KNAB veic pārbaudi par Jūrmalas deputāta Jāņa Lediņa iespējamu iejaukšanos SIA ”Jūrmalas ūdens” darbībā

1 komentārs

Valsts un pašvaldību uzņēmumi ir labas barotnes caurkritušiem politiķiem. Kūrortpilsēta Jūrmala nav izņēmums.  Uzņēmuma ”Jūrmalas ūdens” vadībā bez konkursa nonāca vēlēšanās aiz svītras palikusī ZZS deputāte Ligita Maziņa.  Latvijas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis pārbaudi par viņas dzīvesbiedra Jūrmalas domes deputāta Jāņa Lediņa iespējamu iejaukšanos sievas pārvaldītā uzņēmuma darbībā. Viņš regulāri apmeklējis plānošanas sanāksmes un nesen slēgts kāds aizdomīgs darījums.

Jūrmalas ūdens ir pašvaldībai piederošs uzņēmums. Patlaban tas īsteno  42 miljonus vērto Eiropas Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu. Tas paredz, ka dažu gadu laikā jāizbūvē aptuveni 100 kilometri ūdensapgādes un gandrīz tikpat sadzīves kanalizācijas tīklu visā pilsētā. Liela daļa iepirkumu jau noslēgušies. Visi līgumi ar būvniekiem vēl nav parakstīti.

Uzņēmuma vadībā 2017.gada  oktobrī  nonāca  iepriekšējā  sasaukuma domes  deputāte no ZZS Ligita Maziņa.  Vēlēšanās viņa bija palikusi aiz svītras un Maziņai speciāli radīja trešo valdes locekļa amatu  ar algu 2750 eiro mēnesī.

Kapitāldaļu turētāja Gata Trukšņa partijas biedres iecelšanu uzņēmumā pašvaldība skaidro ar Ligitas Maziņas lielo pieredzi. Tomēr uzņēmumu plānošanas sanāksmes regulāri sāka apmeklēt viņas dzīvesbiedrs domes deputāts Jānis Lediņš.

Nekā personīga rīcībā ir protokli no pagājušā gada 27.septembra un 6.decembra sēdes, kurās tiek apspriesti uzņēmumā darāmie darbi, līgumi, rēķinu apmaksas.

Jānis Lediņš
Jūrmalas domes deputāts (ZZS)

Jānis Lediņš: Es apmeklēju plānošanas sapulces, lai saprastu, kas notiek ”Jūrmalas ūdenī”.

“Nekā personīga”: Vai apmeklējāt sapulces arī līdz Jūsu dzīvesbiedre tur sāka strādāt?

Jānis Lediņš: Jā! Es esmu apmeklējis arī  sapulces ”Jūrmalas siltumā” un ”Jūrmalas gaismā”.

“Nekā personīga”: Vai pirms Covid iestāšanās  Jūs arī apmeklējāt sapulces?

Jānis Lediņš: Nē.

“Nekā personīga”: Kas mainījās?

Jānis Lediņš: Es ieguvu informāciju, kas man bija nepieciešama. Tas arī mainījās.

Nekā personīga neieguva apstiprinājumu,  ka tikpat liela interese kā par Jūrmalas ūdeni, Lediņam būtu arī par citām pašvaldības kapitālsabiedrībām

Valdis Vītoliņš
SIA ”Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs

“Nekā personīga”: Kad pēdējo reizi Jūrmalas domes deputāts Jānis Lediņš piedalījās kāda darba grupas sanāksmē Jūsu vadītajā uzņēmumā?

Valdis Vītoliņš: Es nevaru uzreiz pateikt, viņš jau nav uzņēmuma darbinieks, viņš ir domes deputāts.

“Nekā personīga”: Bet viņš regulāri apmeklē Jūrmalas Ūdenī tādas sanāksmes..

Valdis Vītoliņš: Nemācēšu komentēt. Viņš nav mūsu darbinieks. Mums nav bijusi sanāksme, kurā viņš kaut ko apmeklētu.

