Komentāri

Latvija līdz marta vidum ir apņēmusies stiprināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja neatkarību. Tā ir viena no prasībām, ko izvirzījusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, lai Latvija tajā varētu iestāties.

Pagājušā gada beigās Valdība apstiprināja Valsts kancelejas izstrādātos grozījumus KNAB likumā un Saeima tos pieņēma pirmajā lasījumā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ceturtdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas izskatīja priekšlikumus otrajam lasījumam.

Deputāti projektu izmainīja kardināli, neatstājot iespējas premjeram iejaukties biroja priekšnieka darbā.

Turklāt papildināja likumu ar normām, kas liedz personāla un vadības strīdos iejaukties arodbiedrībai un ļauj biroja priekšniekam vieglāk tikt galā ar nepaklausīgiem darbiniekiem.

KNAB vadības un darbinieku strīdos ir parādījies risinājums. Ceturtdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija ar nospiedošu balsu vairākumu izlēma ne vien stiprināt KNAB neatkarību no premjera, bet arī dot biroja priekšniekam papildu ieročus cīņā ar dumpiniekiem.

Komisija izskatīja valsts kancelejas izstrādātos un jau pirmajā lasījumā pieņemtos grozījumus KNAB likumā. Ar tiem stiprināta biroja neatkarība. Šobrīd tā atkarīga no politiskajiem pārraugiem, jo spēkā esošais likums ļauj uzsākt KNAB priekšnieka atlaišanas procedūru vai kontrolēt viņa darbu bez kāda konkrēta pārkāpuma.

Izplūduši formulējumi likumā ir izdevīgi politiķiem. Tos izmantoja gan Tautas partijas premjers Aigars Kalvītis, atbrīvojot KNAB priekšnieku Loskutovu, gan vienotības Valdis Dombrovskis, atbrīvojoties no Normunda Vilnīša.

Foto:

Uz komisijas sēdi bija aicināti KNAB pārstāvji. Gan vadība, kas uzstāj uz priekšnieka lielāku neatkarību un plašākām pilnvarām personāla izrīkošanā, gan arodbiedrība, kas pret to iebilst.

Valdības priekšlikums bija viltīgs. Tas paredzēja izmest no likuma iespēju priekšnieku atlaist par neatbilstību amatam, taču tā vietā iestrādāt premjeram tiesības regulāri vērtēt tā darbību. Liekot par darbu atzīmes, gluži kā ierēdņiem. Ja vērtējums būtu neapmierinošs, biroja priekšnieku varētu atlaist.

Lai gan komisijā vairākums ir valdošajai koalīcijai, tā Valsts kancelejas pārstāvjiem par pārsteigumu neatbalstīja valdības priekšlikumus. Turklāt izvēlējās paplašināt likuma grozījumus, iekļaujot tajos plašākas pilnvaras KNAB priekšniekam izrīkot personālu.

Turpmāk KNAB darbinieki ar biroju būs dienesta attiecībās. Tas nozīmē, ka padotajiem būs mazāk iespēju iebilst priekšnieka rīkojumiem. Atbrīvojot darbiniekus, nebūs jāprasa arodbiedrības piekrišana.

Līdz šim Vienotība KNAB priekšnieka Streļčenoka un Strīķes konfliktā ir turējusies Strīķes pusē. Lai aizstāvētu Strīķi, Vienotības premjeri Valdis Dombrovskis un Laimdota Straujuma ir aktīvi centušies izmantot tās regulējuma nepilnības, kuras tagad prasa novērst OECD.

Vienlaikus Vienotība ir arī uzstājīgākā no valdību veidojošajām partijām, kas vēlas valsts dalību OECD. Tagad Vienotības biedra Loskutova rīcība, liek Vienotībai izšķirties, kas ir svarīgāks – OECD vai Strīķe.

Skaties video:

Lasi vēl