2 komentāri

Nākamnedēļ Valsts kancelejas priekšnieks premjeram Mārim Kučinskim, sniegs priekšlikumus, kas būtu maināms KNAB priekšnieka atlasē. Iepriekšējais konkurss beidzās bez rezultāta un neviens no 10 pretendentiem netika pat tālāk par 1.kārtu. Arī līdzšinējais vadītājs Jaroslavs Streļčenoks ne. Galveno korupcijas apkarotāju plānots meklēt arī starp ierindas tiesnešiem, prokuroriem, drošības policijas virsniekiem, kuri iepriekš specifisko prasību dēļ konkursā piedalīties nevarēja. Taču, lai viņi uz šo amatu pretendētu, ir jāgroza likums.

Augstākā izglītība ar jurista kvalifikāciju, svešvalodu zināšanas, pieredze vadošā amatā – šos un citus konkursa pirmās kārtās kritērijus neizturēja neviens no 10 pretendentiem, kuri šajā rudenī pieteicās galvenajam korupcijas apkarotāja amatam.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdzšinējam vadītājam Jaroslavam Streļčenokam būtu vajadzējis šim prasību sietam izkļūt cauri, taču arī viņš nākamajai kārtai nekvalificējās. KNAB pats bija sastādījis atlases noteikumus un viņam bija vislielākās izredzes.

Izslēgšana no pirmās kārtas Streļčenokam ļāva izteikt pieņēmumu, ka Satversmes aizsardzības birojs iespējams saskatījis riskus, kas neļautu Streļčenokam atkārtoti saņemt pielaidi valsts noslēpumam. Piecus gadus amatā pavadījušais Streļčenoks novembra vidū KNAB atstāja un intervijas vairs nesniedz.

KNAB vadītāja amata kandidātu atlases komisijas nolemtais plašāk nav zināms ne pašam Streļčenokam, ne sabiedrībai, jo informācija ir slepena: “KNAB vadītāja amata kandidātu atlases komisijas darbs ir noslēdzies un nekāda detalizēta informācija par tās darbu nevar tikt sniegta. Jautājums par kandidātu atbilstību noteiktajām prasībām ir saistīts ar komisijas sēdes slēgto daļu. Satversmes aizsardzības birojs nekomentēs ne Streļčenoka kunga, ne kādas citas personas pieņēmumus par komisijas secinājumiem.”

Viens no iemesliem, kas varētu būt patraucējis Streļčenokam ieņemt amatu vēl vienu termiņu ir saistīts ar pazudušo operatīvās izstrādes lietu. 23.septembrī mediji ziņoja, ka Streļčenoks informējis SAB par klasificētas informācijas pazušanu birojā. Un tas liek uzdot jautājumu, kādā kārtībā ir valsts noslēpumu saturošo dokumentu aprite KNAB. Mums zināms, ka KNAB operatīvais darbinieks meklēto lietas sējumu bija nodevis citam darbiniekam, taču paviršības dēļ nebija iespējams konstatēt, kur lieta palikusi. Kad lieta atradās, KNAB paziņoja, ka nekas nekur nav pazudis, un, kas SAB lieki par šo lietu runāja ar presi. Taču patiesība ir tāda, ka Lieta nogulēja seifā divas nedēļas. Un sējumu neatrada paši KNAB darbinieki, bet gan speciāli izveidotā izmeklēšanas komisija.

Par paviršo attieksmi pret sevišķo lietvedību liecina vēl kāds gadījums. KNAB bija ieradies Satversmes aizsardzības birojs, lai veiktu pārbaudi, taču SAB pārstāvji nav ielaisti telpās. KNAB aizbildinājies, ka uz vietas nav atbildīgo darbinieku.

Ilze Jurča, KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja

Atklāti sakot es nezinu, cik daudz es jums varu stāstīt, ka es nepārkāpju kaut kādus ārprātīgos valsts noslēpumus, vienīgais, ko varu pateikt, jā, bija tāda divdomīga situācija, brīdī, kad mums notika starptautiska konference, brīdī, kad nebija uz vietas atbildīgās amatpersonas – mums sanāca tāda situācija, ka bija nesaprašanās ar šīs iestādes amatpersonām. Tā situācija tika atrisināta, vismaz mēs to tā uzskatām, jo tas bija objektīvu iemeslu dēļ.

KNAB pārraudzību veic premjers. Tomēr Māris Kučinskis nebija informēts ne par pazudušo lietu, ne SAB pārstāvju neielaišanu KNAB telpās. Kučinskis ne reizi arī nav pārbaudījis KNAB priekšnieka lēmumu tiesiskumu. Likums tādas pilnvaras premjeram dod.

Māris Kučinskis, Ministru prezidents (ZZS)

(NP: Jums personiski ir žēl, ka Streļčenoks netika izvēlēts uz otro termiņu?) Redziet, no kā man bija bail – iestrēgt kaut kādās bezgalīgās runās vispār bez vadības. Šobrīd centīsimies to likvidēt.