Kā deputātam Lediņam ir tiesības pārbaudīt pašvaldības kapitālsabiedrību darbu, taču to viņš var darīt, ja  dome dod šādu uzdevumu. Ne pašvaldībā, ne uzņēmumā mums nevarēja uzrādīt šādu Lediņam izsniegtu  pilnvarojumu.

Kapitāldaļu turētājs no 1.janvāra ”Jūrmalas ūdenī” ir Jūrmalas izpildirektors Edgars Stobovs. Viņš šos pienākumus pārņēma no domes priekšsēdētāja Gata Trukšņa.

Edgars Stobovs
Jūrmalas pilsētas izpilddirektors

“Nekā personīga”: Vai tā ir iejaukšanās uzņēmuma darbībā?

Edgars Stobovs: Man nav šobrīd tādas informācijas, ka viņš pēdējā laikā būtu kaut ko tādu darījis, apmeklējis valdes sēdes vai kaut kādas darbinieku sanāksmes vai ietekmējis manus lēmumus.

“Nekā persinīga” zināms, ka KNAB sācis pārbaudīt, vai Jānis Lediņš nav pārkāpis viņam noteiktos aizliegumus un nav iejaucies pašvaldību kapitālsabiedrības darbībā, izmantojot, ka tur strādā viņa dzīvesbiedre.
Agita Antonāne
KNAB pārstāve

KNAB apliecina, ka birojs izvērtē informāciju par iespējamu likuma ”Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā valsts amatpersonai noteikto aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu” .

Jānis Lediņš
Jūrmalas domes deputāts (ZZS)

Es uzskatu, ka tur galīgi nav pamats nekādam interešu konfliktam.

Tomēr Edgars Stobovs ir informēts par kādiem aizdomīgiem uzņēmuma tēriņiem. Pagājušā vasarā ”Jūrmalas ūdens” slēdzis līgumu ar zvērinātu advokātu biroju ”Kuzmane, Šūmanis, Bokta” . Vienošanās summa 27 tūkstoši.  Līgumā paredzētais uzdevums – veikt funkciju auditu, par ko ”Jūrmalas ūdenī” atbildīga bija Ligita Maziņa. Mums zināms, ka minētais advokātu birojs trešo daļu līguma summas jau saņēmis, lai gan nekādi darbi nav iesniegti.  Turklāt atklājies, ka nolīgtajai darbu izpildītājai nemaz nav  auditora sertifikāta.

Vai līgums varētu būt fiktīvs, izpilddirektors Edgars Stobovs,  pateikt nevar. Taču  vērtē, cik tas  bijis lietderīgs. Pieredzējušais deputāts un Zaļās partijas Jūrmalas nodaļas vadītājs Jānis Lediņš taisnojas, ka nekādi nav varējis ietekmēt sievas nonākšanu pašvaldības uzņēmuma vadībā, jo par to bijis atbildīgs  Gatis Truksnis. Tomēr Lediņš neslēpj, ka ar Truksni viņa ģimene pavada daudz laika kopā, arī Jaungada brīvdienās visi atpūtās  ārpus Latvijas.

Jānis Lediņš
Jūrmalas domes deputāts (ZZS)

“Nekā personīga”: Jaungada brīvdienās devāties kopā ar mēru Gati Truksni (ZZS/LZP) un savu ģimeni atpūsties. Kurš maksāja par biļetēm?

Jānis Lediņš: Kā kurš? Katrs pats maksāja.

“Nekā personīga”: Bet brauciens bija kopīgs?

Jānis Lediņš: Bet kāpēc ne? Kāpēc es nevarētu braukt kopā kaut kur?

Aprīlī jau bija jābūt izsludinātam konkursam uz valdes priekšsēdētāja un valdes locekļu amatiem ”Jūrmalas ūdenī,  taču līdz ar ārkārtējās situācijas pasludināšanu, tas ievilcies.