Un kaut kam viņš iznomāja fūres remontēt. Vairāk nezinu. Un, ja koknesieši gribētu palīdzēt Andrim un viņš gribētu, ka viņam palīdz, tad esmu ar mieru arī ziedot advokātam, jo es tā kā neticu, ka viņš ir vainīgs, lai gan to zināt var tikai tiesa, bet iekšējā sajūta man ir tāda.

”Kalnavotu” saimnieks Jānis Dzenis (”Mazkārklu” kaimiņš):

Man par Andri Elstu ir vislabākās atsauksmes. Cik es viņu zinu. Viņš vienmēr bijis izpalīdzīgs. Un man šajā gadījumā diezgan skeptiska attieksme par to, ka viņš kaut ko būtu organizējis. Tur drīzāk jāskatās uz tām transporta kompānijām, kas tur iekšā, ārā braukāja.

Trešais  apcietinātais ir Agris Vaivods. Vaivods līdz 2008. gadam bija Valsts policijas darbinieks. Neoficiāla informācija liecina, ka darbu Aizkraukles ceļu policijā Vaivods bija spiests atstāt, jo bijis apsargs nelegālām tranzīta kravām.

Ints Ķuzis
Valsts policijas priekšnieks

“Nekā personīga”: Vai tas bija iemesls, kāpēc viņš atstāja darbu dienestā?

Policijas darbinieks, par kuru nonāk konfrontējoša informācija, mēs darām visu iespējamo, lai no tādiem atbrīvotos. Jo tādiem cilvēkiem nav vietas policijā.

Vaivods bieži braucis pie Elsta uz servisu. Pēc ilgāka pārtraukuma Vaivods atkal uzradies Elstam piederošajā ēkā dienu pirms policijas operācijas, vietējā laikraksta ”Staburags” žurnālistam apstiprina lietā aizturētais, vēlāk atbrīvotais ”Mazkārklu ”strādnieks Imants Bunga. Imants nav apsargājis kravu, kā minēja Ekvadoras mediji, pirmdien līdz pēcpusdienai strādājis Elsta gaterī. Policija viņu arestējusi otrdienas rītā, kad viņš ieradies darbā.

Agris Vaivods kā savu darba vietu “Facebook” norādījis “JS products”. Tā nodarbojas ar kravu pārvadājumiem. Tās vienīgais īpašnieks ir kāds Jānis Skrābāns.

Firma “JS Products” dibināta pirms septiņiem gadiem un ir saīsinājums no vienīgā valdes locekļa un īpašnieka Jāņa Skrābāna vārda. No plašākas publicitātes Aizkrauklē labi zināmais uzņēmējs vairījies, vienīgās ziņas saistītas ar viņa panākumiem spiningošanas sacīkstēs. Kravu pārvadājumi ir Skrābāna pamatbizness.  Skrābāna uzņēmumi – ar saukli “Kvalitāte. Atbildība. Garantija” – piedāvā arī celtniecības un informāciju tehnoloģiju pakalpojumus. Pagājušajā gadā kompānija ”JS Products” apgrozījusi četrus miljonus eiro un guvusi vairāk nekā 100 000 eiro peļņu.

“JS Products” kravas mašīnas bieži redzētas Elsta servisā, kompānija sponsorējusi arī autosporta ekipāžas. Pēc strīda starp Elstu un firmas pārstāvjiem mašīnas ar “JS” logo ”Mazkārklos” ilgi neesot manītas.

Sazvanīt Skrābānu “Nekā personīga” neizdodas, un trešdien raidījuma filmēšanas komanda devās uz firmas biroju Aizkrauklē. Tur reģistrētas vēl citas ar Skrābānu saistītas kompānijas. Vienlaikus ar “Nekā personīga” ēkā ierodas arī Valsts policijas operatīvie darbinieki.

Kratīšana Skrābāna kompānijas birojā ilgst turpat trīs stundas. Firmas darbiniece policijai izrāda visas telpas, kur varētu meklēt automašīnu pavadzīmes un citu ar uzņēmumu saistītu informāciju. Ap 20 policisti sargā ēkas galvenās izejas, lai kāds nepamanīts ēku neatstātu. “Nekā personīga” novēroja, ka policijas darbinieki iznesa no Skrābānam piederošās firmas vairākus maisus, kuros, iespējams, bija dokumenti. Izkratīta tika arī pie biroja novietotā ”JS Products” “BMW” markas automašīna, taču tajā atradās vien sporta soma ar drēbēm. “Nekā personīga” zināms, ka todien kratīšanas kokaīna kravas lietā notika vēl citās ar Skrābānu saistītās vietās Aizkrauklē un Rīgā, taču pats firmas īpašnieks aizturēts netika, jo Latviju bija paguvis atstāt jau agrāk. Informāciju “Nekā personīga” apstiprināja Skrābāna tēvs.

Leons Skrābāns
Jāņa Skrābāna tēvs

“Nekā personīga”: Viņš tā kā pagājušajā nedēļā izbrauca?

Es precīzi nepateikšu. Vienkārši izbraucis un viss.

Patlaban Skrābāns nav izsludināts ne Interpola, ne Europola meklēšanā. Viņa firmām policija nav uzlikusi arī nekādu aizliegumu. Tiesībsargi neatklāj ne to, kas bija kravas pasūtītājs, ne arī to, uz kurieni tā bija jānogādā.

21 komentārs