Neapmierinātību ar KNAB priekšnieka konkursa iznākumu, premjers ir nomainījis pret apņēmību KNAB atrast jaunu vadītāju. Nākampiektdien Kučinskis no Valsts kancelejas vadības sagaida priekšlikumus, kā būtu maināmi atlases noteikumi, lai pieteiktos vairāk spējīgu potenciālo KNAB vadītāju.

Solvita Āboltiņa, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja (Vienotība)

(NP: Vai iepriekšējā nolikuma problēma nebija tā, ka tā bija uzrakstīta vienam cilvēkam?) Uzskatu, kas tas vispār ir pret labas pārvaldības principiem – ka nolikums tika radīts pašā KNAB, pie kandidāta, kurš bija teicis, ka ir gatavs kandidēt uz šo amatu.

Koalīcijas deputāti ir vienisprātis, ka nolikumā jāpaver iespējas prokuroriem, tiesu varas un tiesībaizsardzības darbiniekiem. Līdz šim specifiskās prasības ļāva uz amatu pretendēt tikai jau esošiem augsta ranga priekšniekiem tieslietu nozarē.

Kārlis Seržants, Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāts (ZZS)

Es personiski sagaidu no premjera savu pilnvaru ietvaros vienkāršot šo te nolikumu, kas ir specifisks – ļoti sarežģīts un ļoti sašaurina šo te pretendentu loku.

Gaidis Bērziņš, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs (NA)

Šo institūciju rindās ir cilvēki, kuri varbūt būtu gatavi ieņemt KNAB priekšnieka amatu. Bet tas ir tikai mans pieņēmums. (NP: Jūs domājat prokurori, tiesneši?) Iespējams! (NP: Vai kāds jau ir uzrunāts? Vai jums ir zināms, kāds, kurš ir uzrunāts?) Nē, man tādu ziņu nav.

Māris Kučinskis, Ministru prezidents (ZZS)

Mazliet jāpaplašina, jo mēs neesam tik liela valsts, kuriem ir ļoti vadošā pieredze ar milzīgiem kolektīviem. Tā ir gandrīz augstākā personālvadības krīze, kas šobrīd notiek. Tāpēc ir jālabo daudz.

Tomēr priekšlikums par pretendentu loka paplašināšanu var nonākt pretrunā ar KNAB likumu. Tajā KNAB priekšnieka kandidātam tiek prasīta vismaz 3 gadu pieredze vadošā amatā. Lai to izlabotu, vajadzētu ātri likumu atvērt. Par to jāvienojas koalīcijai.

Augusts Brigmanis, Saeimas Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs

Šeit mūsu partija ir atdevusi pilnīgu rīcības brīvību premjeram. Tas tik būtu muļķīgi, ja viņš nāktu ar vienu iniciatīvu, bet mēs to noliegtu.

Kamēr KNAB nav īsta priekšnieka, tikmēr iestādi vada priekšnieka vietnieki Ilze Jurča un Jānis Roze. Roze, kurš KNAB sāka strādāt Streļčenoka laikā, piepelnās arī kā braukšanas instruktors autoskolā “Cresco”.

KNAB uzskata, ka tā ir pedagoģiskā darbība, un Roze to drīkst savienot ar darbu KNAB. Citos gadījumos KNAB bijis stingrāks. Līdzīgā situācijā sodījis par amatu savienošanu robežsardzes inspektoru Guntaru Lekutri un pašvaldības policistu Juri Vulānu, balstoties uz izglītības kvalitātes valsts dienesta atzinumu, kas saka, ka auto vadīšanas apmācība nav pedagoģiskais darbs. Rozes atalgojums KNAB oktobrī pārsniedza 3000 eiro.

Ilze Jurča, KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja

Ir trīs galvenie principi – šī nodarbe nedrīkst kaitēt galvenā amata pildīšanai – viņa nedrīkst radīt interešu konfliktu, un viņa nedrīkst būt pretrunā ētikas nozares normām.

Es nekādā veidā, ja tas nenotiek darba laikā un netraucē tiešo darba pienākumu veikšanai, es vienmēr esmu atbalstījusi, ka cilvēki strādā un cenšas nopelnīt savai ģimenei iztiku, nevis, ka šie cilvēki savus līdzekļus cenšas nelegāli piepelnīties un iegūst tos kaut kādā apšaubāmā veidā.

Video

TOP komentāri

  • Kristaps Keišs
  • Andris Latvers
    0 0 0

    Andris Latvers

    Putina kadru politika. Ieliec atbildīgos amatos korupcionierus jo tos vieglāk būs šantažēt un vadīt! Lūk, kādu KNAB vēlas redzēt Latvijas korumpētā politiskā vide!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl